Viewsonic XG2401 İnceleme

AMD FreeSync destekli monitörlerden etkileyici performans sunan Viewsonic XG2401 inceleme masamızda.

CHIP Online Notu 89
  • İyi oyun performans
  • İyi genel görüntü kalitesi
  • Ergonomik kullanım imkanı
  • Malzeme kalitesi

Viewsonic'in XG Gaming serisinde yer verdiği oyuncu monitörü incelemelerimize yeni bir modelle devam ediyoruz. Daha önce XG ailesinden 2402 modelini incelemiştim. Bu defa da masamda XG2401 modeli yer alıyor.

Viewsonic XG2401'in; 144 Hz tazeleme hızı, 1 ms tepki süresi, Full HD ekran çözünürlüğü ve FreeSync destekli bir monitör arayan oyuncular için iyi bir model olduğunu baştan söyleyeyim ve hemen detaylara geçelim.

Viewsonic XG2401 tasarımı nasıl?

Viewsonic XG2401 tasarımı nasıl?

Oyuncuların bir monitörden beklentisi kuşkusuz hızlı bir panel, görüntü yırtılmalarının önüne geçen bir performans ve Input lag'in düşük olması. Öte yandan ek özellikler de pek tabii ki var ve Viewsonic XG2401 bunları karşılıyor.

Bahsettiğim özelliklere geçmeden öncelikle tasarımla başlayacak olursam, monitörün ergonomik bir model olduğunu söyleyebilirim. Yükseklik ayarı yapabildiğiniz bir stant üzerine konumlanan ekran, farklı şekillerde kullanılabiliyor. Bu da monitör karşısında uzun zaman geçiren oyuncular için iyi bir artı puanken, aynı zamanda oyun dışı kullanımlara da faydası dokunuyor.

Kallavi bir görüntüye sahip olan XG2401, böylece masa üzerinizde geniş yer kaplayacak. Ancak sağlam görüntüsü ile kolay kolay sarsılmayacağını da söylemek lazım. Geniş taban üzerinde yükselen ekranın arkasında yer alan kulaklık askısı da güzel bir detay oluyor.

Monitörün malzeme kalitesi ise, özellikle arka yüzeyiyle ne yalan söyleyelim biraz ucuz görünüyor. Öte yandan kalın ve yüksek çerçeveli ekran kenarlarına da alışmak için süre gerekebilir. Ne de olsa XG2401, çok yeni bir model sayılmaz; bu model yaklaşık 2 yıl önce piyasaya çıkmıştı, ancak performansıyla halen rağbet görüyor ki, şimdi o bölüme geçelim.

Tamam, az sonra geçiyoruz. Ama son olarak bağlantılara da bakalım. Bağlantılar arasında 2 HDMI portun yanı sıra DisplayPort'un da yer aldığını söyleyelim. İkisinin bir arada bulunması önemli. Böylece aynı anda hem PC hem PlayStation ve Xbox gibi konsollara bağlayabiliyorsunuz. HDMI 1.4 standardındayken, DisplayPort da 1.2 standardında bu arada. Ayrıca monitörde elbette USB girişleri de unutulmamış. Ve pek tabii hoparlör olduğu gibi kulaklık girişi de monitörde yer alıyor.

Viewsonic XG2401 görüntü performansı nasıl?

Viewsonic XG2401 görüntü performansı nasıl?

Viewsonic XG2401, 24 inç büyüklüğünde bir ekranın sahibi. Bu ekranıyla Full HD görüntü sunan monitör, 350 kandela parlaklık, 1000:1 tipik kontrast oranı ve 1 ms tepki süresiyle dikkat çekiyor. 1ms tepki süresini elbette sahip olduğu TN panele borçlu olan monitör, AMD FreeSync destekli olmasıyla da görüntü yırtılmalarının önüne geçiyor. 144 Hz görüntü tazeleyebilen ekran, Input Lag'in düşük tutulmuş olmasıyla ise oyuncular için önemli avantaj sağlıyor.

Monitör, FreeSync destekli bir model olduğu için özellikle AMD ekran kartı sahiplerine hitap ediyor elbette. Orta veya üst seviye AMD ekran kartlarıyla oyunlarda etkin biçimde kullanabiliyorsunuz.

Monitörde çeşitli oyun türleri için görüntü modları da hazır olarak sunuluyor. FPS, RTS, MOBA gibi oyun türleri için daha dengeli renk optimizasyonunu bu şekilde sağlayabiliyorsunuz. Ha, eğer manüel ayar yapacaksanız ise, biraz zorlanabilirsiniz. Bu ayarlara daldığınızda, oynadığınız her farklı oyunda ayarınızı yinelemeniz gerekecek. Zira bir oyunda iyi görünen ayarlar, bir diğer oyunda hoş görüntü sağlamıyor. Bu nedenle varsayılan modları kullanmak daha pratik gibi.

Son olarak monitörde, özellikle ekran başında uzun süre zaman geçiren oyuncular için önemli olan Blue Light Filter ve Flicker Free teknolojilerinin olduğunu da söyleyelim. Böylece titreşimsiz görüntü üretebilen monitör, mavi ışık filtresiyle de göz sağlığını düşünüyor.

Özetle

Her ne kadar tasarımıyla çok çarpıcı olmasa da, ergonomisi ve oyuncular için görüntü performansıyla başarılı bir monitör modeli olan Viewsonic XG2401, dengeli bir model. Hazırlanmış özel görüntü modları pratik kullanım için önemli avantaj sunarken, geniş bağlantı desteği ve kuşkusuz 144 Hz FreeSync desteği ile düşük Input Lag değeri ile de dikkat çekiyor. Peki, Viewsonic XG2401'in fiyatı ne kadar? Şu an bu monitörü piyasada 1596 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

Kimler Almalı

Özellikle FreeSync destekli bir oyuncu monitörü arayan oyun severler Viewsonic XG2401 monitörü yakından değerlendirebilirler.

Alternatifleri

Viewsonic XG2401'e alterantif olarak AOC G2590PX modelini de yakından değerlendirebilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Viewsonic XG2401
Ürün Markası Viewsonic
CHIP Online Notu
89
Ekran 24 inç
Panel TN LED
Çözünürlük 1920x1080
Tarama Hızı 144Hz
Tepki Süresi 1 ms
Parlaklık 350 kandela
Kontrast Oranı 1000:1
Görüş Açısı 170/160 derece
Bağlantılar HDMI 1.4 (2 adet), DisplayPort 1.2, USB 3.0 (3 adet), kulaklık
Dahili Hoparlör 2W x 2
Boyutlar 566 x 432 x 50 mm
Ağırlık 6.56 kg.
Okuyucu Yorumları