Isınma sorununa kesin çözüm

Dizüstüler çalışma koşulları açısından bakılınca diğerlerine göre daha duyarlı. Dolayısı ile metal çerçevenin içinde sürekli fan üflediği için birkaç dakikadan sonra ısınabiliyor.

Isınma sorununa kesin çözüm
CHIP Online

Dikkatlice dizüstü bilgisayarınızın vidalarını açın ve biriken tozu temizleyin. Açma işlemi dizüstünden dizüstüne değişeceğinden, ne tür tornavida kullanmalı, ne sıra ile işlem yapılmalıya dair gerekli bilgileri internetten bulabilirsiniz. Fan biriminde vidalardan tutun, soğutucu blokta ve pervanenin kendisinde sorun olabilir. Fotoğrafta görebileceğiniz gibi, bilgisayara giren toz zamanla sıkışır ve keçe gibi,
geçilmez bir engel oluşturur. Bunun sonucunda ana işlemci ve grafik işlemci aşırı ısınır, ardından sistem çöker. Kapağı açın, sıkıştırılmış hava üfleyen bir süpürge ile fişleri ve fanları temizleyin. Gerekirse ana işlemci, grafik işlemci ve soğutma blokları arasındaki termal pedleri çıkartın. Bu pedler ısıyı yalıtmak yerine ısının serbestçe dolaşımını sağlamakta, kalınlıklarından ötürü soğutma bloklarının işlemcilerdeki etkisini engellemekte. Çok ince termal yapıştırıcı sürün. Bu yapıştırıcı yalnızca yüzey oluşturan ince parçalar arasındaki düzensizlikleri dolduracak kadar ince sürülmeli. Dizüstünüzü geri toplayın. Her şeyi doğru yaptıysanız artık ısınma derdi bitti demektir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play