Virüslerle Mücadele Etmek

Virüsleri engellemek ve onlardan korunmak için yöntemler.

Virüsler, bilgisayarlara farklı şekillerde zarar vermek amacıyla hazırlanmış küçük programlardır. Yol açabilecekleri sorunlar zaman zaman çok ciddi olabilir; bu yüzden onları hafife almamalısınız.

Bilgisayarınıza virüs bulaşma riskini azaltmak için seçilebileceğiniz iki yöntem vardır. Bunlardan ilki pasif bir yöntemdir ve bazı temel önlemler alarak riski azaltmayı hedefler. İkinci yöntem ise, PC'ye antivirüs programları ve koruma sistemleri yükleyerek bilgisayarın sürekli kontrol altında tutulmasını sağlamaktır.

Pasif Koruma: Önleme ve Kontrol

PASİF KORUMA: ÖNLEME VE KONTROL

Koruma ve güvenlik, bilgisayar için önemli kavramlardır. Amaç virüs bulaşma riskini en aza indirmek olduğunda şu tavsiyeler hayatınızı kolaylaştırabilir:

• Kimlerin elinden geçtiğini bilmediğiniz disketlere dikkat edin. Virüs taşıma riski yüksek olan bu disketleri kullanmadan önce antivirüs yazılımlarıyla kontrol etmek en İyisidir.
• Kaynağından emin olmadığınız programları bilgisayarınıza yüklemeyin ve çalıştırmayın.
• Antivirüs programınızı her zaman güncel-leyin ve mümkünse aynı anda iki farklı antivirüs programı kullanarak güvenliği maksimum seviyede tutun.
• Bir Word ya da Excel belgesini sisteminize kopyalarken dikkatli olun. Bu belgeler, Macro virüsü olarak bilinen zararlı programları içerebilir.
• Disketleri hiçbir zaman bilgisayarın içinde bırakmayın. Bilgisayar açılırken, içindeki disketi de gözden geçirir. Bazı virüsler, işte tam da bu anda bulaşırlar.

Aktif Koruma: Antivirüs Programları

AKTİF KORUMA: ANTİVİRÜS PROGRAMLARI

Virüslere karşı mücadele eden programlar vardır. Piyasada bu amaç için üretilmiş pek çok program olduğu için, hangisini seçeceğinize karar vermekte zorlanabilirsiniz. Üstelik her antivirüs üreticisi kendi yazılımının en İyisi, en güveniliri olduğunu iddia eder. Peki ama gerçekten en İyi ve en güvenilir antivirüs programını nasıl bulacağız? Eğer bir programlama uzamanı değilseniz, yapmanız gereken sadece bu yazılımların kullandıkları temel mekanizmaları tanımaktır.

Check Sum Yöntemi

1- Check sum yöntemi

Antivirüs programları, bu yöntemle bazı program dosyalarını ve boyutlarını kontrol ederler; dosyaların oluşturulma tarihini, saatini ve içerik bilgilerini denetlerler. Bir virüs saldırısı durumunda bu bilgilerin değişip değişmediği belirlenir ve anormal bir değişiklikte kullanıcı uyarılır.

Bu yöntem kolay, hızlı ve özellikle bazı virüslere karşı çok etkilidir. Dezavantajı ise dosya bilgilerine dokunmayan virüslere karşı tamamen etkisiz olmasıdır.

Bilinen Özelliklerin Araştırılması

2- Bilinen özelliklerin araştırılması

Bir insanı tarif ederken saçından, göz renginden, boyundan ve kilosundan bahsederiz. Bazı virüslerin de kendilerini tanıtacak, "string" denilen karakteristik özellikleri vardır ve bu özellik antivirüs programları için birer ipucudur. Programlar, tanımlanmış virüsler için bu bilgileri kendi veri bankalarında tutarlar ve yeni bir dosya incelenirken bu tanımlara uyan virüsleri ararlar. Fakat bu yöntem sadece karakteristik özellikleri belli olan, tanımlanmış virüslere karşı etkilidir.

Normal Dışı Aktiviteler

3- Normal dışı aktiviteler

Antivirüs yazılımları, bu sistem sayesinde diğer programların aktivitelerini kontrol ederler. Eğer bir anormallik fark ederlerse kullanıcıyı uyarırlar. Bir önceki yöntemin aksine, bu yöntem tanımlanmamış yen i virüsleri de ayırt edebilir.

Güncelleme Özelliği

4- Güncelleme özelliği

Aslında güncelleme bir yöntem değil, tüm antivirüs programlarında bulunması gereken önemli bir özelliktir. Antivirüs yazılımı çalışmaya başladığında bir yandan sistemi ve dosyaları virüslere karşı tararken, bir yandan da internete bağlanarak en yeni virüs tanımlarını kontrol etmelidir. Bu işlemin amacı, bilgisayarınızda tutulan bilgi bankasının güncellenmesidir. Böylece yeni bir virüs henüz bilgisayarınıza saldırmaya dahi çalışmamışken önlemi almış olursunuz.

Bu özellik, güçlü bir donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda önemli bir performans kaybına yol açabilir.

Hangi Antivirüs Yazılımı?

HANGİ ANTİVİRÜS YAZILIMI?

Virüslerin nasıl yakalanacağını anlattıktan sonra, şimdi de sıra bir antivirüs programı seçmeye geldi. Antivirüs programı seçmek, yeni bir araba satın almaya benzer; belli kriterleri göz önünde bulundurmak gereklidir.

İyi bir antivirüs programı, yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden en az ikisini destekliyor olmalıdır. Çünkü program, ancak bu şekilde gerçekten etkili bir koruma sağlayabilir. Ayrıca güncelleme özelliği de son derece önemlidir. Bu yüzden, satın alacağınız program sürekli güncellenmeye uygun olmalıdır. Bunu ya program otomatik olarak yapmalı, ya da sizin (örneğin her hafta başında) yeni virüs tanımlarını internetten indirmenize olanak sağlanmalıdır.

Yeni bilgisayarın çoğu zaten bir antivirüs programı yüklenmiş olarak satılmaktadır. Eğer yüklü değilse, bu programları bilgisayar mağazalarından veya internetten kendiniz de satın alabilirsiniz. En tanınmış antivirüs programları, bu sayfadaki BİLGİ kutusunda listelenmiştir.

BİLGİ: TARAMA

Tüm sistemi virüs taramasından geçirmek, hızlı bilgisayarlar için bile zaman alan bir süreç olabilir. Taramayı çok detaylı yaparsanız, program her ayrıntıyı inceleyeceğinden sonuca ulaşmak için uzun bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Bilgi: En Yaygın Antivirüs Programları

BİLGİ: EN YAYGIN ANTİVIRÜS PROGRAMLARI

Pek çok antivirüs programı vardır; ancak bunlar arasında en yaygın kullanılanlar şunlardır:

• Norton Antivirüs (www.symantec.com)
• NOD32 Antivirüs (www.nod32.com.tr)
• Mcafee Antivirüs (www.mcafee.com)
• Panda Antivirüs (www.pandasoftware.com)
• Trust Antivirüs (www.my-etrust.com)

Terimler

... TERİMLER ...

STRING: Bir dosyanın sahip olduğu harf dizisidir. Virüsler de aslında birer dosya oldukları için, çoğunun kendine özgü bir dizisi vardır. "String" veri bankasına sahip antivirüs programları, dosyalan tararken bu dizilere göz atarlar ve bu şekilde virüsleri ayırt edebilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 82 Yorum

viruslerın calısmasıyla ilgili olan yazınız cok guzel

bu arada ben antivırus programı olarak avast 4.7 kulllanıyorum ve cogu ev kullanıcısıda bunu kullanıyor neden avast burda yok
onu sized sormak istıyorum

avast sadece benim kullandığım üzere tanıma özelliği var silme zararsız hale getirme gibi özelliği yok bu yüzden kullanışlı değil bence. Günümüzde hızla artan virüslere göre bu durum çaresizlik olarak adlandırılabilinir.

Avg personal edition tercih ediyorum, ücretsiz ve ideal.

avast yeterli

kaspersky başka söze gerek yok :D

kaspersky kullandığım en güzel ve etkili olanı

avast yaramaz :D

Bende Avast Home Kullanıyorum ama Virüslere karşı bir etkinliği yok.sadece virüsleri tanıyor yani virüsün bulaşmasını engelleyemiyor..Değiştireceğim.

başım virüslerle dertte

şifrelenmiş doyaları virüs programları tarayamamakta bilğim kadarıyla.
bu zaaf değilmi. öyle ise virüs programlarıda kendilerini şifreleyemez mi?

NOD32 VARKEN DİĞERLERİYLE VAZLA ZAMAN KAYBETMEYE GEREK YOK

Eugene Kaspersky sağolsun..

Vodka içen adamlar...

kaspersky varsa virüs yok :)

rasgele seçilen 321 virusten virus prolarının virus bulma oranı:
ismini unuttum %100
kaspersky %99.7
nod32 %95.1
avast %93.0
....
....
karar sizin:)

AVANST TAN HİÇ SÖZ EDİLMEMİŞ NİYE HEM ÜCRETSİZ HEMDE ÇOK İYİ.

trend micro pc-cillin internet secruty 2007 yükledim. keylogger, trojen bulmadığı kalmadı. önceden kaspersky yüklüydü. sık sık aratmama rağmen birşey bulamıyordu. Yalnız pc-cillin makineyi biraz kasıyor.. bilginize

Şu an nod32 kullanıyorum gayet iyi, ama hepsini araştırdım hepsi hakkında farklı yorumlar, kesin bir çözüm bulan antivirüs programı yok.

ben hiçbişey kullanmıyom 2 ayda 1 format atıyom tertemiz oluyor :)
Virüs Programı Kullanıp PC yi Felç Etmekten iyidir :PpP

bittenfender 8 süper tek kelimeylee

bir de avast home editions (ev sürümü) bu antivirüs programı da kullanıcılara tavsiye edilebilir bence

Kaspersky gerçekten güzel ama nod 32 de çok güzek bence

kaspersky ve antivir tek geçerim

Nod32 derim başka anlamam kullanımı da kolay.... :)

symentec önerilmemiş norton alt bir kolu olna symentec çok kaliteli bir program ve bilgisayarınızı hiç kasmıyor.Tavsiyemdir

arkadaşlar nod32 gerçekten güzel bir program ama (yeni sürümü) ben Size F-Secure programını tavsiye ederim.hem türkçe hem de antivirüs casus yazılım ve internet kalkanını bir arada sunuyor.doğru yapılandırılıdığında acemi kullanıcılar için bile fazlasıyla güvenli oluyor.Bence arayüzü önem vermeyin işlerliğe önem verin derim.Ayrıca yardım menüsü ayrıntılı ve türkçe.Saygılarrr..

ben de kullanmıyorum arada format atıyorum o kadar =)

kaspersky dan iisi yok ama azıcık kasması dışında hiç bir problemi yok her zaman tercihimdir

ben kaspersky kulanıyorum,arkadaşlar sizede tavsiye edrim

nod32 yi tek gecerim ;)

ben neredeyse bilindik bilinmedik bütün antivirüsleri kullandım.
ve sonunda kaspersky'ı tercih ettim. Diğer antivirüslerin çoğu virüs ve saldırılarda pasif kalıyor... ama kaspersky affetmiyor :))
pc yi kasması bence doğal çünki işini yapıyor...
yiğidi öldür hakkını yeme :D

nod32 mükemmel

Eğer bilgisayar başında ne yaptığını bilmeden oraya buraya dolanıyorsan önüne gelen sayfayı açıp aktivasyon denetimine izin veriyorsan ve interneti hala tanımamışsan hiçbir antivirüs seni kurtaramaz eninde sonunda formatı yersin.benim tavsiyem abuk subuk sitelere girmeyin ama yinede bir virüs programı mutlaka çalıştırın.

en güseli dr ox antivirüs

bence kaspersky tek başına bi virüs canavarı

yaw iki farklı antivirüs pc güvenliğini artırmaz tam tersie zarar veriri burda bir yanlıslık olmasın( programlar birbiriyle savaşır):S:S:S

bende kaspersky kullanıyorum memnunum,tavsiye ederim.

hocam kaspersky i unutmuşsunuz.. nortonu yazacağınıza kaspersky i yazın daha iyi. çünkü norton artık öldü sadece mazide bir marka olarak hafızalarda kaldı. Kimse kaspersky'nin gücünü inkar edemez nod32 virüsleri sadece bulur ama temizleyemez önemli olan virüsü bulmak değil temizleyebilmektir bence..

ha biz nod32 kullanmıyor muyuz, kullanıyoruz. 100 bilgisayarlık laboratuvarımızda sırf bilgisayarları kasmıyor diye kullanıyoruz. Bir nevi sadece göstermelik bir program. Antivirüs programı var mı var işte :)

forever NOD32..........

nod32 süper işliyor ama nortonuda kenara atmamak gerekiyor

Yazida mümkünse ayni anda 2 farkli anti virus sitemi kullanmak iyi diyor; ama bilgidigim ve yasadigim deneyim kadari ile xp 2 adet farkli anti virüs sistemini kaldirmiyor!

ben norton kullanıyordum, bilgisayarı iyi bilen bir arkadaşım
nortonyerine bilgisayarın içinden çağrılan ve yönlendirilen
"AVAST" antivirüsü yükledi, bu antivirüs programı nasıl ?
iyi mi? ayrıca tekrar nortonu da yükliyelim mi?

Bence en kral antivirüs nod32 ile kaspersky.

Özellile nod32'yi şiddetle tavsiye ederim.Güncelleme oranı çok fazla ve korunduğumada inanıyorum.Ama kaspersky daha fazla güçte olduğunu tabiki daha çok düşünüyorum.

bi aralar kavpersky de güvenlik açığı olduğünu duymuştum ben avast kullanıyorum

nod32 nin yanın norton ve kaspersky den bahsedilmez bile 3.0 yeni sürüm harika..

Ben şahsi olarak Kayspersky kullanıyom.Fakat tavsiye için maillerinize açığım. Şimdiden TŞK

iki anti-virus programı birlikte kullanılamaz çünkü anti virus programları da içlerinde virus bulundururlar buna benzer bi dosya bulduklarında haber verirler çalışma prnsipleri budur dolayısıyla iki antivirus bir bilgisayarda kullanılmaz birbirlerini virus olarak görürler...

Her bilgisayar kullanıcısının,kullandığı virüs programlarına ve bunları yapıp bizlere ulaştıran programcılara teşekkür etmeliyiz. Herkes kullanmak istedigi virüs programında özgürdür. ama bence NOD32

iki antivirüs programını kullanmak, her ikisinin birbiriyle savaşması demektir. bu da bilgisayarı kullanılmak hale getiriyor!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ben ares programını kullanıyorum

EVET MAVİ KARTAL SANA HAK VERİYORUM BİR TANE KULLANIN HEP KULLANIN ÖRNEĞİN NOD32 İLE KASPERSKY I BİRLİKTE KULLANAMIYOSUNUZ Kİ NE GEREK VAR
NEYMİŞ: BENİM BİLGİSAYARIMDA İ,Kİ TANE ANTİVİRUS VAR OOOO İYİMİ TABİKİ HAYIR (!)

Aynı anda 2 antivirüs programı kullanırsanız:
1-Biri ötekini virüs olarak algılar,
2-Bilgisayarınız çok yavaşlar.

En yaygın antivirüsler arasına Kaspersky'ı koymamak bence biraz yanlılık olur:S

çok uzun beaa

kurs doğru söylüyor.en çok kullanılan antivirüsler yukarıdaki 5 program.ama en çok kullanılmaları en iyi oldukları anlamına gelmez.mesela kaspersky listede yok ama eniyi program.tabi doğu avrupa ve rus kaynaklı oldugu için olsa gerek ab ve abd de pek populer diil.

ya bu antivirüs programlarının listesi nerde ben göremedim de?

Aynı anda 2 antivirüs programını kullanamassınız zaten!.sonradan kurduğunuz önceden kurulu olan antivirüsü siler veya silmenizi ister.....

selamlar ben gönül benim soum başka msnde yazdıklarımızı bilgisayardan sonradan bulabiliyormuyuz yazılan yazıları

ben iki ayrı anti virüs programını bilgisayarıma yüklediğimde bilgisayarım hiç bir komutuma yanıt vermiyordu anlamadı gitti..

KASPERSKY NERDE YOKSA BİR TAVIR MI ALINIYOR...

AYNI ANDA IKI ANTI VİRÜS KULLANILIR ARKADASLAR AVAST VE AVG KULLANDIM BEN VE HIC BIR CAKISMA GORMEDIM

avira ve kaspersky en yaygın antivirüs programlarında yok ??

neye yapcamızı bilmiyoruz ki herkes bir şey öneriyor

Teşekkürler:) Chip

Yıllardır pc kullanan biri olarak derimki paranız varsa arkadaşlar Kaspersky ürünleri eğer ücretsiz kullanıcaksanız Aviradan şaşmayın.Sistem kasması v.s şu bu bunlar önemli değil asıl olan pc güvenliğidir.

anlamadım diyor ki;"...mümkünse aynı anda 2 anti-virüs programı çalıştırın.Fakat Chip'in bir sayısında "...birden fazla anti-virüs programı kullanmak sakıncalıdır. diyordu.İki zıt cümle :(

Editörün notu:
"Bilgisayarınıza virüs bulaşma riskini azaltmak için seçilebileceğiniz iki yöntem vardır."

NOD32 VE KAV TERCİHİMDİR.

Bence Avira AntiVir Personal,Hem de Freeware

iki anti-virüs bilgisayırı yavaşlatır.

Bitdefender 2010 versiyonu antivirüs ve internet security programları kesinlikle yukarıda açıklanan tüm özelliklere fazlasıyla sahip ben onu tercih edin derim.

bece dünyada en iyi anti virüs kaspersky

arkadaşlar tüm anti virüs programı aynıdır birde şöyle bişe deyim ben virüsü çıkaranlar esasında anti-virüs şirketleridir

EN IYISI NORTON

nod 32 iyi fazla kasmıo ayrıetten virüs hazırlayanlar virüs programlarının güncel versiyonlarını denerler ve virüs programı bulamıyorsa virüsü yayarlar...;)

Evet virüsleri çıkaran kansızlar aslında antivirüs şirketlerinin ta kendileri.Bakış açısını değiştirelim. Dğnyada o kadar ülke var ve o ulkenin nufusu kadarda bilgisayar...Hiç bir insan gücü milyar insanın yaptıgı virüsleri takip edemez edemediği gibide asla onları kendi antivir programına yazamaz. Aslında Antivirüs Şirketlerinin taktikleri; kendin Virüs yaz, kendin serial no. sat, kendin kazan...

en kötü anti virüs mod32 benim yaptıgım keyloggerler mod32 ye yakalanmıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir