500 TL altı 11 "iyi" işlemci!

500 TL'den fazla para vermeyip gerçekten işe yarar bir işlemci almak isteyenler... İşte 11 seçenek!

500 TL altı 11 "iyi" işlemci!

Önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak pek çok işlemcide Intel'in Haswell mimarisi kullanılacak. Geçmiş deneyimlerimiz gösteriyor ki piyasaya sürülecek ilk işlemciler oldukça pahalı olacaklar. Bu nedenle bilgisayar almayı düşünen ve kısıtlı bir bütçeye sahip olan kullanıcıların şu an satışta olan nispeten uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirmesinde fayda var. Sizler için hazırladığımız galeride, şu an piyasada olup 500 TL'nin altında fiyat etiketlerine sahip 11 işlemci yer alıyor.

Şu an kullanımda olan çoğu modern işlemcide en az iki çekirdek bulunuyor. Daha güçlü modellerdeyse dört, altı hatta bazen sekiz çekirdek bulunuyor. Performansı etkileyen bir diğer faktörse saat hızı. Günümüzde ortalama saat hızı 3,0 GHz civarında sabitlenmiş durumda.

Galerimizde, 500 TL'nin altında bir para harcayıp gerçek anlamda işe yarar bir işlemci almak isteyenler için en iyi 11 alternatifi bir araya getirdik. İşte o işlemciler, özellikleri ve fiyatları. Tıklayın...

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

2. nesil i5 2400 500 tl iken, nasıl oluyor da 3. nesil i5 3470 450 TL olabiliyor biri bana açıklasın. 3470 olanın fiyatı 400 civarındadır, 2400 ise 1 yıl önceki model ve piyasada bile yok. Nasıl bir rehberdir bu çözemedim...

@20 May 2013 11:35 büyüyünce çözersin....

bütün işlemciler işe yarıyor artık.. parayı ekran kartına gömmek lazım.

Ben AMD-FX 6100 model 6 çekirdekli işlemci kullanıyorum her türlü oyunu her türlü programı çalıştırıyor İntel' den eksiği yok hatta artısı var fiyat performans olarak uygun işemci arayan herkese tavsiye ederim.

@20 Mayıs 2013 19:38 fiyat deme be abicim tükettiği elektrikten çıkıyor o fiyat farkı

AMD FX 8150 (3,6 GHz) Soket AM3+ kullanıyorum ve tavsiye ederim, overclocked versiyonlarına daha fazla para vermeye gerek yok. Lakin belirtmeliyim ki bu ürün su soğutmasız kullanılırsa yaz aylarında can sıkar. Stock fanı Zalman'ın büyük fanı gibi olsa da, su soğutmasız kullanılması, overclockcu arkadaşlar için tavsiye edilmez. Corsair H80 - H100 ikilisinden birisi ile 5.0 ghz clocklara ulaştırabilirsiniz. 75 Dereceyi geçmeyen sıcaklıklarda ! Su soğutmasız stok fan ise 40 derecelerde bilginiz olsun. 8 Çekirdek için ve overclock potansiyeli için bu işlemci biçilmiş kaftan. Overclock atıldığında i7'lerden üstünleşmeye başlar. 4 fiziksel çekirdek vs 8 fiziksel çekirdek savaşı diyelim. Comparison chartlardan da bakabileceğiniz üzere bu ürün bir f/p kralı. Şiddetle tavsiye ederim. Ek olarak parayı ekran kartına gömen arkadaş, işlemcin ve beraberinde anakartın o veriyi işleyemezse dilediğin parayı gömebilirsin ekran kartına. Anakartını ve işlemini high-end sistemlerden kur, sonra parayı git toprağa göm.

8 çekirdek AMD FX almaktansa, 4 çekirdek intel i5 almak çok daha mantıklı. Benchmark skorları başa baş, gündelik kullanım için ikisi de fazlasıyla yeterli. 2 kuruş ucuz diye AMD tercih etmek de büyük bir hata olur, çünkü AMD Intel'e kıyasla 2 kat fazla elektrik tüketiyor. Yani uzun vadede AMD işlemciler Intel'e kıyasla çok daha pahalılar.

@23 May 2013 14:51 atma kıt zeka neye göre pahalı? n fazla 15~20krş fark ediyor... cahil intel fanboyu...

para var huzur var INTEL.

@24 May 2013 04:01 İhtiyaçlarını bilip, parayı savurmama var(akıl) AMD

One World One Processor: INTEL FOREVER

INTEL fanboyları kadar kıt zeka millet yok...

Kesinlikle AMD FX SERİSİ. DAHA UCUZ, DAHA HIZLI...

şahsen intel core i7 kullanıyorum ama intelci değilim AMD ye karşı farklı bi sevdam var hem ucuz hemde kral işlemciler :)

Oyun sistemi toplayacaklar AMD-FX 6300 işlemci ve DDR3-1886 MHZ desteği ile AMD sistemi toplasın ekran kartı olarak AMD Radeon HD 7850 veya Nvidia GTX 660 öneririm ve AMD-FX işlemcilerin oyunlarda ne kadar başarılı olduğunu görsünler...

AMD FX-6100 model işlemci kullanıyorum işlemcinin overclock potansiyeli çok yüksek 3.3 ghz' den 3.5 ghz' e overclock yaptım işelmci 3DMark Vantage testinde 11.610 puan alıyordu overclock yaptıktan sonra 13.516 puan aldı isteyen daha fazla overclock yapabilir fakat bunun için bilgisayar kasasının iyi soğutuluyor olması ve işlemci soğutucusunun işlemci kutusundan çıkan soğutucudan daha kaliteli olması gerekir...

AMD CANDIR CAN

çoluk çocuk için yaşasın amede :)

Şu AMD'ye laf atan fanboylar çok garip sanarsınız ki anaları onları doğururken İntel işlemcilerden destek almışlar.

AMD bence iyi iş çıkartıyor. Son üç makinem AMD ve memnunum. Bir sonraki makinemde herhalde FX-8 serisi olacak, planlamalara başladım.

Fanboylar doluşmuş yorumda amd olana ıntelciler basmış - yı Intel dıyene amdciler işte biz bu kadar kıt bir toplumuz..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir