USB bellek satın almanın incelikleri

USB bellek almak basit bir iş gibi görünebilir. Ama aslında bilmeniz gereken o kadar çok şey var ki!

USB bellek satın alırken...

Her teknoloji meraklısı ve genel bilgisayar kullanıcısının mutlaka yanında taşıdığı bir USB belleği vardır. Bu bellekleri vazgeçilmez yapan özelliklerin başında verileri saklamak ve taşımak için harika bir yol sunması ve küçük boyutları sebebiyle her an elinizin altında olmasını sayabiliriz. Sürekli yanınızda bulundurduğunuz USB belleğin verileri en verimli şekilde kopyalayabilmesi ve saklayabilmesinin yanı sıra USB bellekler farklı amaçlar için de kullanılıyor. Hızlı erişim için bazı uygulamaları USB flaş sürücüye kopyalayabiliyor ve direkt olarak üzerinden çalıştırabiliyorsunuz. Böylece en sık kullandığınız yazılımlara daha hızlı erişebilmeniz mümkün. Yine aynı zamanda USB belleklerin işletim sistemini hızlandırmak için kullanılabildiğini de unutmamak lazım.

Her ürün gamında olduğu gibi USB bellek seçiminde de pek çok kritere dikkat edilmesi gerekiyor. Yalnızca kapasite ve hız değil, aynı zamanda USB belleğin tasarımı ve markası da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Şimdi dilerseniz rehberimize geçelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Kingston dan şaşmayın yoksa pişman olursunuz benim gibi

yunis kanbur bursa

gittim sandisk aldın ttnet ten daha yavaş :D

usb bellekler hakkında çok genel olmakla beraber, bu cihazlara meraklı kişilerin mutlaka bilmesi gereken mevzular. şu an Kingston DT Ultimate G2 32GB USB 3.0 kullanıyorum, iş yerine ait, canavar gibi cihaz. (su)

Çok ucuza yönelmeyin. Ben Toshiba 16gb aldım. (Beyaz model) Kağnı arası daha hızlıdır bundan :)

@The Benefit aynen hem yeşil hem beyaz 8 gb 3 tane bitane de 64 gb lık aldım yavaş olmasını geçtim veriler kayboluyor arada içinden güvenmiyorum artık geçici kopyala yapıştırlarda kullanıyom

@03 Ara 2013 19:23 Bende iki 5 yıllık toshiba flaş bellek var. Yağmurda ıslandı, tuvalete düştü, hala içindeki veriler duruyor. Silmedim. Ayrıca telefonumda da toshibanın kartı var. O da sorunsuz. Başınıza bir tane olay geldi diye markayı kötülemenin alemi yok...

@14 Haziran 2014 21:59 Toshiba 8gb var 2 yıldır kullanıyorum 1.3mb/s kopyalama hızı bazen 600kb lara düşüyor (Resmen 8megabit internetten Torrent indirmek gibi aklıma geliyor büyük dosyalara FLAS a atana kadar internet sitesinden tekrar indirsem Bu sitrese girmezdim dediğim oluyor 1gb üstü dosyalar için) Tabi USB bağladığınız cihazda önemli PC nin önündeki bağlantı 500kb/s ile kopyalarken Arka girişleri 3mb/s ile başlayıp 1.mb a kadar düşüyor hızı Büyük dosyalarda Isınıyor diye hız

Güzel bir makale 01101111011101001101100001010

"....kapasite seçenekleri arasında 1 ila 4 GB'lık modeller...." 1 gb flash bellek mi kaldı?

kalite arıyorsak Kingston veya Transcend. not: elimde 32GB Kingston DT Ultimate var memnunum.

Okadar yazmışlar kimse class 4, class 10 dan falan bahsetmemiş. tebrikler ne diyieyim...

@02 Ara 2013 20:42 söylediğin olay hafıza kartlarında geçerli usb lerde class 4 vb. standart yok üstünde okuma yazma hzları yazar ve usb standartı yazar class olayı yok usb lerde.hafıza kartlarında class 4-6 10 görebilirisin

@02 Ara 2013 20:42 usb bellekten bahsediyoruz kart değil

o söylediğin micro sd kartlar için geçerli

@02 Ara 2013 20:42 O standartlar SD kartlar için. Flaş belleklerde class olayı yok.

SIZIN SITENIZ COK AGIR YUKLENIYOR. Her sayfa degirdirdikte bazen tutuluyor.

@15 Ara 2013 19:26 reklamları engelle kasmasın

geçenlerde teknosa'dan 16 gb toshiba usb aldım. bozulması tam bir hafta sürdü. rawa dönüştü ve ne yaptıysam düzeltemedim. 5 sene önce aldığım, kaç kere düşürdüğüm 4 gb kingston usb hala sapa sağlam çalışıyor. kalite farkına bakın.

@07 Mar 2014 18:20 Bende 8 GB Toshiba var 5.5 yıldır kullanıyorum şu ana kadar neredeyse hiç sorun çıkarmadı. Böyle oldu diye Toshiba'nın kötü bir marka olduğu kanısına mı vardınız?

@07 Mar 2014 18:20 Bende daha 6 ay oldu kingstone 32 gb aldım 2 kere garantiye gönderdim ayrıca kağnı arabası gibi sürekli değişken hızlarda veri yazabiliyor bir daha kingstone en son tercihim olur.

Kısacası usb nin 3.0 ve 2.0 a uygun olmadığını öğrenin bilgisiyarınızdaki mavi girişler 3.0 diğer girişler 2.0 dır. Ayrıca usb nin okuma ve yazma özelligini öğrenmeden almayın hadi kolay gelsin :)

Bende kingston'u Türkiye'de tanıtan ve RAM yada depolama konusunda en tecrübeli firma olan ASNET i biraz tanırım. Sahibi düzgün bir insandır. Bu sektördeki nadir düzgün firmalardan biridir, her türlü sorununuzu çözeceklerdir. www.bilendenal.com adında bir siteleri var. Karar vermeden önce bir bakın derim. Ayrıca Lexar ve toshiba kullandım bir sorun yaşamadım. Lexar markasınıda tavsiye ederim. USB bellek alırken aynı zamanda akıllı telefonlar da kullanılan konnektör yapısı olanı tercih edin. Normal USB ve microUSB li iki ucu olanlardan bahsediyorum.

Yazma hızı en az kac olmalı tavsiyeler

açıkcası usb 3 lerde de 10 15 mb yazma var ve bu çok can sıkıcı.

@05 Mart 2017 02:43 Aynen bu ne ya, sözde 3.0!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir