PC kasası seçerken dikkat edin

Sadece tasarımına bakıp kasa seçenlerdenseniz, bu rehberimize göz atmanızda yarar var!

  • Ercan Uğurlu
Doğru kasayı nasıl seçeceksiniz?

Günümüzde dizüstü bilgisayarlar yükselişlerini sürdürseler de, masaüstü bilgisayarların soyu henüz tükenmedi ve yakın bir gelecekte de tükenecek gibi görünmüyor. Özellikle masaüstü bilgisayar bileşenlerinin fiyatlarının düşmesiyle birlikte, günümüzde masaüstü bilgisayar sahibi olmak oldukça cazip görünüyor. Alışveriş esnasında elbette en önemli parçaları işlemci, anakart ve ekran kartı gibi bileşenler oluşturuyor gibi görünüyor. Fakat tüm bu bileşenleri bir arada tutan kasanın, satın alım aşamasında büyük önem taşıdığı da bir gerçek. Kasa tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok kriter bulunuyor.

Kasa seçiminde sadece tasarıma bakarak tercih yapamayacağınız bir gerçek. Anakartınız başta olmak üzere kasanızın içini doldurmak istediğiniz diğer bileşenleri de dikkate alarak bir tercih yapmalısınız. Seçim aşamasında; kasanın boyutu ne olacak, sabit diskler için yeterli yer var mı, fanlar işlemciyi soğutmak için yeterli olacak mı, donanımlarınızın gücünü karşılayacak seviyede güç üretebiliyor mu gibi daha pek çok soru ortaya çıkıyor. Bu rehberde bu sorulara ilişkin tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

Kasanızın boyutu ne olacak?

Öncelikle satın alacağınız kasanın anakartınızla uyumlu olması gerekiyor. Anakartınız Mini Tower formunda ise bakmanız gereken kasa türleri Mini Tower ATX, anakartınız Midi Tower formunda ise yine tercih etmeniz gereken kasa Midi Tower ATX olmalıdır. Elbette anakartın yanında diğer bileşenlerin boyutları nedeniyle de tercihinizi uygun boyutlu kasadan yana yapmanız gerekiyor.  Bu biraz da sisteminizin kullanım alanıyla ilgili elbette. Örneğin, oyun bilgisayarları genellikle büyük boyutlu kasalara kurulurlar. Çünkü oyun oynamak için gerekli olan bileşenler hem boyut olarak büyük oluyor, hem de çok fazla ısındıkları için alana ihtiyaç duyuyorlar.

Piyasada farklı boyutlarda kasalar bulunuyor. Midi Tower, Mini ITX, Slim ve Mini Tower bunlardan bazıları. Her biri kullanım farklılıkları sunmasıyla da birbirlerinden ayrılıyorlar. Bu kasa türlerini inceleyerek donanımlarınıza uygun kasayı tercih edebilirsiniz. Ancak sadece donanım parçalarınızın satın alacağınız kasanın içine sığmasının yeterli olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir sistem için kasanın içinde boş alanların kalmasına dikkat etmeniz şart; kasa içi hava dolaşımının yeterli düzeyde olduğundan emin olun.

Tasarım: Şık bir görünümden fazlası

Piyasada sıra dışı tasarıma sahip kasa modelleri bulunuyor. Özellikle oyuncular için iyi seçenekleri görebiliyoruz. Agresif tasarımlı ve ışıklandırmalı kasalar fazlasıyla rağbet görüyorlar. Şeffaf kapaklı ve LED ışıklı modeller oldukça şık görünüyor doğrusu. Ancak satın alacağınız kasanın görünümünün şık olmasının yanı sıra pek çok detaya da önem göstermeniz gerekli. Bu detaylar kasanın dış görünümünde olduğu kadar iç tasarımında da dikkat çekiyor. Örneğin kasa içindeki kablo dağılımına ve kabloların geçtiği alanlara bakmanız, montaj konusunda size yarar sağlayacağı kadar hava sirkülasyonunu da yakından ilgilendiriyor. Diğer yandan satın almayı düşündüğünüz kasanın, donanımınıza havasızlık kadar zarar veren bir diğer etken olan toza karşı da dayanıklı olması gerekli. Bu nedenle kasanın çevresinde toz filtreleri olup olmadığını da bizce kontrol etmelisiniz.

Kasanın dış tasarımına dönecek olursak, ön panelinde bağlantı noktaları bulundurmasının yararınıza olduğunu söyleyebiliriz. Ön panelinde arabirimler bulunduran kasalar, diğerlerine göre daha rahat bir kullanım sunuyorlar. Bu sayede çokça kullanılan USB ve kulaklık girişleri gibi bağlantılar için sürekli kasanın arkasına uzanmak zorunda kalmıyorsunuz. O sebeple satın alacağınız kasanın bu girişlere ön panelinde yer verip vermediğine muhakkak bakın. Günümüzde zaten pek çok kasada ön tarafta bu girişlere ve fazlasına yer veriliyor. Ancak diğer yandan bazı kasalar ön panelinde USB bağlantısı bulundursalar da, ucuz işçilik ve kullanılan kalitesiz malzemeden dolayı bu USB portları elektrik kaçakları nedeniyle uzun ömürlü olmuyor ve kısa bir süre sonra bozulabiliyor. Bu da USB belleğinizin bilgisayarca tanınmayacağı veya taktığınız USB belleklerin yanacağı anlamına geliyor. Bu sebeple kasanın kalitesinden emin olmanız şart.

Uygun sıcaklık koşulları

İyi bir sistem için kaliteli donanım birimlerine sahip olmanız kadar, onların çalışabilmesi için uygun sıcaklık koşullarına da ihtiyacınız var. Bunun için kasanın soğutma özellikleri üzerinde oldukça hassas durmalısınız. Genellikle daha büyük boyutlu kasalar daha fazla boşluğa sahip oldukları için daha kolay soğuyacaktır. Ancak büyük boyutlu olan kasalar da yüksek işlem kapasiteli öğelerle donatılacağı için yine iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyacak. Ancak eğer sadece e-postalarınızı kontrol etmek, internete bağlanmak veya ufak tefek işlemler yapmak için bir kasa topluyorsanız, çok fazla sıcaklık problemine tanık olmayacaksınız.

Kasanızın içindeki ısı dengesini iyi bir şekilde ayarlamanız stabil bir sisteme sahip olmak için oldukça önemli. Bu sebeple kasa hacminizin yanında, beraberinde kaç adet fan getirdiğine dikkat etmeniz gerekli. Bunun yanı sıra kasaya ek olarak kaç adet fan takabileceğinizi bilmeniz de iyi olacak. Yüksek performans bekleyeceğiniz bir sistem topluyorsanız, ekstra fanlı kasalar tercih sebebiniz olmalı. Ayrıca iyi bir hava sirkülasyonu için, kasanın önden aldığı havanın arka kısımlara ulaşabilmesi konusunda kasa içi düzen de etkin rol oynuyor. Bu nedenle kasa içinde bulunan kabloları dağınık bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Sessiz bir sistem

Her ne kadar fanlar soğutma konusunda etkin rol oynasalar da ses konusunda dezavantaj yaratmıyor değiller. Zira bir kasanın kulakları sağır edecek gürültüsünün en büyük suçlusu, içinde dönüp durmakta olan fanlardır. Bu yüzden fan seçiminde de dikkat etmeniz gerekli.  Bu konudaki en önemli ipucu, daha küçük boyutlu fanların daha çok gürültü çıkartacağıdır. Her ne kadar ilk bakışta tam tersinin daha mantıklı olduğu düşünülecek olsa da, küçük fanların aynı hava akımını yaratabilmesi için daha çok sayıda dönüş yapmak zorunda olması, büyük fanlara göre daha çok ses çıkarmaları anlamına geliyor. Bu sebeple kasanızda birkaç adet büyük fanın olması sessizliğe çare olacaktır.

Sessiz bir kasa için, kasa içinde bulunan tüm birimlerin iyi bir şekilde sabitlendiğinden emin olmanız olası gürültüleri engeller. Ayrıca kullanacağınız sabit diskler de gürültüye katkıda bulunur. Bu nedenle mümkün mertebe SSD'ye yönelmenizi tavsiye ederiz. Böylece ses konusuna çözüm getirirken performans artışına da katkıda bulunabilirsiniz.

Daha fazla performans = Güç

Satın alacağınız kasanın üzerinde halihazırda bir güç kaynağı bulunuyor olacak, ancak bu güç kaynağının üst seviyede olmasını beklememelisiniz. Eğer standart bir kasa topluyorsanız bu güç kaynağı size yetebilir, fakat üst kullanımlar için ayrıca bir güç kaynağına ihtiyaç duymanız olası. Uygun fiyatlarla toplanan standart bir sistemin enerji tüketimi 150 - 200 watt civarında olacakken, bu değerleri kasanın üzerindeki en kalitesiz güç kaynağı bile rahatlıkla karşılayabilir. Fakat sistemi koruma adına hiçbir teknoloji içermediğinden, şebeke bazlı sorunları rahat bir şekilde sisteminize yansıtabileceğini de hesaba katmalısınız. Bu sebeple satın alacağınız kasa üzerinde bulunan güç kaynağı herhangi bir koruma faktörüyle donatılmamış ise, değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Elbette üzerindeki güç kaynağıyla yüksek güç üretebilen kasa modelleri de yok değil.

Şehir efsanelerine aldırmayın

Bu son adımımızda kasa seçimine yönelik değil, kullanımına ilişkin birkaç tavsiyede bulunmak isteriz. Önceki adımda bahsettiğimiz güç kaynağı seçiminin gösterdiği önem kadar, kasanızı konumlandıracağınız alanın da önem taşıdığını söylememiz gerekli. Fanların hava alıp vermesini engelleyecek şekilde konumlandırılan kasaların, bileşenlerin çok daha kısa sürede ısınmasına sebep olacağını bilmelisiniz. Ayrıca sistemi soğutmak için kasa kapağını açma yönteminin de tamamen şehir efsanesi olduğunu söyleyelim. Oldukça yanlış bir uygulama olan bu yöntem neticesinde dışarıdaki tüm tozları kasanızın içine davet etmiş olursunuz. Böylece donanım parçalarınız statik elektriğe maruz kalacak ve ömrü daha kısa olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

ayrıca tam boyut yerine notebook harddiski ve ya ssd kullanmanızda gürültüyü önemli oranda azaltacaktır.

@21 Ağu 2013 10:34 notebook hdd leri 2.5inc ve 5400 rpm yani daha yavaş ve daha düşük veri boyutu

Arkadaşlar gürültü olmasını istemiyorsanız SSD takmanız yeterli. Notebook harddiskine vs gerek yok.

@orhanbayram Bende 7200 RPM HDD var gıdım ses çıkartmıyor. Çıkartsa bile kasalarda ses kaynağı soğutucu fanlar mı sence yoksa HDD mi ?

@orhanbayram sen ne diyosun la değişik....

@30 Ağu 2013 15:51 Omurgasız komedyenleri seven birimisin acaba ? Yoksa sadece ergen mi ? Doğru dürüt eleştir eleştireceksende...

bu kasaları evime sokmam artık yıl olmuş 2013 arkadaş

@21 Ağu 2013 17:02 ee ne olmuş yani? Dizüstüne yapacagın yatırımın yarısına hem şık hemde kaliteli bir oyn makinası dahi dizebilirsin

@21 Ağu 2013 17:02 Benim 5 yillik quad core makineyle ram ve 7850 ekran karti tavsiyesiyle en hizli notebook ( monster, oyle kiytirik casper degil ) seviyesinde oyun oynayabiliyorum. Ustelik sadece 500 TL masrafla. Monster in fiyati ise 5.000 TL. Sen para nasil kazaniliyor bilmeyenlerdensin anlasilan. :D

@21 Ağu 2013 17:02 yıl 2013 ama bu ülke bir oyuncak tlf üretemiyor... demek yıla bakmamak gerek, işleve bakmak gerek..!!

ben yerim o kediyi :D

Masa üstü bitti. Anca eldeki stokları eritmeye çalışıyorlar. Kaliteyi düşürmezsen masa üstü neden daha ucuz olsun.

@05 Eyl 2013 08:13 emin ol bitti :D :D

@05 Eyl 2013 08:13 Hee bitti tabii canim benim. Tablette ya da ultrabook ta Full HD Crysis 3 oynuyourm ben de su an zaten. :D Birazdan da Flight Simulator acip acip 2 ekran daha bagladigim tabletimle ucus yapacagim. Kardesim de Blender 3D ile render yapacak. :D :D

@05 Eylül 2013 08:13 Maşallah ne stok yapmışlar.. Bu stok bu gidişle bitecek gibi görünmüyor.. Yaw git şakamısın nesin.. :P

Alt tarafı boş kasa biraz da ucuz olsa bu kasalar

Yıl İsterse 2023 Masa üstü Pc Asla vaz geçilmez Diz üstü Benim pc Ayın özelik Diz üstü Yok ondan 1 kalem Aşağısı 5b 6b Tl başlıyor Taksitli oluncada 9b TL gibi rakamlar çıkıyor. Ama şu da var Net girsin Fac Acsın 2 video izleyim dersen diz üstü cazip gelir.

kısaca pc kasasının hava akımı iyi olacak psu da kaliteli olacak ve malzeme kalitesi bile önemli

Boş oturan, tembel insanlar oldukça; masaüstü de olmaya devam eder. :)

@12 Oca 2014 20:18 29'' led monitörü alır sahilde gezersin sen birde gerçekten oem konsuunda bılgısı olan ve sureklı guncelleme yaparak yuksek kalıtede pc kullanmak ısteyen kısıler yani bizler senin bulafına sadece güleriz/dar beyinli basit insan/

@12 Oca 2014 20:18 Boş konuşma

Şu kasadaki tozlanmayı da bir önleyebilsem. Bunlar için anti toz filtre var mıdır?

tembeliz ama dersimiz güzel neden??

Sağlam Performans İsteyen Her Kullanıcı Öyle Ya da Böyle Masa Üstü Kullanır. Mobile İçin alır şık bir tablet geçti gitti. Yada Note3 Tarzı bir şeyler :) lap topun performansı gerçekten masa üstüne kısayla sürünüyor. oyuncu lap topu diye bir şey yok funu da fark ettım iyice :)

kısacası şu var leptopdada oyun oynanıyo ama eğer çok oynayan bir insansanız ve bütçeniz azsa kasa öneriririm

pc en büyük avantajı ps xbox gibi konsolların performansından daha iyi görüntü ve performans vermesi ve fare klavye ile oyun oynamayı sevenlerin (korsancıların) tercihi gamebook lar desktop pclere nazaran fiyat/performans açısından daha iyi ve daha ucuz 2000-3000tl lik notebookla o fiyatdaki desktop her oyun ultrada dektopdan 10-30 fps geride

bence en uygunu (kış mevsiminde) tüm bileşenleri kasa yerine masa içine döşemek kablo uzunluğu performnas kaybı yaşatabilir masa içi fiber optik döşemekde herkesin yapabileceği ve ucuz bir işlem değil ama hem ısıtmalı masa olur hemde havalandırma temizlik sorunu azalır

fan gürültüsüne çözüm fan kanatlarının dünüş sırasında arkada kalan kısmını testere gibi tırtıklı olmasını sağlaybilirseniz çok büyük bir ses azalması yaşarsınız not: motor gürültüsü değil hava gürültüsü için bir çözüm

arkadaslar corsair 900d hakkında ne gibi öneri verebilirsiniz? oyun için değil iş için grafik programları vs... şimdiden teşekkürler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play