ZyXEL NSA221 incelemesi Depolama derdi bitti

İki adet disk yuvası ile 4 TB'a kadar kapasitesi ne sahip

Oynat ZyXEL NSA221 İki adet disk yuvası ile 4 TB'a kadar kapasitesi ne sahip
CHIP ONLINE Notu
85

ZyXEL'in ağ destekli depolama cihazlarının (NAS) en yeni üyesi NSA221, yine iki adet disk yuvası ile 4 TB'a kadar kapasite sunmasıyla dikkat çekiyor. Beraberinde Türkçe kullanma kılavuzu bulunmayan ürünün, yazılımında da Türkçe desteği maalesef yok. Yine de NAS cihazlarını daha deneyimli kullanıcıların tercih ettiğini düşünürsek kurlum ve kullanımda zorluk çekmeyeceklerini söyleyebiliriz. Ürünlerin artık birbirleriyle kolayca iletişim kurabildikleri günümüzde NSA221 de DLNA 1.5 sertifikası ile bu özelliğe sahip TV vb. cihazlar arasında içerik paylaşımını mümkün kılıyor. Yine FTP sunucusu olarak kullanılabilen NSA221, artık BitTorent ve eMule diğer paylaşım protokollerini destekliyor. Özellikle internetten dosya indirmek için 60 Watt güç tüketen bilgisayarınızı sabahlara kadar açık bırakmak yerine 10 Watt tüketen NSA221 ile bu işlemi 6 kat daha ucuza mal edebilirsiniz. NSA221, USB üzerinden de 3 adet disk bağlamınızı mümkün kılıyor.

Özetle

Gigabit Ethernet portu, sürekli güncellenen yazılımı ve kullanımı kolay olan başarılı kullanıcı arayüzü ile NSA 221 tam not alıyor.

ZyXEL NSA221 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli ZyXEL NSA221
Ürün Türü Harici Disk
CHIP Online Notu 85
Üretici ZyXEL
Teknik Detaylar
Ağ Protokolleri Tcp/Ip,Cıfs/Smb, Nfs, Ftp, Http
Dosya sistemi Ext3, Fat32, Ntfs, Reiserfs, Xfs
Disk yönetimi RAID 0, 1 ve JBOD
Bağlantılar 2x3.5", 1x RJ-45, 3xUSB
Dâhili kapasite Maks. 4 TB
Boyutlar ve ağırlık 58(G)x196(D)x130(H) mm, 662g

Alternatifleri

Bütçenizi 70 dolar daha artırdığınızda benzer özelliklerin yanında e-Sata ve Türkçe desteği olan QNAP TS210'da göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

İçinde disk olmamasına karşın oldukça pahalı bir ürün. Bu ürün yerine iomega (EMC) ürünleri tercih edilebilir. Fiyatlarının birbirine yakın olmasına karşın iomega 2x1TB diskle geliyor ve TB sınırlaması yok...

ilk sayada 60W pc yerine 10W lık bu cihaz kullanılabilir deniliyor. İçinde 2 adet HDD varkenmi 10W güç tüketimi var bu cihazın?
gigabit ethernet hız testleri nerede FTP Samba NFS okuma yazma hızları kaçlarda geziyor.
Ram miktarı, işlemci hızı, Genişleyebilirlik vss. hiç bir bilgi yok. Mesela USB sine WiFi Dongle takılabiliniyorumu? ip kamera desteği varmı?. Merak ediyoruz nasıl bir cihaz..

Çok yavaş yazma hızı var. İster USB ister gigabit ethernet kullanın 13mb/s'yi geçmiyor.

Ben bu cihazı yaklaşık 1.5 yıldır kullanıyorum. Ftp ile bağlı olduğunuzda aktarım hızı 40 mb/sn civarında. ilk yorumu yazan arkadaş muhtemelen ftp protokolunu kullanmıyor.

@31 Eki 2011 20:33 Aynı şeyi söyleyecektim, FTP ile 30mb/sn ile 40mb/sn arasında gidip geliyor. Windows içine direk HDD olarak tanımlayanmı kaldı? Yaz ip adresini VLC ile film seyret. DLNA destekli cihazlarınla, ağdaki tüm cihazlarla filmlerini seyredersin. Ayrıca time machine özelliğiyle apple bilgisayarlarınızın yedeğini otomatik alır.

Sen de yorum yaz