Müzik çalar alırken önemli püf noktaları

Piyasadaki yüzlerce MP3 ve MP4 çalar arasından, sizin için doğru olanı nasıl seçeceksiniz?

Müzik çalar mı alacaksınız?

Bir dönem adeta zirve noktasını yaşayan MP3 çalarlar, basit cep telefonlarının akıllı fonksiyonlara kavuşması, geniş hafıza seçenekleri sunmaları ve internet özellikleriyle donatılmalarıyla birlikte, şimdilerde eskisi kadar sık tercih edilmiyor. Ancak halen sıkı bir kullanıcı kitlesine sahip oldukları da bir gerçek. Elbette taş yerinde ağırdır. Her ne kadar cep telefonları müzik seçenekleri sunuyor olsalar da ve ses kalitesi ile başarılı kulaklık üniteleriyle dikkat çekiyorlarsa da, yine de başarılı bir MP3 çaların yerini tutamayabiliyorlar. Elbette basit bir şekilde müzik dinlemek için cep telefonunuzu kullanabilirsiniz. Fakat zengin ekolayzır değerleriyle kaliteli müzik dinlemek istiyorsanız, piyasada bulunan pek çok kaliteli MP3 çaları incelemeniz gerekiyor. Sizi bu zahmetten kurtarmak için MP3 ve MP4 çalar satın alma aşamasında dikkat etmeniz gereken püf noktalarını bu rehberde sunuyoruz. İlerleyen adımları izleyerek kriterlerinizi belirleyebilir ve alışveriş çemberinizi daraltabilirsiniz.

Yalnızca müzik...

Eğer amacınız yalnızca mobil durumlarda kaliteli müzik dinlemekse, MP3 çalar kategorisinde bakmanız gereken ürünler yalnızca müzik çalma yeteneği olan ve diğer ek özelliklerden arındırılmış olan cihazlar olmalı. Yalnızca müzik çalma özelliğine sahip olmaları nedeniyle boyutları oldukça küçük olan ve fazlasıyla hafif olan bu MP3 çalarlar, video oynatmadıkları için ekrana da ihtiyaç duymuyorlar. Sadece çalan şarkının adını görebilmeniz ve bazı ayarları yapılandırabilmeniz için birkaç satırdan oluşan ekrana sahip modelleri de bu kategoride bulabilirsiniz elbette. Adım ölçer, kablosuz bağlantı seçenekleri, ses kayıt imkanı ve hatta FM radyoya bile bu ürünlerde rastlayamayabileceğinizi de belirtmemizde fayda var. Eğer bu özelliklerden ihtiyaç duyacaklarınız varsa, satın alacağınız müzik çaları daha detaylı incelemelisiniz. Piyasada bu kategori dahilinde bulunan ürünler arasında 2, 4 ve 8 GB'lık modelleri rahatlıkla bulabilirsiniz. GB başına ortalama 250 şarkı düştüğü düşünüldüğünde,  eğer bu kapasiteler size yetersiz gelecekse, satın alacağınız cihazda arttırılabilir hafıza seçeneği olup olmadığına da bakmanız yararınıza olacaktır. Bu kategorideki ürünlerin fiyatlarıyla da oldukça cazip olduğunu söyleyelim.

Video yeteneği de olsun

Müziğin yanında video da olsun, video klipleri de izlemek isterim diyorsanız, o halde video desteği sunan modellere yönelmeniz gerekecek. Elbette burada işin içine bir ekran giriyor ve maliyet de doğal olarak artıyor. Piyasada oldukça ucuz, hem video yeteneği olan hem müzik çalabilen ve ek fonksiyonlarla gelen müzik çalarlar da bulunuyor. Ancak bu cihazlara şüpheyle yaklaşmanızı ve satın almadan önce iyi bir şekilde incelemeniz gerektiği konusunda sizleri uyaralım.

Video oynatabilen müzik çalar satın alacaksanız video formatlarına tam destek verdiğinden emin olmanızda fayda var. MP4, AVI, WMV, FLV, MOV, 3GP, MPG ve DivX gibi video formatlarından hemen hepsine destek veren modelleri seçmeniz, daha sonra video izleme konusunda sıkıntı yaşamanızı engelleyecektir. Ayrıca eğer büyük kapasiteli bir model tercihinde bulunmazsanız, dahili kapasiteye ek olarak microSD kart seçeneğine de ihtiyaç duyacağınız aşikar. Bu nedenle arttırılabilir kapasite seçeneğine de dikkat edin. Bunların yanı sıra videolarınızı daima kulaklık yoluyla izlemek istemiyorsanız, dahili hoparlörü olan bir model satın alın. Ve son olarak videolarınızı rahat izlemek için ekranın sizin için yeterince büyük olduğundan emin olun. (Ekrana ileriki adımlarda tekrar değineceğiz.)

Gelişmiş yetenekler

Teknoloji dünyasına baktığımızda yalnızca cep telefonlarının akıllı fonksiyonları ile müzik çalarların görevlerini üstlendikleri söylemek büyük haksızlık olur. Zira müzik çalarlar arasına baktığımızda da sahip oldukları gelişmiş yeteneklerle diğer teknolojik cihazların akıllı fonksiyonlarına yer verdiklerini görebiliyoruz. Müzik ve video çalma, fotoğraf görüntüleme, Bluetooth desteği ile kablosuz kulaklıklarla konuşabilme ve geniş ekranları ile dokunmaya duyarlı olmalarının yanında daha pek çok özelliğe ev sahipliği yapıyorlar. Akıllı telefon benzeri gelişmiş işletim sistemlerine sahip olan bu tip müzik çalarlar, Bluetooth'un yanında Wi-Fi kablosuz ağları üzerinden internete bağlanabilmenize ve online mağazalardan uygulamalar indirebilmenize de olanak tanıyorlar. Bu sayede müzik ve video eğlencesinin yanına aynı zamanda akıllı telefonlardan aşina olduğumuz uygulamaları da ekleyen bu cihazlar, internet fonksiyonu ile sosyal ağlara bağlanabilmenizi, e-postalarınızı kontrol edebilmenizi ve hatta kameraları sayesinde arkadaşlarınızla görüntülü sohbet edebilmenizi de sağlıyorlar. Elbette böyle bir müzik çalar istiyorsanız, kesenin ağzını da biraz açmanız gerekecek.

Ekranı nasıl olmalı?

Büyük boyutlu MP3 çalarların yanında, en küçük boyutlu MP3 çalar modellerinde de ekran görebiliyoruz. Genellikle tek veya birkaç satırlık boyuta sahip olan bu ekranlar, siyah / beyaz veya renkli olabiliyor. Bu tür modelleri incelerken pil ömrü, şarkı ismi ve size gerekli olabileceğini düşündüğünüz diğer verilerin bir arada sunulduğuna dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Fakat büyük ekranlı modellerde dahası var.

MP3 çaların boyutu ve özellikleri büyüdükçe yetenekleri de artan ekranlar, artık çok daha fazla seçeneği sunabiliyorlar. Piyasada 4.0, 4.3 ve 5.0 inçlik ekran büyüklüklerine sahip müzik çalar modellerini görebilmeniz mümkün. Dokunmatik yeteneği sunan geniş ekranlarıyla kullanım kolaylığı sunan bu müzik çalar modellerin ekranlarını incelerken, dikkat etmeniz gereken detayları ise tepki süresi, çözünürlük miktarı ve teknolojisi oluşturuyor. Dokunma kabiliyeti nedeniyle sürekli parmak ucunuzda olacak olan ekranın size sorun yaşatmamasını istiyorsanız, en hassas dokunuşlarınızı bile algılayabildiğinden emin olmanızda fayda var. Ayrıca kaliteli bir görsellik için, gerekli olan yüksek çözünürlük miktarına sahip olduğuna da bakın. Bunun yanı sıra özellikle dış mekan kullanımlarında elinizin altında olacağı için, ekranın güneş ışığından kaynaklanacak olan yansımalara karşı direnç gösterdiğinden de emin olmanız iyi olacaktır. Piyasada TFT'nin yanı sıra IPS panelli modeller de bulunuyor. Bu noktada seçim size kalmış.

Kontrolü ele alın

Satın almayı düşündüğünüz müzik çaların en az teknik özellikleriyle olduğu kadar, tasarımının da kontrol kolaylığı sağlayacak ölçüde ergonomik olmasını gözetin. MP3 çaların üzerinde yer alan fiziksel butonların kullanımınıza uygun olduğuna dikkat etmeniz fazlasıyla önemli. Ayrıca cihaz üzerinde kullanılan malzeme kalitesi de kullanım açısından önem arz ediyor. Elbette size uygun iyi bir cihaz seçimi yapabilmek için yalnızca tasarım yönüyle ele almamalı, aynı zamanda yazılımına da dikkat etmelisiniz. Yazılımıyla da kontrolünüze uygun olduğundan emin olacağını modelleri tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Ekolayzır özelliklerini ve çalma modlarını mutlaka inceleyin.

Yazılıma dikkat

MP3 çalar satın alırken, sahip olduğu işletim sistemine olduğu kadar ek yazılım desteğine de göz atmanız iyi bir seçim yapmanız konusunda önemli rol oynuyor. Zira kullanım sırasında MP3 çalarınıza kopyalayacağınız müziklerin formatlarını dönüştürme ihtiyacınız doğacaktır. Satın alacağınız cihazın getirdiği ek yazılım CD'sinde bunu sağlayabileceğiniz bir programın bulunması da size büyük kolaylık sağlayacak. Bunun yanı sıra seçeceğiniz MP3 çaların müzik yönetim özelliğinin olması da büyük artı. En basit MP3 çalarlarda bile bulacağınız bu özellik, kaliteli markalarda daha kullanışlı özellikler de getiriyor. MP3 çaları bilgisayarınıza bağladığınızda zahmetsizce senkronizasyon özelliği gösteren bu yazılımlar, sezgisel kullanım şekilleriyle özel çalma listeleri oluşturmanızı da sağlıyor. Hatta bu yazılımlarla tüm müzik kütüphanenizi organize edebilmeniz de mümkün.

Son tavsiyeler

Ağırlık, boyut ve kapasite

Eğer sizin için satın alacağınız MP3 çalarda boyut ve ağırlık önemliyse, küçük ancak yeterli seviyede kapasiteye sahip bir cihaz arıyorsanız, 4 GB'lık MP3 çalarları önerebiliriz. Yaklaşık 1000 şarkı kapasiteli olan bu MP3 çalarların kapasitesini arttırılabilir hafıza seçeneği ile genişletebilmeniz de mümkün. Bunun için kart desteği sunan modellere bakabilirsiniz. Ancak 4 GB da yalnızca MP3 için gayet makul bir seviye.

Ergonomi ve tasarımı düşünün

MP3 çaları yalnızca ses kalitesiyle ve dış görünüşüyle değerlendirmeyin. Kullanım kolaylığı sunması önemli elbette, ancak daha önemlisi rahat bir kullanım sunması. Özellikle ekstrem sporlarla uğraş içinde olan kullanıcılara göre özel tasarımlara sahip modellerin ergonomisi daha önem kazanıyor. Kulaklıkların rahatsız edici olup olmadığına muhakkak bakın. Bunun yanında bazı modeller beraberinde ergonomiyi arttırıcı çeşitli aksesuarlar da getiriyor. Bu aksesuarlar arasında MP3 çalarlar için kemer klipsi ve MP4 çalarlar için araç kiti görebilirsiniz.

Kulaklık kalitesini göz önünde bulundurun

MP3 çalarlarla birlikte hem kulak içi hem kulak üstü kulaklık tipleri kullanılabiliyor. Hangi tipi tercih ederseniz edin MP3 çalarla birlikte sunulan ses kalitesine dikkat edin. Özellikle kulak üstü modeller büyük ünitelere sahip oldukları için daha kaliteli ses sunduğu izlenimi yaratabiliyorlar. Görünüme aldırış etmeyin, satın almadan önce muhakkak farklı müzik tarzlarında performans testleri yapın.

Pil ömrüne dikkat

Her mobil aygıtta olduğu gibi konu MP3 çalar olduğunda da pil ömrü önem gösteriyor. Küçük boyutlu cihazlarda enerji ihtiyacı daha az olacağı için pil ömrü genellikle makul seviyelerde. Fakat ekranlar büyüdükçe, özellikler arttıkça enerji ihtiyacı da artış gösteriyor. Bu nedenle eğer uzun yolculuklarınızı müzik çalarınızın müzik, video, oyun veya internet özelliklerini kullanarak geçirmek istiyorsanız, pil süresine ve ne kadar sürede şarj edilebildiğine muhakkak bakın.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

HTC One X + Beats Audio (Y)

mp3 calarmı kaldı herkes telefonundan dinliyor :D

@07 Ocak 2014 07:37 telefon iphone olunca mecburen mp3 kullanmak zorunda kalıyorsun..

Ses kalitesinin testlerini nasıl yapcaz onu da anlatsaydınız. Çok boş bir yazı. Sokaktan geçen adam bile bu kadarını söyler.

HTC onex+ kullandım kulaklık idare eder baştan başka birşey yok Sony walkmendende zevk almadım biraz demode ama 5800 Xpress music serisi favorim

iPod varken?

Kaliteli bir cep telefonu olan için demode olan bir teknoloji.

power amp yazılımı akıllı telefonlarda iyi iş görüyor..Kulaklık ta bence sadece bas dan ziyade mid tiz bas dengesine ağırlık verenlere kulağa iyi oturan tip de kesinlikle 32-40 mm çaplı kulak üstü kulaklık kullanmalarını tavsiye ederim.

tek söz ipod touch 5g

hala 20 gb lık 4 üncü nesil beyaz renk ipod umu kullanıyorum. Yıllar geçti ama aldığım dan beri bir kez bile sorun çıkarmadı tıkır tıkır çalışıyor. Tek dezavantajı biraz ağır olması (Dokunmatik teker renkli ekran)

ben hala 6 ıncı nesil Ipod Classic 120gb kullanıyorum. zamanında verdiğim paranın hakkını alalı çok oldu :) ve gayet memnunum. eğer bozulacak olursa ( Allah korusun :) ) gene Ipod classic alırım. Ipodumun ses kalitesi ile telefonum olan samsunf galaxy s3 ünkini kıyaslamıştım telefonu aldığım gün. sennheiser cx200 street ii kulaklığımı denedim ikisindede, ses kalitesi olarak Ipod kendini cidden gösteriyor. hatta sırf bu yüzden samsung dan soğudum. artık telefonda bozulursa Iphone a geçerim herhalde :)

@13 Mar 2014 19:14 apple ipod'un ses kalitesinin 5. nesilden sonra bozdu. En son 5. nesil ipod classic'de kullandığı wolfson ses çipini daha sonra kullanmamaya başladı. sonuçta tüketici kitlesinin %99'u bunu umursamayacağını bildiğinden (üzerinize alınmayın) maliyeti düşürmek adına ucuz bir ses işlemcisi kullanıyor artık. bizim gibi bu tarz spesifik detaylarla ilgilenen çok sınırlı tüketicileri ise umursamıyorlar.

sony mp3 çalarlarını bir dj olarak kesinlikle öneriyorum.

Siemens SXG75 diye bir telefon vardı.O ses kalitesini ve baslardaki tokluğu hala arıyorum ve bulamıyorum

rehber e bak...arkadas kaliteli bi ses deneyimi alabilmenin yollarını anlatın ne bu ekranı mı olsun video mu oynatsın tvli mi istiosun chip kendine gel

Ses kalıtesı kucukluk ve sarj konusunda kesınlıkle sandısk sansa clıp + hem hafıza kartıyla 64 gb kullanıyorum hemde ses kalıtesı baya ıyı ama turkıyede bulmak zor o yuzden 2 sırada ipodlar ozellıkle 2 3. Nesıller baya ıyı

Nokia Lumia 1320'de olan manuel ekolayzır ayarı ve Sennheiser CX-300 kulaklıktan aldığınız derin basslar ve en hassas tınılarla müzik şöleni en uçlarda yaşarsınız

sadece müzik dinlemek istiyorsanız sadece mp3 çalan modellere yönelmelisiniz, ekstradan videoda oynatsın diyorsanız video da oynatabilen modellere yönelmelisiniz, ha bide ekstraadn oyunda oynatsın diyorsanız oyun oynatan modeller tamda size göre :D İNCELEME.OP

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir