Oyun bağımlılığı ve gerçekler

Oyunların beyne etkisi nedir?

Oyun öğrenmek beyin için yararlı, bağımlılık zararlıdır oyun, bağımlılık, hastalık, dopamin, pskioloji
Oyun öğrenmek beyin için yararlı, bağımlılık zararlıdır
Bilgisayar oyunlarının beyin aktivitesini arttırdığı, beyni esnek ve genç tutmak için faydalı olduğu da bilinmektedir. Örneğin 80 yaşındaki bir insanın yeni bir dil öğrenmesi ve bunu yaparken zorlanması zihinsel olarak 20 yaş gençleşmesi demektir.

Beyin bir kas gibi çalıştıkça güçlenir ve yeni bir bilgisayar oyunu oynamayı öğrenmek beyin için faydalıdır. Öte yandan aynı oyunu tekrar oynamak uzun vadede faydasını kaybettiği gibi vakit yemeye, oyuncuyu tatmin etmemeye başlar. Can sıkıntısından vakit geçirmeye dönüşür ve oyuncu eğlenmediği halde oynar. Bu zararlı bir bağımlılığın başlangıcıdır.

Oyunlar hayattaki diğer şeylerle dengelendiği sürece faydalıdır. İnsanın hayatı sadece iş, okul ve ev olmadığı gibi sadece oyun da değildir. Çeşitlilik hayatın baharatıdır ve kesinlikle gereklidir. Zengin bir yaşam, çeşitli bir yaşamdır; kişinin hayatla olan ilgisinin canlı olması gerekir. Bu da tek bir alanda saplantılı tekrarlar ile elde edilemez.

Sonuçta bağımlılık için endişelenmek yerine bol meşgale edinmek, çok çalışmak, iyi eğlenmek ve bir o kadar da iyi dinlenmek gerekiyor.
GİRİŞ:Oyun bağımlılığı: Sınır nerede?
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • arkadaşlar aslında en çok minecraft oyunu insanı etkiliyor ve küçük yaştaki bir çocuk eline inşaat malzemesi alıp bina yapıyor ama binası da sağlam olmadığı için yıkılıp kafasının üstüne düşüyor

  Ziyaretçi
  13 Nis 2014 18:18

 • arkadaşlar burada sizin en büyük hatanız online ve offline oyunu ayıramamak ikiside farklı aynı değil ama maç tarzı ve online olan her oyun zararlıdır çünkü bir limiti yok sonsuza kadar yolu var ama offline öylemi oyun bittimi bağımlılıkta biter

  Ziyaretçi
  18 Şub 2014 20:29

 • DotA 2 forever "Maritimetr"

  Ziyaretçi
  07 Ağu 2013 19:07

 • Cok guzel bi dusunoce bende oyun cok oynuyorum ama 12 saat oynadim en fazla ve 6 saat fix oynuyordum ama sosyal aktivite gerceklestiriyordum.Ailem hep kapa sunu bitmedimi sen hastamisin fln gibi kelimeler soyluyor ve sinirlenip kapatiyordum.bilgisayari kaldirriklari zaman aglayip kendimi uyumaya veriyordum.Ben bagimlimiyim bilmiyorum.

  Ziyaretçi (Mobil)
  05 Eki 2012 01:36

 • bende oyun bağımlısıyım derslerimi çok ihmal ettim Anadolu lisesindeyim ve derslerim1 gelmeye başladı çünkü bilgisayarda Knight(online oyun) oynamaktan ders çalışamadım ders çalışsamda sürekli oyunu düşünüyorum ve en sonunda oyunu sildim ama hayla günde 30-40 kere aklıma giriyor ne yapabilirim?

  Ziyaretçi
  21 Kas 2010 09:40

Siz de yorumunuzu yazın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Hayat İpuçları

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar