Lite II 1000VA ne sunuyor?

Bilgisayarına şebeke elektriğinden zarar gelmesini istemeyenlere sunulan Lite II 1000VA ne sunuyor?

Tuncmatik Lite II 1000VA İnceleme
CHIP Online Notu 91
  • Uygun performans
  • 4 – 6 saat şarj süresi
  • Yeterli güç süresi
  • Özelleştirilmiş tasarım
  • LCD ekran yok

Mobil ortamda cep telefonu ve tabletlerin pili tükendiğinde yardıma koşan mobil şarj cihazlarıyla da tanıdığımız Tuncmatik, elbette ürün gamını yalnızca bu ürünlerle sınırlamıyor. Enerji koruma prizleri, evrensel notebook adaptörleri ve bugünkü konumuz olan Lite II gibi güç kaynaklarıyla da dikkat çeken Tuncmatik, böylece enerji alanında geniş bir ürün gamına sahip. UPS, diğer adıyla kesintisiz güç kaynağı olarak tanıdığımız bu cihazlar, ağır ve taşınmaz olarak bir köşede dursa da elektrik kesildiğinde bazı durumlarda adeta hayat kurtarıcı olabiliyor. Tuncmatik Lite II 1000VA da bu ürünlerden biri.

Bu Tuncmatik'in UPS olarak incelediğimiz ilk ürünü değil. Daha önce pek çok ürününe bu sayfalarda yer verdik. En son olaraksa bugünkü konuğumuzdan daha kompakt boyutta olan ve Digitech Pro ailesinin giriş seviyesinde yer alan 650VA modeliydi. Bu defa Lite II ailesinin tepe modeli olan 1000VA'ya yakından bakacağız.

650W güç

Lite II 1000VA, daha önce incelediğimiz Digitech Pro 650VA ile benzer tasarıma sahip. Zaten firmanın diğer serilerinden de (Lite serisi dışında) aynı tasarımı kullandığını görüyoruz. Yuvarlatılmış hatlarıyla UPS cihazlarının ağırlığını şık bir tasarımla yumuşatmaya çalışan firma, bunda bir nebze başarılı olmuş elbette. Ön yüzünde UPS'in kontrolünü sağlayabileceğiniz bir buton yer alıyor. Arka tarafta ise bağlantıları görüyoruz.

Lite II 1000VA, dört adet bilgisayara kadar bağlantı desteği sağlayabiliyor. Dört prizi üzerinde taşıyan cihaz, fabrika çıkışında şarj edilmiş olarak geliyor. Ancak daha sonra şarj etmeniz gerektiğinde 4 ila 6 saat arası beklemeniz gerekli. Elektrik kesintilerinde 10 ila 15 dakika arası güç desteği sağlayabilen cihazın, kendine bağlı iki bilgisayar ve bir yazıcı için yaklaşık 10 dakikaya kadar güç desteği sunduğunu da söyleyelim.

Lite II 1000VA'nın üzerinde herhangi bir LCD ekran göremiyoruz. Bunun yerine cihazın tüm bildirimleri ön yüzdeki tuşun etrafındaki LED ışıklandırma yoluyla yapılıyor. Cihaz şebeke elektriğinde çalışıyorsa bu ışık yeşil yanıyor, aküden çalışıyorsa turuncu renkte yanıp sünüyor. Herhangi bir arıza durumu olduğunu ise kırmızı ışıkla anlıyoruz.

Özetle

Dört bilgisayar veya yazıcılarla birlikte de kullanılabilecek olan Lite II 1000VA, kullanımıyla tercih edilebilecek yapıda bir ürün. Kesintisiz güç kaynağına ihtiyaç duyan kullanıcılar Lite II 1000VA'yı yakından inceleyebilirler.

Tuncmatik Lite II 1000VA'nın fiyatı ise 229 TL civarında.

Kimler Almalı

Kesintisiz güç kaynağına ihtiyaç duyan kullanıcılar Lite II 1000VA'yı yakından inceleyebilirler.

Alternatifleri

Lite II 1000VA'ya alternatif olarak piyasada farklı alternatifler mevcut. Bunlardan biri olarak Powerful 1000 VA'yı da inceleyebilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Tuncmatik Lite II 1000VA
Ürün Markası Tunçmatik
CHIP Online Notu
91
Giriş Voltajı 162 VAC
Çıkış Voltajı 220 VAC
Frekans 50/60 Hz
Transfer Süresi 2 – 6 ms
Şarj Süresi 4 – 6 saat arası
Güç Süresi 10 – 15 dakika
Desteklenen Arayüz USB
Boyutlar 165 x 355 x 160 mm
Ağırlık 8.50 kg
Okuyucu Yorumları