Web'den Word'e Kopyalama ve Yapıştırma

İnternet haber ve bilgi içeriğiyle öylesine doludur ki, bunları PC'mizde saklamak isteyebiliriz.

İnternetle sörf yaparken bulduklarımızı, Word aracılığıyla kendi isteklerimiz doğrultusunda toparlayarak özetler hazırlayabiliriz. Çünkü bu büyük ağda saklamak ve daha sonra tekrar gözden geçirmek isteyebileceğimiz sayısız bilgi, haber ve resim bulunur.

Internet Explorer, ziyaret edilen siteleri daha sonra internete bağlı değilken de görüntülememizi sağlayan özel bir seçeneğe sahiptir. Bu konudan ilerleyen sayılarda ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Ancak şimdi, bir sitenin ilginizi çeken kısımlarını sabit diskte saklamanın daha pratik bir yolunu öğreneceksiniz.

Sayfalar Dökümanlarda

SAYFALAR DOKÜMANLARDA

MS Word, artık Windows ortamında metin hazırlama konusunda bir standardı temsil ediyor. Ancak yapabildiği tek iş bu değil. Yazılım, aynı zamanda internet ağında bulunan ilginç konulardan kısa özetler hazırlamanıza da İmkan tanır. Üstelik sadece metinleri değil, aynı zamanda resim ve küçük animasyonları, yani saklamak isleyeceğiniz her şeyi saklamanıza izin verir.

1- Farz edin ki, internetle sörf yaparken bir dizi gerekli bilgi buldunuz ve bunları saklamak istiyorsunuz.

2- Bunu yapmak için iki farklı yol vardır. Görüntülenen sayfanın sadece bir bölümü sizi ilgilendiriyorsa, o bölümü farenin sol tuşunu basılı tutarak seçin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, sadece metni seçmek isteseniz bile yanındaki resimlerin de seçiliyor oluşudur.

3- Bu noktada sağ tuş ile tıklayarak küçük sağ tuş menusunu açın. Daha sonra sol tuş ile "Kopyala" seçeneğini tıklayın. "Kopyala-Yapıştır" fonksiyonları, internet sayfalarında da normal belgelerde olduğu gibi çalışır.

İşleme Devam Ediyoruz

4- Yeni bir Word sayfası açın ve farenin sağ tuşu ile beyaz alanın üzerine tıklayın. Yine küçük bir menü belirecektir. Bu menüden "Yapıştır" satırını seçin.

5- Web sayfasından seçtiğiniz tüm öğeler, kısa bir süre sonra beyaz sayfanın üzerinde belirecektir. Artık tek yapmanız gereken, bu dokümanı sabit diske kaydetmek ve dilediğiniz zaman tekrar açmak.

6- Ziyaret elliğiniz internet sayfasının tamamını, resimleri ve grafik düzeniyle birlikte saklamak istiyorsanız, iki tıklama yeterli olacaktır. İlk olarak Internet Explorer'ın "Dosya" menüsüne girmeli, ardından "Microsoft Word For Windows ile düzenle" fonksiyonunu seçmelisiniz.

7- Word otomatik olarak açılır. Internet Explorer'da görüntülenen sayfa şekli, resim ve animasyonlarıma karşınızdadır. Böylece bir internet sayfası ile normal bir Word dokümanıymış gibi çalışabilme noktasına gelmiş bulunuyorsunuz. Harflerin boyutlarını ya da formatını değiştirebilir, metin veya resim bölümlerini zevkinize uygun olarak istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Bilgi: Resim Kopyalamak

BİLGİ: RESİM KOPYALAMAK

Herhangi bir internet sitesinden sadece belli bir resmi sabit diskinize kopyalamak isterseniz, yapmanız gereken işlem son derece basittir. İşaretçiyi resmin üzerine getirin ve iarenin sağ tuşuna basın. Açılacak olan menüden "Resmi Farklı Kaydet" seçeneğini tıklayın. Karşınıza yeni bir pencere çıkacaktır. Burada resmi hangi klasöre kopyalayacağınızı ve dosya adının ne olacağını belirlemeniz gerekli. Son olarak "Kaydet" düğmesine basın. İşte; resminiz kopyalandı bile...

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

aslında sayenizde bicok şey öğreniyorum elinize sağlık

resimleri direk word atamıyoruz kayıt edip word de tesim ekleden ekliyebiliyoruz.

bicok şey öğreniyorum elinize sağlık

kkkmert; resimleri web sayfasından işaretleyerek veya direk resmin üzerin gelerek kopyala sonra word belgesine yapıştır. senin dediğin şekilde de yapılabilir...

herşey genel olarak güzel çok eğtici ve öğretici şimdiden tşk.

BİLDİGİMİ SANDIGIM AMA FARKINA VARMADIGIM BİR ÇOK BİLGİYİ SİZLERİN SAYESİNDE ÖGRENİYORUM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR

bende vorld yerine exel gösteriyor worlde nasıl ayarlarım

word ile düzenle bende yok neden olabilir?

gerçekten harbi pratik.kafamiza takılan soruları kime sorabiliriz.teşekkürler.

güzel ve yararlı bilgilere bastınız. teşekkürler!

mynet okey odalarına giremiyom wep sayfası tarihi geçmiş diyo napabilirim ltfn yardım edin

adobe flash player 10 ile hazırlanmış sayfalardan kopylamayi nasıl yapabilirim???

sayfanın tamamını nasıl kopyalayıp yapıştırabilirim

PEKİ VİDEO KOPYALANIR MI

@23 Ara 2014 19:53 Kopyalanmaz

Basitmiş teşşekürler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir