Her Kablo Kendi Yerinde

Eve yeni bir bilgisayar sistemi ile geldiniz... Peki ama şimdi ne yapmanız gerekiyor?

Önden bakıldığında bilgisayarın basit bir alet olduğu düşünülebilir. Arkadan bakıldığında ise durum farklıdır. Kasanın arka kısmında yuvarlak, dikdörtgen ve kare şeklinde, bazen anlaşılır bazen de anlaşılmaz sembollerle ayırt edilmiş bir dizi giriş bulunur. Her bir giriş, bilgisayarın farklı donanımlarını bağlamanız için kullanılır. Her ne kadar bu sayfalarda yer alan PC modeli en yaygın montaj kriterlerine göre seçilmiş olsa da, sizin PC'niz bu örnekteki bağlantıların birebir aynısına sahip olmayabilir. Satın alınan bir bilgisayarın konfigürasyonu, kullanıcının ihtiyaçlarına göre değişir. Özel bağlantılara gerek duyan donanımlar kullanılacağı zaman, uygun kartların yardımıyla sisteminizi güncelleştirebilirsiniz. Temel bir PC'de ise, burada anlatılan bağlantılardan fazlasını görme ihtimaliniz oldukça düşük.

SERİ BAĞLANTI NOKTASI

Genellikle üç yada dört adet seri bağlantı noktası bulunur. İki tanesi yuvarlak girişlerdir ve fare / klavye bağlantısı için kullanılır. Diğerleri ise dikdörtgen şeklindedir ve harici modem gibi donanımların sisteme bağlanmasın. sağlarlar. Bu tip bağlantılarda veriler tek tek, birbiri ardına iletilir.

Bağlantı Noktaları

PARALEL BAĞLANTI NOKTASI

Paralel bağlantı ile çalışan yazıcı ve diğer donanımları sisteme eklemenizi sağlar. Veriler, seri bağlantının aksine, eşzamanlı olarak ve birden fazla yolla iletilir. Boylece bağlantı hızı da çok daha yüksek değerlere ulaşır.

USB GİRİŞLERİ

USB (Universal Serial Bus), bilgisayarın bu arabirimi kullanan donanımlarla diyalog kurmasını sağlayan bağlantı tipidir. Yeni nesil bilgisayarların hemen hepsi bu standardı destekler. Çünkü yazıcı, tarayıcı (resimleri yüklemeye yarar), harici CD yazıcı (CD'lere kayıt yapmak için), video kamera ve dijital fotoğraf makinesi gibi aygıtların tümü USB girişleri yardımıyla PC'ye bağlanabilir. Ayrıca seri bağlantı noktası yerine USB girişlerini kullanan fare ve klavyeler de son zamanlarda oldukça yaygınlaşmış durumda.

VİDEO BAĞLANTISI

Bütün bilgisayarlarda monitör bağlantısı için video girişi bulunur. Ayrıca bazı modellerin televizyon gibi analog cihazları bağlayabilmek için diğer bir video girişi daha vardır. Bu girişler direkt olarak anakart üzerine entegre edilmiş olabileceği gibi, ayrı bir ekran kartı üzerinde de bulunabilirler.

Ses Bağlantısı

SES BAĞLANTISI

Temel bir bilgisayar sisteminde ses bağlantıları için kullanılan üç adet yuvarlak giriş bulunur. Bunlar mikrofon, line-in (CD çalar ya da kaset çalar gibi harici ses cihazlarını sisteme bağlamak için) ve line-out'tur (sesin dışarıya aktarılmasını sağlayan hoparlör girişi). Bu girişlere hoparlörler, kulaklık ve mikrofon bağlanabilir.

OYUN İÇİN

Oyun girişi, oyun çubuğu (joystick - PC ile daha rahat oyun oynamaya yarayan aletler) ve direksiyon gibi cihazların PC'ye bağlanması için kullanılır.

İNTERNET İÇİN

Dahili modeme sahip PC'ler, iki adet ekstra girişe sahiptir. Bunlardan ilki klasik telefon hattı kablosunu doğrudan bağlamak içindir. Telefon hattı bağlantısını doğru yapamazsanız internet bağlantısı da gerçekleşmez. Diğer girişe ise telefon bağlanır. Böylece internete bağlı değilken de telefonu normal şekilde kullanabilirsiniz. Harici modemler ise ya seri bağlantı noktasına, yada USB girişine bağlanabilir.

Kasa Girişleri

Kasa Girişleri

Kasanın daha büyük resmini görmek için tıklayınız.

A- FAN: PC açıldığında devreye girer ve iç elemanların ısınmasın. engeller.

B- ELEKTRİK DÜĞMESİ: PC'yi açmaya (1 pozisyonu) ve kapamaya (2 pozisyonu) yarar.

C- GERİLİM DEĞİŞTİRİCİ: Bu anahtar sayesinde bulunulan ülkeye göre akımın giriş gücünü seçmek mümkündür. Örneğin A.B.D.'de 110 Volt'a, Türkiye'de 220 Volt'a ayarlanır.

D- BESLEME: Akım prizine bağlanacak olan kablonun yerleştirilmesi gereken prizdir.

E- PS/2 FARE: Farenin bağlanması için seri bağlantı noktası.

F- PS/2 KLAVYE: Klavyenin bağlanması için seri bağlantı noktası.

G- USB GİRİŞİ: USB (Universal Serial Bus), PC'nin farklı tipte donanımlarla diyalog kurmasında kullanılan en yaygın bağlantı tiplerinden birisidir. Tüm yeni nesil bilgisayarlar USB 1.1 standardını ve bunun daha gelişmiş surumu olan USB 2.0 standardını destekliyorlar. Çünkü fareden tutun da yeni model yazıcı ve tarayıcıya kadar birçok cihaz bu tipteki bağlantıyı tercih ediyor.

H- RJ-45 ETHERNET GİRİŞİ: Ethernet, iş ortamlarında PC'leri yerel bir ağa (LAN, Local Area Network) bağlamak için kullanılan en yaygın teknolojidir.

I- SERİ BAĞLANTI NOKTASI: Normalde harici modemin yada diğer harici donanımların sisteme bağlanması için kullanılır.

J- ENTEGRE VİDEO CIKIŞI: Bu bağlantı noktasına monitörünüzü bağlayabilirsiniz. Giriş, direkt olarak anakarta entegre edilmiştir. Her anakart bu özelliği desteklemez.

K- PARALEL BAĞLANTI NOKTASI: Paralel bağlantı noktası, yazıcı ile yapılan standart bağlantılar için kullanılır. Bir yazıcı hem paralel bağlantıyı, hem de USB bağlantısın. destekleyebilir. Sadece paralel bağlantı ve sadece USB bağlantısını tercih eden yazıcı tipleri de vardır.

L- OYUN GİRİŞİ (GAMEPORT): İsminden de anlaşılacağı gibi bu giriş, bilgisayarın oyun donanımlarıyla bağlantısını sağlamaktadır. Oyun çubukları (joystick) bu tip donanımların en tipik örneğidir.

M ve N- SES GİRİŞLERİ: Hoparlörler ve kulaklık için kullanılan girişlerdir. Line-in (M) ve line-out (N) olarak ikiye ayrılırlar. Farklı renkleri, doğru kablonun doğru girişe takılmasını kolaylaştırır.

O- MİKROFON GİRİŞİ: Mikrofonu sisteme bağlamak için kullanılan giriş.

P- GRAFİK KARTI (EKRAN KARTI): Bu PC'de ekstra bir ekran kartı bulunuyor. Kart, monitör bağlantı noktası (P1) ve TV çıkışı (P2) dışında bir de DVI bağlantısı sunuyor (P3). DVI, yeni nesil LCD monitörleri sisteme bağlamak için kullanılıyor. LCD, son zamanlarda giderek yaygınlaşan ve son derece ince bir yapıya sahip olan monitörlere verilen isim.

R- DAHİLİ MODEM: Bu PC, bir adet dahili modeme sahiptir. Modem, internet bağlantısını sağlar.

R1- TELEFON GİRİŞİ: Telefon hattı kablosunun modeme bağlanması için kullanılan giriş.

S- Sisteme eklenecek yeni kartlar için boş yuvalar.

İpucu: Monitörün Ters Çevrilmesi

İPUCU: MONİTÖRÜN TERS ÇEVRİLMESİ

Yeni bilgisayarınızı ambalajından çıkarırken monitörün en ağır parça olduğunu unutmayın ve çok dikkatli hareket edin. Monitörü ambalajından çıkarmak için öncelikle yere koyun. Kutunun üst kapağını açın. Genellikle kapağın hemen altında monitör için bir destek bulunur ve ilk olarak bu destek çıkarılmalı dır. Bundan sonra monitörün kutusunu dikkatle ters çevirin. Bunu yaparken kapakların açık olmasına dikkat edin. Ardından kutuyu yukarı doğru çekerek monitörden ayırın. Ağır monitörü dışarı çıkarmaktansa hafif kartonu kaldırmak çok daha kolay ve güvenlidir.

İPUCU: TOZA KARŞI KADIN ÇORABI

Bilindiği gibi elektrik tozu çeker. Zamanla bilgisayarınızın içinin tozlanmasını engellemek için, kasanın içine yanlardaki havalandırma deliklerine karşılık gelecek şekilde kadın çorabı yerleştirebilirsiniz.

Bilgi: Tüm Girişler İçin Farklı Renkler

BİLGİ

Bağlantıların kolaylıkla yapılabilmesi için PC'nin tüm girişleri farklı renklerle ayrılmıştır.

Terimler

... TERİMLER ...

ARABİRİM: Bilgisayar ile donanım arasındaki bağlantının adıdır. Tüm bağlantı noktaları, farklı tipteki arabirimleri temsil eder.

Okuyucu Yorumları

Toplam 45 Yorum

usb girişini kullanan klavye ve farelerin seri baglantı noktasını kullanalardan ne yararı var????????

sen sınırları zorlamamışın f kullansan böyle emezdin surat gerekli veri hızı lazım bunun içinde ben örnek sory bootunda yarışırken klavye takılıyo gittim miçrosoft un comfort setini aldım harika

Bilgi olrak yazayım. Bende http://chip.com.tr/images/content/20061214213606.jpg olan resime tıklayınca büyütmüyor. Bilginize...

usb baglantılı klavye ve mause nın serı baglantıdan farkı hız lı olması

usb den olduğu zaman, windows çalışırken çıkarıp takabilirsiniz. Yani hot plug play. Tak çalıştır. Windows çalışırken fareyi çıkarıp takarsanız fareyi kullanamazsınız, ancak usbden takarsanız kullanırsınız. Ayrıca bu portlar zamanla kaldırılacak. o nedenle usb ye geçilecek.

ya ben nediyim süper bişe yaa bana abim söledi inanmadım ama chıp e özen gösterip bunu koyan herkese cok cok cok sevgilerimi ve saygılarımı sunar iyi günler dilerim

"aysesule yazmış: (10.03.2007 21:06:02)
usb girişini kullanan klavye ve farelerin seri baglantı noktasını kullanalardan ne yararı var????????"

eğer tüm donanımlar aynı girişe sahip olursa bilgisayarımız daha ergonomik olur yani bunu nereye takmalıyım diye düşünmek zorunda kalmayız. Şahsen tüm donanımların usb den bağlanması taraftarı değilim. Bence herşey kablosuz olmalı :)

Sayın Yönetici Arkadaşlar klavye girişi MOR renkte yani "E" girişi Mause girişi YEŞİL renkte yani "F" ... Hatayı düzeltirseniz sevinirim...Kolay gelsin.

bağlantılar konusunda renkleri takip etmek bile yol gösteriyor.

usb daha hızlı olduğu için tercih edilen bir bağlantı şeklidir.

fakat bu renkler bazen farklılık gösteriyo olabiliyor.mesela benim klavyemin girişi gri renkte .neyin nereye takılacagını üzerinde simgelerle gösteriyorlar dikkatlice bakar iseniz rahatlıkla takabilirsiniz

Bilgisayar bağlantıları anlatılırken Resimler konulabilirdi.Bu eksikliğin tamamlanması izleyicilere kolaylıkk sağlardı.

renklerdeki standart aslında standart değil bazı anakartlar üzerinde klavye mouse renkleri farklılaştırılmıştır. ayıca usb ler seri bağlantıların yerini alacak hız ve kolaylık

Bilgisayar bağlantıları anlatılırken Resimler konulabilirdi.Bu eksikliğin tamamlanması izleyicilere kolaylıkk sağlardı. Yinede Ellerinize sağlık

bu kasa resmini girişlerin yanına ekleseniz daha kullanışlı olurdu.şimdi sürekli bi alta in,bi yukarı çık yapmak zorunda kalıyoruz

bilgisayar girişlerindeki mause ve klavye girişleri çok zorluk çıkartıyor bende kablosuz kullanıyorum

kadın çorabı güzel bir fikir her kullanıcının derdi tozlardan kurtulma yollu

ben I mac kullaniyorum verdiginiz bilgiler bende daha degisik

çok güzel olmus bu eğitim olayı hazırlayan herkese tesekkür...

teşekkür ederim çok güzel olmuş..

keske sesli olsaymıs.yine de faydalı tabi

sesli olması konusuna katılıyorum ama bu da benim için yeterli

bencede hariak suan daha yuzde 25 okudum ama baya pratik işe yarıcak bilgi edindim

daha çok detay istiyorum

daha ne olsun teşekkürler

hacı olmaz yaaa
bi raz aç konuyu

bu kursta yer alan bilgileri bilgisayarımıza indirip tekrar tekrar bilgi edinmemize yardımcı olun lütfen...slayt şeklinde çok güzel olabilir bu.download istiyoruz LÜTFEN SAYIN YETKİLİLER.....

cok güzel olmuş teşekür ederim

görsel ders olarak verilmiş olsa bizlere daha çok faydalı olacağına inanıyorum.okula giden ve sadece msn de yazı yazarak bilgisayar kullandığını zanneden binlerce öğrenci var.yeterli bilgisayar bilgisi almış olsa kendileri için inanıyorum ki çok daha faydalı olacak.inşallah
ileride görsel ders olarak hazırlanıp bundan binlerce kişi faydalanır.

devamını dilerim ama görsellik arttırılırsa çok daha iyi olur

bu caperdan adam olmaz teknıkte laptopum var kacgundur beklıorum bu kadar olmas

görsel eğitim olursa daha makbule geçer..
elinize sağlık

elinize sağlık güzel olmuş tabii kide görsel eğitim olsaydı bi başka olurdu tşk

iyi güzel bilgilendirici olmuş fakat birde flash tarzında daha görsel bişeyler yapuılsa cok daha iyi olurdu bide sanal uygulamalar olsa

teşekkürler chip

Kadın çorabının;kavanoz kapağı ya da triger kayışı olarak kullanıldığını biliyordum da bilgisayar içinin tozlanmasını engellemek için kullanıldığını ilk defa duydum.Böylece,Mc Gyver litarütürümüze bir bilgi daha eklemiş olduk.
Tabii,bayan iseniz problem yok,ya erkek iseniz... :D
Teşekkürler Chip :)

teşekkürler,egitimin yaşı yoktur

harika br site tüm çalişan arkadaşlara vede bu güzel hızmetı sunan siz degerlı chıp online ekıbıne sonsuz tşkrler başarılarınızın devamını diliyorum

her kim hazırladı ve sundu ise hepinizin emeğine sağlık arkadaşlar gerçekten çok anlaşılır ve güzel olmuş sağolun

Bildiklerimizi güncel tutmasından dolayı çok yararlı oluyor tebrikler chıp

teşekkürler çok şeyler öğrendim

gerilim değiştiriciyi bilgisayar kapalıyken değiştirdim kasada ses geldi sizce ne olmuştur

@11 Şub 2014 23:31 Bilgisayar kapalı da olsa fiş takılıysa güç kaynağına gerilim gider, bu durumda güç kaynağınız bozulmuş olabilir.

öğrendiğim iyi oldu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir