Doğru uydu alıcıyı seçerken nelere bakmalı?

Yeni bir uydu alıcı satın almadan önce bilmeniz gereken o kadar çok detay var ki...

HD'ye terfi edin

Akıllı televizyonlar, 3D TV'ler, medya oynatıcılar ve dahası derken, oturma odalarımızın çehresi bundan 10 yıl öncesine kıyasla bir hayli değişmiş ve televizyon izleme alışkanlıklarımız da farklılık göstermiş durumda. Ancak halen pek çok kullanıcının oturma odasında, televizyonun altında bir uydu alıcı kutusu bulunuyor. Hatta bu uydu alıcı, her ne kadar televizyon olarak HD'ye terfi edilmiş olsa da, SD görüntü alacak şekilde tasarlanmış durumda. Bu gibi bir durumda elde edeceğiniz görüntüde pikselleri teker teker saymak mümkün olacaktır ve bu da gerçekten rahatsız edici bir görüntü oluşturacaktır. Eğer HD TV'niz dahili uydu alıcısına sahip değilse ve HD yayın yapan bir uydu alıcısına terfi etmek istiyorsanız bu rehber işinize yarayabilir. Elbette yine bu rehberde halihazırda HD uydu alıcısına sahip olanlar ve yeni bir HD uydu alıcısı satın almak isteyenler için de ipuçları bulunuyor. Tek yapmanız gereken, adımlarımızı takip etmek.

Scart'tan kurtulmanın zamanı geldi

HD görüntü kalitesinde bir televizyonunuz var, ancak görüntü nedense bir türlü istediğiniz gibi olmuyor ve hala rahatsız edici boyutta. Bunun nedeni televizyonunuz ile uydu alıcınız arasındaki bağlantıyı Scart kablosu ile yapmanız olabilir. Bu devirde Scart kabloların en iyi yeri artık çöp tenekesi. Zaman HD devri ve HD yayın için HDMI kablosundan başka bir alternatifiniz bulunmuyor. Eğer kullandığınız platform HD ise, uydu alıcınızda mutlaka bir HDMI çıkışı bulunmaktadır. Yapmanız gereken bir HDMI kablosu satın almak ve televizyonunuza bağlantıyı HDMI kablosu yardımıyla yapmak. Eğer HDMI kablosunu taktığınız halde görüntü istediğiniz gibi değilse, uydu alıcınızın ayarlarında yer alan çözünürlük kısmından görüntüyü 1080 değerine getirmeniz gerekebilir. Bu işlemlerin ardından yüksek çözünürlükte TV izlemeye başlayabilirsiniz.

Linux işletim sistemi

Piyasada bulunan uydu alıcılar arasında en sevilen cihazların başında Linux tabanlı işletim sistemine sahip olanlar geliyor. Bunun pek çok nedeni bulunuyor, ancak bunlardan en önemlisi elbette akıllı fonksiyonlara sahip olması. Linux işletim sistemine sahip bir uydu alıcı ile televizyonunuzu bir network cihazına çevirebiliyor ve multimedya merkezi haline getirebiliyorsunuz.

Eğer evinizde yalnızca HD yayınları izleyebilmenizi sağlayacak bir uydu alıcı olsun istiyorsanız illa Linux tabanlı ve gelişmiş özelliklere sahip bir uydu alıcısı almanız gerekmiyor, normal bir uydu alıcısı da işinizi görecektir. Ancak yayın kaydı ve paylaşımı yapacaksanız veya internet keyfi sürecekseniz, o halde ihtiyacınız olan uydu alıcıları arasında Linux tabanlılara göz atmanızda fayda olduğunu söyleyelim. Özellikle sunduğu özellikler nedeniyle diğer uydu alıcılarla kıyaslandığında işlemci ve bellek miktarının da bir hayli yüksek olduğunu söyleyebileceğimiz bu cihazlar, normal kullanımlarda da avantaj yaratmıyor değil. En basitinden kanal geçişlerinde çok daha iyi performans sunduğunu söyleyebiliriz. Dreambox, Vu+ ve Atlanta serisi uydu alıcıların, Linux tabanlı işletim sistemine sahip uydu alıcılara en iyi örnekler arasında bulunduğunu da söylememizde fayda var.

Hem izleyin hem kaydedin

Televizyon yayınlarını kaydetmek yeni bir olgu değil, fakat bu işi profesyonel bir biçimde yapmak için daha profesyonel cihazlara yönelmek gerekiyor. Bu bağlamda yine Linux tabanlı uydu alıcıları öneriyoruz. Bu tür cihazları kullanarak örneğin aynı saatte hem maç hem dizi çakışması yaşıyorsanız, önceliği maça vererek diziyi kaydedebiliyorsunuz.

PVR olarak adlandırılan bu teknoloji sayesinde sonra izlemek istediğiniz yayınları kaydedebildiğiniz gibi, dilerseniz izlerken durdurup yayını ileri ve geri sarabiliyorsunuz. Elbette ki tüm bunları yapabilmeniz için uydu alıcınıza bir depolama cihazı bağlamanız gerekiyor. Piyasaya baktığımızda uydu alıcılar arasında daha çok USB depolama birimlerine kayıt yapan modelleri görüyoruz. Ancak bunun yanı sıra dahili SATA yuvası bulunan modeller de yok değil. Bu modellere yüksek kapasiteli bir sabit disk takarak HD yayınları rahatlıkla kaydedebilirsiniz. Eğer satın almayı düşündüğünüz uydu alıcının SATA yuvası yoksa, en azından eSATA bağlantısı olmasını gözetin. Böylece harici olarak bağlayacağınız diske yapacağınız veri aktarımı sırasında iyi performans alabilirsiniz.

Tam bir multimedya merkezi

Linux tabanlı uydu alıcıların bir başka güzel yanı da çoklu ortam biçimlerini desteklemeleri. XviD, AVI, DivX, Mpeg ve MKV de dahil olmak üzere birçok popüler video formatını destekleyen bu uydu alıcılar, aynı zamanda MP3 ve WAV formatlı müzik dosyaları ile JPEG fotoğrafları da destekliyorlar. Böylece yalnızca televizyon kanallarını izleyebileceğiniz bir cihaz olmaktan çok, kapsamlı bir multimedya merkezi olarak davranan bu tür uydu alıcılar, VLC Player destekleri ile TV yayınlarını bilgisayarınıza da getirebiliyorlar. Böylece TV'de farklı kanal, PC'de VLC Player üzerinden farklı kanal izleyebilmenizi mümkün kılan bu cihazlarda dikkat etmeniz nokta ise, yeterli güce sahip olması. Cihazın en az 400 MHz hızında çalışan bir işlemciye sahip olmasına dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca cihazın aktif yazılım desteği sunmasına dikkat edin. Zira böylece yeni çıkan biçimleri de kolayca oynatabilirsiniz.

Arabirime dikkat

İster Linux tabanlı bir uydu alıcı, ister normal bir uydu alıcı alın, kullanım açısından en önemli ayrıntılar arasında elbette arabirim kalitesi bulunuyor. Uydu alıcının arabirimi gerek genel görüntü gerekse de kullanılabilirlik anlamında rahatsız edici olmamalı. Her ne kadar ilk başta rahatsız edici durmasa da, özellikle menüler arasında dolaşırken ortaya çıkan gecikme süresi daha sonra can sıkıcı olabiliyor. Buna dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca satın almayı düşündüğünüz uydu alıcının alt yazı desteği gösterdiğinden de emin olun.

Geniş bağlantı desteği

Yalnızca televizyon kanallarını göstersin istiyorsanız başka elbette ama devir teknoloji devri ve artık neredeyse tüm elektronik cihazlar birbirleriyle bir şekilde konuşabiliyorlar. Bu nedenle bizim tavsiyemiz uydu alıcı satın alırken sunduğu bağlantı seçenekleri üzerinde ayrı bir hassasiyetle durmanız gerektiği yönünde olacak. Standart bağlantıların yanı sıra gelişmiş bağlantıların da üzerinde bulunması size daha iyi bir deneyim yaşatması adına yararlı olacaktır. Örnek vermek gerekirse önceki adımlarda da bahsettiğimiz gibi bir yayını izlerken bir diğerini kaydetmek istiyorsanız çift tuner desteği gösterdiğine emin olmalısınız. Elbette USB bağlantısı sayesinde bu yayını bir USB belleğe kaydedebileceğiniz gibi, dahili 3.5" SATA sabit disk yuvası olan modelleri tercih ederseniz, kaydı geniş kapasiteli bir diske de alabilirsiniz. Eğer satın alacağınız modelde dahili sabit disk yuvası yoksa, eSATA desteği de işinize yarayabilir. Böylece cihaza harici olarak bağlayacağınız sabit diskin performansını yüksek tutabilirsiniz. Ayrıca ne kadar geniş USB yuvası, o kadar geniş kullanım. Elbette bu USB yuvalarına cihazın ön tarafında yer verilmiş olmasının kullanım kolaylığı sağlayacağını da unutmayın.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

Offfff daha hala tüplü tv'den terfiii edemedik :(

@18 Kas 2013 08:08 Bazı HD uydu alıcılar HD yayınlar SD'ye çevirerek Tüplü tv'lerde çalışabiliyorlar. LCD almadan HD gösterimi yayınları bu şekilde izleyebilirsiniz. İlerde LCD alırsanız uydu alıcınız hazır olur :)

@18 Kasım 2013 08:08 bende malisev tüplü tv deyim hala

İşte bunları sizlere sağlayan Linux'tur, Microsoft değil! Hakkı Hocam'a sevgiler... <Cleverman>

Bu yazıda kullandığınız format akıllı telefonlarla uyumlu değil lütfenbu konuya özen gösterelim.

72 ekran tüplüye devam ama sene inşllaah Panasonic viera tv'ye geçiş yapacam yanında da Atlanta uydu alıcı...

Merhaba ben bir uydu alicidi lamak istiyorum fakat karar veremedim next machine 3d i dusunuyorum arastirdim ama yakindan incelemedim incrleme imkanim da yok.Nekadar iyi bilemiyorum.Kullanan veya yakindan inceleyen biri gercekci yorum atsin lutfen.

Yillar önce aldığım hd receiver bile 3d kanalları gösteriyor bence 3d, receiver için bir özellik değil

next minix full hd kullanıyorum kafamda cebimde fazlasıyla rahat...

uydu alıcıları olarak vu dreambox gigablue iyidir bunlar linuxu en iyi kullanan uydu alıcılarıdır

Niye ugrasionuz ki D Smart HD alın aklınızda soru işareti kalmasın ???!

@21 Kas 2013 04:53 aldım denedim çok kötü hatta sd den bile kötü

@21 Kasım 2013 04:53 d smart kartları bozuyor 100 tl istiyor

@21 Kasım 2013 04:53 D Smart da lig tv var mı ? Var Fransa'da çalışır mı ?

Ben de evde vestel HDBOX kullanıyorum ve hala o hd görüntüyü ne dijitürk te ne de d smartta göremedim. İsteyenler vestel bayilerinde denesin görsünler.

Vu+ Duo2 kullanıcısıyım üstüne tanımıyorum

@21 Kas 2013 22:20 bu yoruma eleştiri yapanlar eminimdir ki o cihazı alabilecek paraya sahip değillerdir o yüzden kalitesini bilemezler.. bende aynı cihazdan kullanıyorum ve kesinlikle katılıyorum

@21 Kas 2013 22:20 dalgamı geçiyorsun 1500 tl ye uydu alıcısı mı alınır

atlanta et 5000 modelide iyiir

1080i ile 1080p arasındaki fark nedir?

@22 Kas 2013 05:51 1080i ekranı saniyede 2 kez tararken 1080p 1 kez tarar böylece daha akıcı bir görüntü oluşur ve görüntüde titreme olmaz..

Galiba ben kararimi verdim VU+ DUO² en iyisi .

@26 Kas 2013 00:09 Arkadaşım VU+DUO en az 1500.00 tl..

200 liraya kadar tavsiye edebileceğiniz bir cihaz var mı arkadaşlar?

@26 Kas 2013 18:56 Neta HD 6400

Yeni kodek . H265 ( HVC ) . Yeni çıkan yada çıkacak uydu cihazları bunu destekliyor mu.?

arkadaşlar elimde 5 ay kullanılmış goldmaster 1050 pvr uydu alıcısı var.Smart tv aldığım için boşa çıktı.Garanti (Teknosa)belgesiyle birlikte makül bir fiyata gönderebilirim.Aldığınıza pişman olmayacağınız bir ürün.Saygılarımla...

@26 Ara 2013 08:57 cihaz hala satılık mı

@26 Ara 2013 08:57 nasıl ulaşabilirim

aynı anda hem kaydedip, hem de farklı kanal izlemek için çift tuner özelliği olması gerek miyor mu? yazıda belirtilmemiş.

ben philips 4000 serisi dahili uydu alıcılı bir smart tv kulllanıyorum dahili alıcıyı pek önermem normal kanallarda 1-3 saniye hd kanllarda 3-5 saniye kanal geçiş süresi oluyor yeni tv alırsanız dahili alıcı okadar iyi bir seçenek olmadığını bilmelisiniz tek avantaj tek kumanda kullanmak

Atlanta g4 mini diyorum arkadaşlar iptv, ccam filan hepsi var vede tüm smartlardan daha yetenekli ve hızlı bir sürü uygulama var gösterimdeki filmleri bile tv 'den izleyebiliyorsunuz film uygulamaları ile sadece internete bağlayın yeter

Redline ts 5000 CI Plus gerisi hikaye. 3 ay ip tv + 2 yıl youcam + 1 yıl Filbox. Daha ne olsun. Fiyat şu an 309 TL.

Humax HD Nano Free'yi deneyen oldu mu ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir