Fare Nasıl Temizlenir?

Fare hareketlerinize düzgün cevap vermediğinde, artık temizlemenin zamanı gelmiş demektir.

Farelerin çoğunda çalışma prensibi yönlendirici silindirlerin hareketine dayalıdır. Bu yönlendiriciler fare topunun hareketini izlerler. Mouse pad'in üzerinde hareket eden fare topu, bu sırada yüzeydeki tozları da yakalar ve farenin içine taşır. Biriken tozlar artık farenin hareketini iyice zorlaştırdığında, temizlik vakti de gelmiş demektir.

1- Fare temizliği özel aletler gerektirmez. Sadece biriken kiri alacak basit bir alet yeterlidir. Ancak bu iş için sivri aletler kullanmaktan kaçının. Ayrıca biraz alkol ve bezin de faydası olacaktır.

2- Fareyi avucunuzun içine alın ve altını çevirin. Topun üstündeki koruyucu kapağı, uygun biçimde çevirerek açın. Bunun için kapak üzerinde belirtilen yönergeleri izleyebilirsiniz. Farenin hareketleri ekrandaki küçük okun konumunu kontrol eder. Bu kontrolün hassasiyeti, fare içindeki mekanizmaların ne kadar temiz olduğuna bağlıdır.

3- Küreyi dikkatlice farenin içinden çıkarın. Farenin sökme işlemi bu kadarla sınırlı ve fareyi başka bir malzeme kullanmadan daha fazla açmanın imkanı da, gereği de yok. Fare topuna ve içindeki parçalara mümkün olduğunca az dokunmaya çalışın, çünkü ter ve cildinizdeki kimyasal maddeler bu parçalara tozdan daha fazla zarar verebilir. Fareyi sökerken çıkartacağınız parçaları kaybetmeyeceğiniz bir yerde muhafaza edin.

Temizliğe Devam

4- Kapağı ve topu çıkarın. Böylece farenin iç temizliğine başlayabilirsiniz. Dikkatlice baktığınızda farenin içindeki döner silindirlere yapışmış kirler dikkatinizi çekecektir. Bu silindirlerin görevi, topu doğru konumda tutmak ve hareketi saptamaktır.

5- Mekanik kısımlarda yavaş yavaş biriken kirler zamanla harekete mani olur. Bu arada bulaşan yağlı maddeler silindirleri kürenin üzerinden kaydırır. Bu kirleri silindirlerden kazımak, uygun bir aparat ve biraz da dikkat gerektirir. Bu sırada riske girmek istemiyorsanız, metal yerine plastik veya tahta bir nesne kullanın. Çıkarılabilecek tüm kiri aldıktan sonra, alkolle nemlendirilmiş ufak bir bezle temizliği tamamlayın.

6- Son olarak kapağı ve topu etil alkolle, elinizi fazla değdirmeden güzelce temizleyin. Böylece kürenin yağlanmasını önleyebilirsiniz. Artık temizlediğiniz küreyi ve kapağı yerine yerleştirmeye hazırsınız.

7- Son olarak küreyi yerine yerleştirin ve üzerine kapağı koyarak uygun biçimde kapatın. Böylece top tekrar fare üzerindeki yerine oturacaktır.

İpucu: Temizlik Çok Önemli

İPUCU: TEMİZLİK ÇOK ÖNEMLİ

Fare içindeki kirlerin ilk ve en büyük sorumlusu her şeyden önce üzerinde kaydırmak için kullandığınız pad'dir. Bu nedenle farenizi temiz tutabilmek için öncelikle pad'i ve masanızın üstünü mümkün olduğunca temiz tutmaya özen gösterin. Eğer yapısı eh/eriyorsa bu pad'i su ve sabunla yıkayabilir, kumaş kaplamalıysa bir fırça kullanabilirsiniz. Eğer pad temizliğine gereken önemi vermezseniz, fareniz kısa sürede kullanılamaz hale gelecektir.

Not: Fare temizliğinde, bilgisayar temizliği için özel olarak üretilen (etil alkolle ıslatılmış) kağıt mendilleri ya da benzeri temizleyicileri kullanabilirsiniz.

İpucu: Bilgisayar Kapalıyken

İPUCU: BİLGİSAYAR KAPALIYKEN

Farenizin bağlantı kablosunu bilgisayardan çıkarmadan önce, bilgisayarınızı kapatmayı ihmal etmeyin. Bu uyarı farenizi sökmenizi gerektiren her durum için geçerli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

neden kapalı iken sökülsünkü artık açıkkende söküp takılabilir

walla ben makina açıkken çıkarıyom saonrada tekrardan takıyom ama bişe olma en az 30 kere yaptım bu işi

Ne kadar Toplu Mause ler tarih olma noktasında olsalarda çok uğraştırdılar zamanında bizi. PC dünyasına yeni katılanlar için faydalı... Teşekkürler

o işin kuralı. Ne yani pc açıkkenmi sökün desin. Tabi öyle dicekler. Artık harddiskler bile pc çalışırken sökülüp takılabiliyor, en azından ben yapıyorum :))

açıkken sökülmenin elektrik akımının kısa devre yapma veya başka nedenlerden ötürü zarar görmesini engellemek elektronik aletler bu tip şeylere duyarlıdır

yaw ne taktınız ama kapatığ sökün lafına. yaw adamlar toplı mouse lardan bahsediyorlar demekki bunlar aynı zamanda ps2 devri anlatımı ps2 lerde pc açıkken çıkarılınca sorun çıkartıyor bazen

o mause tarihe karıştı:)

yaptım oldu diye olmaz .kuralı öyle

benim faremin topu yok temizlik yapmam gerekıyomu :)

arkadaşlar toplu fare kaldımı bence bu konuya gerek yok ama hazırlayalar gerek duymuşlar herhalde

bende de notebook var ama toplu fareleri de gördük yani:)

hazırladığınız için teşekkürler ama şimdi hep optik fareler var değilmi onunla ilgili bişey varsa eklerseniz seviniriz şimdiden meğiniz için teşekkürler

fare böyle temizleniyorsa hemstır nasıl temizlenir

buna katılıyorum bencede gerek yok

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir