WD My Passport Wireless incelemesi My Passport Wireless'ı inceliyoruz.

Hem USB 3.0 destekli hem de Wi-Fi üzerinden veri paylaştırabilen My Passport Wireless'ı inceliyoruz.

CHIP ONLINE Notu
87
  • Performans (%40)91
  • Taşınabilirlik (%25)86
  • Bağlantı Seçenekleri (%15)98
  • Fiyat / Performans (%10)72
  • Wi-Fi performansı
  • SD kart desteği
  • Çok yönlü
  • Kullanımı kolay
  • Pil ömrü kısa
  • Windows Phone desteği yok

Taşınabilir diskler USB 3.0'la birlikte veri transfer hızlarıyla verimlilik açısından büyük aşama kaydettiler elbette ancak bu onlara yetmedi. Artık Wi-Fi özelliği de kazanan pek çok taşınabilir disk bulunuyor. Bunlardan biri de WD'nin My Passport ailesinde yer alan My Passport Wireless.

Hem bir taşınabilir disk olarak davranabilen hem de Wi-Fi yoluyla veri aktarabilen My Passport Wireless, yalnızca 2.5 inç büyüklüğünde olan ve cebe sığabilen bir disk. Kablosuz bağlantı desteğiyle birlikte mobil ortamda, nerede olursanız olun çevredeki akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet ve PC'lerin yanı sıra aynı zamanda akıllı televizyonlara da veri aktarabilen My Passport Wireless, bu özelliğiyle çok yönlü kullanım imkanı sağlıyor.

Çok yönlü

Pratik bir kullanıma sahip olan My Passport Wireless, kolay bir kullanıma sahip. Güzel görünümlü bir kasayla gelen cihaz, cebe sığabilecek boyutlarda. Bağlantıları arasında yalnızca Wi-Fi yok, bunun yanı sıra SD kart slotu da bulunan cihaz, böylece SD kartınızın içeriklerini de ağa açmanıza ve diğer cihazlarla paylaşmanıza olanak tanıyor.

My Passport Wireless, USB 3.0 desteği gösteren bir model. Böylece veri transferinde yüksek hızlara erişebilen cihaz, aynı özelliği Wi-Fi üzerinden transfer işlemi gerçekleştirirken de yapabiliyor. Windows ve Mac uyumu iler her iki platforma da bağlanabiliyor ve elbette iOS ve Android platformları için WD My Cloud uygulamasıyla kullanım alanını çeşitlendiriyor. Fakat Windows Phone tarafında bu uygulama yer almıyor.

WD My Cloud uygulamasını cep telefonu veya tablete yükledikten sonra uygulama içinde My Passport Wireless'ı aktif olarak görebiliyorsunuz. Bunun ardından da hemen cihaza bağlanıp içine depoladığınız müzik, video, fotoğraf ve diğer dokümanlara erişebiliyorsunuz. Cihaz, toplamda 8 farklı cihaza kadar bağlanabiliyor.

1 TB kapasite

My Passport Wireless, 1 TB kapasiteye sahip bir model. Elbette ürünün farklı kapasite seçeneklerine sahip modelleri de mevcut. Eğer mobil ortamda daha fazla veriye ihtiyacınız varsa 2 TB'lık modeli de tercih edilebilir.

Cihaz elbette dahili bir bataryayla geliyor. Kutu içeriğinden çıkan kablo yardımıyla şarj edilebilen cihaz için verilen pil ömrü süresi 6 saate kadar video yayını ve 20 saate kadar da bekleme süresi. Fakat biz yaptığımız testlerde 4 ila 5 saat arası kullanım sunduğunu gördük. Ayrıca piyasada daha uzun batarya ömrüne sahip modellerin olduğunu da söylemek gerek.

My Passport Wireless'ın veri transfer hızını da ölçümledik. Crystal Disk Benchmark sonucuna göre sıralı yazmada saniyede 115 MB, sıralı okumada saniyede 115 MB yazarak dikkat çeken disk, böylece performansıyla bizim beğenimizi kazandı.

Özetle

Küçük ve yararlı bir taşınabilir disk olan My Passport Wireless, Wi-Fi desteği ile içeriğini ağa da açmasıyla kullanılabilirliğini arttırıyor. USB 3.0 desteği ile yüksek okuma ve yazma hızına çıkabilen performansı ve üzerinde SD kart slotu bulundurmasıyla da başarılı bir cihaz. Ancak pil ömrü beklenenden biraz kısa.

My Passport Wireless'ın fiyatı 595 TL civarında.

Kimler Almalı

My Passport Wireless, taşınabilir disk içinde tuttuğu verileri ağa açmak ve bu verilere mobil ortamda da erişmek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

WD My Passport Wireless Teknik Özellikleri
Ürün Modeli WD My Passport Wireless
Ürün Türü NAS Depolama Aygıtları
CHIP Online Notu 87
Üretici WD
Firma WD     (216) 544 12 44
Teknik Detaylar
Kapasite 1 TB
Arayüz Wi-Fi, SD kart, USB 3.0
İşletim Sistemi Windows / Mac
Boyutlar 21 x 86 x 127 mm

Alternatifleri

My Passport Wireless'ın fiyatı 595 TL civarında. Ona alternatif olarak önerebileceğimiz cihaz ise daha uygun fiyata sahip Seagate Wireless Plus 1TB olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Merhaba, bir soru sormak istiyorum: Yeni almış olduğum Nikon D7200 Fotoğraf Makine'min, wi-fi özelliği mevcut. Bilgisayara gerek duymadan, çektiğim fotoğrafların kaydedildiği SD Kartı, bu cihaza takarak yedeklemem (veya aktarabilmem) mümkün müdür? Teşekkür ederim.

@01 Temmuz 2015 22:10 evet mümkün. hatta otomatik yedekleme ayarlayıp taktığında hiç bir şey yapmadan yedekletebiliyorsun. İster kopyala ister taşı şekilnde yedekleme seçenekleri de mevcut

windows phone üzerinde total commander ile yada wd2go yazılımıyla erişebilirsiniz. Aynı şekilde windows 10 mobile da da kullanabilirsiniz. w10m üzerinde arayüzü görmek için edge kullanabilirsiniz.

Pili kaç saatte şarz oluyor? Şarz cihazı veriliyor mu? USB kablosu ile PC den şarz oluyor mu?

@mtiske merhaba, kendi yanında verilen pc bağlantı usb ile yine yanında verilen 5v 2a adaptör ile sarj edebiliyorsunuz. sarj süresi çok uzun sayılmaz, ayrıca cihaza bağlandıktan arayüzden performans yerine pil ömrü seçerek kullanım süresi uzatılıp kısalabiliyor. 6 saate yakın kullanım sunması gerçeğe yakındır

@07 Eylül 2016 12:54 ayrıca evet pc den de şarj oluyor, usb porta bağladığınızda veri aktarımı yaparken de şarj oluyor

Merhaba, Asus zenfone 3 telefon ile WD My Passport 1TB Wireless Taşınabilir Diske wi-fi üzerinden bağlanmaya çalışıyorum ağ üzerinde görmekte ama her defasından kaydedildi yazıp bağlanmamaktadır, fakat başka marka telefonlar ile wi-fi ağda görmekte ve bağlanmaktadır, telefonda mı bir ayar yapmak gerek yoksa diskte mi?

Sen de yorum yaz