Dizüstünüzün pil durumunu analiz edin

Pilin üreticisini, öngörülen ve mevcut kapasitelerini, şarj olma ve harcanma sürelerini takip edin

Dizüstünüzün pil durumunu analiz edin
CHIP Online

Mevcut dizüstünüzün pilini değiştirirken ya da 2. el bir dizüstü satın alırken cihazın pilini analiz etmek isteyebilirsiniz. Saatler süren testlerle uğraşmaktansa gerekli bilgiyi doğrudan komut girerek ya da ücretsiz araçlarla çok daha kolay bir şekilde elde etmek mümkün. Windows 8'li bir dizüstünüz ya da Microsoft Surface tabletiniz varsa sistem komut satırını açın. [Windows]+[R] tuş kombinasyonunu kullanarak "Çalıştır" penceresini açın ve "cmd" yazarak komut satırına erişin. Açılan komut satırı penceresine „powercfg /batteryreport" yazıp Enter'a bastığınızda, sistem pilin kullanımıyla ilgili detaylı bir HTML dokümanı oluşturacak. Kullanıcı klasörünün içinde oluşturulacak bu dosya ile cihazınızın güncel pil durumu, son 3 günün performans ortalaması ve ortalama ömrü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu komut ne yazık ki eski Windows sürümlerinde bulunmuyor. Eğer bu işletim sistemlerine sahipseniz DVD'mizde bulacağınız NirSoft „BateryInfoView" aynı işlevi size sunacaktır. ZIP dosyasını çıkarın ve "EXE" dosyasını çalıştırın. Program birkaç saniye içerisinde çalışacak. Pilde meydana gelen değişiklikleri "Görünüm > Pil Günlüğünü Göster" yolunu izleyerek ya da "F8"e basarak, pil hakkındaki genel bilgiyi ise "Görünüm > Pil Bilgilerini Göster" yolunu izleyerek ya da "F7"ye basarak inceleyebilirsiniz. „Pil Aşınma Düzeyi" bataryanızın bugüne kadar ömrünün ne kadarını kaybettiğini gösterir. Fakat bu bilgi eski makinelerde güvenilir olmayabilir. „Geçerli işlem için kalan pil süresi (Tahmini)" sekmesini sık sık kontrol etmenizde yarar var. Yeni doldurulmuş bir pilin değeri bir saatten az ise o pil „ölmüş" demektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Ht marka tablet pc kullanıyorum Dediğinizi yaptım oluşan html dosyasında herşey normal gözüküyor pil tam doluyken kalan şarj ömrüde 10 saat yazıyor fakat şarj %70 altına düşünce birden kapanıyor bu sorun neyden kaynaklanır yardımcı olurmusunuz

Pc nizin sarjı malesef ölmüş

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play