ZyXEL NAS326 incelemesi ZyXEL NAS326'yı inceliyoruz

Kişiye özel bulut servisi sağlayan ZyXEL NAS326'yı inceliyoruz.

Oynat ZyXEL NAS326 Video İnceleme Kişiye özel bulut servisi sağlayan ZyXEL NAS326'yı inceliyoruz.
CHIP ONLINE Notu
88
  • Kurulumu kolay
  • Kullanıcı dostu arayüz
  • Sessiz
  • Fiyat / performans
  • Geniş özellikler sunuyor
  • İyi çalışıyor
  • eSATA port yok
  • Yavaş yedekleme

Depolanacak dosyaların kapasitelerinin artması depolama alanlarının genişlemesine, günümüzün mobil ihtiyaçları da bu verilere her an her yerde erişmemize neden oluyor. Bu nedenle artık dosyaları harici disklere yedekleyip bir kenara atma devri geride kaldı. Elbette bunu halen yapabilirsiniz, fakat bu demek değil ki, dosyalarınıza her an her yerden erişebileceksiniz. Onlar ancak yanınızdayken sizin dosyalarınız, uzaktayken değil.

Dosyalara, videolara, fotoğraflara ve dokümanlara her zaman yakından uzaktan erişmek için ise bulut depolama alanları kullanılıyor. Bunlar için çok sayıda ücretli / ücretsiz seçenek var. Fakat kişisel boyutu bir kenara bırakıp kurumsal olarak bakıldığında da, bu tür bulut çözümler pek de güvenli gibi durmuyor, değil mi?

Bu nedenle çözüm kişisel bulut sistemleri. Bunun için bir NAS, yani ağa bağlı bir depolama cihazı satın almanız gerekiyor ki, bugünkü inceleme konumuz olan ZyXEL NAS326 da böylesi bir ürün. Bu gibi cihazları ediniyor, içine disk yerleştiriyor ve ağınıza bağlıyorsunuz. Ardından da hem yerel ağda hem de uzaktan dosyalarınıza erişmek mümkün hale geliyor.

Kişisel bulut

ZyXEL NAS326, size kişisel bulut depolama alanı sağlıyor. Çift disk yuvasının sahibi olan cihaz, önden yüklemeli yapıya sahip. Öndeki kapağı kenara doğru açtığınızda disk yuvalarını görebiliyorsunuz. Diskleri çıkartmak için alttaki butonlara basmak gerekiyor, fakat bunlar biraz sert yapıda. O yüzden çıkartırken biraz zorlanıyorsunuz.

Elimizdeki model incelememiz için 2 diskle beraber bize geldi. İçeriğinde 2'şer TB'tan 2 adet WD NASware 3.0 disk bulunduran cihaz, raflarda ise disksiz olarak satılıyor. Yani diski ayrıca sizin satın almanız gerekiyor ki, bu durum yalnızca ZyXEL NAS326'ya özel değil. Daha önce aynı kategoride incelediğimiz benzer ürünlerden Synology'nin modellerinde de disksiz ürünler yer alıyor.

Cihaz, ön tarafta açma kapama ve yedekleme butonunu, LED aydınlatmaları ve 1 USB 2.0 bağlantısı bulunduruyor. Arka tarafta ise sessiz çalışan fanı, 2 USB 3.0 portunu ve Ethernet bağlantısını görüyoruz. Burada bir eSATA portu bulunmaması ise üzücü.

Performans

ZyXEL NAS326, toplamda 12 TB'a kadar destek veriyor. Yani bu cihaza 2 adet 6'şar TB'tan toplamda 12 TB'lık disk takabilirsiniz. Disklerde depoladığınız fotoğraf, video ve dokümanlara ev veya ofis ağınızdan ve ZyXEL'in sunduğu zCloud servisini kullanarak her yerden erişebilirsiniz. Cep telefonu veya tabletiniz üzerinden bu işlemi yapmanın mümkün olduğunu da belirtelim.

ZyXEL NAS326, internet entegrasyonu da içeriyor pek tabii. Bu sayede yalnızca kendi servisiyle değil, birçok online servisle de eşzamanlı çalışabiliyor. P2P ve FTP sunucularıyla çalışabilen cihaz, ünlü bulut servisleri Dropbox ve Google Drive'la da veri alışverişi yapabiliyor.

Arabirimiyle kolay bir kullanım sağlayan cihaz, çalışma noktasında sessiz. Diğer NAS cihazlara da yaptığımız gibi kuşkusuz ZyXEL NAS326'ya da okuma ve yazma testleri uyguladık. Aldığımız sonuca göre 105 MB/s yazma performansı gösteren NAS, 103 MB/s de okuma hızı gösterdi.

Bunu hızlıca daha önce incelediğimiz benzer model Synology DiskStation DS214'le kıyaslarsak, onun saniyede 103 MB yazma, saniyede 96 MB okuma hızı gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak bu konuda zirve QNAP'a ait. Zira elimizdeki cihaza muadil Turbo NAS TS-251 modeliyle hem yazma hem okuma noktasında saniyede 110 MB'ı bulabiliyor. Fakat fiyat/performans oranı yaparsak, ZyXEL NAS326'nın daha avantajlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira cihaz yaklaşık 550 TL civarında bir fiyata satın alınabiliyor. Bu da muadilleriyle kıyaslandığında, onu fiyat/performans noktasında öne taşıyor.

Özetle

ZyXEL NAS326, evde veya ofiste dosyalarını yedeklemek ve yedeklediği dosyalara hem yerel ağda hem de uzaktan erişmek isteyenlerin ihtiyacını karşılayacak bir NAS cihazı. Kolay kurulumu, iyi çalışma temposu ve fiyat/performans oranıyla da beğendiğimiz ZyXEL NAS326, eğer bu tür bir çözüm arıyorsanız size tavsiyemizdir.

Kimler Almalı

Ev veya küçük çaplı ofisinde bulut sistemi kurmak isteyen, yedeklediği dosyalarına her yerden erişmeyi bekleyen kullanıcılar ZyXEL NAS326'yı edinmek isteyebilirler.

ZyXEL NAS326 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli ZyXEL NAS326
Ürün Türü NAS Depolama Aygıtları
CHIP Online Notu 88
Üretici ZyXEL
Firma ZyXEL     (212) 444 11 50
Teknik Detaylar
İşlemci MARVELL Armada 38X 88F610-A0
İşlemci Hızı 1.33 GHz
HDD 3.5" / 2.5" SATA(II) x 2
Maks. Kapasite 12 TB
Bağlantılar USB 3.0 (2 adet), USB 2.0, Ethernet
Boyutlar 207 x 164 x 123 mm
Ağırlık 1.25 kilogram

Alternatifleri

ZyXEL'e alternatif olarak Synology tarafında kişisel ve kurumsal çok seçenek bulunuyor. Onları da inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Zyxel hep aklımda torrent indirirken çoklu bağlantıyı yönetemeyip kitlenen modemleri üreten marka olarak kalacak.

@18 Ağustos 2016 19:04 NAS326 sahibiyim. Torrentden sıkıntı olmadan indirebiliyor.

NAS540 modelini kullanıyorum evde. Güzel cihaz.

windows'da belli klasörleri nas disk ile sync yapabileceğim bir uygulama varmı?

Bu cihazın utorrent desteği varmıdır

evet utorrent desteği mevcut

@28 Eylül 2017 01:10 nasıl yükleme yapılabiliyor ?

Bu cihaz usb üzerinden bilgisayar bağlanıyor aynı zamanda

Sen de yorum yaz