Viewsonic Elite XG350R-C incelemesi Viewsonic Elite XG350R-C İnceleme

Eğimli ve performanslı bir monitör arayanlara özel hazırlanan Viewsonic Elite XG350R-C'yi inceledik!

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
86 Satın Al
  • Renk kalitesi ve doğruluğu
  • 3ms gecikme süresi
  • 35 inç ve 1800R eğimin birleşimi
  • Sunduğu özelliklere göre fiyatı normal
  • OSD açık renk arka planda rahat okunamıyor
  • Çerçeve kalınlığı pek ideal değil
  • HDR10 desteği yazılım ile sağlanıyor

Viewsonic Elite XG350R-C Eğimli ve performanslı bir monitör arayanlara özel hazırlandı. İncelemesini de sizler için gerçekleştirdik.

Oyun ve oyun ekipmanı testleri neticesinde hayatının büyük kısmını uçuş simülasyonlarının başında geçirmiş bir ekip olarak, eğimli monitörlerin son yıllardaki "daha erişilebilir olma" çabası bizi fena halde heyecanlandırmıştı, açık konuşalım.

Kokpitte geçirdiğimiz zamanı fare ile yönettiğimiz kamera hareketleri neticesinde klostrofobik bir deneyime dönüştürmek yerine, insan gözüne yakın, daha geniş bir açıdan yaşayacağımız daha eksiksiz bir deneyim haline getirme ihtimali kalbimizi adeta hoplatmıştı. Peki, öyle oldu mu? Açıkçası çok da düşündüğümüz gibi olmadı...

Geldiğimiz noktada "erişilebilir eğim sınırını" zorlayan 1800R monitörler standart ebatlarda satın alındıklarında o "sarma" hissini vermekten uzak, daha büyük monitörler ise ciddi anlamda kocaman masalara ihtiyaç duyuyor. İşin finansal kısmı da var, daha sonra oraya gelelim dilerseniz.

Viewsonic Elite XG350R-C İncelemesinden İlk İzlenimler

Viewsonic'in geçtiğimiz ay incelediğimiz ve çok beğendiğimiz Elite sınıfı XG270QG monitörünün büyük abisi diyebileceğimiz XG350R-C oldukça dikkat çeken bir model olmuş. 35-inç ebadındaki FreeSync monitör 1800R eğime sahip ve bu eğim miktarı da boyutu ile birleştiğinde oldukça etkileyici bir atmosfer yaratmaya aday.

3440x1440 UWQHD çözünürlüğü destekleyen ve 100Hz yenileme hızına sahip olan monitörde MVA panel kullanılmış. Yeterince hızlı (3ms) diyebileceğimiz bu panel, renk doğruluğu ve görüş açısı konusunda da IPS panele oldukça yakın sonuçlar vermekte.

Viewsonic Elite XG350R-C Özellikleri

İncelememizde tasarıma geçersek, XG350R-C yüksek kaliteli sert bir plastikle geliyor. Çerçeve kalınlığı ise ilk bakışta fark edebileceğiniz gibi fazla. Rahatsız ediyor diyemeyiz ama kendisini belli ettiği kesin. Ön ayaklık ve arka kısımda yer alan RGB aydınlatma hem Elite RGB, hem de Razer Chroma, Coolermaster Masterplus+ ve Thermaltake RGB Plus ile senkron olabiliyor.

Viewsonic Elite XG350R-C Monitör Ekranı

21:9 ekran oranına sahip monitörün en önemli vaatlerinden birisi HDR10 desteği. Maalesef bu destek yazılım vasıtası ile sağlanabiliyor zira ekran 8-bit renk derinliğine sahip. Ekstrem fiyatlı bazı ürünler dışında bu desteğin kolay kolay doğal olarak sağlanmadığını da belirtelim. Parlaklık 300 kandela, kontrast ise 2500:1. Belki bir HDR monitör için etkileyici parlaklık değerine sahip değil ancak kontrast konusunda diyecek bir şey yok, son derece başarılı.

İncelememize göre, Viewsonic Elite XG350R-C'de OSD için joystick kullanılmış. Açıkçası kullanımı gayet rahat, sadece açık renk arka plan olduğunda görünürlüğünden pek memnun kalmadım. Menüler gayet hızlı ve anlaşılması kolay. FreeSync bir monitör olmasına rağmen OSD'den aktive edildiyse Nvidia Control Panel altından G-SYNC'i açtığınızda hemen tüm oyunlarda sorunsuz olarak çalışıyor.

Monitör tıpkı geçtiğimiz ay incelediğimiz XG270QG gibi hemen her yöne sınırsız olarak dönebiliyor. Tabii karşımızda 35 inç bir monitör olunca dikey konuma getirmek de imkansız oluyor ayaklık kullanıldığında. Böyle kullanmak istiyorsanız duvara montaj aparatını kullanabilirsiniz. Kulaklık tutucusu da monitörün donanımları arasında, unutmadan incelememize ekleyelim.

Özetle

Viewsonic Elite XG350R-C  Monitör Fiyatı Ne Kadar?

Sonuç olarak Viewsonic yine etkileyici bir ürünle karşımıza çıkmış. Fiyatının hızlı küçük kardeş XG270QG seviyesinde (6600 TL) olduğunu hatırlatmak gerek. Elbette bu noktada devreye ihtiyaçlarınız girecektir.

Viewsonic Elite XG350R-C Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Viewsonic Elite XG350R-C
Ürün Türü Monitör
CHIP Online Notu 86
Üretici Viewsonic
Satın Al

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz