Medya oynatıcı almaya mı karar verdiniz?

Yeni bir medya oynatıcı mı alacaksınız? Rehberimizi okumadan elinizi cebinize atmayın!

  • Ercan Uğurlu
Medya oynatıcı almaya mı karar verdiniz?

Günümüzdeki akıllı televizyonlar yokken televizyonları onlar akıllandırıyor ve DVD oynatıcılardan iki gömlek üstün özelliklerle isimlerinden sıkça bahsettiriyorlardı. Ancak akıllanan televizyonlarla ve teknolojinin nimetlerinden faydalanan diğer çevre ürünleriyle birlikte artık yavaş yavaş gözden düşmeye başladıkları bir gerçek. Fakat hala yine de –eskisine nazaran az da olsa- üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye devam ediyorlar. Özellikle henüz akıllı özelliklere sahip televizyonu olmayan kullanıcılar için bir çözüm niteliği taşıyan medya oynatıcılar, elbette asıl olarak geniş dijital film arşivinizi ekrana taşıma görevini üstleniyor.

USB bellek ve harici disklerinizdeki dosyaları televizyona aktarabilme ana görevini üstlenen ve bu görevi dijital film konusunda sunduğu özelliklerle taçlandıran medya oynatıcılar; internet, sosyal medya, ağ paylaşımı, torrent desteği derken zamanla "medya oynatıcı" imajı genişleyerek birer "multimedya merkezi" haline geldi. Hatta son zamanlarda beraberinde Android işletim sistemini de getiren medya oynatıcılarla birlikte, televizyonunuzu Android'li bir akıllı televizyona dönüştürmeniz bile mümkün.

Eğer dijital film arşivinizi televizyonunuzda izlemek istiyor, bunun yanında müzik dosyalarınızı oynatmak ve fotoğraflarınızı da görüntülemek istiyorsanız, medya oynatıcıları yakından incelemek için iyi bir sebebiniz var demektir. Bunun yanı sıra akıllı bir televizyonunuz yok ve televizyonunuz üzerinden internete bağlanmak, sosyal medya hesaplarında dolaşmak, video ve müzik kanallarını ziyaret etmek ve hatta Android tabanlı oyunları oynamak istiyorsanız da, yine bu cihazlar tam size göre. Peki, bir medya oynatıcı veya yeni ismiyle "multimedya merkezi" satın alma aşamasında nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda, sizlere bu adımlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sabit disk muamması

Medya oynatıcıları genel olarak iki grupta toplayabiliriz: Sabit diskli olanlar ve sabit diskli olmayanlar. Sabit diskli olan medya oynatıcılar, beraberlerinde bir sabit disk getiriyor ve buna kasaları içinde yer veriyorlar. İstediğinizde bu sabit diski çıkartmanız veya değiştirmeniz mümkün. Diğer yandan beraberinde bir sabit disk getirmeyen medya oynatıcılar ise sabit disk bulundurmasalar da bu donanıma destek veriyorlar. Bu sayede ayrıca sabit disk takabiliyorsunuz. Sabit diskli modeller diğerlerine göre daha pahalı olurken, aynı zamanda boyutları da biraz büyük olabiliyor. Sabit disksiz medya oynatıcılardan disk haznesine sahip olanlarsa yine diğer medya oynatıcılar gibi büyük boyutlara sahipken, piyasada küçük modelleri görebilmek de mümkün. Bu tür cihazları kablo yardımıyla harici diskinize bağlayabiliyorsunuz. Hatta USB bellek boyutunda olanları televizyonunuzun USB yuvasına takmanız bile mümkün.

İşletim sistemine dikkat

Medya oynatıcıların her biri kendi menü yapısına ve işletim sistemine sahip olarak geliyor. Medya oynatıcı satın almadan önce fiziksel özelliklerinden daha çok dikkat etmeniz gereken adım kesinlikle işletim sistemi ve yazılım desteği olacak. Şu sıralar piyasada satışta olan Android işletim sistemiyle özelleştirilmiş medya oynatıcılara şahit olsak da, piyasada bulunan pek çok medya oynatıcı kendi özel arabirimine sahip ve bu arabirimler Türkçe ile birkaç dil seçeneğiyle birlikte sunuluyor. Alt yazı seçenekleri arasında Türkçe dil desteğinin tam olarak sağlandığından emin olmanız, alt yazılı film seanslarınızın daha mutlu geçmesini sağlayacak önemli bir ayrıntı. Ayrıca bizce alt yazı özelliklerini ayarlayabiliyor musunuz diye de bir bakın. Bunun yanında menü yapısı da büyük önem arz ediyor. Rahat bir navigasyon sağlayıp sağlayamadığınızı ve menü tepkime süresini kontrol etmeniz işinize yarayacaktır.

Hangi dosyaları açmalı?

Dijital film arşivinizde yer alan Full HD filmleri izlemek için satın aldığınız medya oynatıcınız sizi yarı yolda bırakmasın istiyorsanız, o halde desteklediği dosya formatlarına yakından bakmanız gerekiyor. H.264, MKV, AVI, DivX, WMV, MP4, MOV ve bu gibi popüler dosya formatlarına tam destek veren modeller işinizi görecektir. Gerçi artık günümüzde aksini bulmanız oldukça güç. Genel olarak hemen hemen tüm medya oynatıcılar popüler medya formatlarına destek veriyorlar. Görüntü desteğinin yanı sıra elbette ses desteği de oldukça önemli. Dolby Digital / DTS gibi gerçekçi ses standartlarına destek verdiğinden emin olmanız, evinizde kusursuz bir sinema deneyimi yaşayabilmeniz adına iyi olacaktır. Piyasada DTS HD 7.1, 5.1 ve Dolby True HD 7.1 gibi çevresel ses teknolojisini destekleyen modelleri bulabilirsiniz.

Bağlantı çeşitliliği

Medya oynatıcı satın alırken multimedya alanında size geniş özellikler sunmasını istiyorsanız kablolu bağlantı arabirimleri ve kablosuz teknolojilerine önem vermelisiniz. Medya oynatıcısından televizyonunuza görüntü aktarabilmeniz için HDMI bağlantı noktasının yanında, üzerinde gerek harici sabit diskle, gerek farklı cihazlarla bağlantı kurabilmeniz için USB arabirimini de bulabiliyorsunuz. Bu noktada sadece USB 2.0 değil, USB 3.0'ı desteklemesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca birden fazla USB arabirimi bulundurması daha iyi olacaktır. Elbette ses ve video çıkışları olmalı ve Ethernet, Wi-Fi ve DLNA gibi bağlantıların desteklenmesi de kullanım zenginliği açısından yararlı. Bu bağlantılardan az sonra bahsedeceğiz.

Cihazın bağlantıları arasında optik ses çıkışı için gerekli giriş çıkışların bulunduğundan da emin olmanız, kaliteli bir ses desteği açısından önemli. Bağlantılarla ilişkili bir diğer konu ise kutu içeriği elbette... Cihazın kutusunda, destek sunduğu görüntü ve ses bağlantıların kablolarına yer verildiğini kontrol etmeniz, daha sonra bu kablolara ek masraf yapmanızı engelleyecektir.

Ağ yetenekleri

Eğer medya oynatıcınızı televizyon ve harici diskten farklı olarak aynı anda farklı bilgisayarlara da bağlamayı düşünüyorsanız o halde Ethernet portu sizin için önem taşıyor. Bu sayede sadece filmlerinizi televizyonunuza aktarmasını istediğiniz medya oynatıcı ile farklı işlevleri de yerine getirebiliyorsunuz. Ağ özelliği sayesinde ağınıza bağlayacağınız medya oynatıcıyı, kendisine bağlı durumda olan sabit diski kullanarak bir NAS sistem gibi de kullanabilirsiniz.

Ağ üzerinden rahatlıkla dosya paylaşımı yapabilmenizi sağlayan medya oynatıcılar aynı zamanda Torrent desteği de gösterebiliyorlar. Torrent destekli modelleri tercih ederseniz, internet üzerinden dilediğiniz Torrent dosyalarını medya oynatıcınızın dahili veya bağlı olduğu harici diske indirebilirsiniz.

İnternete bağlanın

Kablolu bağlantıların yanı sıra yine ağ bağlantısını kablosuz olarak yapmak için satın alacağınız medya oynatıcıda Wi-Fi özelliği arayabilirsiniz. Böylece internet kapısını kablosuz olarak da aralayabilen medya oynatıcılar, arabirimleri arasında yer verdikleri Facebook, YouTube ve Flickr gibi popüler sosyal medya kanallarına ve video paylaşım sitelerine de tek tıkla girebilmenizi sağlıyor. Aralarında düzgün internet tarayıcılarına sahip modellerin de bulunduğu medya oynatıcılarla internette sörf yapmanız da mümkün. Özellikle Android işletim sistemli modellerle birlikte, tıpkı tablet veya akıllı telefon kullanır gibi internette rahatlıkla gezebiliyorsunuz.

Hazır kablosuz bağlantıdan bahsetmişken şuna da değinmekte yarar var: Eğer görüntüyü televizyonunuza kablosuz bir şekilde aktarma peşindeyseniz bakmanız gereken nokta, DLNA desteği. Bu sayede televizyonla – medya oynatıcı veya medya oynatıcı – bilgisayar arasındaki kablo karmaşasından kurtulabilirsiniz.

Medya oynatıcıdan fazlası

Eğer televizyonunuzun akıllı özellikleri yoksa, internete bağlanamıyor veya en azından üzerinde USB bağlantısı bulunmadığı için multimedya dosyalarınızı görüntüleyemiyorsa, televizyonunuzu değiştirmek zorunda değilsiniz. Sadece iyi bir medya oynatıcısı satın alarak hem bir televizyon masrafından kurtulabilir hem de ona akıllı özellikler kazandırabilirsiniz. Sadece film izleme ve müzik dinleme aracı olarak kullanmayacağınız, bunun yanında internete ve sosyal ağlara bağlanabileceğiniz, torrent dosyalarınızı yönetebileceğiniz ve NAS sunucu olarak da kullanabileceğiniz medya oynatıcı seçimi yaparken yukarıda bahsettiklerimizin yanında markanın güvenirliği hakkında internet üzerinde kısa bir araştırma yapmanızı da tavsiye ederiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

LG 6900 plazma tv kullanıyorum. 35 gb lık dts-hd bluray remux u ve 5+1 DTS albümleri çatır çatır çalıştırıyor. full alt yazı kontrolü de cabası. daha ne olsun.

@08 Ağu 2013 12:36 Sorun 2 Tb. boyutundaki HDD'lerdeki filmleri de çaıştırabilmesi, resimlerini göstermesi, sıraya dizebilmei ve akıcı olması. Yoksa iki üç filmi ve küçük arşivleriniz var ise TV bunları yapabiliyor artık.

e peki ozaman ne alacaz en iyisi hangisidir?

@08 Ağu 2013 16:12 Ben 200€'ya aldigim Intel Atom(2 cekirdekli) ION2 bilgisayara openelec kurdum xbmc var. Ayrica java ve serviio kurup diger tv'ye de dlna ile paylasiyorum icerigi. Hazir cözümlerde var XtreamerTV , TVonics , ZBox vb... Daha fazla bilgi icin xbmc ve openelec sayfalarina bakabilirsin. En iyi diger cözüm Plesk bence. Kendi bilgisayarina Plesk sunucusunu kurup Plesk Istemcisi olan GoogleTv, Roku vb gibi bir cihaz alabilirsin yada Samsung , LG gibi akilli tvlerdeki plesk istemcisini kullanabilirsin.

alakaya çay demle. açık olsun.

akıllı televizyonlar artık zaten medya oynatıyor medya oynatıcılara ne hacet ?

@10 Ağu 2013 22:32 Şöyle ki akıllı TV'lerın oynattığı medya disk kapasiteleri sınırlı ve her tür dosyayı da yeri geldiğinde oynatamıyorlar, bunlar kadar güçlü değiller. Tabii ki burada sizlerin film arşivinin içeriği ve boyutu ön planda. Az ve öz filmi olanla için buna gerek yok, akıllı TV'lerde işi çözerler.

Next pandora bütün dosyaları dts falan oynatıyor fakat medya bilgisi grafik çözünürlüğü ses frakansları kaç gb lık dosya gibi bilgileri everest hdm 455 çok daha detaylı sunuyor arayüzüde daha kullanışlı bu yüzden medya playerlar daha güzel bence

WDTV Live HD Media Player, bunun üzerine bir cihaz çıkmadı henüz. Piyasada alt veya üst versiyonları var. Ama en iyi versiyonu bu küçük, arka ve yandan USB girişi olan ve koyu gri olan versiyonu. Fiyatı 280 lira civarı ama piyasada bulmak bir hayli güç şu zamanlar, kalmadı ve gelmiyor, yeni versiyonu sattırmak için de getirilmiyor olabilir.. 2Tb +2Tb. HDD'lerimi çalıştırır, internete bağlanır, hızlıdır ve açmadığı dosya yok DTS dahil çok fazla sesi optik olarak da verir. Çok ufak ve küçüktür. 1 Numara kesinlikle budur. Güncellemesi son derece kolaydır. Bulun alın ve bana dua edin:))

99 tl ye 1080p dark media player aldım.Açmadığı dosya yok ve altyazı uyumu,gösterimi kusursuz.Üst modeli internete de giriyor ama açıkcası performansını bilmiyorum.

arkadaşlar ben 5+1 ses sistemini bağlamak istiyorum tv ye bununla olur herhalde tvnin kulaklık çıkışından alamadım çünkü mini uydu alıcı aldım ses simtemini kıullanamıyorum eskiden nex star 5500 kullanıordum ona ses sistemi bağlanıyordu.

incelediğim kadarıyla WDTV nin özellikleri bence de her türlü sorunu çözer. Toshiba da iyi gözüküyor özellikle 2TB harddisk iyi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play