Ses kartı satın alırken bunlara dikkat!

İster PC, ister laptop kullanın; kaliteli ses için iyi bir ses kartı şart. İşte bilmeniz gerekenler

Neden ses kartı?

Masaüstü bilgisayar kullanıcıları için bu dönemde ses kartı kullanımı bir ihtiyaçtan ziyade lüks halini almış durumda. Zira günümüzdeki anakartların üzerindeki ses çipleri ses performansı konusunda gayet iyi iş çıkartıyor. Ancak daha yüksek ses kalitesi beklentisi içinde olan kullanıcıların tek çözümü yine ses kartı satın almaktan geçiyor. Eğer anakartların sunduğundan daha yüksek kalitede ses almak istiyorsanız, piyasada satılmakta olan kaliteli ses kartlarını tercih edebilirsiniz. Bu noktada kasa içine dahil edebileceğiniz modellerin yanı sıra kasa dışında bulunan iki farklı türle karşılaşacağınızı da belirtelim. Hatta kişisel kullanımlar için bilgisayara USB üzerinden bağlayacağınız ses çipleriyle güçlendirilmiş kulaklıkları da piyasada görebiliyoruz. Bunlara yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğiz. Ancak daha önce, "Neden ses kartı?" sorusunu yanıtlayalım.

Ses kartları üzerinde bulundurdukları optik ve dijital çıkışlarla daha kayıpsız ses aktarımı sağladığı gibi, aynı zamanda özel ses işlemcileri sayesinde daha çarpıcı ses efektleri ve daha fazla detay içeren bir ses sunarlar. Özellikle oyunlarda ve filmlerde kullanacağınız harici bir ses kartı, anakart üzerinde bulunan entegre ses işlemcisine göre çok daha kaliteli bir performans sergiler. Piyasada ses kartı denince akla gelen pek çok marka bulunuyor. Eskisine nazaran daha uygun fiyatlı olan bu modellerle karşılaşabilirsiniz, ancak elbette sunduğu seçeneklerle üst seviyeye hitap eden oldukça pahalı modeller de bulunuyor. Model seçimi yapmadan önce ihtiyacınızı belirlemenizde fayda var.

İhtiyacınız var mı?

Ses kartı satın almadan önce ses kartına gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz. Zira piyasada 50 TL'ye de, 1000 TL'ye de ses kartı bulabilirsiniz ve bu bileşene ne kadar para öderseniz ödeyin, eğer gerçekte ihtiyacınız yoksa paranızı israf etmiş olacaksınız. Ayrıca notebook ve masaüstü bilgisayar sahibi olmanız, ses kartına olan ihtiyacınızı belirlemez. Her iki kullanıcı kitlesi için de piyasada uygun seçenekler bulunuyor.

Eğer profesyonel olarak müzikle ilgileniyorsanız zaten yüksek kalitede bir ses kartına ihtiyacınız bulunuyor. Ancak bunun dışında hobi olarak müzik dinliyor, sinemayla ilgileniyor veya saatlerinizi oyun başında geçiriyorsanız, bu durumda sisteminizin desteklediği ses işlemcisinden bağımsız harici bir ses kartına ihtiyacınız olup olmadığını belirlemeniz de çok kolay. Tek yapmanız gereken dinlediğiniz müziği, izlediğiniz filmi veya oynadığınız oyunu, iyi ses donanımına sahip bir sistemde birkaç kez denemeniz. Eğer arada terfi edilebilecek değerde fark bulunduğunu görüyorsanız, o halde seçim aşamasına hoş geldiniz.

Dahili mi, yoksa harici mi?

Piyasada hem dahili hem harici ses kartı seçenekleri bulunuyor. Dahili ses kartları masaüstü bilgisayar kullanıcılarına hitap ediyor ve anakartın üzerine takılıyor. Harici ses kartları ise hem masaüstü bilgisayar hem de notebook kullanıcılarına uygun yapıda. Bunun dışında daha çok kişisel kullanımlar için bilgisayara USB üzerinden bağlayabileceğiniz ses çipi ve çeşitli teknolojilerle güçlendirilmiş kulaklıkları da piyasada görebilirsiniz. Ancak biz bu adımda daha çok dahili ve harici ses kartlarına değineceğiz.

Piyasada masaüstü bilgisayar kullanıcılarına hitap eden ve anakartın PCI yuvasına yerleştirilen dahili ses kartlarının yanı sıra bilgisayarlara USB üzerinden entegre edilen kutu görünümünde harici ses kartları da bulunuyor. Kasa içinde yer verilen kartlar çok daha stabil yapıda. Ancak bilgisayar kasasının dışında bulunan ve bu sayede kullanım kolaylığı sağlamasının yanında dizüstü bilgisayar modelleriyle de kullanılabilen harici ses kartları da bu yönleriyle oldukça cazip durumda. Üstelik genellikle PC kullanıcılarının kullandıkları geniş ekran kartlarının PCI slotlarını gasp ettiği de düşünüldüğünde, harici ses kartlarının daha fazla rağbet gördüğünü söyleyebiliriz.

SNR ve ses performansı

Dahili veya harici ses kartı satın almaya karar verdikten sonra elbette sıra, kartın göstereceği genel performansı değerlendirmeye geldi. Performansı değerlendirmek için en yaygın ölçümlerin başında SNR, yani sinyal – gürültü oranı, frekans tepkisi ve THD değerleri geliyor. Bu üçünü değerlendirerek kartın ortaya koyacağı ses performansı konusunda az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

Ses kartında bakmanız gereken en önemli değer SNR, yani sinyal – gürültü oranı olmalı. "dB" şeklinde ifade edilen ve arka plandaki gürültünün ortadan kaldırılma başarısını ifade eden bu değer, piyasadaki ürünlerde genellikle karşımıza 100 ve üzeri olarak çıkıyor. Bu değer ne kadar yüksek olursa, o kadar daha temiz ve bozulmamış ses performansıyla karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Piyasada 104 dB'lik SNR değerine sahip modeller görebileceğiniz gibi, 116 ve üstü modeller de bulabilirsiniz. Bu noktada seçim yaparken elbette yükselen değerlerin fiyat üzerindeki etkisini de hesaba katmalısınız.

Diğer etkenler

Ses kartının gösterdiği performansa diğer etki eden öğeler ise frekans aralığı ve Sample Rate değerleridir. Bilindiği üzere insan kulağı sadece 20 Hz ile 20 kHz frekans aralığındaki sesleri duyabilir. Kısaca satın almayı düşündüğünüz kartın frekans aralığı bu değerlere ne kadar yakınsa o kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan Sample Rate'in yanında Bit Depth değeri de önem taşımaktadır. Mesela CD kalitesindeki bir kayıt 16 bit/44.1 kHz değerindedir. Taban olarak bunu kabul ederseniz en azından 24 bit/96 kHz değerlerini sunan ses kartları sizin için yeterli olacaktır. Elbette üst düzey özellikler bekliyorsanız daha üst gömlek ses kartlarını incelemeniz gerekebilir.

Bağlantı çeşitliliği

Ses kartı seçerken bağlantı seçeneklerine dikkat etmenizde fayda var. Zira ne kadar geniş bağlantı seçeneği, o kadar kullanım çeşitliliği anlamına geliyor. Elbette bunda ihtiyacınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Hiç ihtiyacınız yoksa, geniş bağlantı seçenekleri sunan bir ses kartına fazla para vermenin de bir anlamı yok. Ses kartının üzerinde kabaca 3.5 mm'lik bağlantıları görebilirsiniz. Ayrıca yine ses kartı modelleri arasında S/PDIF bağlantı noktası da bulunuyor. Normal kullanımlar için bunlara ek olarak mikrofon ve kulaklık giriş çıkışlarının olması da yeterli, ancak müzikle yakından ilgileniyorsanız size biraz daha fazlası gerekebilir. Bunun için ses kartında ikinci bir kulaklık girişi ve MIDI enstrüman bağlamak için MIDI giriş – çıkışlarını arayabilirsiniz. Gerçi bu cihazları USB üzerinden de bilgisayarınıza bağlamanız mümkün.

Son olarak eğer dahili bir ses kartı alıyorsanız, kolay kullanım için masaüstü kontrol birimine sahip olup olmadığını da kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Böylece daha rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz. Aksi halde ses seviyesini yalnızca bilgisayarınızdan ayarlamaya hazır olun.

Son tavsiyeler

Ses kartlarına yakından bakarken 5.1 ve 7.1 kanal ses çıkışları sunan modellerin yanı sıra her bir ses kartı markasının ürünü üzerinde kendine has bazı ses teknolojilerine yer verdiğini de göreceksiniz. Eğer satın aldığınız kart çoklu kanal desteği gösteriyor ve çeşitli teknolojileri barındırıyorsa, sizin de beklediğiniz performansı alabilmek için onun ihtiyaç duyacağı donanımı karşılamanız gerekiyor. Eğer ses sisteminiz iyi değilse, ses kartı satın almanız hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Fakat çevresel ses desteği gösteren iyi sınıf bir hoparlör modeline sahipseniz, çoklu kanal desteği gösteren ses kartlarına yönelmeniz ve ses teknolojilerine dikkat etmeniz yararınıza olacak.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

ne alacaz peki?

@29 Ara 2013 21:23 Uygun fiyata ikinci el Asus Xonar DX veya DG alıp üstüne UniXonar sürücülerini kurup keyfine bakacaksın. Tabii öncelikle iyi bir kulaklık şart. Bilgisayarda ne müzik ne de oyun için kaliteli de olsa hoparlör/ses sistemi, iyi bir kulaklığın yerini tutmuyor.

@03 Oca 2014 22:54 Sen öyle san. Adam akıllı bir ses sistemi o kulaklıkları parçalar. Kulaklık demek hayattan kopmak demek, hele de iyi bir kulaklığın varsa, seni iyice hayattan soğutarak depresyona itiyor. Bizzat denemiş biri olarak söylüyorum dinlediğiniz hoparlörlerin yerini hiç bir şey tutmaz. ;)

kulağımız en fazla 20 khz sesleri duyuyorsa 96 khz özelliği alan kartları almamızı neden tavsiye ediyorsun? hem bu değerlere yaklaşan kartlar iyidir, diyorsun, hem de 96 khz lik kartları tavsiye ediyorsun...

@30 Ara 2013 01:14 Sample rate bir saniyedeki alınan örnek sayısıdır. kardeşim. Sample rate artarsa kayıp azalır. (tabi oynatılan ses dosyasıda önemli bu konuda.)

iyi olmuş, teşekkürler creative alcaz heralde

Ev kullanımı için gereksiz harcamalar bunlar. Ben müzik yapacağım, ses kaydedeceğim, konser düzeni kuracağım, işletmeye ses sistemi kuracağım gibi bir derdiniz yoksa boş yere paranızı harcamayın derim.

creative 99 model ses kartı var KX mixer ile kulaklıkta olmaz böyle bişey dedirtiyor..

Kasaların içi artık ne ararsanız var şeklinde olduğundan ve her parçanın verdiği ısıdan dolayı bence mümkün olduğunca parçaları dışarı çıkartmak gerekir. O nedenle Ses kartı direk Kolonun içinde olan modeller üretmeliler. Bütün işi kolonun içindeki 5+1 veya 7+1 ses kartı üstlenmeli. Günümüzde ses kartı olmayan bilgisayar olmadığına göre (olmayanlar nadirdir) Kulaklık kullanacaksak bilgisayar kasasını oyun veya video izleyeceksek müzük dinleyeceksek USB ile bağlanan kolondaki ses kartını kullanmalıyız. Artık USB 3.0 da çıktığına göre sesle ilgili bir sıkıntının olacağını sanmam. Ayrıca ses kartı bilgisayar kasasının içinde olmayacağından kasa içinde oluşan manyetik parazitten çok az etkilenecek, böylece en kaliteli sesi verecektir. Çünkü USB bağlantı dijital olduğundan kopuk olmamak kaydıyla en kalitesiz kablo bile kullanılsa en kaliteli ses alınabilir ;)

Müzik dinlerken dinlediğiniz ses hoparlörlere gidene kadar birçok yoldan geçer. Tabi son nokta (bilgisayardan çıkış anlamında) ses kartı olduğu için çok önemli bir nokta fakat ses kartı kadar elinizde bulunan ses kartını ne kadar verimli kullandığınız da önemli. Örn. Müzik dinlerken kullandığınız sürücü, yazılım ve output un da çok önemi var. Eğer bu noktalarda doğru tercihler yapılırsa genel anlamda harici bir ses kartına pek de ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.

Creative Xtreme Music...

bende win95 isletim sistemi zamanında bir 5.1 ses kartı almıştım. win98 ve diğer işletim sistemlerimde aynı ses kalitesini hiç bir zaman alamadım. bu seskartıyla "creative" buna apdaytler faydasız.

extradan alınan ses kartlarının dönemi bitti...

arkadaslar bu işi tavsiyeden önce elektronikçilere bırakın sizin bilgisayar parçası olarak önerdiğiniz kartlar elektronik komponentlerden oluşuyor tabi ki piyasa da eskisis gibi elektronik komponent olmadıgı ıcın eskı tıp creatıve kartların performansını pek beklemeyın ama soyle bır ayrıcalık var sıstemle gelen hazır ses kartlarının hoparlorlere ılettıgı analog ya da dıgıtal ses kayıp yasayacaktır.Creatıve yada baska marka harıcı ses kartları bu oranı azaltır yanlıs 0 sıfırlamaz o yuzden bılgısayarın cıkısına ıyı bır ses cıkıs sıstemı baglayıp ondan sonra hoparlorlere verırsenız sesı actıgınızda veya normal dınledıgınızde bozulma ve kayıplar yasanmayacaktır cogu elektronık kart surfacemount oldugu ıcın yanı ufaldı ve kuculdu ıyı komponentlerı oldugu surece ıstenılenı karsılar eger kalıtesız yapılmıs ıse markaya bakmayın ne takarsanız takın verım alamazsınız onemlı olan ses de ıyı ckıs alabılmenız sonrasında hoparlorler onemlı net 20w alıyorsanız normal bır offıce ev ve ınsan ıcın fazla bıle .. hepınıze saygılar

Acaba 400 liralık ekran kartlarının üzerindeki ses kartı kaliteli midir ?

Buraya uzunca bir yorum yazmıştım. Fakat birilerinin zoruna gitmiş ki silinmiş. Olsun biz yine yazalım. ses kartı olayını Windows Vista da ve sonraki İşletim sistmelerinden itibaren yani Dx10'dan itibaren donanımsal desteği kesti. Boşuna para vermeyin. Bazıları komponet momponet demiş. yemeyin milleti, hikaye bunlar. Artık Windows ses kartlarına hiç bir şekilde donanımsal destek vermiyor. Resmen süs olsun diye genişleme kartı alıyorsunuz. Sesle ilgili tüm işlemleri Windows bilgisayarın işlemcisine yazılımsal olarak çözdürüyor. Bende kullanıyordum X-fi Gamer ses çipi. Efsanedir bilen bilir. Ne zaman ki Win 7 fark ettim. Kalite onbordaki gibi geliyor. Ne yapsam boşa. Oysa kartımı kullanıyor gözüküyor. Yine kalite onboard. Kafayı yedim. Sonunda biri acı gerçeği tespit etmiş. Meğer Microsoft ses kartlarına donanımsal desteği kesmiş. Ben kendim sesleri yazılımsal olarak işleyeceğim. İşinize gelirse diyor. Dediklerim teknik konulardır. Boşuna kendinizi yormayın. Gidin o paraya daha iyi bir hoparlör seti alın. Yazıktır günahtır. Süs için o kadar para verilmez. Dx10 ve sonrası kartınızın donanımsal olarak kullanılmasına izin vermiyor. İstiyorsanız araştırın. Gerçek bu maalesef ki.

@30 Ocak 2015 17:57 Peki hocam bir win xp kullanıcısı olarak usb ses kartı alıp kullanmak ne derece anlamlı. Xp macbook'da kurulu snow leopard ile birlikte?

Ben video çekme amaçlı bir tane almak istiyorum orta seviye veya ileri seviye bir ses kartı lazım ses kaydı almak için biri beni buraya yönlendirdi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir