Masaüstündeki Disket Kısayolu

Disket sürücüye daha hızlı ulaşmanız için küçük bir tavsiye.

Masaüstünde disket sürücü için kısayol simgesi oluşturarak, diskete veri kopyalama işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

Eğer sabırsız bir bilgisayar kullanıcısıysanız ve hedefinize en kısa yoldan ulaşmak isliyorsanız, bugün şanslı gününüz... Çünkü bu bölümde size, diskete veri kopyalamanın en pratik ve en kısa yolunu anlatacağız.

Disket sürücüye ulaşmak için "Bilgisayarım" penceresini ya da Windows Gezgini'ni kullanırız. Ancak disket üzerine veri aktarmak için illa ki bu pencereleri açmak zorunda değilsiniz. Masaüstünde oluşturacağınız bir disket sürücü kısayolu, veri kopyalama işleminin tek bir tıklama ile tamamlanmasını sağlayacaktır.

1- Bilgisayarım

Bilgisayarım simgesini çift tıklayın. Karşınıza, aralarında disket sürücünün simgesi de dahil olmak üzere çok sayıda simge çıkacaktır. Diğer simgeler, sabit disklerinize ya da CD sürücünüze aittir.

Sürükle ve Bırak

2- Sürükle ve Bırak

"Sürükle ve Bırak" İfadesi, bir simgeyi fare ile hareket ettirerek farklı bir konuma taşımak için kullanılır. İşaretçiyi "Bilgisayarım" penceresinde gördüğünüz disket sürücü simgesinin üzerine getirin ve sol fare tuşuna basın. Böylece simge seçilecek ve rengi değişecektir. Farenin sol tuşunu bırakmadan, işaretçiyi açık olan pencerenin dışına, masaüstüne doğru hareket ettirin. Seçmiş olduğunuz disket simgesinin "gölgesi" de işaretçi ile birlikte hareket edecektir. Masaüstünde arzu ettiğiniz noktaya ulaşınca sol tuşu bırakın.

Bağlantı

3- Bağlantı

Windows XP, bu durumda disket sürücü simgesini masaüstüne taşımak istediğinizi anlayacaktır. Fakat bu simgeyi "Bilgisayarım" penceresinden farklı bir konuma taşımanız mümkün değildir. Bu yüzden, masaüstünde bu simgeye yönlendirilmiş bir kısa-yol oluşturulur. Kısayol simgelerinin kenarlarında beyaz bir kutucuk bulunur ve bu kutucuğun içerisinde de küçük bir oka yer verilir.

Oluşturduğunuz kısayol simgesi, gerçek disket sürücü simgesi ile yapabileceğiniz her türlü işlemi yapmanıza izin verir. Artık diskete kopyalamak istediğiniz dosyaları sol fare tuşu ile sürüklemeli ve simge üzerine geldiğinizde bu tuşu bırakmalısınız. Dosya kısa sürede diskete kopyalanacaktır.

Dikkat: Sağ Tuş

DİKKAT: SAĞ TUŞ

Simgeleri taşırken sol fare tuşu yerine sağ fare tuşunu da kullanabilirsiniz. Bu kez tuşu bıraktığınızda karşınıza ne yapmak istediğinizi soran küçük bir menü çıkacaktır. Eğer simge için bir kısayol oluşturmayı amaçlıyorsanız, menüdeki "Burada Kısayol Oluştur" seçeneğine tıklamanız yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

disketle çok işi olanlar için pratik güzel bir yol

Bu disket konusu ve dos artık demode oldu bunların yerine yeni buluşlar ile hep atılım yapan son teknolojik konulara önem verilmeli..

Lütfen her konu bitiminden sonra sıradaki konuya ulaşmamızı sağlıyan konu sonunda bir tıklama ile diğer konuya geçeceğimiz bir anahtar olsun.Bu şekilde hem zaman kaybı hemde çok sıkıcı şekilde tekrar tekrar geri dönüş yapılmaktadır.Teşekkür ederim.

demode olsa da bilinsin.

bu konuda mengi ye katılıyorum ulaşım basit olsa çok daha muhteşem olurdu.......................................................sesimize kulak verin

yaw valla disket disket buraya kadar aynı şey 2-3 sefer anlatıldı kısayol yapmayı öğendikten sonra herşey kısayol olur deseniz daha güzel olur bence

eski sistemler için hala kullanılıyor nadirde olsa

disket kullanımı demode olduğu için bu konu gereksiz geldi bana.

disket tarihe karıştı be..

disk kullandığım zaman diske para yetiştiremiyodum çok çabuk bozuluyor

hersey iyi guselde bu kursunda guncellenme vakti gelmis disk mi kaldi bu devirde bir degil bes on tane konu basligi var bunun hakkinda ilgileleri goreve davet ediyorum bu devirde cocuga disket ne desen bilmez gormemistir ...

ben de yorumculara katılıyorum. Disket devri sona erdi. Bilgisayarlara girişi bile yasak:)

iki tane sürücü daha çok yer kaplar bunun yerine internette klavye üzerindeki kısa yol tuşlarını arayıp bulabilirsiniz bence

daha 2-3 sene öncesine kadar proje ödevlerimizi diskete atıp hocaya teslim ediyoduk.. O kadar da eskimedi .. Yeni nesilin eskiden haberi olsun.. Konular ince düşünülerek güzel hazırlanmış.. Emeği geçenlere teşekkürler....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir