Thecus N7700 incelemesi Thecus N7700: Sınırsız kapasite

14 TB depolama alanı ile firmalar için ideal bir ürün.

CHIP ONLINE Notu
85
  • Yüksek kapasite desteği
  • 2 TB disk uyumu
  • eSata portu

Geçtiğimiz ay incelediğimiz Thecus'ın miniNAS cihazından sonra bu ay test merkezimize konuk olan N7700 modeli firmanın NAS sunucular konusundaki ürün çeşitliliğini adeta gözler önüne seriyor. Yedi adet SATA sabit disk destekleyen N7700 her biri 2 TB'lık diskler kullanıldığında toplamda 14 TB gibi devasa bir depolama alanını barebone PC kasasına sığdırabiliyor. Yine ürünün arka kısmında yer alan eSata portu sayesinde çalışan sisteme herhangi bir müdahalede bile bulunmadan yeni bir sabit disk takabiliyorsunuz. N7700'ün bu devasa veri yükünün altından kolayca kalkabilmesi için ise içersinde Celeron M 1.86 GHz hızında çalışan bir işlemci yer alıyor. N7700'ün diğer gelişmiş özelliklerine baktığımızda ise cihazın iSCSI initiator desteği sayesinde sistem yöneticilerinin depolama alanlarını tek merkezden kontrol edip bütün ağ ile paylaşmalarına olanak tanıyor. Yine aynı anda beş adet N7700'ü bir birine bağlamanıza olanak tanıyan bir sistem sayesinde bütün bu cihazlarına hepsini tek merkezden yönetebiliyorsunuz. Üstelik tüm bu depolama alanını RAID 0, 1, 5, 6, 10 ve JBOD gibi çoklu RAID modlarıyla da yönetebiliyorsunuz.

Özetle

ext3 ve ZFS dosya sistemini de destekleyen N7700, Nsync uzaktan yedekleme çözümü ile bir NAS sunucusundan bekleneni fazlasıyla sunuyor.

Thecus N7700 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Thecus N7700
Ürün Türü NAS Depolama Aygıtları
CHIP Online Notu 85
Üretici Thecus
Teknik Detaylar
Ulaşılabilir kapasite 14 TB + eSata
Ağ desteği RJ-45x2: 10/100/1000 Mbit/s
Sabit disk yuvası 7 x SATA dâhili, 1 x eSATA harici
Sabit disk desteği SATA II, 2 TB, Firmware ile artırılabilir
RAID Modları RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD
Desteklenen protokoller TCP, SMB/CIFS, HTTP/S, FTP, NFS v3, AFP

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

2 adet gigabit giriş az gibi. Zyxel in 4 SATA bağlanan diskinde 2 tane varken bu üründe en az 3 tane olmalıydı. Ayrıca gömülü bir OS'u olmalı ama burada detay göremedim. Gördüğüm en yüksek kapasiteye sahip NAS cihazı. 100 bilgisayarlık bir ağda bilgisayar başına her gün 1000 mb lık yedek alsam (ki 1000 mb çok büyük bir değer) 1400 günlük yedekleri saklarım. Bu da 4 sene geçmişe gidebilmem demekki harika olur. Tabi uzaktan yedekleme yazılımı varsa.

anlamadığım kısım şu Celeron M 1,86 ghz işlemci diosunuz ve 14 tb+eSata yazıo bu işlemci bu kdr verinin üstünden nasıl kalkıcak acaba???

Pentium 1200 mhz tek islemci bile yalnizca dosya yazmak okumak icin yeterli olucaktir. Bu durumda celeron fazlasi ile yetecek hatta artacaktir islemler icin. Sonuc itibari ile bunun uzerinde resim duzenlemeyecek goruntu dosyalarini oynatmayacaksiniz burdaki dosyalari okuyup kendi bilgisayariniz uzerinde calisitiracaksiniz. Yada yedek amacli kullanicaksiniz bu durumda geri kalan isi zaten calistiran bilgisayarin islemcisi yapacak.

Ya arkadaş, fiyat aralığı bile belirtilmemiş bırakın fiyatını vermeyi.
Yabancı sitelerde ürün incelemelerinde farklı yerlerden kaça alınabileceğine kadar verilirken, bizde sadece ilgili firmanın telefonu verilmesine uyuz oluyorum. Efendi gibi verseniz ne kadardır nedir ne değildir diye de tam teşekküllü inceleme yapmış olsanız fena mı olur yani?

CHIP Online'ın notu:
İnceleme esnasında son fiyat açıklandıysa belirtiyoruz.

@00:22

"anlamadığım kısım şu Celeron M 1,86 ghz işlemci diosunuz ve 14 tb+eSata yazıo bu işlemci bu kdr verinin üstünden nasıl kalkıcak acaba???"

Veri işleminde hdd gücü önemlidir işlemci gücü değil. veiriyi analiz edeceksen işlemci gerekir ama okuma yazmada hdd gücü gereklidir. herşey işlemci değildir.

Sen de yorum yaz