Teknosa Preo P2 incelemesi Teknosa Preo P2 testte!

Anlaşılan Teknosa, cep telefonu pazarını sevdi. İşte ikinci modeli Preo P2 ve incelemesi...

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
85
 • Kullanım (%30)85
 • İnternet (%20)80
 • Multimedya (%20)85
 • Telefon Fonksiyonu (%10)84
 • Fiyat / Performans (%20)92
 • Uygun fiyat
 • Güzel performans
 • Pil ömrü
 • 4G desteği
 • USB Type-C
 • Arka kapak malzemesi
 • Hoparlör
 • Genişletilebilir hafıza desteği artmalı

Bir süre önce Teknosa'nın da akıllı telefon pazarına girdiğini görmüş ve ilk örneği olan Preo P1'i incelemiştik. Anlaşılan Teknosa bu pazarda kalmaya kararlı. Zira şimdi ikinci modeliyle bir kez daha rafları süsleyen Teknosa, yeni modeliyle bizleri de ziyaret etti. İlk model gibi fiyat – performans ürünü olmayı amaçlayan Preo P2, orta segment çizgide yer alıyor. Peki, fiyatıyla 899 TL civarındaki etiketiyle son dönemde karşılaştığımız modeller arasında iyi bir seçenek olabilir mi? Bu incelememizde bu sorunun cevabını vereceğiz.

Tasarım

Teknosa'nın ilk modeli Preo P1'e göre elden geçirilen tasarım, Preo P2'ye iyi gelmiş. Bir önceki modelinde ZTE ile işbirliğine giden Teknosa, bu modelde yine Çin'li bir akıllı telefon üreticisi olan Gionee ile işbirliği yapmış. Daha önceden köşeli hatlarıyla dikkat çeken tasarım, Preo P2'de yerini, daha yuvarlak ve ince hatlara bırakmış. Preo P2'nin kalınlığı 7.2 mm'yken ağırlığı ise 154 gram seviyesinde. Bu değerleriyle iyi bir izlenim bırakan telefon, arka gövdesiyle ise plastik yapıda. Çıkartılabilir bir kapakla gelen telefon, ayrıca yine bu kapağının altında çıkartılabilir bir bataryaya yer veriyor. Batarya bölgesinin çevresinde ise çift SIM kart slotunu ve microSD kart bölümünü görebiliyoruz.

Evet, Preo P2 çift SIM kartlı bir telefon. Böylece iki SIM karta sahip olan kullanıcılar, bu telefonla iki hattını da kullanabilecekler. Önceden belli başlı markalarda çift SIM kart desteği görürken, son zamanlarda çok sayıda modelde bunu görebiliyoruz. Bu da kullanıcılar açısından sevindirici bir gelişme.

Tasarım, Preo P2'de yeni bir forma bürünmüş dedik. Bunu Preo P1'in arka yüzünde yer alan bandrollerin Preo P2'de kaldırılmış olmasından ve çevredeki fiziksel butonların biçimlerinin değişmesinden anlayabiliyoruz. Farklı kasa yapısıyla daha çekici olmayı başaran telefon, yine de tasarımda eksikliklere sahip. Telefona ön yüzden baktığınızda ekran çevresinde çok fazla boş alan görüyoruz. Elbette bunlar artık ince detaylar. Telefonda hoşlanmadığımız bir diğer nokta ise, arka yüzeyin malzemesi. Bizde ucuz bir plastik izlenimi bırakan arka yüzey, elbette farklı ellerde farklı izlenimler bırakabilir.

Teknik kadro

Preo P2, yalnızca tasarımıyla değil, teknik detaylarıyla da ilk modelden farklı özellikler taşıyor. Selef modelde Qualcomm ile çalışan Teknosa, bu modelde MediaTek ile çalışmış. MediaTek MT6753 işlemciyle çalışan telefon, 8 çekirdekli ve 1.3 GHz frekansta çalışan 28 nm mimarisine sahip Cortex-A53 yongasını taşıyor. Bu işlemcisiyle Snapdragon 615'li modellerle rekabete girebilen Preo P2, ayrıca 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafızasıyla da dikkat çekiyor. İlk modele kıyasla bu özelliklerin ikiye katlanmış olması sevindirici. Eleştirililerimizin dikkate alınmış olması da öyle... Fakat arttırılabilir depolama kapasitesi yine 32 GB'la sınırlı bırakılmış. Bu segmentte yer alan modeller arasında 64 GB microSD kart desteği veren modellerin olduğunu da söylemekte yarar var. Umuyoruz Teknosa, bir sonraki üründe bu konuyu da elden geçirir.

Telefonun grafik hanesine baktığımızda Mali T720'yi görüyoruz. Grafik işlemci ve destek veren diğer teknik birimleriyle grafik performansı ve dolayısı ile oyunlarda başarılı bir çizgi çizen Preo P2, orta segmentte bir cep telefonu satın almak ve kaliteli oyun oynamayı sürdürmek isteyenler için iyi bir örnek oluyor. Telefonun ısısına ilişkin bir bilgi vermek gerekirse ise, yer yer 40 dereceleri bulduğunu ve elinizde az da olsa sıcaklığı hissettiğinizi söyleyelim.

Preo P2, performansıyla özellikle ilk modeline göre büyük gelişim gösteriyor. Öte yandan segmentinde yer alan diğer telefon modelleriyle rekabet noktasına gelen Preo P2'ye, şimdi karşılaştırmalı test tablolarıyla birlikte bakalım...


Lollipop & 720p ekran

Preo P2'nin işletim sistemi Android 5.1, yani Lollipop. Umuyoruz telefon kısa süre içinde Marshmallow desteği alır. Teknosa, sonraki modeli için kullanıcı sadakatini yakalaması açısından bunu yapmalı diye düşünüyoruz.

Arabirimiyle gayet basit bir kullanıma sahip bir launcher'la gelen telefon, elbette farklı seçeneklere de açık. Telefona farklı launcher'lar indirip yükleyebilirsiniz. Eğer menülü arabirimlerden hoşlanıyorsanız bu durumda Preo P2'nin launcher'ını değiştireceğinizi söyleyebiliriz, zira halihazırda bir menü sistemi yok.

Gelelim ekrana. Preo P2'nin 5.5 inç boyutunda bir ekranı buluyor. Bu anlamda seçimi, artık büyüyen cep telefonu ekranları arasından kullanan Teknosa, büyük ekrana karşın 720p'li bir ekran sunuyor. Burada Full HD daha iyi bir seçenek olurdu. Ancak elbette çözünürlük artışının pil ömrüne de etkisi olduğu düşünüldüğünde, Teknosa burada da seçimi daha uzun pil ömründen yana kullanmış diyebiliriz. Pil ömrüne az sonra daha detaylı olarak devam edeceğiz.

Batarya ve kameraya geçmeden telefonun bağlantılarından da bahsedecek olursak, fiziksel bağlantılar arasında dikkat çeken USB Type-C portunun olduğunu ve telefonun 4G bağlantı desteği sunduğunu söyleyebiliriz. Fakat burada NFC ve 802.11ac desteği göremediğimizi de söyleyelim.

Pil ömrü ve kamera

Preo P2, pil ömrüyle iddialı bir model. İlk modelde de pil ömrünü nispeten başarılı bulmuştuk, fakat Preo P2, özellikle son dönemin uzun pil ömrüyle dikkatleri üzerine çeken Lenovo'nun VIBE P1 modeline oldukça yakın bir grafik sergiliyor. Bunu, gerek yaptığımız sentetik testlerle, gerek gerçek kullanım testleriyle gördüğümüzü söyleyelim.

Preo P2'ye uyguladığımız Geekbench3 batarya testinde, pilini tam 10 saat 40 dakikada boşaltan Preo P2, burada Lenovo'nun 5000 mAh'lik VIBE P1 modelini geride bırakmayı başarıyor. Bu arada Preo P2'nin bataryasının 3150 mAh kapasitesinde olduğunu da belirtelim. Bu anlamda batarya kullanımını etkili şekilde gerçekleştiren telefon, elbette gerçek kullanım noktasında bayrağı VIBE P1'e bırakıyor.

90 dakikalık Full HD video testimizde daha önce 18 saatlik bir deneyim elde ettiğimiz VIBE P1'in yanında Preo P2, totalde 12 saatlik medya görüntüleme imkanı tanıyor. Test sürecimizde 90 dakika boyunca yalnızca yüzde 12'lik değer kaybeden Preo P2, bu anlamda piliyle VIBE P1'den sonra en başarılı modellerden biri olmayı başarıyor. Test senaryomuzda ekran parlaklığının tam açık olduğunu ve Wi-Fi'a bağlı olduğumuzu da belirtmekte fayda var.

Telefonun bataryasına ilişkin bilgileri de verdikten sonra şimdi son olarak kameralardan da bahsedelim. Telefonun arka kamerası 13 megapiksel. Ön kamera ise 8 megapiksel seviyesinde. Bu değerler oldukça yeterli. Çekim performansına gelecek olursak ise gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Elbette yer yer grenlerle karşılaşmak ve amiral ceplerdeki gibi doğru renkleri almak ve anında odaklama imkanı çok mümkün olmasa da, telefon segmenti için fazlasıyla başarılı bir performans gösteriyor. Buna bakarak telefonun kameralarını beğendiğimizi söyleyebiliriz.

Telefonun kamerası kadar, yazılımının da iyi işlendiğini söylemek lazım. Zira çok sayıda farklı seçenek sunması kullanıcı deneyimi açısından iyi. Farklı modlar, HDR ve panorama gibi seçenekler yer alıyor. Son olarak telefonun arka kamerasıyla 30 FPS'de Full HD, ön kamerasıyla da HD video kaydedebildiğini söyleyelim.

Özetle

Teknosa, Preo P1'den sonra ikinci modelde iyi bir işe imza atmayı başarmış. Orta / orta - üst segment çizgisinde tercih edilebilecek olan model, çizdiği grafik ve uygun fiyatıyla kullanıcıların dikkatini çekmekte zorlanmayacaktır. Karşılaştırmalı tablolarımızda, selef modele göre rakiplerle rekabet noktasına geldiğini gördüğümüz Preo P2, fiyat – performans çizgisinde telefon arayanlar tarafından yakından incelenebilir.

Teknosa Preo P2'nin fiyatı ise 899 TL civarında.

Kimler Almalı

1000 TL altında bir akıllı telefon sahibi olmak isteyenler Teknosa Preo P2'i yakından incelemek isteyebilirler.

Teknosa Preo P2 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Teknosa Preo P2
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 85
Üretici Teknosa
İşletim Sistemi Android 5.1
İşlemci MediaTek MT6753
Çekirdek (CPU) 8
Ekran Teknolojisi IPS
Ekran Boyutu 5.5 inç
Ekran Çözünürlüğü 720 × 1280 px
Grafik İşlemci Mali T720
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 32 GB
Ön Kamera 8.0 MP
Arka Kamera 13 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Boyutlar 77 × 154 × 7.2 mm
Ağırlık 154 gr.

Alternatifleri

Teknosa Preo P2'e alternatif olarak Lenovo A7000 modelini de tercih edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 63 Yorum

1000 TL etmez......................

Doze mode lu 6.0.1'e güncellerlerse pil ömrü daha da uzar gibime geliyor!

konuşma için ahize ve muzik için hoparlör sesi nasil kullananlar cevaplasin

@27 Ocak 2016 21:55 selam 2 ay oldu alalı çok başarılı bir cihaz düşünmeden al bana dua edeceksin

@21 Şubat 2016 00:57 mrb ya ben p2 telefonu yeni aldim arkadaslarim telefon hakkinda pek iyi yorum yapmdilar sizce telfn nasl bilgi verirmisinz

Görüntülü konuşma imkanı sağlıyor mu ve İndirdiğimiz Google play(apk) uygulamalarını nasıl paylaşabiliriz cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

@28 Ocak 2016 17:01 ar modu dışında herşeyi var birde radyo

aldım kullanıyorum çokta memnunum almama vesile olan arkadaşa teşekküür ediyorum.batarya kamera işlemci hepsi beklentilerimi karşıladı sonuşta 3000- 4000 gibi rakamlar vermedim:) ne istediğini bilmek önemli

Uygun kılıf olsa patlama yapar telefon arkada preo yazısı şekli bozuyor çünkü

Mrb arkadaslar sizden bi bilgi almak istiyrm ben p2 telefonu yeni aldim ama arkdslrim telefn hakknda pek iyi yorum yapmadilr p2 telefnu kullanan arkadaslrimdan bilgi alabilirmiyim

@24 Mart 2016 01:48 telefon güzel rahatlıkla kullan

@24 Mart 2016 01:48 telefon harika cok uygun fiyat kesinlikle tavsiye ederim

Ya iy telefon ama çok ısınıyo bilmiyom ilerde sorun olurmu

arkadaşlar orjinal rom dosylarını paylaşmadılar.bu bence büyük sorun. arka kapak teknosa preo p2 yazısı ve telefon açılırken teknosa yazısı dandirik kalıyor. kapak için gionee s plus back cover veya blu vivo xl yazın aynı telefon :) onların kapaklarından sipariş edin ben öyle yapıcam.

@31 Mart 2016 20:33 bu telefona degisik tema ariyorum nerden bula bilirim acaba

@31 Mart 2016 20:33 Bence de bir an önce rom yayinlanmali. Herkes rootlamak için bekliyor. Teknosa 6.0 güncellemesi yayınlayana kadar şimdiye custom romlar çıkmıştı. Acilen rom kaynak kodlarını verin

@31 Mart 2016 20:33 sen sipariş verdin mi ve kredi kartı gereklimi bi sitede gordum ama anlamadim fiyati falan ne kadar nasil siparis veriyorsun yazabilirmisin

Preo p2 iyi telefon ben 2 aydir

Orada IPS ekran yazmışsınız ama amoled ekran kutunun arkasında yazıyor.

@18 Nisan 2016 23:27 evet ben bu telefondan aldım arkasında "1280x720 amoled HD ekran" diye yazıyor.

Arkadaslar ben bundan once cok iyi ama pahali telefonlar kullandim ama bu performans onlarda bile yok diye bilirim ben yaklasik 3 aydir kullaniyorum Mukemmel birset yani 2000 tl 3000tl verip aldiginiz telefonlari aratmaz gonul rahatligi ile alabilirsiniz

kardeşlerim benim tek bi sıkıntım var gizledigim dosyaları bulamıyorum bilen varsa söylesin deli olacam

@30 Nisan 2016 22:33 iki parmagini ortadan kenarlara dogru ac kilitli resimleri gorursun

Bazi menuleri yabanci guncelleme gelecekmi. Hicbiryerde haber yok. On numara telefon. Samsung s6 edge kullaniyordum. İyiki bunu almisim. Tek eksigi guncelleme gelmeli

Ben 4 aydir kullaniyorm cok iyi bi telefon tafsiye ederim kamerasi cok güzelll bu arada ses seviyesi de mükemmel

Ekranini kirdim. Piyasada yok. Ekran degistiren var mi

@02 Haziran 2016 09:02 299 tl ben yapiyim sana

Acaba görüntülü konuşma var mı??

Bnde yeni aldim am google play store dan program indiremiyorum neden???

@11 Temmuz 2016 20:22 yaaa bnde de o.sikinti war cozum buldun mu

Allahm ya bende indiremiyorum napabilirm

Bende yeni aldım birde sıgorta yaptırdım. Görüntülü görüşmeyi bulamadım. var deniyor ama ben bulamadım. bilen varsa ,nasıl devreye alınacağını anlatsa memnun olurum. wodofon görüntülü görüşmeye uygun diyor ama açamadım.

Arama yaparken kaydırarak mi arama yapıyorsunuz yoksa üstüne tıklayarak mi

Yeni telefon çıkaracak mı çıkacaksa ne zaman bi fikrin var mı

Daha dün aldım ve müthiş etkilendim,sırf markası farklı olsun diye 2500-3000 tl verecekler varsa bilemem.

Birisi Teknosa Preo P2 rom unu paylaşabilir mi update yaparken hata verdi çöktü telefon.. Android System Recovery 3e den kurtulamadım bilgisayar telefonu görmüyor usb ile bağlıyorum tanımıyor...

Fiyatına göre mükemmel bir cihaz.. Bugün bnde aldım siyah kapalı kutu vardı beyaz istedim şuan kapalı kutu yok ama 5 gün içinde getiririz dediler beyaz sipariş verdim. teşhirde teşhir ürünü olarak beyaz bitane vardı onu inceledim biraz kurcaladım netten de araştırdım çok özellikli ve kullanışlı bi telefon 400 500 liraya orta kalite garantisiz cihaz alacağıma 699 tl ye P2 yi alırım bin kat daha iyi. Ben telefona bayıldım. arkasındaki logoya takılmayın.kapak koruyucu yapışkan logo yapıştırın

arkadaşlar ben yeni aldım preo p2 yi ancak telefon aşırı ısınıyor ve kendiliğinden kapanıyor. bugün şarjım yüzde 50 iken birden 0 a düştü ve kapandı. sonra 4 saatte yüzde 40 oldu sonraki beş dk boyunca yüzde 60 a çıktı daha bir günlük telefon bilginiz varsa ya da önerisi olan yazabilir mi?

@04 Ağustos 2016 23:42 bende olmadı ama önceki telefonda olmuştu ya telefon göstergesi bozuktu 50 kadar yavaş 50 sonra 5 dakikada şarz oluyor ben format atmıştım gecti sanada öneririm

Ben herşey dahil 1000 tl ye aldım saati ekran koruyucusu kılıfı bide işe taşınabilir şarzcihazı girse güzel olurdu birde hediye olarak monopod veriyorlar

Kamerada 360 panaroma ozelligi yok.Guncelleme gelsin

ama suanda 597 tl :DDD aldım bende

@30 Ağustos 2016 04:18 ohaa bende gördümbaya düşmüş fiyatı kamerası nasıl ve kulaklığına bozulursa samsung kulaklığı falan takabilirmiyiz lütfen cevap

Preo p2 de goruntulu konusma nasil yapiliyor bilgisi olan var mi cevaplayabilirmisiniz acil !!

Fiyatına göre iyi telefon fakat mesaj yazarken alttaki menü çıkıyor. Çift sim olarak kullanıyorum, bir hattımla konuşurken diğer diğer hattım kapalı konumuna geçiyor bunların ayarı var mı bilgi verebilir misiniz. Yeni güncelleme gelirse çok iyi olur kulaklık çıkışından memnun musunuz.

bende preo 2 aldım 8 ay kullandım ama sonra sarj etmedı telefonum kapandı acılmadı ama telefon kullanış yönunden ıyı kullanışlı ,teknosaya gerı servıse yolladım 45 gun sonra gelecegını söyledı

@09 Eylül 2016 13:47 telefonunuz geldi mi geldiyse düzeldi mi aynı sorun bendede var ne yapacağımı blmiyorum

AMOLED Ekrana IPS diyecek kadar basit bir hata yapmanıza çok şaşırdım.

133.?? MB'lık güncellemeyi yapan var mı batarya durumu nasil? İlk versiyona göre bataryada şiddetli bi azalma olduğu söyleniyor. Ben hâlâ hiç güncelleme yapmadım.. Güncelleme yapan arkadaşlar bi yorum yapabilir mi?

Aramaya engellenen kişiyi engelde nasıl kaldırabiliriz çook acil bilgisi olan varsa yardım etsin lütfen????

Ya ben boyle bi şey görmedim yaa uygulama indiremiyorm veya guncelleyemiyorm ne yaptıysam denediysem olmadı yapmadigim hic bisy kalmadı yani ya bi yardımcı olsanız ya hani

@01 Ekim 2016 11:36 bnm sikintim da ayni cozum bulursan paylasir misin benmle ben reset attirdim indirdim 3 5program amaa yine ayni.sorun basladi indirmio hic bisi

Telefon alali 2 ay oldu kasma ve donma yapiyor

Güncelle me ve uygulama indirmiyorsa ayarlardan telefon hakkinda ya girin ordan yazilim guncelleye girin indire basin

@03 Ekim 2016 09:57 teşekkürler-hiç bir yerde bulamadım, çöpe atacaktım walla.ellerine sağlık..

Arkadaslar telefondan cook memnunum.amaa benim play storeden bisi indirmio.. Reset attirdim indirdi.bi kac bisi amaa simdi.yine indirmio bilen varmi nerden ayarlama yapicam

Arkadaslar alali iki ay oldu cok iyi alet fakat ekrani kirildi gotruntu yok nerede yaptirabilirim servis fszla fiyat cekecek 45 gunde magdur edecek bilrn varsa soylesin gozunuzu seveyim

arkadaşlar alalı 6 ay oldu. telefonum sarj olmuyor sarja taktığım zaman şarjı düşüyor veya hiç yapmıyor sorun sarj aletinde mi bataryada mı yoksa sokette mi bilmiyorum ve ne orjinal bataryasını bulabiliyorum ne de sarj aletini bilgisi olan varsa yazabilir mi?

ya arkadaş bu gagle playden bir şey indirmiyor niye bilen varsa yazsın

geogle play indrlimyor çözümü. (intrnti aç) Önce geogle play güncellme kaldır Ayarlarada en altta telfon hakkında tıkla Yazılm güncelle tıkla 15 dk civrı olur.güncelledikten sonra tlf kapat 2 dk aç.düzelir.

@17 Kasım 2016 21:30 son yazılım versiyonu kaç acaba?

Play storeden hicbir uygulama indirmiyor ve guncelleme yapmiyor

Alali nerde ise bir yil oluyor. Alirken cok tereddut ettim ama cok memnunum. Goruntu harika, tek kusur goruntulu arama yapamiyorum ya da ben bilmiyorum bunu. Ozellikle bu fiyata cok uygun. Sarjida onceki telefonum kadar olmasa da iyi sayilir. Tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz