İnternette Bilinmeyen Numaralar

Telefon numaralarına ulaşmak için rehber karıştırma ya da 118'i arama devri sona eriyor.

Eğer uzaktaki bir arkadaşınızın ya da bir şirketin telefon numarasını bulmak istiyorsanız, en sık başvurulan yöntem telefonunuzdan 118'i tuşlamaktır. Peki bu servise bilgisayarınızın başında otururken de ulaşabileceğinizi biliyor musunuz?

Diyelim ki çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın telefon numarasını kaybettiniz ya da bir şirketin telefon numarasına acilen ihtiyacınız var. Yapmanız gereken, sadece Türk Telekom'un internet sitesindeki rehberi ziyaret etmek (http://www.ttrehber.gov.tr).

Bu adresi kullanarak aradığınız telefon numarasına ulaşmanın birçok farklı yöntemi var. Örneğin sadece soyadı ile arama yapabilir ya da şirket adı belirterek istediğiniz numaraya ulaşabilirsiniz. Tabii aradığınız numaranın Bilinmeyen Numaralar servisine kayıtlı olması koşuluyla...

Basit ve Gelişmiş Aramalar

1- BASİT ARAMA

İlk yapmanız gereken zorunlu bilgileri girmek. Öncelikle aradığınız numaranın nereye ait olduğunu belirtmelisiniz (ev, işyeri, resmi daire gibi). Daha sonra sağ üst taraftaki menüden arama yapacağınız şehrin alan kodunu seçin. Son olarak, ilgili metin alanlarına en azından aradığınız kişinin soyadını ya da işyerinin adını yazmanız gerekecek.

2- GELİŞMİŞ ARAMA

Diyelim ki yukarıdaki bilgiler ışığında İstanbul Avrupa yakasında soyadı Demir olan bir kişiyi aradınız. Türk Telekom bu tip geniş aramalarda karşınıza gelecek sonuçları 200 ile sınırlamıştır.

Muhtemelen yüzlerce sonucu göremeyeceksiniz. Bu yüzden aramayı biraz daha sınirlamanız gerekecek. Örneğin ilçe, semt ya da mahalle adını yazarsanız sonuçları 100'ün allına düşürmeyi başarabilirsiniz. En İyisi mümkün olduğu kadar çok alanı doldurmak.

Şirket Numarası Arama

3- ŞİRKET NUMARASI ARAMA

Eğer aradığınız numara bir şirkete aitse, ilk adımda yaptığımız gibi "İsim ile Arama" seçeneğine başvurmalıyız. Bu kez "Soyadı" yazan alana şirket ismini ya da sahibinin adını girmelisiniz.

4- Tabii şirket numarası aramalarında da ne kadar çok alan doldurursanız numarayı bulma şansınız o kadar artacaktır.

5- Örneğin şirket hakkında çok detaylı bilgi sahibi olmasanız bile, "İş Dalı" alanını doldurarak aramayı sınırlayabilirsiniz.

444'lü Numaralar

6- 444'lü NUMARALAR

Bazı şirketler kendilerine tahsis edilmiş özel 444'lü numaralara sahiptir ve bu numaraları çağrı merkezi hizmeti vermek için kullanırlar. Türkiye'nin her yerinden, alan kodu çevirmeden ulaşılabilen bu numaraları da sayfanın üst kısmındaki "444'lü Numaralar" seçeneği ile bulmaya çalışabilirsiniz. Bunun için açılan penceredeki boş metin alanına şirketin adını yazmanız yeterli olacaktır.

Uzaklara Ulaşmak

UZAKLARA ULAŞMAK

Türkiye'deki tüm şehir kodlarım ezbere bilmek mümkün değildir. Türk Telekom'un sitesindeki rehber, size bu konuda da yardımcı oluyor. Eğer aradığınız bilgi bir şehrin alan koduysa, sayfanın üst kısmında yer alan "Alan Kodlan" linkinden yardım alabilirsiniz.

Belki de aramak istedikleriniz çok daha uzaklarda. O zaman yine üst kısımdaki "Ülke Kodları" linkine göz atmanız gerekebilir. Her iki linkte de arama yapmanız gerekmez; alan kodlan alfabetik sırayla ekranınızda listelenecektir.

Bilgi: Özel Servis Numaraları

BİLGİ: ÖZEL SERVİS NUMARALARI

Özel servis numaralan, Polis İmdat ya da Acil Servis gibi hayati önem taşıyan merkezlere ulaşmanızı sağlarlar. Üç rakamdan oluşan bu numaraları öğrenmek için "Özel Servis Numaralan" linkini tıklamanız yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

işte sana online rehber.kalın syfaları dağılmışrehberleri yakınında bulundurmaya gerek yok.

internet tek kelimeyle harika birşey eski kitaplar rafa

İnternet harika bir şey ; ancak kitaplara haksızlık etmemek gerekir.Ben, çoğu kitaplardan öyle bilgiler edindim ki o bilgiler şu an internette bile yok. Üstelik, kitap okurken aldığım hazzı monitörde okuduğum yazılardan alamıyorum.Sırf dökülen emekler için ve kokusunu almaktan büyük bir haz duyduğum mürekkep kokusu için kitapları hiç bir şeye değişmem.Koltuğuma kurulur elime alırım kahvemi çeviririm kitabımın yapraklarını...

bence teknolojinin biz sunduğu en büyük kolaylık ayrıca aslında kitaplar sanal ortamda olmalı çünkü ağaç kaltliamının önüne birazda olsa geçilebilir diye düşünüyorum .ayrıca bu kursu hazırlayan ve emeği geçen herkese teşekkürler

ne ararsam en kısa zamanda ulaşıyorum.

bunu öğrendiğim gerçekten çok iyi oldu.çok teşekkürler.

ya her şeyi burdan öğreniyorum yaaa :) çok güzelll

iyi yapıyorsun diyordu

Güzel olmasına güzel de, TT ilgili sayfasına ulaşmak pek mümkün olmuyor.

teşekkürler

chıp sayesinde bir çok konuyu öğrenmiş oluyoruz teşekkürler

Çok teşekkürler...

valla bilmiyordum böyle bir özellik ögrendik güzel oldu

Teşekkürler CHIP .

yha arkiler yha bu semt ne anlama geliyo bana bi soleseniz

oh be eski rehber kitap emekli olacak! sağol CHİP...

merhaba bence bu güvenlik sorusu doğrulama bölümüne yazılan karakterler mecburu olmasa daha seri bir biçimde kullanılabilir program şimdi karakterleri okumak zaten zor onun için 2 -3 kez değiştirip değiştirip yazmak gerekiyor ben pek verim alamadım geliştirilmesi gerekiyor bu programın bence

Harikaaa bence bu!

Bu Kurslar Sayesinde Kendim de Büyük Bir İlerleme Kaydediyorum.
İyi ki varsın Chip Online...

Hayatınızda Başarılar
CapanQGLU

semt derken caniim :)
bak şimdi aramak istediğin kişinin telefonunu bilmiyorsan bu siteye gidiyorsun ve semt yazan yerde ankara yada istanbul seçenekleride var ayrıca kişinin mahalle yada ilçeyi biliyorsan onu semt yazan yerden seçiyorsun arama kolaylaşıyor adres bilgisi verilmiyor boşuna uğraşma sadece telefon no.sunu ala bilirsin ;)

benim aradığım bu değil beni arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenmek istiyorum, burda bildiğim bilgileri girdikten sonra bir anlamı yok zaten demekki ben kişiyi biliyorum önemli olan numaranın kime ait olduğudur.

bence güzel birşyçokbeyendim adım yusf bozkurt

cok guzel bır calısma tebrık ederım henuz denemedım

Bu açıklama ne işe yarar anlayamadım. Biraz saçma bişe... Google a yaz çıkar

Çok güzel. Bu ücretsiz mi?

ya ben de elimde bulunan numaranın kime ayit olduğunu öğrenmek istiyorum ama internetten yardımcı olurmusunuz

ne yapsalar yaranamıyorlar bizim millete kardeşim bilgi bilgidir işte

Ben denedim, :) "Hata! Google Chrome www.ttrehber.gov.tr sitesini bulamadı Bunu mu arıyordunuz: www.­ttrehber.­com" Böyle olmuyor ama "http://www.ttrehber.com/" bu adresten ulaşılıyor ilgili siteye.

www.aiopre.com ücretsiz bilinmeyen numaralar servisi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir