PC ile Sesleri Kaydetmek

Bilgisayarınızla ses kaydı yapmak istiyorsanız, sadece basit bir mikrofona sahip olmanız yeterli.

Bilgisayarda ses konusu, artık sizin için bir bilinmeyen değil. Şimdi de bir mikrofon, bir bilgisayar ve biraz da sabırla nasıl kayıt yapabileceğimizi görelim.

Windows'un standart donatıları arasında, ses kaydı yapmak için kullanabileceğiniz "Ses Kaydedicisi" isimli küçük bir program yer alır. Bu programı çalıştırmak için Önce "Başlat" menüsünden "Tüm Programlar" satırını seçmeli; daha sonra da "Donatılar" / "Eğlence" yolunu takip etmelisiniz. Ses Kaydedicisi; en fazla 60 saniye uzunluğunda ses kaydı yapmanıza izin veren basit bir programdır. İnternette veya ses kartınız ile birlikte gelen CD'de bulabileceğiniz bazı programlar ise, zaman sınırlaması olmadan kayıt yapmanızı sağlayabilirler. Eğer Ses Kaydedicisi'ni kullanmayı biliyorsanız, bu programları kullanırken de zorlanmazsınız.

Sesleri bilgisayara aktarmak için, doğal olarak bir mikrofona ihtiyacınız olacak. Bilgisayar ürünlerinin satıldığı büyük mağazalarda bulabileceğiniz mikrofonlara, çoğu zaman çok düşük bir ücret karşılığında sahip olabilirsiniz. Bu mikrofonu, ses kartınızın mikrofon girişine bağlarsanız, kayıt işlemi için de hazırsınız demektir.

Sesin Kalitesi

SESİN KALİTESİ

İlk bakışta basit gibi görünen kayıt işlemi, konu ses kalitesine geldiğinde yavaş yavaş karmaşıklaşmaya başlar. Ses kaydı yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, ses kalitesini doğru belirlemektir. Eğer kalite ayarlarında hiçbir değişiklik yapmazsanız, kayıt işlemi "radyo" kalitesinde gerçekleşir. Bu tip bir kayıt sabit disk üzerinde oldukça az yer kaplar; ancak ses dosyanızın kalitesi de son derece düşük olur. Eğer daha yüksek bir kalitede kayıt yapmak istiyorsanız, öncelikle "Dosya" menüsünden "Farklı Kaydet" komutunu seçin. Açılacak diyalog penceresinde, ilk olarak kaydedeceğiniz dosyanın adını belirlemelisiniz. Hemen ardından, pencerenin alt kısmında göreceğiniz "Değiştir" düğmesine tıklayın. Ekrana yeni bir pencere daha gelecektir. Bu penceredeki "Ad" menusunu kullanarak, listelenen seçeneklerden birisini seçebilirsiniz. Ancak daha fazla ayrıntı arıyorsanız, "Biçim" ve "Öznitelikler" menlilerinden yardım almayı deneyin.

Ses kalitesini belirledikten sonra "Tamam" düğmesine tıklayarak pencereyi kapatmalısınız. Son olarak "Farklı Kaydet" penceresindeki "Kaydet" düğmesine basın. Artık kayda başlamak için. Ses Kaydedicisi üzerinde yer alan kırmızı noktaya tıklamanız yeterli.

Kaydı kesmek için, siyah bir dikdörtgen ile işaretlenmiş olan düğmeyi kullanmalısınız. Kayıt işlemi durduğunda "Dosya" menüsüne girin ve "Kaydet" komutuna tıklayın. Böylece kaydettiğiniz sesler dosyaya dönüştürülür ve sabit diskinize yazılır.

Özel Efektler

ÖZEL EFEKTLER

Ses Kaydedicisi'nin küçük penceresinde, dosyalar hakkında temel bilgilere de yer verilmiştir. Örneğin sağ bölümde dosyanın süresini görebilirsiniz. Soldaki çerçevede ise, o an için ses kaydının neresinde olduğunuzu görmeniz mümkündür. Konumu değiştirmek için, ok simgesi ile işaretlenmiş düğmeleri ya da bu düğmelerin üzerindeki çubuğu kullanabilirsiniz.
Ses Kaydedicisi çok basit bir program olsa da, "Efektler" menüsü altında bazı ilginç özellikler gizlidir. Örneğin bu menüyü kullanarak çalma hızını yavaşlatmanız veya arttırmanız mümkündür. Ayrıca ses kayıtlarına yankı ekleme veya kaydı tersine çevirme imkanlarına da sahipsiniz.

Biraz da "Düzen" menüsüne göz atmakta yarar var. Bu menüde görebileceğiniz en ilginç özellik, ses kaydınızı farklı bir ses dosyası ile karıştırmanızı sağlayan "Dosyayla Karıştır" seçeneğidir. Ayrıca yine bu menünün yardımıyla dosyanızı panoya kopyalayabilir, belli bir konumdan öncesini ya da sonrasını silebilir ve istediğiniz konuma farklı bir ses dosyası ekleyebilirsiniz. Ancak tüm bu özelliklerin son derece amatör sonuçlar vereceğini de asla unutmayın. Profesyonel ihtiyaçlarınız için daha gelişmiş programları kullanmanızda yarar var.

Dosya Türlerini Değiştirin

DOSYA TÜRLERİNİ DEĞİŞTİRİN

Ses Kaydedicisi, aynı zamanda farklı ses dosyası türlerini de birbirlerine dönüştürebilir. Bu işlemin amacı, yüksek kalite kullanılarak kaydedilmiş bir ses dosyasının sıkıştırılması ve daha az yer kaplamasının sağlanmasıdır. Böylece dosya, disket gibi sınırlı kapasiteye sahip bir depolama birimine bile kaydedilebilir.

Bunu yapabilmek için, öncelikle dönüştürülecek dosyayı Ses Kaydedicisi ile açmalısınız. "Dosya" menüsünden "Aç" seçeneğine tıklayın istediğiniz dosyayı seçin. Dosyayı açtıktan sonra yine "Dosya" menüsüne girin; ancak bu kez "Özellikler" seçeneğine tıklayın. Karşınıza dosyanın tüm özelliklerinin bulunduğu bir pencere gelecektir.

Pencerenin alt kısmında, "Biçim Dönüştürücüsü" başlığı altında yer alan "Şimdi Dönüştür" düğmesine basın. Yine sesin kalitesini belirlemekte kullandığınız küçük pencere ile karşılaşacaksınız. İsterseniz "Biçim" menusunu kullanarak dosya türünü değiştirebilir, isterseniz de "Öznitelikler" menüsünden ses kalitesini düşürebilirsiniz. Fakat dosya kalitesini yükselterek ses kalitesini artıramayacağınızı bilmenizde de büyük yarar var. Bir ses dosyası, en yüksek kaliteye ancak orijinal halindeyken ulaşılabilir.

Dikkat: Çalışmazsa

DİKKAT: ÇALIŞMAZSA

Eğer ses kaydı konusunda sorunlar yaşıyorsanız, öncelikle mikrofonu doğru olarak bağlayıp başlayamadığınızı kontrol edin. Ses kartlarının üzerinde çok sayıda benzer giriş bulunur ve bu girişlerden doğru olanı seçmek, tecrübesiz bir kullanıcı İçin hiç de kolay değildir. Hangi girişi kullanacağınıza karar veremediyseniz, ses kartının kullanım kılavuzundan yardım alabilirsiniz.

İPUCU: Türünü değiştirdiğiniz bir dosyayı İlk haline getirmek İçin, "Dosya" menüsünde göreceğiniz "Tersine Çevir" seçeneğini kullanın.

Bilgi: Hangi Mikrofon?

BİLGİ: HANGİ MİKROFON?

Piyasada çok uygun fiyatlarla satılan basit mikrofonlar bulabileceğiniz gibi. en az bilgisayarınız kadar pahalı mikrofonlara da rastlayabilirsiniz. Amatör kayıtlar İçin basit bir mikrofona sahip olmanız fazlasıyla yeterli. Pahalı mikrofonlar İse, daha çok stüdyolarda kullanılıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

ayrıntıları öğrenmekte fayda var.

bunlar pc kullanma zewkni arttırıcı faktörler bence:)))

ben o proğramla önceden abimle ses kaydetip virtual dj le birleştiriyorduk ama şimdi olmuyor ama güzel bir proğam

ya benim pc vista dediğiniz eğlence kısmı yüklü değil pc yeni aldım başka bir yolu varmı

ASLINDA GHOST KULLANIN O DAHA İİ BUNDAN SESİNİZ MİKROFON DEGİLDE HOPER LÖR DENDE CIKIO AYRICA VİDEODA ALIO

Yardım lütfen.Arkadaşlar;elimdeki ingilizce teyp bantlarımı cd ye nasıl kaydedebilirim.Bilgisayarım kapasiteli ama ben iyi bir kullanıcı değilim.Hangi programla nasıl yaparım.Yardımcı olcak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bu bölümü çok geç okuduğum için ancak şimdi cevap yazabiliyorum. Teybinden CD'ye kayıt yapmak isteyen arkadaşa:
1)Önce AUDACİTY adlı programı İnternetten indir ve PC'ne yükle.
2)Bir Elektronik mağazasından "iki uçlu ara kablosu"satın al.(Çok ucuz)
3)Teybine kasedini tak, PC'ndeki Audacity'yi aç hazır et.
4)Audacity'nin kayıt düğmesini tıkla ve o anda da Teybini çalıştır. Kayıt başlar.Bittiğinde Audacty'den çıkarken "kaydedeyim mi" diye sorar. Kaydeti tıkla.PC'ne yükledikten sonra da istediğin boş CD'ye kaydedersin.Haydi kolay gelsin.

TŞKLER ELLERİNİZ SAĞLIK

ABİLER BANA YARDIM EDİN BEN FİLM CDKOPYALİCAMDA ARKADAŞIMA NASIL KOPYALİCAM BİLMİYORUM BANA YARDIM EDERMİSİNİZANLAYACAGIM DİLDEN ANLATIRSANIZ DETAYLI BİR ŞEKİLDE

yaa ben camı yeni aldım.. kamera calısıo cd yüklemek gerekmiyo ama ses gitmio mikrfnu calıstıramadım. cd yükledm ama emin deilim izliyecegim adımları sölermisinizzz.. bde kabloyu kasanın hanq girişine takıcamm..???

Yaa ben kaydımı radyo kalitesinde yapmak istiyorum olmuyor. Kaydımı yapıyorum, dinlerken arkadan hava sesi geliyor.Yardım eder misiniz?

Ya ben sesi kaydetmek degılde konuştugum sesin haporlerden aynı anda gelmesını ıstıyorum .. yardım edebılırsenız cok ıyı olur.. teşekkrler..

bilgisayarımın formatı xp ses kaydı yapamıyorum yardım hoparlörümden çıkan sesı kaydedıyor sadece benım sesımı kaydetmıyor

@07 Eki 2011 15:59 format atınız ve sizin hoperlerinde bozuk deyiştirmen gerekir kardeşim

vallla cok iyi

sesi nasıl açıllıyor anlamadım

leptop kendi mikrofonunu da kulana biliyormuyuz kayıt için.?

@14 Ara 2012 20:02 eger kalıtelıyse kullanabilirsin ama genelde entegre mikrofonlar minimum ihtiyacları karsılıyor

olmuyo nasıl yapıcaz?

Yanlış bir bilgi vermişsiniz. Xp kullanıcıları 60 saniyenin çok üzerinde kayıtları rahatlıkla yapabilir. Win7 Vista ve Win8'de bildiğim zaten zaman sınırı yok. Xp'de nasıl süre uzatacağız derseniz Efektler sekmesinde hızı azalt seçeneğini seçtiğinizde, o ana kadar yapılan kayıt süresini ikiye katlıyor. Örneğin 60 saniyelik bir kayıt yaptınız ve kaydınızı bitirdiniz. Bu kaydı es geçerek Efektler ve Hızı Azalt seçeneği ile 120 saniyelik bir kayıt şansınız vardır.

en windows7 kullanıyorum ama mikrafondan sesim gitmiyor fişlerin hepsine baktım hepsi takılıydı :((

VERDİĞİNİZ BİLGİLERİÇİN TEŞEKKÜRLER.

ses kaydı nereye gidiyor

teşekkürler,

Merhaba arkadaşlar, ben şiir yazmasını ve okmasını çok seviyorum. beni istedigim fon miziği ile birlikte kayıt yapa bilmem ve uyumlu olması için bilgisayara nasıl bir mikrofon tafsiye edersiniz.şimden teşekkürler

arkadaşlar ben ses kaydediyorum ama kendi sesimi dinliyemiyorum çözümünü bilen varsa söylesin lütfen

@09 Ara 2014 11:51 eğer tabletten yapıyorsan file manager diye bir yer var oraya gir ve müzic e tıkla orda bulabilirsiniz ses kaydını

@09 Ara 2014 11:51 evet bendede öyle oluyo neden acaba

Bu ne video çekip yollarsanız memnun olurum sesin kalitesini yaparken

Acaba Video kaydı varmı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir