Dünden bugüne oyun konsolları!

Oyun konsolu tarihine damgasını vuran, 45 efsane oyun canavarını bir araya getirdik!

playstation, xbox, one, ps4, oyun, konsol
H. Hüseyin Öztürk

Oyun konsolları neredeyse yarım yüzyıldır oyuncuların hayatında. 60'ların sonlarında Odyssey ve Atari'nin Pong makinesiyle başlayan bu yeni oyun dönemi, günümüzde de tüm hızıyla devam ediyor. Eskiden ancak hayalini kurabileceğimiz grafikleri rahatlıkla işleyebilen günümüzün oyun konsolları, Playstation 4 ve Xbox One'ın da gelişiyle bir gerçeklik seviyesi daha atlayacak.

İlk başta sadece Pong vardı. Tenisi anımsatan çift kişilik bu oyunun etkisini, ilk konsol oyunlarının bir çoğunda gördük. Oyunun yapısı çok basitti: Ekranın iki tarafında tenis raketini temsil eden, aşağı ve yukarı kaydırılabilen çubuklar, ve bunların arasında gidip gelen top, yani bir piksel. Ve işte karşınızda Pong. Tabii ki, Pong ile günümüzün son derece gelişmiş oyunları arasında hiçbir bağ yokmuş gibi görünebilir. Ama o zamanlar böyle bir oyun, bugünkü en çok beklenen süper-gelişmiş grafikli oyunlar kadar etkileyiciydi ve merakla karşılanıyordu. Bir Last of Us veya Crisis 3, o zamanın oyuncusunun aklından bile geçmezdi.

Oyun konsolu tarihine biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz? Sizi oyun konsolu tarihinin geçmişine yolculuk ettiğimiz galerimize davet ediyoruz!

Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • ps2 candır gerisi heyecandır.

  Ziyaretçi
  26 Ara 2013 14:26

 • yunis iyi guzel

  yuniscom
  22 Kas 2013 09:14

 • Crisis hiç oynamadım ne ola ki böyle crysis gibi bir şey midir nedir acaba o.O

  Ziyaretçi
  21 Kas 2013 04:11

 • crisis hala gecmiyo crysis olsa hadi neyse :)

  Ziyaretçi (Mobil)
  20 Kas 2013 15:31

Siz de yorumunuzu yazın

EN ÇOK SATANLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknolojinin "pis işleri"Teknoloji hayatımıza ışık tutuyor olabilir ancak bu endüstride de çok karanlık sırlar, pis işler var

Apple Watch vs Microsoft Bandİki dev, şimdi de akıllı saat konusunda kapışıyor. Microsoft'un Band'i, Apple'ın Watch'una karşı!

Apple Watch İNCELEMEApple'ın 1 ay sonra piyasaya sürülecek olan akıllı saati, ilk kez inceleme masasında!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar