Görüntü sabitleyiciler

Kiminin eli daha fazla titrer. Perde aralığı açıldıkça fotoğraflarda maalesef titreşim artar.

Görüntü sabitleyiciler
CHIP Online

Görüntü sabitleyici (image stabilizer) kullanmak bir utanç vesilesi değildir. Aslında size daha net fotoğraflar sağlar. Ancak bu teknolojiden yararlanmak için ne gibi zaafları olduğunu bilmeniz gerekiyor. İlkin optik ve dijital görüntü sabitleyicilerin arasındaki farkı bilmek gerekiyor. Dijital görüntü sabitleyiciler her zaman fotoğrafın çözünürlüğünden kaybedilmesine neden oluyor. Bunun altında da algılayıcının (sensör), fotoğrafı çeken kişinin el titremelerinden dolayı çevreden merkeze doğru bir titreşim yayacağını varsayarak, merkez noktayı görüntüye alıp çevreden feragat etmesi yatıyor. Bundan sonra elektronik sistem kalan görüntüyü onarıyor ve belirlediği kadar alanı kullanıcıya titreşimsiz olarak gösteriyor. Optik imaj sabitleme sistemi ise daha pahalı bir çözüm çünkü içinde çok daha karmaşık bir sistem barındırıyor ve görüntü, algılayıcıdaki izdüşümden herhangi bir eksiltme yapmıyor. Tıpkı şok emiciler gibi lenslerin esnek sistem yapısı küçük titreşimleri engelleyebiliyor. Bir dijital fotoğraf makinesi alırken özellikle bu teknolojiyi destekleyen modelleri tercih etmelisiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

fotograf çekerken odağın sabitlenmesi hangi özellik oluyor acaba benim aradığım bu sürekli odaklamasın odaklanmış vaziyette her zaman göstersin istiyorum kamerasını

@29 Eylül 2015 13:05 Makinanızın özelliklerine göre değişir. Dokunmatik ekranlarda bunu en kolay şekilde yapabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir