Çok fonksiyonlu yazıcılar hakkında her şey!

Birden çok işi aynı anda yapabilen modeller varken, neden tek iş yapanlarla yetinesiniz ki?

  • Pamir Kızıltuğ
Çok fonksiyonlu yazıcılar

Teknolojilerin kapladığı hacim gün geçtikçe azalıyor. Piyasadaki hemen her cihazın tarihinde kendisinden daha büyük boyutlu ağabeyleri var. Üretim teknolojilerinin gelişmesi sayesinde aslında sadece küçülme değil, farklı ürünler de tek bir yapıya sığdırılabiliyor. Buna en güzel örnek kuşkusuz akıllı telefonlar. Hatırlarsanız ilk dijital fotoğraf makineleri 1.3 MP ya da 2.1 MP gibi çözünürlük değerleri sunuyordu ve şimdi günümüzün standart bir akıllı telefonunda bile artık söz konusu değerlerin birkaç katını görebilmek mümkün olabiliyor. Benzer şekilde akıllı telefonlar özellikler kazanmaya başladıkça müzik çalar, avuç içi bilgisayar ve hatta taşınabilir oyun konsolu gibi cihazları da ciddi anlamda tehdit etmeye başladı. Uzakdoğu'dan gelen son haberler ise üretici firmaların basit bir projeksiyon cihazı içeren akıllı telefonların üretimine yoğunlaştığı yönünde. Yani önümüzdeki birkaç yıl içinde akıllı telefonunuzun içinde yer alan fotoğraf ve videoları odanızın duvarına ya da tavanına yansıtarak izleyebileceksiniz. İlk duyduğunuzda inanması zor geliyor değil mi? Gün geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe akıllı telefonlara sığdırılacak teknolojilerin artacağına hiç şüphe yok. Söylediklerimiz elbette diğer tüm cihazlar ve çok fonksiyonlu yazıcılar için de geçerli.

Nedir bu "çok fonksiyonlu" dedikleri?

Yazıcılarda da günümüzün trendi çok fonksiyonlu olanlar. Yazıcı, tarayıcı, fotokopi makinesi ve hatta faks (bazı modellerde) gibi ayrı ayrı satın alınabilecek ürünlerin tümü "çok fonksiyonlu" çatısı altında buluşmuş durumda. Tüm ürünlerin ayrı ayrı satın alınması hem maliyet, hem de çalışma alanı açısından olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Biraz önce bahsettiğimiz akıllı telefon örneğinde olduğu gibi çok fonksiyonlu yazıcılar da işin özünde birkaç teknolojik cihazın bir araya getirilmiş olmasından ibaret.

Çok fonksiyonlu sınıfında yer alan ürünlerin birçoğu son kullanıcılara hitap etmesi açısından profesyonel seviyede bileşenler içermese de, daha fazlasına ihtiyaç duyan kullanıcıların her zaman ayrı olarak bileşenleri temin etme şansı bulunuyor. Örnek vermek gerekirse; bugün çok profesyonel bir tarayıcıya ihtiyacınız varsa ayrı bir şekilde edinebilirsiniz. Fiyat da alacağınız ürünün yetenekleri doğrultusunda değişecek ve yükselecek. Örneğin; akıllı telefonlardaki kameralar da günlük kullanımda çoğu zaman yeterli gelse de profesyonelce bu işi yapmak isteyenler için her zaman DSLR gibi alternatifler olmuştur ve olacaktır. Ama genel anlamda "çok fonksiyonlu" sınıfında yer alan ürünler birçok kullanıcının ihtiyacına cevap verecek nitelikte. Yeterlilik seviyesinde sunulan ürünlerden daha fazlasını aramak çoğu zaman gereksiz oluyor.

Neden çok fonksiyonlu seçmeliyiz?

Bugün A4 büyüklüğünde yeni bir tarayıcı satın almak isteseniz 100 TL'yi gözden çıkartmanız gerekiyor. Mürekkep püskürtme teknolojisine sahip renkli yazıcılar ise kısmen daha uygun fiyatlı ve 70 TL'ye bulunabiliyor. Fotokopi ve faks makineleri ise genelde ofis standartlarına göre üretildiğinden taleplere hızlı ve ekonomik şekilde cevap verebilmeleri adına yüksek fiyatlı oluyor. Dolayısı ile tek başına bir ev ya da küçük çapta ofis kullanıcısının bu denli yatırıma girmesi doğru olmuyor. Çok fonksiyonlu yazıcılarda ise tarayıcı, yazıcı ve fotokopi gibi özellikler standart. Bazı modellerde faks özelliğini de görebilirsiniz. Günümüzde 85 TL'ye bile çok fonksiyonlu yazıcı satın alabiliyorsunuz. Üstelik birden fazla cihazın kalabalığı ile de uğraşmamış oluyorsunuz. Çevrenizde bulunan küçük dükkanlara ya da bilgisayarla ilgili olan kişilere dikkatle baktığınızda yazıcı tercihlerinin çok fonksiyonlu bir modelden yana olduğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Kısacası çok fonksiyonlu yazıcılar sayesinde birçok kullanıcının ciddi masraflardan kurtulduğu gerçeğini görmezden gelmemek gerekiyor. Size de tavsiyemiz eviniz ya da küçük çapta olan ofisiniz için yeni bir yazıcı alacaksanız tercihinizi mutlaka çok fonksiyonlu bir üründen yana yapmanız yönünde. Baskı teknolojisi tercihini ise kullanım sıklığına bağlı olarak mürekkep püskürtmeli ya da lazer ürünlerden yana yapmalısınız.

Fotoğraf baskısı avantajı

Gelişen teknoloji ile beraber artık renkli baskı özelliği bulunan tüm yazıcılarda fotoğraf baskısı gerçekleştirilebiliyor. Çok fonksiyonlu yazıcılar da bahsi geçen gruba dahil. Hatta giriş seviyesindeki uygun fiyatlı modeller dışında sunulan seçenekler genelde bu işlev için çeşitli özelliklerle donatılıyor. Örneğin; ürünlerde bellek kartı okuyucu ya da USB girişi sunulabiliyor ve böylelikle bilgisayarınız o an çalışmasa bile fotoğraflarınızın kayıtlı bulunduğu bellekten baskı şansına sahip oluyorsunuz. Bellek ürünlere takıldığında kısa sürede algılanıyor ve fotoğraf dosyaları, varsa LCD ekran vasıtasıyla karşınıza getiriliyor. Basılacak olan fotoğrafın seçimi kontrol tuşları sayesinde gerçekleştiriliyor. Eğer fotoğrafın kırpma, kesme ve efekt gibi düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız yazıcılardaki dahili yazılımlar sayesinde bilgisayar başında olmadan durumun üstesinden gelebilirsiniz. Eğer çok ucuz bir yazıcı bakıyorsanız ekransız olma ihtimalini de unutmayın.

Mürekkep püskürtmeli ürünler artık geçmiş zamanın aksine CMYK esaslarına göre baskı gerçekleştiriyor ve bu doğrultuda dört adet ya da -ara tonlar nedeni ile- daha fazla kartuşla birlikte satışa sunuluyor. Öncesinde renkli ve siyah olmak üzere iki farklı kartuş bulunurdu ve renkli kartuştaki herhangi bir rengin bitmesi durumunda kartuşun tümünü değiştirmek gerekirdi. Günümüzde ise renkler ayrıştırılmış olduğu için sadece biten kartuşu yenilemek yeterli oluyor. Öte yandan yazıcı üreticileri mürekkep tasarrufuna da ciddi şekilde yönelmiş durumdalar. Fotoğraf baskısı için özel olarak üretilmiş kartuşları ve kağıtları kullanmanız durumundaysa A4 boyutuna (297 x 210 mm) kadar yüksek kalitede baskı alabilirsiniz. Elbette yazıcılara fotoğraf göndermenin tek yolu dahili USB girişini ya da bellek kartı okuyucuyu kullanmak değil. Çok fazla olmasa da piyasadaki bazı ürünlerde Bluetooth desteğini de görebilirsiniz. Böylelikle akıllı telefonunuzdan ya da bir taşınabilir bilgisayardan yazıcınıza kablosuz olarak fotoğraf transfer edebilirsiniz. Lazer sınıfında ise renkli baskı yapan ürünlerle karşılaşabilmek mümkün. Fakat çözünürlük ve yazıcı edinme maliyetleri ile fotoğraf baskısında lazer ürünleri tercih etmenizi önermiyoruz. Tatil dönüşü fotoğraflarınızı basmak gibi bir hobiniz varsa tercihinizi mürekkep püskürtmeli ürünlerden yana yapın. Yazıcınızı kalabalık bir ofiste kullanacaksanız ya da "baskıyı fotoğrafçı yapıversin" diyorsanız o halde lazer teknolojisini seçmek en mantıklısı olacak.

Bağlantı seçenekleri

Eski yıllarda yazıcı bağlantısında vazgeçilmez olan paralel arabirim artık anakartların üzerinde bile bulunmuyor ve yerini evrensel bir standart olan USB'ye bıraktı. Piyasadaki tüm ürünlerin USB bağlantı desteği var ve farklı olarak bazı ürünlerde ethernet arabirimi ile de karşılaşabilmeniz mümkün. Bildiğiniz gibi USB arabirimi sayesinde bağlantı sadece tek bir bilgisayar üzerinden yönetiliyor. Ethernet bağlantısında ise yazıcı ağ üzerinden kendisine bir IP adresi alıyor ve ağdaki tüm bilgisayarlar tarafından erişilebilir hale geliyor. Yazıcı kurulumunun yapıldığı tüm bilgisayarlar baskı işlemi gerçekleştirebiliyor. Yani demek istediğimiz ethernet destekli bir çok fonksiyonlu yazıcı size temel olarak birden fazla bilgisayar tarafından kontrol edilebilme avantajı sağlayacak. Peki, hali hazırdaki yazıcınızda ethernet arabirimi yoksa bu desteği kazandırabilir misiniz? Evet bu mümkün, USB Print Server adındaki cihazlar ile marka ve model fark etmeksizin tüm yazıcıları ağda paylaşıma açabilirsiniz. Siz yine de ofis kullanımı ya da birden fazla erişim düşünüyorsanız ethernet arabirimine özen gösterin. Bir diğer önemli nokta ise kablosuzluk. Piyasadaki bazı ürünlerde kablosuz ağ desteğini de görebilmeniz mümkün. Çok yüksek fark olmamakla birlikte tercihinizi kablosuz ağ desteği sunan bir üründen yana yapmanız faydanıza. Böylelikle yazıcınız kablosuz olarak ağınızdaki yönlendiriciye ya da erişim noktasına bağlanabilir ve ağda çalışan tüm bilgisayarlar hiçbir ek kablo kullanmadan erişim sağlayabilir.

Önemli bir nokta da ağ ürünlerinde bulunan USB arabirimleri. Paylaşım sağlayan arabirimler hem taşınabilir diskleri ağ ortamına açıyor, hem de USB bağlantılı yazıcılara ağ desteği kazandırarak IP veriyor. Dolayısıyla modeminizde veya yönlendiricinizde USB arabirimi varsa USB Print Server almanıza gerek kalmayabilir.

Mürekkep püskürtmeli mi, yoksa lazer mi?

Hemen hemen tüm yazıcı seçimleri için geçerli olan bu soru çok fonksiyonlu yazıcılarda da kullanıcıların kafasını kurcalayan en önemli noktalardan biri. Hatta yazımızda da sürekli olarak bahsettik; mürekkep püskürtmeli ve çok fonksiyonlu yazıcıların birbiri karşısında önemli avantajları ve dezavantajları var. Öncelikle yazıcınızı ne sıklıkta ve ne için kullanacağınızı düşünmelisiniz. Gün içinde sık sık baskı almayı planlıyorsanız lazer yazıcı kuşkusuz en iyi seçenek olacaktır. Fakat ayda yılda bir işiniz düştüğünüzde çıktı alacaksanız baskı ile olmasa da edinme maliyeti açısından mürekkep püskürtmelilerin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Daha az yer kaplayan, daha hafif ve daha ekonomik olan mürekkep püskürtmeli yazıcılar söz konusu fotoğraf baskısı olduğunda da lazer yazıcılara karşı avantaj sağlamayı başarıyor. Sık sık baskı alma ihtiyacınız oluyorsa ya da sürekli boşalan kartuş maliyetleri canınızı sıkmaya başladıysa seçiminizi lazerden yana yapmanız mantıklı olacaktır. Lazer yazıcılarda baskı çok daha ekonomiktir, fakat eskisi kadar olmasa da gerek kapladıkları yer, gerekse enerji tüketimi lazer yazıcıların en büyük sorunlarından biri. Günümüzde mürekkep püskürtmeli yazıcı üreten firmalar sürekli olarak maliyet düşürücü teknolojilerle ilgileniyorlar ve teknolojinin lazerin karşısında gücünü kaybetmesini engellemekte hayli başarılılar.

Sonuç olarak...

Şöyle bir baktığımızda standart bir mürekkep püskürtmeli yazıcının 60 TL'ye alınabildiğini görüyoruz. Yani artık dışarıda baskı alıp aynı parayı kırtasiyeciye ödemenin hiçbir anlamı yok. Mantıklı yaklaşımımızı koruduğumuzda çok fonksiyonlu mürekkep püskürtmeli ürünlerin de 85 TL'den başladığı dikkatimizi çekiyor. Fotokopi ve tarama özellikleri için aradaki fark düşünmeden verilebilir. Dolayısıyla günümüzde artık çok fonksiyonlu olmayan yazıcıların artık pek bir albenisi yok. Baskı teknolojilerinden ve fotoğraf basmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini de kaleme aldık. Artık size güzel bir yazıcı seçmesi kalıyor. Dünya devi markaların kullanıcılara sunduğu hem mürekkep püskürtmeli, hem de lazer teknolojili birçok kaliteli seçenekten bahsedebilmek mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

samsung scx-3405fw fiyat-performans açısından çok iyi u konuda. ayrıca wi-dirrect özelliği ve gelen faksların bilgisayara aktarılması gibi işlevleride çok kullanışlı

Teşekkürler :) Lazer mi yoksa Mürekkepli mi alayım diye düşünüyordum ayrıca çok fonksiyonlu bana ne gitirir diye düşünürken bu yazı gerçekten çok iyi geldi. Aydınlatıcı oldu. Tek sorun hangi marka almam gerektiği kaldı :)Birde markalar için de bir test(video), yazı hazırlasanız iyi olmaz mı.

@bilgi_çağı Hepsi Çinde yapılma,ne fark eder ki

@08 Mart 2016 12:42 çinde 5 kalite mal var evladım. boş konuşmak gelenek haline gelmiş ülkemde

Evde Dökümanlar İçin Çoğaltma Tarama Yazdırmak İçin HP Deskjet F2180 ' i öneririm fiyatıda çok fazla değil ama kartuşların ömrü çabuk bitiyor

ne yaparsanız yapın her alanda sadece işini yapan bir şey alın ekstra bi şeyler yapınca sapıtıyo

Dolabilen kartuşlu ve problemsiz cihaz istiyorsanız EPSON'u tavsiye ederim.

Özellikler 2012-13 model HP serisi kafası karışık olanlara tavsiyemdir. Kartuşu diğerlerine göre ucuzdur.

Epson WF2540 kullanıyorum. Çok memnunum. Wi-Fi varken ethernet bağlantısı da çok gereksiz.

inanamayacaksınız ama bende kart okuyucusuna film takıp sinema seyrediyorum

EPSON STYLUX SX100 aldım dolan kartuş la birlikte problemsiz kullannıyorum.kartuşu kendim dolsurduğum için neredeyse hiç para harcamadan 100 lerce sayfa basabiliyorum.fotoğraflarda güzel çıkıyor :D

Epson almıstım ve yıllarca kullanmıstım.Brother in üst modellerinden hepsi bir arada bir yazıcısını kullandım.orjinal kartujları ile pek sorun yoktu kullanımda.Muadil kartuj kullandım fakat sorunlar yasamaya basladım.Kartujlar kullanılmadıgı halde bitiyordu ve kartujda mürekkep oldugu halde kartuj bosmus gibi basım yapmıyordu.Daha sonra orjinal kartujları kullanmaya basladım fakat yine sorun cıkarmaya devam etti. Bitmeyen kartujları degistirmekten gına gelmisti. HP pro 8500 A modelini aldım o da canıma okudu.kartujları pahalı ve cok cabuk bitiyor. HP pro 8500 A modeli hic tavsiye edemiyecegim bir ürün. Sanırım firmalar sistemlerini kartujlardan para kazanma üzerine kurmuslar. Simdi de yeni bir ürüne bakıyorum.Sanırım lazer alacagım. Yazıcı alacaklara tavsiyem fiattan önce markaya dikkat etmeleri

Eğer All in One cihazların içindeki yazıcı lazer yazıcı değilse, kesinlikle uzak durun! Semeriyle seksene mal olur! Size benim çözüm önerim şudur: 120 TL'ye iyi bir lazer yazıcı alabilirsiniz + 50-60 TL'ye de orta halli bir scanner alabilirsiniz + 30 TL'ye de iyi bir USB Fax Modem alabilirsiniz. Hepsinin toplamı 200-210 TL eder ama yıllarca hiçbir sorun yaşamadan, özellikle kartuş sorunu yaşamadan rahat rahat kullanırsınız. Bu kombinasyon renkli baskıya ihtiyaç duymayan insanlar içindir. All in One aldatmacasına kanmayın ve kesinlikle mecbur kalmadıkça kartuşlu yazıcı almayın...

iş yerine epson 3520 aldım okadar hohoşuma gittiki işyerine götürmekten vaz geçtim evde kullanıyorum gayet güzel

@05 Nis 2013 23:51 Ne olacak şimdi? Zırt pırt kartuşun bitecek. Sen de o yükün altından kalkamayacaksın. Ondan sonra da kartuş dolum merkezlerine başvuracaksın ama o da sorunu çözmeyecek ve doldurulmuş kartuşlar ile de sorunlar yaşayacaksın.Belki de cihazın o kartuşlar nedeniyle bozulacak. Sorun yaşamasan bile bir tomar para da onlara dökeceksin. Sonra da cihazın sadece scanner'ını ve fax'ını kullanacak ve kendine de bir laser yazıcı alacaksın. Ne anladık bu işten? Ayrıca orijinal kartuş kullansan bile mürekkep püskürtmeli yazıcıların arıza yapma ihtimali yüksektir. Laser yazıcılarda böyle bir sorun yaşama ihtimalin çok zayıftır. Laser yazıcıların çok hızlı olduklarını da belirteyim...

yazıcı 200 tl kartusların tanesi 32 tl nerde bunun ekenomikliği

Canon çok fonksiyonlu yazıcınızda kartuş ölürse tarayıcı çalışmaz .

@22 Ocak 2016 01:23 aynen. Bende canon pixma mp160 vardı 2007 de almıştık. Uzun zaman kullanmadık kartuşlar tıkanmış. Ozaman 50? di kartışların tanesi. Yıl 2017 hala aynı. ?? Kartuş yokken tarayıcı çalışmıyor ne alakaysa. birini takıyorum. Diğerini de istiyor. Durduk yere masraf.

Hp 920 almıştım demo kartuşlar bitince mecburen muadil aldım, orj kartuşlar 200 tlyi geiyordu çünkü. Bir süre sorunsuz kullandım, daha sonra kartuşlar dolu olmasına rağmen yazıcı sürekli hata vermeye başladı, internet erişimini kestim ve öyle kullanabildim, ancak net e bağlanınca hp tarafından izlenen cihazı asla kullanamadım. Daha sonra orj kartuş aldım ve bu sorun çözüldü ama baskı maliyeti katlanmış oldu. Dolayısıyla hp asla ergonomik bi çözüm diil. En sonunda da baskı kafalarının ömrü bitti

Şu an epson l355 kullanıyorum ve daha önce neden epson almadım diye kendime kızıyorum... Hp920 en büyük hatamdı ve cannon besleme sistemli bir yazıcı almıştım o da orj sistem olmadığından sorun çıkartıp duruyordu ama epson tüm sorunlarımı çözdü. Şimdiye dek 1000 fotoğraf bastım ve yüzlerce sayfa renkli çıktı aldım. Mürekkeplerini de yeni doldurdum maliyeti 100 tl sadece... Epson işi çözmüş benden söylemesi.

Çok fonksiyonlu mürekkep püskürtmeli sistemlerde şu anda en iyi seçenek orjinal tanklı epson yazıcılardır. Kendim sınıf öğretmeniyim, sınıfımda epson L365 kullanıyorum. Kutusunda 3 siyah 3 renkli mürekkep şişesi ile geliyor. 5000 sayfadan fazla baskı yaptım mürekkeplerin yarısı duruyor. Baskı kalitesi mükemmel. Wifi özelliği ile kablo derdi de yok. Çok baskı alırım diyenlerin düşünmeden almasını bir kullanıcı olarak tavsiye ederim.

Hiç düşünme, Epson L...

Epson 4525 enguzel giriş seviyesi tam 60.000sayfa bastim sikinti yok epson iyi cikinca bide 5620 aldim oda guzel fakan tarayıci driver sorunu var renkli taramiyor sadece siyah beyaz tariyor

bence Epson tanklı yazıcılar veya sonradan tank takılmış cihazlar varken laser baskının ekonomikliği dolum tonerle bile kulvara bile giremez

Epson'un kendinden mürekkep tanklı modelleri, Epson L serisi ev kullanıcıları için çok mantıklı. Kendim L 110 kullanıyorum. 4 renk mürekkep kullanıyor ve ORİJİNAL Epson mürekkebinin şişesi 21 lira. 80 liraya binlerce sayfa çıktı alınabiliyor

Brother. J105 alin bursa kartustan dolum kiti alin super kullanin tavsiye ediyorum

hp 8500 pro kullandım orjinal düzende iyiydi, bir süre kartuş aldım sorunsuzdu sonra internetten dolan kartuş getirdim, en fazla 1 ay kullandım alet haşat oldu,geri iade ettim ama püskürtme kafalarını bozdu, 300 liralık da temizlik işi yaptım düzeltemedim çift kafa + 3 kartuş ( 1 i vardı ) yaklaşık 700 TL , yenisi 500 TL dolayısıyla şu an çift yüz scaner yaptım :) epson L565 var sorun yok, oto çift yüz yok Canon MG4200 tanklı da var, sadece siyah çalışıyo, oto çift yüz olayı iyi 200 TL

Kardeş kusura bakma bu yazıyı okurken sıkıldım. Hatta kaç sene evvel yazıldı bu yazı diye düşünüp arşivden mi çıkardın acaba diye düşünürken yorumlarda gördüm ki faydalı olmuş. Benim bildiğim yıllardır olan şeyler başkası için faydalı ve yeni olabiliyormuş bir kez daha anladım. Yazı ve girişin güzel yalnız hakkını vereyim.

yazıcı bilgisayara bağlı iken ( yazıcı açık veya kapalı olduğu durumlarda) bilgisayar kasar mı

Herkes Epson demiş çok enteresan güvenemedim.

Ofis İçin yazici aldik tankli olmasi ekonomik olmasi sebebiyle L382 epson yazici tercih ettik etmez olaydik ilk aldigimiz cikti kalitesi berbattı kartuşlar hava almış olabilirler havalarini aldik degismedi kafa temizligi yaptik yok teknik servise gonderdik onlar da kafa temizliği yapip geri donderdiler bu defa daha berbat cikti geliyor mor yerine pembe bulanik silik yazilar vs kisacasi epsonu ne teknik servisi ne garanti kapsamı sorumlulugu ve baski kalitesi acisindan asla tavsiye etmiyorum

epson yazıcı l serisi kullandım binlerce sayfa tükettim. Maliyet evet çok düşük ancak normal kağıt baskı kalitesi ve görüntü berbat. Standart modu tam bir facia.Bir yerden sonra pad denilen bölge boya olup taşıyor. Hızı berbat. Millet çıktı beklemekten harap oldu. Bu yaıcı sadece ve sadece ev kullanıcı için , yüksek kalite yazdırmak için ve zamanı olanlar için ideal ama iş yeri için tam bir zaman kaybı...Bu arada piyasada örjinal kartuşu yanında sahteleride dolmuş taşmış

merhaba mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcı satışı ve teknik servisi yapan biri olarak söylemeliyimki yazınızda belirttiğiniz bilgi yanlış.çünkü ayda yılda bir kullanacaksanız mürekkep püskürtmeli yazıcıyı tercih edemezsiniz. hergün 1 sayfada olsa çıktı almanız gerekir. çünkü kartuş uçları kurur ve mürekkep püskürtemez hale gelir. lazer yazıcılarda ise durum farklıdır. lazer yazıcınız varsa gönül rahatlığı ile 3 ay tatile gidip geldiğinizde kullanabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost