Okan Aybek

32 Bit - 64 Bit nedir? Farkları nelerdir?

İnanılmaz farkı gözlerinizle görün...

Merhaba,

Birçok arkadaşımız 64 bit ve 32 bit yazılım arasındaki farkı sormaktave merak etmektedir.Sizin için derlediğim bu bilgiler 64 ve 32 bitarasındaki farkı anlamanızda şüphesiz çok yardımcı olacaktır..

32 bit ile 64 bit işlemci arasındaki fark öncelikle ram desteği ilekendini gösterir.32 bitlik bir işletim sisteminde işlem başına tahsisedilmiş en fazla 2 GB’lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık(GB) sistem belleğini desteklerken 64 bitlik bir işletim sisteminde(eğer anakartınızda takabilecek yuca bulabiliseniz ) 16 Tb ye kadarsanal belleği destekleme potansiyeline sahip olabilirsiniz..

64-bit bilgi işlem, performansı bir üst düzeye çıkarmaktadır. WindowsXP Professional ve Windows Server 2003’ün 32 bit sürümleri çoğukullanıcının işletim sistemi gereksinimlerini karşılamaya devamedecektir. Ancak çok miktarda veri ile çalışan kullanıcılar veya büyükoranda bilgiyi kısa sürede işlemesi gereken kuruluşlar için 64 bit,performans ve verimlilik açısından kayda değer bir sıçrama tahtasıanlamına gelmektedir.

Özel ve teknik uygulamalar için performans kazançları

64-bit bilgiişlem performansının sunduğu daha büyük ve dahakarmaşık modeller oluşturabilme avantajından yararlanan mühendislerotomobil ve uçak tasarımı gibi alanlarda önemli kazançlar elde edecek.Mühendisler bu sistemlerden yararlanarak simülasyon yazılımlarıkullanabilecek, hava akımı, basınç ve ısı gibi etmenlerin otomobil veyauçak malzemesi üzerindeki etkilerini inceleyebilecek ve ürün tasarımınıgeliştirmek için bu sonuçlar üzerinde çalışabilecek. 64-bit bilgiişlemkullanımı 3D animatörler, dijital sanatçılar ve oyun geliştiricilerigibi dijital içerik oluşturucuları için de önemli kazançlarsunmaktadır; bu kişiler 64-bit özelliği sayesinde üç boyutlu modellersunmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabilecek. Bunun yanısıra, 64-bit bilgiişlem kullanımı mali uygulamalarda da büyük verikümelerinin hızlı bir şekilde hesaplanabilmesini ve böylelikle pazareğilimlerinin incelenebilmesini, fiyat belirlenebilmesini ve gerçekzamanlı olarak ticaret yapılmasını sağlamakta

• Video, animasyon veya 3D modellerle çalışan dijital içerik yaratıcıları.

• CAD, CAM veya CAE’den faydalanan mekanik tasarımcıları ve mimarlar.

• Karmaşık simulatörlerden faydalanan mühendisler ve bilim adamları.

• Büyük miktarda veriyi kısa sürede işlemden geçirmesi gereken finans analizcileri.

Windows Server 2003 x64 Sürümü, bellek ağırlıklı veya büyük ölçekliveritabanlarına veya uygulamalara sahip kuruluşlar için idealdir.

Örneğin:

• Hızlı veritabanı işlemlerine bel bağlamış firmalar.

• Global firmalar, devlet ve eğitim enstitüleri.

• Karmaşık modellere ihtiyaç duyan teknik ve finansal sektörler.

• Daha fazla kullanıcıya hizmet verme ihtiyacı duyan e-ticaret siteleri.

• Uygun maliyetli bir yükseltme gerçekleştirmek isteyen, mevcut bilgi işlem sistemleri miadını doldurmuş firmalar.

Şuanda birçoğumuz işlemcilerimizin 64 bit olmasına rağmen 32 bitlik işletim sistemi kullanıyoruz.
Çünki kullandığımız programların birçoğu 64 bitlik yazılım değil.Bunedenle stabil çalışma elde edilemiyor.Ama pek yakında 64 bit likişletim sistemleri kullanmamız kaçınılmaz olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

teşekkür ederim.eline sağlık.

64 bit daha fazla cpu ve ram tüketiyor :)

güzel yaz

dikkat edin, oradaki TB, GB gibi sınırlar işlemcilerin 64 bitlik potansiyel sınırları değildir, işletim sistemini geliştirenlerin koyduğu, pratikte bugün için ulaşılması zor göründüğü için konulmuş sınırlardır ve 64 bit potansiyelinin çok çok altında değerlerdir. ileride çıkacak işlemciler ve işletim sistemleri yazılımlarda uyumsuzluğa neden olmadan bu sınırları artıracak. binlerce kat daha yoğun bellek modülleri üretilmeden de bunu beklemek boş heves olur. daha önce de sitede yorumda yazmıştım, tekrar edeyim 64 bit demek yan yana iki 32 bittir. yani 4 milyar adet 4GB RAM demektir.

k4y4 demişki dahafazla cpu ve ram tüketiyor demiş.
ram doğruda cpu daha az tüketiyor.

çünkü adresleme büyük olduğu için 32 bit işlemden daha kısa sürede bitiriyor... Yanlış düşünce.

PcMaker Öncelikle ben 64bit ile 32bit arasındaki farkı senin blogunda yazan yerde okudum orada aynen şöyle yazıyor
64 Bit Hızlı mı?
64 Bit yapısı gereği işlemciye çok fazla yüklenen bir sistemdir. Ve burada en çok zorlanan donanım ram, işlemci ikilisidir.
Yanlışım varsa düzelt ama senin blogu okuduk diye yanlış bilgi sahibimi olduk acaba.

k4y4 evet yanlışım var şöyleki bloğu yazarken daha sade açıklamam gerekirdi çünkü sen bloğu tam okuyup anlamamışsın.

"Tamsayı uzantısı 64 bit olduğu için işlenen veri daha hızlı işlenip ram'e daha hızlı gönderiliyor. Doğal olarak işlem hızı da artıyor. Şöyle düşünün:"

"Yukarıdaki örnekten de anlayacağımız üzere 64 Bitte veriler işlemciye daha uzun tamsayı olarak bloklar halinde gönderilmektedir. Buda işlemcinin daha hızlı işlemesine ve işlemi daha hızlı bitirmesine olanak sağlar. Burada birşey önplana çıkıyor. İşlemci hızlı işlediği veriyi kendi ön belleğinde tutamaz bu yüzden ram devreye giriyor. İşlenen veri çok olduğu için ram burada yüksek olmalı."

yani demem şöyle olmalıydı:
işlemcinize kısasürelide olsa çok fazla yüklenme olacağından güçlü işlemciniz olsa iyi olur ama ben direk geçmişim. İlla birşeyi doğru açıklatacaksınız.

pil ömrüne etkisi var mı?

@29 Ekim 2009 19:01 işlem çok olduğu içinde dizüstülerde pil ömrüne etkisi olur

yani bir türlü sonuca gelemediniz arkadaşlar. benim sizden öğrenmek istediğim durum 32 bit mi daha performanslı 64 bit mi bende şu anda intel core 2 Quad 8200 4 çekirdek işlemci, 4 gb ddr2 1066 ram, 1 tb harddisc, 512 mb 256 bit ekran kartı, intel G 41 anakart var.şu anda kullandığım 32 bitlik windows xp kullanıyorum.64 bitlik xp işletim sistemini tam performanslı kullanabilir miyim? bir sıkıntı sorun çıkarır mı? açıklama yaparsanız sevinirim. teşekkürler.

ikisinide kullandım 64 ve 32 bit işletm sistemleri arasında hiçbir performans farkı yok tabi bu standart ev kullanıcıları için geçerli her program çalışsın stabil olsun bir sorun yaşamıyım derseniz 32 bit kullanmanızı tavsiye ederim şuan 64 bit işletim sistemi kullanan birisi olarak :)))

<benim sizden öğrenmek istediğim durum 32 bit mi daha performanslı 64 bit mi>

geniş hacimli işler için 64 bit daha performanslıdır.
ama 16 bitlik ya da 32 bitlik sayılar üzerinde yoğun bir aritmetiksel işlem döngüsü yaptırıyorsan, 64 bitin avantajını kullanamazsın, cpu registerlerini yarı kapasitede kullanmış olursun. fiziksel frekans her ikisi için de aynı çalışır. cache avantajı ise 64 lehinedir çünkü 64 e göre üretilmiştir, 64 de daha az fragmantasyonlu kullanılır.

32 bitle 64 bit arasında pek fark görememenizin sebebi 64 bit için optimize edilmemiş kodlardır. araba 4 kişiliktir ama arkası boş gezer.
önemli olan max yolcu taşımak, çabuk ulaşım sağlamaktır.
64 bit xp çok verimli olmaz. ilk ürün ve gelişme imkanı kalmadı, 64b w7 daha uygun.

proses ve thread dağıtımı gibi henüz olgunlaşmamış sistem kodları, locklama düzensizlikleri ve bunlara ayak uyduramayan uygulamalar nedeniyle çoğu zaman 64 bit farkı hissedilemiyor. ama 32 bitin gömülü sistemler dışında geleceği de yok. ekran kartı belleği de dahil 4GB ram kimseye yetmez bu zamandan sonra.

enerji durumuna gelince,
32 bit 2 kapılı, 2 kişilik, 64 bit ise 4 kapılı 4 kişilik son hızları eşit spor araba gibidir.
eğer taşıdığınız yolcu önemliyse 4 kapılısı hızlı olacaktır çünkü tek seferde herkes gideceği yere varır, 2 kişilik olan fazladan tur yapar.
işi olabildiğince kısa sürede bitirip idle/ready durumuna düşmek ve enerji tasarrufuna geçmek avantajlıdır. 32 bit sistemler geniş hacimli işleri fazladan turlarla hallettiği için disk vb okuma yazma işleri de artar, cihaz meşguliyetleri de artar, reflex de azalmış olur.
giriş çıkış gecikmeleri tüm parçalarda yaygındır ve performansa daha fazla yansır. (yani arabaya ekstradan bindirmenin vakit kaybı)

64 bitlik bir cihazı 64 bit olarak kullanmak 32 bite göre tasarrufludur. 32 bit bir sistemi ise zaten yapacak birşey yok 32 bit onun fiziksel sınırıdır.

bir C/assemblercıdan bu kadar.
assembly değil assemblerdır.
o assembly lafını iki satır makina kodu yazmamış akademik nonoşlar çıkardı 90 lı yıllarda.
derleyiciye assembly diyenin interpretera da interprety demesi gerekir.
break;

64 Bit performans içindir oyun vs.
ve genelde 64 bit tavsiye edilir.

64 bit kullanmak isteyen arkadaşların öncelikle kendilerine şu soruyu sorması gerek... Çok fazla oyun oynuyormuyum ? Ben bir mimarmıyım ? Ben bir 3d modellemecimiyim ? ben evimden sunucu açtım 8 gb ramim varmı ? vs vs. 64 bit işletim sistemi astronomik matematiksel işlemleri yapmaya ve yüksek kapasite konfigurasyona izin verir ve bu şekil performanslı çalışır. eger 64 bit kuriym hızlı olsun diyip msn facebooktan öteye gitmiyosanız farkını hiçbişekilde anlayamazsınız...

k4y4 haklı.
daha fazla ram ve cpu tüketiyor.

<k4y4 haklı.
daha fazla ram ve cpu tüketiyor.>

düz mantıkla bakarsanız evet,
ama teknoloji 1. dereceden düz mantıktan fazlasıdır.

64 bit daha fazla ram tüketir çünkü makina kod cümleleri ekstra komutlar ve 64 bit uzunluğundaki adres bilgileri nedeniyle daha uzundur. program dosya boyları da fiziksel olarak biraz daha büyüktür.

T.C numaralarımız 4 hane olsa herkes kolaylıkla aklında tutardı ve daha az yer kaplardı değil mi?
evet, ama
işimize yaramıyor, daha performanslı veya ekonomik olmaz.
çünkü 4 basamaklı bir sayıyla en fazla 9999 kişiye numara verebiliriz 70 milyona imkansız.
herkesin adının mehmet olduğu dönemlerdeki baba adı, doğum yeri vs bilgilerine başvurma zorluğunu hatırlayın.

64 bit de aynı şekilde. 32 bitlik bir sistemle bir harddiskte normalde 4GB dan büyük dosya bile açamazsın çünkü boyunu ve konum bilgilerini bile 32 bitle tutmak zorundasın. yani aslında 32 bit sınırı 4GB sınırını aşan bellek sistemlerinden beri önemli bir sorun.

sorunun çözümü iki adet 32 bit bilgiyi dolaylı birleştirmektir.
yani 32 bit sistemlerde farkında olmadan yıllardır 64 bit kullanıyorsunuz.

2 kişilik spor arabayla 4 kişi taşıyorsunuz, hem de aynı yolculuğu tekrarlayarak.

bu işlem RAM dışındaki belleklerde mümkün ama,
rami adreslemenin tek yolu işlemcinin register/adres genişliğiyle sınırlı. yani rami dolaylı yolla kullanamıyoruz, işlemci direkt adresleyip acil kullanmak zorunda. ram bilgisayarın kendi çalışma hafızasıdır, disk ve diğer bellekler ise bilgisayarla ortak kullandığınız hafızalardır.

yani 4 kişilik arabanın ağırlığı 2 kişiliğe göre daha ağır olabilir, yakıt tüketimi biraz fazla olabilir, ama bu onu daha masraflı yapmaz.
çünkü ailecek geziyorsun, çocukları almak için her seferinde eve tekrar dönmek daha mı ucuza gelecek? hayır.

yani en hızlı bilgisayar hiçbir iş yapmayan bilgisayardır, çünkü hazırdır.
ama bilgisayarlar iş yapmak içindir, görev içindir, çalışmak içindir.

günümüz ihtiyaçları 64 bitlik sisteme muhtaç.
artık herkes resim düzenliyor, herkesin yüzlerce GB dosyası var, herkesin kamerası var video düzenliyor, herkes müzikle uğraşıyor.

32 biti şu kullansın, 64 biti bu kullansın doktrinleri 20 yıl öncede kaldı, yukardaki blog yazısı da üniversite yıllarımı hatırlatan tavsiyelerdir.

bilgisayarı çok zayıf kullananların bile 64 bit kullanması gerekir çünkü teknoloji sırf onları desteklemek için üretimsel olarak bölünemez, önemli olan ileri ve orta düzey kullanıcılardır.

Hep arabadan örnek verilmiş ama 64 bitlik bir sistem 2 kapılı arabanın 4 kişi taşıması değildir aslında. 64 bit destekleyen bir işlemcinin 64 bitlik işlemler için özel hazırlanmış komut setleri (işlem listesi) vardır. 32bitlik olan kısmı eskisiyle uyumluluk açısından aynıdır.
64 bite özel komut setlerini 32bitlik işletim sistemi ve 32 bitte yazılmış programlar kullanamaz. Yani 4 kişilik arabanın 2 kişi taşıması demek daha doğru bir tabir bence ama tabi bu işlemci mimarisiyle de alakalı bir kavram.
32 bitlik bir işletim sisteminin veya programın 64 bite özel işlem komut setlerinden yararlanamaması aynı işi elindeki 32 bitlik komut setleriyle yapmaya çalışması demek olur ki bu da işlemci daha fazla adımda o işi tamamlaması demek olur. Görev yöneticisinde işlemci kullanım yüzdesi yükselir. (Bu yüzde işlemcinin ne kadar zorlandığı ve yük bindiği değil birim zamanda ne kadar çalıştığını gösterir). İşlemcide çalışmak veya çalışmamak diye bir kavram vardır çalışıp da ne kadar yük bindiği diye bir kavram yoktur. Yüzde artarsa elektrik tüketimi de artar. Pilden tasarruf için işlemcinin hemen işini yapıp idle denen uyku moduna sokulması gerekir. İşlemci ne kadar süre meşgul edilirse (görev yöneticisindeki kullanım yüzdesi arttıkça) o kadar fazla ısı açığa çıkar ve pil tüketimi artar. Aksine 32 bit sistemlerde işlemci kullanım yüzdesi bu nedenle artar (aynı iş için adım (tur) sayısı artar aynı işi daha uzun sürede bitirir)
Kısaca 64 bit destekleyen bir sistemde 64 bit işletim sistemi ve varsa uygulamaların 64 bitlikleri tercih edilmeli

sonuç ne anlamadım..benm laptop 64 iken servisteki eleman 32 bit e düşürdü daha iidir dedi uyumluluk açısından zorluk çekmessin..şimdi ben corel de çokça çizim yapıorum fakat kasma olayları oluyor deli oluyorum.64 bit e geçsem bu kasılmalar ortadan kalkarmı?ayrıca oyunlarlada aram ii.ama cod4 u oynayamadm çok kastı.64 bit in buna etkisi olurmu cod4 oynayabilirmiym mesela?pc özelliklerim:amd turionx2 RM70 2.0GHz-4Gb RAM

arkadaşlar benim işlemcim "AMD Athlon 64 X2 6400+ Dual Core Processor" bu işlemci 64 bitmi 32 mi? Cevaplarsanız Sevinirim

kardeşler ben vista 64 bit kullanıyom ama eset nod32 ve autocad2010 gibi programlar 32bit destekli ,ama 4gb ram var 32 bit kurarsam 3gb olarak kullanıyor bilgisayar ne yapcağımı bilmiyorum..

Oyunlar için 64 bit tercih edilmektedir.Programlarla uğraşıyorsanız 32 bit ama windows 7 de 32 bit kullanıyorsanız bazı avantajlardan kaçıyorsunuz demektir.

Bir arkadaşımız amd turion işlemcili bilgisayar sahip , sanırsam 64 bit desteği var.Neden derseniz çift çekirdekliler genelde bu destek oluyor.Ama amd'nin sitesinde araştırısanız daha faydalı olur.

Başka arkadaşımızda laptop için teknisyene gitmiş.Teknisyenin bilgisi genelde oemlerle bilgiyle donatılmıştır.Mühendislerde ise her ikisi sanal ve oem yani.
Eğer uyumluluk sorunu yaşayacak programlarınız yoksa neden kullanmayısınızki?

Oyunla iç içe olan arkadaşımız içinse 2 çözüm yolu var.
4 gb ram günümüz oyun ve programları için yeterli.eğer kasma yaşıyorsanız işlemcinizdendir veya ekran kartınızdan 4 gb ram gayet iyidir günümüz için.

Ama ben böyle kalsın oyun oynamak istiyorum diyorsanız playstation 3 alın diyim.
Bugün playstation tarihi hakkında bloga yazımı yazcam eğer beni takip ederseniz , playstation hakkında yeterli bilginiz olur.bütçeniz var ps3 alın diyim . çünkü god of war 3 çıkacak 2010 martta ve ben o oyun için playstation 3 alacağım . playstation 1 ve 2 ye sahibim ve playstation portable 3000'imde var ve baya bir bilgim var yani bütçeniz varsa kesin playstation 3 çünkü internete bağlanabiliyorsunuz :) yani online oyun demek :) ve konsolda oynarken titreşimler oluyor ps2 de olduğu gibi ve çok iyi aksiyon oluyor açıkcası.

arkadasım sormuş:
soru >>> arkadaşlar benim işlemcim "AMD Athlon 64 X2 6400+ Dual Core Processor" bu işlemci 64 bitmi 32 mi? Cevaplarsanız Sevinirim

cevap>>> arkadaşım AMD Athlon 64 <<< 64 diyor bak.
cevabını kendin vermişsin yani işlemcin 64-bit :)

@10 May 2011 07:00 yoo benimde amd athom 64 prosor ama 32 bit açıkla hadiii ?

bugün bilgisayara format attım fakat 64bit olan 32bit oldu nedeni nedir veçözümü nedir

@27 May 2011 21:27 format cdsi 32 bit içindir

cok beğendim teşekkürler

Merhaba bana yardımcı olur musunuz lütfen …
Bilgisayarımın işletim sistemi 64 bit, fakat kurmak istediğim virüs programı 32 bit iştim sistemi için uyarısı veriyor ve kurulmuyor . programı 64 bit işletim sistemine çevirmemin bir yolu var mı ? Önerisi olan var mı ? Yardımcı olursanız sevinirim …

birader ben pes 2012 yüklücem 64 bit istio nasıl yüklücem lütfen yardım edin :( :( :(

@09 Şub 2013 21:14 benimde 32 bit ama pes 13 bile de kaldırıyo takma onu

benimde 32 bit ama craysis 2 kaloftati 4 modern varfır pes 2013 bütün nitbor spitleri ve bunlar gibi daha bir sürü oyunu barındırıyor 32 bit

Mrb arkadaşlar benim bilgisayar özellik olarak çok iyi...format attim 64 bitlik bilgisayara 32 bitlik format attim ardindan pes yükledim ekran kasiyor 32 bit in etkisi var varsa nasil giderilir bilen biri varss lütfen yazsın...ilginize şimdiden tsk ettim...

mrb ben 32 bitlik pce 64x attım birşey olurmu

512 bit nr işe yariyor

Sen de yorum yaz

Takip Edin

Kategoriler
Tüm Yazılar