Kendi Simgelerinizi Kendiniz Oluşturun

Birkaç basit adımla Windows'un simgelerini kendi simgelerinizle değiştirin.

Windows'un standart simgelerini görmekten sıkıldınız mı? Öyleyse kendi simgelerinizi kendiniz oluşturmalısınız.

Windows başlatıldığında göze çarpan ilk şey, program ve dosyaların simgeleridir. Bu bölümde, Paint programını kullanarak kendi simgelerimizi nasıl oluşturabileceğimizi öğreniyoruz.

1- Paint programını başlatmak için "Başlat / Tüm Programlar / Donatılar" yolunu takip edin. Paint'i açtığınızda karşınıza boş bir çalışma alanı gelecektir.

2- "Resim" menüsünden "Öznitelikler" seçeneğine tıklayın.

3- "Öznitelikler" penceresi karşınıza geldiğinde, çalışma alanınızı standart bir simgenin özelliklerine göre ayarlamalısınız. Ölçü birimi olarak pikseli seçmeyi unutmayın. Standart bir simge için genişlik ve yüksekliği 40'a 40 ya da 50'ye 50 olarak ayarlayabilirsiniz.

Yeni Simge Oluşturmak

4- Ayarlamaları yaptıktan sonra çalışma alanında küçük beyaz bir kare belirir. Simgenizi bu karenin içine çizeceksiniz.

5- Bu kadar küçük bir alan içine çizim yapmak zor olacağından, görüntüyü biraz büyütmek gerekebilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için soldaki araç çubuğunda yer alan büyüteç düğmesini kullanın ve çubuğun alt kısmında beliren rakamlar arasından "8x" seçeneğini tıklayın.

6- Artık çalışma alanı güzel bir simge çizebilmek için yeterli büyüklüğe ulaşmış oldu. Renkli ya da siyah beyaz çiziminize, öncelikle kalemi ve yeri geldiğinde de silgiyi kullanarak başlayabilirsiniz. Şunu unutmayın; Paint ekranında gördüğünüz simge, gerçekte görünenden 8 kat daha büyük olacaktır.

7- Çizimi tamamladığınızda, bu çizime özgün bir ad verin ve kaydedin. Eğer aksini belirtmezseniz, dosya "Resimlerim" klasörüne kaydedilecektir. Bu sayede daha sonra resminizi kolayca bulabilirsiniz. Son olarak dosya türünün BMP şeklinde göründüğünden emin olun.

Çizdiğiniz Simgeyi Kaydetmek

8- Yapmamız gereken son işlem, dosyanın uzantısını değiştirmektir. "Resimlerim" klasörünü açın ve resminizi bulun. Daha sonra üzerine tıklayarak dosyayı seçin. "Dosya" menüsünden "Ad Değiştir' komutuna tıklayın (alternatif olarak simgeyi seçip farenin sağ tuş menusunu de kullanabilirsiniz). Dosya adı değişiklik yapabileceğiniz şekilde farklı bir renk alacaktır. İsimde noktadan sonra gelen "BMP" uzantısını ".ICO" olacak şekilde değiştirin. Karşınıza bunun riskli olduğunu belirten bir uyarı penceresi çıksa da, bu pencereyi dikkate almayın ve "Tamam" düğmesine basın.

Eğer dosya isminde bahsettiğimiz uzantıyı göremiyorsanız, "Denetim Masasını açın ve buradan da "Görünüm ve Temalar" satırına tıklayın. Yeni bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencerede "Klasör seçeneklerini seçin.

"Klasör Seçenekleri" penceresi üç sekmeye ayrılmıştır "Görünüm" sekmesini açın ve "Tüm dosya uzantılarını göster" seçeneğini bularak aktif hale getirin. Bu pencereyi "Tamam" düğmesine basarak kapatabilirsiniz.

İşte, artık simgeniz hazır. Bu simgeyi mevcut bir simgeyle nasıl değiştirebileceğimizi ise gelecek sayıda öğreneceğiz.

İpucu: Göz Alıcı Olmaması İçin

İPUCU: GÖZ ALICI OLMAMASI İÇİN

Bir simge hazırlarken, masa üstünün arka planını da hesaba katmalısınız. Eğer koyu renkli bir masaüstü kullanıyorsanız, koyu renkli bir simgenin ayırt edilmesi son derece zor olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

simge yapma programlarında simge yapıyordum ama paintte yapmak hiç aklıma gelmemişti. teşekkürler

kendi yapyığımız simgeleri kullanmak oldukça güzel birayrıcalık.

Painte simge yapmak benimde aklıma gelmemişti. Amatörce birşeyler yapılabiliyor, simge programlarının yerini tutamaz. Zaten Photoshop kullanabiliyorum ama Painti kullanamıyorum, 2 yıl önce okulda painten sorular gelmişti, salladım bişeyler geçtim. İşe bak ya Photoshop u kullanmayı biliyorumda paintten dersten kalıyorduk :))

uzantı değiştirme sorun çıkarıyor .bmp ve .ico jpg .bmp ye döüştürüp .ico yaptım rekler gitti siyah beyaz oldu.

biraz ugraşıp sorunu düzelttim ugraşmak lazım uzantı dönüştürme dikkat etmek lazım.

Evet güzel bir düşünce teşekkürler

İkon konusunda en mantıklı yaklaşım herhalde netten araştırıp sağlam bir ikon arşivi yapmak olur sanırım...

bunu bilmek iyidir kendi simgemizi yapalım artık

öğrediğim iyi oldu.. sistemin verdikleri yeterli olmuyo..aftık simgemi kendim yaparım..

verdiginiz bilgiler harika.insallah basaririz

artık kendi simgemizi yaparız güzel

Sonradan dosya uzantısını değiştirmeye gerek yok ki direk kaydetme esnasında örneğin dosya ismi ozan sonuna .ico yazıp kaydetsinler direk simge dosyası olur. Örnek: ozan.ico yani bilgisayara kaydetip sonradan uzantısını değiştirmeye gerek yok bunu sizinle paylaşmak istedim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir