Dosyaları Kopyalamak ve Taşımak

Windows ile istediğiniz dosyayı farklı bir klasöre taşıma ya da kopyalama şansına sahipsiniz.

Tüm kullanıcılar PC ile çalışırken üzerinde çalıştığı belgeleri kopyalama veya bir klasörden diğerine taşıma gereksinimi duyabilir. Kopyalama ve taşıma arasındaki fark, aslında adından da kolayca anlaşılabiliyor. Bir kopyalama işlemi yaptığınızda, orijinal dosyanız mevcut yerinde kalır ve diğer tarafta bir kopyası oluşturulur. Taşıma yaptığınızdaysa, dosya ilk konumdan alınarak seçtiğiniz yeni konuma taşınır. Dosya kopyalama ve taşıma işlemlerini Windows Gezgini aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Dosya Kopyalamak

1- DOSYA KOPYALAMAK

Düşünün ki ikinci sabit diskinize "yeni.doc" adlı dosyayı kopyalamak istiyorsunuz. Bu dosyayı C: sürücüsündeki "Belgeler" klasörünün "mektup" alt klasöründe bulabileceğinizi varsayalım. Şimdi Başlat tuşuna sağ tıkladığınızda açılan menüden "Araştır" seçeneğini kullanarak kopyalanacak belgeyi bulun. Bunun için "Bilgisayarım / Belgelerim / Mektup" klasör yolunu takip edebilirsiniz.

2- İmleci panelin sağına. "yeni.doc" belgesinin üzerine getirin ve farenin sağ tuşuna tıklayın. Açılan menüden "Kopyala" seçeneğini seçin.

3- Şimdi farenin sağ tuşuyla ikinci sabit diskinizin (E:, F:...) simgesini tıklayın (sol sütunda). Açılan menüden "Yapıştır" seçeneğini seçin. Dosyanızın ikinci sabit disk üzerine kopyalandığını göreceksiniz.

Dosya Taşımak

4- DOSYA TAŞIMAK

İşaretçiyi "yeni.doc" dosyası üzerine getirip farenin sağ tuşuna tıklayın. Karşınızda yine küçük bir menü belirecek. Bunun içinden istediğiniz seçeneği tıklayabilirsiniz. Ancak şimdi farenin sol tuşuyla "Kes" seçeneğini tıklayın.

Dosya simgesinin şeffaf hale geldiğini göreceksiniz. Böylece Windows dosyanın taşınacağı konusunda sizi uyarmış olur. Daha sonra, farenin sağ tuşuyla dosyayı taşımak istediğiniz yere tıklayın (sol sütun) ve "Yapıştır" eylemini seçin (3 numaralı resimde olduğu gibi). Hepsi bu!

Birçok Dosyayla Çalışırken

BİRÇOK DOSYAYLA ÇALIŞIRKEN

Aynı anda birçok dosyayla birlikte çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin 40 farklı dosyayı bir yere kopyalamanız gerekiyorsa, bunu tek tek yapmak en az 15 dakikanızı alır. Neyse ki Windows altında aynı anda çok sayıda dosyayla çalışmak mümkün. Bunun için öncelikle Windows Gezgini aracılığıyla dosyaları seçmeniz gerekiyor.

5- Bir dosya listesi seçmek için, Windows Gezgini penceresinin sağında, listenin 1. dosyasını farenin sol tuşuna tıklayarak seçin. Şimdi klavyedeki Shift tuşunu basılı tutarak listenin en son dosyasını seçerek tıklayın, ardından Shift tuşunu serbest bırakın. Bu işlemden sonra tüm dosyaları kopyalayabilir veya istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

6- Sıralı olmayan dosyaları seçmek için. farenin sol tuşuyla seçmek istediğiniz dosyalara tıklarken klavye üzerindeki CTRL tuşunu basılı tutun. Seçim bittikten sonra CTRL tuşunu serbest bırakın.

7- Aynı anda farklı dosyalarla çalışırken kullanabileceğiniz ve işinizi kolaylaştıracak bazı seçenekler vardır. Bu seçenekler sayesinde dosyaları farklı biçimlerde sıralayabilirsiniz, örneğin dosyaları boyutlarına ya da adlarına göre sıralamanız mümkün. Dosyaları düzene sokmak için çok basit bir metod uygulayabilirsiniz. Windows Gezgini penceresinin sağında boş bir alana farenin sağ tuşuyla tıklayın. Beliren menüden "Simgeleri düzenle" satırını seçin ve dosyaların hangi kritere göre sıralanmasını istediğinizi belirtin.

Dikkat: Kopyalamak mı, Taşımak mı?

DİKKAT: KOPYALAMAK MI, TAŞIMAK MI?

Bir dosyayı kopyalamak, kaynak dosyayı hiç değiştirmeden orijinal konumunda bırakarak gitmesini istediğimiz klasöre bir kopyasını göndermektir. Sonuçta aynı dosyadan iki tane oluşur. Taşımak ise, kaynak dosyayı orijinal konumundan silip başka bir noktaya yerleştirmek anlamına gelir. Bir dosyayı taşımak için, simgesi üzerinde sol fare tuşuna tıklayarak gideceği klasöre sürüklemek yeterlidir. Ancak sürükleme sırasında (+) sembolü görünüyorsa bu durum taşıma değil, kopyalama yaptığınızı gösterir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

harikasınız gercekten ALLAH sizden razı olsun.baskalarına soru sormaktan benı kurtardınız.

bişi soracam chip abilere ben bu bilgileri kendi sitemde kullanabilirmiyim. Chip.com.tr den alıntıdır diyerek

Yapmıs olduğunuz bu sıteden dolayı cok tesekkur ederım.gercekten cok sey öğrendım ve öğrenmekteyim.hersey ıcın tesekkurler

harıka olmus

bılgısayar öğrenmek sımdı cok daha kolay TESEKKURLER

cok yararli buluyorum

Ben sitenizle bugün tanıştım
Sizden öğrenecek çok şey var herşey için teşekkür

ÇOK FAYDALI BİR SİTE OLMUŞ BENİM GİBİ 40 YAŞINDA BİLGİSAYAR ÖĞRENMEYE ÇALIŞANLAR BU BİR FIRSAT GERÇEKTEN ÇÜNKÜ BASİT VE YALIN VE ÖĞRETİM SÜPER SİTEYE ÇOK TEŞEKKÜRLER.

şimdi keşfettim sitenizi yeni öğrenenler için çok öğretici teşekkürler

aklımı seveyim iyiki yıllar önce chip i tanımışım.(çıkarmış olduğunuz dergilerden)bilgisayar bilgisinin bir kısmını ondan öğrendim.şimdide net de gezinirken görünce ilk işim chip e kaydolmak oldu.ne iyi etmişim.artık öğrenmek daha kolay.emeklerinize teşekkürler.

simdi tesadüfen gördüm kaydoldum insallah birseyler ögrenebilirim
bizim yastakiler icin zor bir konu ?,,,

gerçekten pratik.

her şey guzel hoşta ben dırek pc sınavına gırmek ısteıyorum bunların hepsıni biliyorum bunlaır boyle tek tek geçmek gerçekten zor tum gunumu konuları gecmeye ayırmam lazım kı sınava gırecem ancak o zmn ama kısa yoldan bır lınk verseydnız keşke dınava gir diye daha olurda BENCE

PARDON SIZE BISE SORCAMDA BEN PC MASAUSTUNDEKI BI DOSYAYI FARKLI BIYERE TASIMAK ISTIYORUM ORNEGIN GERI DONUSUMU SAG ALT TARAFA ALMAK ISTIORUM DIYELİM BUNU BURAYA TASI YAPIORUM OTOMATIK OLARAK BENM PC AYNI YERINE GETIRIO BUNU NASIL DUZELTEBILIRIM

PARDON SIZE BISE SORCAMDA BEN PC MASAUSTUNDEKI BI DOSYAYI FARKLI BIYERE TASIMAK ISTIYORUM ORNEGIN GERI DONUSUMU SAG ALT TARAFA ALMAK ISTIORUM DIYELİM BUNU BURAYA TASI YAPIORUM OTOMATIK OLARAK BENM PC AYNI YERINE GETIRIO BUNU NASIL DUZELTEBILIRIM

yav arkim bnm anlamadığım bna dosya nasil taşinir diye soruyom kısa

Fotolarimi nasil tazirim hafiza kartina

bir sey yuklerken yanlışıkla bir programa girdi mesela microsoft media senter la beraber wolfteam çalışıyo bunuda cevapalandırı mısınız

bilişim dersine hep sizden bakıyorum ders kolay gibi görünüyor ama gerçekten zor çok yardımınız dokundu çok teşekkür ederim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir