Ses kartı satın alırken bunlara dikkat!

İster PC, ister laptop kullanın; kaliteli ses için iyi bir ses kartı şart. İşte bilmeniz gerekenler

Neden ses kartı?

Masaüstü bilgisayar kullanıcıları için bu dönemde ses kartı kullanımı bir ihtiyaçtan ziyade lüks halini almış durumda. Zira günümüzdeki anakartların üzerindeki ses çipleri ses performansı konusunda gayet iyi iş çıkartıyor. Ancak daha yüksek ses kalitesi beklentisi içinde olan kullanıcıların tek çözümü yine ses kartı satın almaktan geçiyor. Eğer anakartların sunduğundan daha yüksek kalitede ses almak istiyorsanız, piyasada satılmakta olan kaliteli ses kartlarını tercih edebilirsiniz. Bu noktada kasa içine dahil edebileceğiniz modellerin yanı sıra kasa dışında bulunan iki farklı türle karşılaşacağınızı da belirtelim. Hatta kişisel kullanımlar için bilgisayara USB üzerinden bağlayacağınız ses çipleriyle güçlendirilmiş kulaklıkları da piyasada görebiliyoruz. Bunlara yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğiz. Ancak daha önce, "Neden ses kartı?" sorusunu yanıtlayalım.

Ses kartları üzerinde bulundurdukları optik ve dijital çıkışlarla daha kayıpsız ses aktarımı sağladığı gibi, aynı zamanda özel ses işlemcileri sayesinde daha çarpıcı ses efektleri ve daha fazla detay içeren bir ses sunarlar. Özellikle oyunlarda ve filmlerde kullanacağınız harici bir ses kartı, anakart üzerinde bulunan entegre ses işlemcisine göre çok daha kaliteli bir performans sergiler. Piyasada ses kartı denince akla gelen pek çok marka bulunuyor. Eskisine nazaran daha uygun fiyatlı olan bu modellerle karşılaşabilirsiniz, ancak elbette sunduğu seçeneklerle üst seviyeye hitap eden oldukça pahalı modeller de bulunuyor. Model seçimi yapmadan önce ihtiyacınızı belirlemenizde fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

ne alacaz peki?

@29 Ara 2013 21:23 Uygun fiyata ikinci el Asus Xonar DX veya DG alıp üstüne UniXonar sürücülerini kurup keyfine bakacaksın. Tabii öncelikle iyi bir kulaklık şart. Bilgisayarda ne müzik ne de oyun için kaliteli de olsa hoparlör/ses sistemi, iyi bir kulaklığın yerini tutmuyor.

@03 Oca 2014 22:54 Sen öyle san. Adam akıllı bir ses sistemi o kulaklıkları parçalar. Kulaklık demek hayattan kopmak demek, hele de iyi bir kulaklığın varsa, seni iyice hayattan soğutarak depresyona itiyor. Bizzat denemiş biri olarak söylüyorum dinlediğiniz hoparlörlerin yerini hiç bir şey tutmaz. ;)

kulağımız en fazla 20 khz sesleri duyuyorsa 96 khz özelliği alan kartları almamızı neden tavsiye ediyorsun? hem bu değerlere yaklaşan kartlar iyidir, diyorsun, hem de 96 khz lik kartları tavsiye ediyorsun...

@30 Ara 2013 01:14 Sample rate bir saniyedeki alınan örnek sayısıdır. kardeşim. Sample rate artarsa kayıp azalır. (tabi oynatılan ses dosyasıda önemli bu konuda.)

iyi olmuş, teşekkürler creative alcaz heralde

Ev kullanımı için gereksiz harcamalar bunlar. Ben müzik yapacağım, ses kaydedeceğim, konser düzeni kuracağım, işletmeye ses sistemi kuracağım gibi bir derdiniz yoksa boş yere paranızı harcamayın derim.

creative 99 model ses kartı var KX mixer ile kulaklıkta olmaz böyle bişey dedirtiyor..

Kasaların içi artık ne ararsanız var şeklinde olduğundan ve her parçanın verdiği ısıdan dolayı bence mümkün olduğunca parçaları dışarı çıkartmak gerekir. O nedenle Ses kartı direk Kolonun içinde olan modeller üretmeliler. Bütün işi kolonun içindeki 5+1 veya 7+1 ses kartı üstlenmeli. Günümüzde ses kartı olmayan bilgisayar olmadığına göre (olmayanlar nadirdir) Kulaklık kullanacaksak bilgisayar kasasını oyun veya video izleyeceksek müzük dinleyeceksek USB ile bağlanan kolondaki ses kartını kullanmalıyız. Artık USB 3.0 da çıktığına göre sesle ilgili bir sıkıntının olacağını sanmam. Ayrıca ses kartı bilgisayar kasasının içinde olmayacağından kasa içinde oluşan manyetik parazitten çok az etkilenecek, böylece en kaliteli sesi verecektir. Çünkü USB bağlantı dijital olduğundan kopuk olmamak kaydıyla en kalitesiz kablo bile kullanılsa en kaliteli ses alınabilir ;)

Müzik dinlerken dinlediğiniz ses hoparlörlere gidene kadar birçok yoldan geçer. Tabi son nokta (bilgisayardan çıkış anlamında) ses kartı olduğu için çok önemli bir nokta fakat ses kartı kadar elinizde bulunan ses kartını ne kadar verimli kullandığınız da önemli. Örn. Müzik dinlerken kullandığınız sürücü, yazılım ve output un da çok önemi var. Eğer bu noktalarda doğru tercihler yapılırsa genel anlamda harici bir ses kartına pek de ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.

Creative Xtreme Music...

bende win95 isletim sistemi zamanında bir 5.1 ses kartı almıştım. win98 ve diğer işletim sistemlerimde aynı ses kalitesini hiç bir zaman alamadım. bu seskartıyla "creative" buna apdaytler faydasız.

extradan alınan ses kartlarının dönemi bitti...

arkadaslar bu işi tavsiyeden önce elektronikçilere bırakın sizin bilgisayar parçası olarak önerdiğiniz kartlar elektronik komponentlerden oluşuyor tabi ki piyasa da eskisis gibi elektronik komponent olmadıgı ıcın eskı tıp creatıve kartların performansını pek beklemeyın ama soyle bır ayrıcalık var sıstemle gelen hazır ses kartlarının hoparlorlere ılettıgı analog ya da dıgıtal ses kayıp yasayacaktır.Creatıve yada baska marka harıcı ses kartları bu oranı azaltır yanlıs 0 sıfırlamaz o yuzden bılgısayarın cıkısına ıyı bır ses cıkıs sıstemı baglayıp ondan sonra hoparlorlere verırsenız sesı actıgınızda veya normal dınledıgınızde bozulma ve kayıplar yasanmayacaktır cogu elektronık kart surfacemount oldugu ıcın yanı ufaldı ve kuculdu ıyı komponentlerı oldugu surece ıstenılenı karsılar eger kalıtesız yapılmıs ıse markaya bakmayın ne takarsanız takın verım alamazsınız onemlı olan ses de ıyı ckıs alabılmenız sonrasında hoparlorler onemlı net 20w alıyorsanız normal bır offıce ev ve ınsan ıcın fazla bıle .. hepınıze saygılar

Acaba 400 liralık ekran kartlarının üzerindeki ses kartı kaliteli midir ?

Buraya uzunca bir yorum yazmıştım. Fakat birilerinin zoruna gitmiş ki silinmiş. Olsun biz yine yazalım. ses kartı olayını Windows Vista da ve sonraki İşletim sistmelerinden itibaren yani Dx10'dan itibaren donanımsal desteği kesti. Boşuna para vermeyin. Bazıları komponet momponet demiş. yemeyin milleti, hikaye bunlar. Artık Windows ses kartlarına hiç bir şekilde donanımsal destek vermiyor. Resmen süs olsun diye genişleme kartı alıyorsunuz. Sesle ilgili tüm işlemleri Windows bilgisayarın işlemcisine yazılımsal olarak çözdürüyor. Bende kullanıyordum X-fi Gamer ses çipi. Efsanedir bilen bilir. Ne zaman ki Win 7 fark ettim. Kalite onbordaki gibi geliyor. Ne yapsam boşa. Oysa kartımı kullanıyor gözüküyor. Yine kalite onboard. Kafayı yedim. Sonunda biri acı gerçeği tespit etmiş. Meğer Microsoft ses kartlarına donanımsal desteği kesmiş. Ben kendim sesleri yazılımsal olarak işleyeceğim. İşinize gelirse diyor. Dediklerim teknik konulardır. Boşuna kendinizi yormayın. Gidin o paraya daha iyi bir hoparlör seti alın. Yazıktır günahtır. Süs için o kadar para verilmez. Dx10 ve sonrası kartınızın donanımsal olarak kullanılmasına izin vermiyor. İstiyorsanız araştırın. Gerçek bu maalesef ki.

@30 Ocak 2015 17:57 Peki hocam bir win xp kullanıcısı olarak usb ses kartı alıp kullanmak ne derece anlamlı. Xp macbook'da kurulu snow leopard ile birlikte?

Ben video çekme amaçlı bir tane almak istiyorum orta seviye veya ileri seviye bir ses kartı lazım ses kaydı almak için biri beni buraya yönlendirdi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir