Otomatik metinleri eski Word'den almak

Otomatik metinler sayesinde yazma işini önceki Word sürümünde hayli pratik bir hale getirmiştiniz. Yeni sürüme geçtikten sonra da bu özellikten yararlanmak istiyorsunuz ama nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz.

Otomatik metinleri eski Word'den almak
CHIP Online

Word 2007 ve üstü sürümünde otomatik metin anlayışı tamamen değişti çünkü artık değişken "Building Blocks" özelliğinden yararlanılıyor. Eski sürümde yaptığınız ayarlamaların yer aldığı "normal.dot" dosyasını bu yüzden yenisinin üzerine yazmanız gerekiyor. Ancak bu kopyalama işini otomatik olarak geçekleştirmeniz mümkün olmadığından elle yapmanız lazım. Dolayısıyla eski sürümdeki kimi öğeler yeni sürümde çakışma yapabileceğinden dikkat etmeniz gereken noktalar var.
İlkin eski "normal.dot" şablonunu kurulum dosyalarının yedeklerinden işletim sisteminizin arama özelliğinden yararlanarak bulun ve sabit diskinize kopyalayın. Kopyalamanız gereken yer, eğer sürücüde bir değişiklik yapmadıysanız, genellikle

"C:\Documents and settings\(Kullanıcı adı)\application data\roaming\Microsoft\şablonlar"dadır. Eski "Normal.dot" şablonunu yeni Word'de açın. Makro erişimini "içeriği etkinleştir"e tıklayarak onaylayın. Kayıt bilgilerini menüden "ekle"ye tıklayarak değiştirin. "Hızlı parçalar"dan "Yapı Taşları Düzenleyicisi"ne tıklayın. Buradan hangi öğelerin eski "normal.dot" şablonundan olduğunu belirleyin. Bunun için öğeye tıklayıp içeriğini yan tarafta görmeniz gerekiyor. "Building Blocks.dotx"i bağlam alanından işaretleyip "ekle"ye basın ve gelen yeni kurulum öğesini onayladığınıza dair soruya "evet"e tıklayarak yanıt verin. Tüm bunları aktarılması gereken diğer otomatik metinler için tekrarlayın.

Not: Word artık yeni sürümlerinde otomatik metin özelliğini desteklemediğinden yazma sırasında karşınıza öneriler çıkmıyor. Ancak otomatik metinleri [F3] işlev tuşuna basarak etkinleştirebilirsiniz. Yine de iş uzun metinler yazmaya geldiğinde bu yöntemin çok kullanışlı olduğunu söyleyemeyiz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost