Yeni PC Satın Alma Rehberi

Kişisel bilgisayar satın alırken değerlendirilmesi gerekenler.

Alışverişe çıkmadan önce, mutlaka satın alacağınız bilgisayardan beklentilerinizi bir kenara not edin. Bu sayede çoğu işlevini kullanmayacağınız pahalı bilgisayarlara yönelmek yerine, beklentilerinize cevap verebilecek sade bir PC'yi seçebilir ve tasarruf edebilirsiniz.

Bilgisayar satın almak oldukça masraflı bir iştir. Bu nedenle öncelikle satın alacağınız PC'den beklentilerinizin ne olduğunu ve bütçenizin ne ölçüde elverdiğini göz önüne almalısınız. Günümüzde bilgisayarlar genellikle üzerinde işletim sistemi ve bazı faydalı yazılımlar yüklenmiş olarak satılıyorlar. Bu sayede bilgisayarı satın aldığınızda hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz.

BİLGİSAYAR NE İŞE YARAR?

Öncelikle bilgisayarı ne amaçla satın alacağınıza karar verin. Oyun oynamak için mi? Yoksa evde kendinize bir çalışma ortamı hazırlamak için mi? Farklı işler ve ihtiyaçlar için kullanılan donanımlara sahip olan PC'lerin fiyatları, büyük farklılık gösterebilir.

UYGUN BİLGİSAYARI SEÇERKEN

Bilgisayarın verdiği hizmetler, birtakım yazılım ve donanım öğelerinin bir araya gelmesiyle tamamlanır. Bu bileşenler gelecekteki kullanımlarınız için son derece önemlidir. Eğer bilgisayarınızın sahip olduğu öğeleri verimli bir şekilde kullanamayacaksanız ve bunlardan kendiniz için azami faydayı sağlayamayacaksanız, en son ve en yeni teknolojiye sahip süper bir bilgisayar satın almanız gereksizdir. ihtiyaca uygun bilgisayarı satın alırken göz önün , de tutmanız gereken en önemli kriterler işlemci hızı, sistem belleğinin miktarı ve sabit disk kapasitesidir.

İşlemci

İŞLEMCİ

Bilgisayarlarda kullanılan işlemciler, zaman içinde büyük değişikliklere uğramıştır. Yaklaşık 15-20 yıl önce kullanılan PC'lerde 286, 386, 486 gibi işlemciler mevcutken, daha sonra bu işlemcilerin yerini daha hızlı çalışan Pentium grubu aldı. Bugün bilgisayarlarda genellikle tercih edilen işlemciler, Intel'in Pentium 3/4 ve AMD'nin Athlon serisi işlemcileridir. Intel'in Celeron modelleri, Pentium modellerinin daha ekonomik alternatifleridir. Pentium 4'ün en ileri sürümleri, yüksek güce sahip ileri seviye PC'lerde kullanılır. AMD Athlon ise Pentium 4'ün başlıca rakibidir.

Sistem Belleği

SİSTEM BELLEGİ

Kısaca RAM olarak tanımlanır. RAM, Random Acces Memory teriminin kısaltmasıdır. RAM'in kapasitesi Megabyte (MB) ile ifade edilir. Bugün yeni nesil bilgisayarlara takılabilen en düşük RAM kapasitesi 128 MB'tır. Bilgisayarın bellek kapasitesi, işlem hızıyla doğrudan ilişkilidir. Eğer çalışmak ya da oyun oynamak için kullandığınız bilgisayarın belleği yetersiz kalıyorsa, sistem belleğine istediğiniz zaman ilave yapabilirsiniz.Bellek terfisi fazla pahalı değildir ve uygulanması son derece kolaydır.

Sabit Disk

SABİT DİSK

Sabit disk, ürün broşürlerinde genellikle HDD (Hard Disk Drive) kısaltmasıyla ifade edilir. HDD, bilgisayarınızdaki programların ve verilerin sürekli saklanabilmesi için kullanılan bir depolama aracıdır. Sabit disklerin kapasitesine bağlı olarak saklayabileceği veri miktarı değişir. Sabit disklerin boyutu GB ile ifade edilir.

Günümüzde yeni sistemlerde genellikle 60 GB ve üstü sabit diskler kullanılıyor. Bu kapasite, bilgisayarınızda tutabileceğiniz programların ve verilerin miktarını belirler. Bilgisayarınızın sabit disk kapasitesini artırmak için PC'nize yeni diskler ekleyebilir veya eski diskinizi daha yüksek kapasiteli bir diskle değiştirebilirsiniz.

Floppy Disk (Disket) Sürücü

FLOPPY DİSK (DİSKET) SÜRÜCÜ

Artık yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutsalar da, floppy diskler PC'lerde halen kullanılıyor. Bu nedenle bilgisayarınızda floppy disk sürücü mutlaka bulunmalı. 1.44 MB'lık floppy diske alternatif olarak kullanılan farklı tip disklerden bahsetmekte de yarar var. Bunlara zip adi veriliyor. Zip'ler boyutlan itibarıyla floppy diske benzeseler de, kapasiteleri 100 ile 250 MB arasında değişiyor. Bu diskler, yüksek miktarda veri transferine gereksinim duyan kişilerin hayatını oldukça kolaylaştırıyor.

CD-ROM Sürücü

CD-ROM SÜRÜCÜ

CD-ROM sürücüler günümüzde bilgisayarın temel unsurları arasındadır. Mevcut çok sayıda multimedya içeriğinden yararlanmak ve CD'ler üzerinde kayıtlı uygulamaları kullanmak, ancak bu bileşen sayesinde mümkün olabiliyor.

CD-ROM modelleri, CD okuma hızı ile birbirilerinden ayrılıyorlar. Yeni nesil CD-ROM sürücüler 50X hızını geçebiliyorlar. Hız kriteri bir CD'nin okunur olmasını değil, sadece veri transfer hızını etkiler. Yani normal bir CD'yi 24X sürücüde de, 52X sürücüde de okutabilirsiniz. Multimedya uygulamaları için 24X ve üstü yeterlidir. Ayrıca piyasada CD-ROM ile birlikte DVD de okuyan daha pahalı sürücüler de bulabilirsiniz. Standart bir CD, 650MB veri depolama kapasitesine sahiptir.

Monitör

MONİTÖR

Monitör, bilgisayar sistemi için olmazsa olmaz bileşenlerin başında geliyor. Piyasada bulabileceğiniz monitör tipleri ikiye ayrılır: CRT ve LCD. CRT monitörler, klasik televizyon görüntüsünde ve katot tüplü monitörlerdir. Derinlikleri yüzünden biraz fazla yer kaplarlar.

LCD monitörlerse likit kristal teknolojisiyle üretilirler. Çok daha incedirler ve daha az yer kaplarlar. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, görüntü kalitesindeki farkların yanında LCD'lerin CRT'lere göre çok daha yüksek bir fiyata sahip olduğudur.

Modem

MODEM

Birçok bilgisayar dahili modemle birlikte satılır. Böylece PC'niz ile rahatça internet bağlantısı kurabilirsiniz.

Dahili modemlerin kalitesi iyi olmakla birlikte, her zaman için mükemmel değildir. İnternete bağlı kalma sürenizi göz önünde tutarak, harici bir modeme ihtiyacınız olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.

DİKKAT: YAZILIMIN ÖNEMİ

Bilgisayar seçiminde dikkat edilecek bir diğer nokta da beraberinde gelen yazılımlardır. Günümüzde neredeyse tüm PC'ler, yeni nesil bir işletim sistemi yüklenmiş halde gelirler. Ancak bazı PC'lerde işletim sisteminin yanında son derece faydalı bazı yazılımlar da hediye olarak gelir. Alışveriş sırasında bu konuyu da mutlaka göz önünde bulundurun.

Bilgi: Bit & Byte

BİLGİ: BIT & BYTE

BIT: Bilgisayarlardaki en küçük veri boyutu birimidir.

BYTE: 8 bit değerindedir. Veri boyutu olarak ekrandaki bir harfi ifade eder.

• Kilobyte (KB):1024 Byte'a eşdeğer.

• Megabyte (MB): 1024 KB'a eşdeğer.

• Gigabyte (GB): 1024 MB'a eşdeğer.

Terimler

... TERİMLER ...

BUNDLE: Alışveriş sırasında kendinize avantaj sağlamak için, satın almayı planladığınız ürünlerin yanında "bundle" olarak tabir edilen hediye yazılım ve donanımların bulunup bulunmadığını sorun. Bu sayede işinize yarayacak bir yazılımı, veya yazıcı gibi faydalı bir donanımı bedavaya getirebilirsiniz.

HDD: Hard Disk Drive teriminin kısaltmasıdır ve sabit diskleri temsil eder. Sabit diskler sistem belleğinden farklı olarak bilgisayar kapalıyken de verileri saklamaya devam eder.

Okuyucu Yorumları

Toplam 70 Yorum

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Enter dergisini ilk okuduğumda konuların anlaşılır,herhangibir anlaşılmayan kelime içermeyen ve birisinin yardımı olmadan her seviyeden insanın rahatlıkla kullanabileceği bir kaynak olduğunu gördüm.İnsanı sıkmayan ve her yeni çıkan yeniliği bünyesinde toplamış ÖĞRETMENSİZ BİR EĞİTİM SETİ....

ama bu işlemcileri alırkende şuan piyasada olan çin malına aman dikkat edin

ve ramları de alırken anakarta göre almayı unutmamak gerek

tüm ürünleri alırken yada toplarken sistem çakışmasına dikkat etmek gerek

çin malı işlemcide ne olaki? :)) Sen kimin ürettiğine değil hangi markaya ai,t olduğuna bak. Intel - AMD sen buna göre alacaksın. Onun garantisi ve markasına olan güvencenden. Yoksa Çinmiş Taiwan mış farketmez.

arkadaşlar işlemcinin nerenin üretimi olduğu önemli değil önemli olan marka imtiyazıdır.bir de türkiyede kullanılan kalite olayıdır.benim bildiğim intel markasının türkiyede kullanılanı 3 ve 4 kalitesinde olanlarıdır.yani 1.6 Ghz Celeron birinci sınıf işlemci bütün testlerde p4 2.0 ı geçmiş durumda olması.

çok süper olmuş tuttum

harika bir set,bıkmadan usanmadan sürüklüyor.sanıyorum kısa sürede beni uzman yapar

Artık disket sürücüleri eskisi kadar kalmadı. Çünkü disketin yerini şuan flash diskler aldı.

disketler bitti sanırım usb flash bellekler daha iyi

Güzel olmuş çok faydalı şeyler var içinde

Yeni PC Satın Alma Rehberi böliümünü tekrar tekrar okumama rağmen "Bu bölümü henüz okumadınız" yazmaya devam ediyor. Neden Acaba?
Güzel bir içerik sağlanmıç, bunun için Chip Online'a teşekkürler.

tek kelımeyle harıka olmus

Anlatımlarınız gerçekten çok sade ve anlaşılır bir dilde olmuş. Bu çalışmlarınızdan dolayı sizleri kutlarım.

varya süper bir çalışma olmuş ellerinize sağlık

teşekkürler
çok güzel bir çalışma, devam etme konusunda azimliyim. Sonucu merakla bekliyorum

canım çıktı beaa

bunlar cocuk oyuncağı (=

faydalı bişe olcanı düşünmekteym

güzel bilgiler olmuş teşekkürler faydalı yani güzel

Bu sadece bilgilerimi tazelemek açısından faydalı olacağından katıldım
umarım faydalı olur.

güzel bilgiler tşk..

emeği geçen herkese teşekkürler.bilgileri güncelledim ve tazeledim.ilerde bende şartlar gösterirse katkıda bulunabilirim.

hepinize içten bir 'saol' demek lazım çok tşkürler

hemde süper güzelde ne

bilgiler içn tşk

yaplaşım güzel elinize sağşlık

güzelmiş

en iyisi LCD

Evet,gerçekten güzel bir çalişma olmuş.Keşke herkes sizin gibi olsa ve faydalı şeyler yazmaya önem verse.Yalnız benim kafamda bir sorun var.Benim pc HP Pavilion dv6000 özel seri.İnsanlara sorduğumda bana çalışma bilgisayarı olduğunu söylüyorlar.Bilgisi olan var mı?Lütfen beni bilgilendirebilir mi?

video ile ders verilse daha iyi olur
sevgi ve saygılarımla

yazının üstüne gelen reklamları ne olur kaldırın
sevgi ve saygılarımla

çok güzel bilgiler vermişsiniz tşk lütfen yazının üstüne gelen reklamları kaldırın
sevgi ve saygılarımla

gerçekten siteninin içeriği çok faydalı ve yararlı ama yazının üstüne gelen reklamları ne olur kaldırsanız iyi olur

güzel bilgiler..

videolu olsa çok daha güzel olur..

floppy kulanan kaldımı ya ?

Selamlar Bilgisayarı yeni öğreniyorum. Forumda nereye yazacağımı bilemedim.

şimdiki yeni nesil işlemcilerin kendi içindede ramleri var bu yüzden onları seçmekte fayda var diye düşünüyorum

Pentium 4 mü kaldı? ayrıca 128MB Ram'den bahsediliyor...Para versen bulunmaz artık! Bilgiler neden güncel değil acaba? İnsanlar bilgisayarı yeni öğreniyorsa güncel neyse ondan bahsedilsin bence. Ne verirsen onu öğrenecekler.

vermiş olduğunuz emekten dolayı çok tşk ederim

Bilgi sayar günümüzde bilgiye ulaşmada en kestirme yol.Bu gerçek bilinirken, buna giden bu yolu ve inceliklerini bilmek vede hayatın her alanında kullanmak,en başta gelen vaz geçilmezimiz.Realite bu iken bu teknolojiyi iyi bilmeliyizki başarılı olabilelim.işte "CHIP FURUM" bu ihtiyacı göz önünde bulundurup, böyle bir hizmete talip olduğu için, emeği geçen bütün herkazi kutlar, teşekkür ederiz.

işlemci ne işe yerar fazla anlatmamısınız!!!! tarinden bahsedilmiş genelde.. daha cok bilgi lütfen
saygılar...

çok yararlı bi site kurmuşsunuz emegi geçen herkese teşekkürler

Merabalar,siteye yeni üye oldum çok güzel derken bilgisayar kursu için kayıt oldum çok güzel emeği geçenlere çok teşekkürler.

Bu arada site çalışanlarının ve üye arkadaşların yeni yılını kutlar.mutluluklar dilerim.

siTeye çok Tşk ediyorum pc hakkında ßir çok şey öqrendim x)

ardaşlar yeni üyeyım herkeze mrb

Chipe bizi kurs parasından ve zamanından kurtardığı için sonsuz teşekkürler.Evimde çok rahat bir ortamda istediğim zaman bilgisayar eğitimi alabiliyorum.Tekrar tekrar teşekkürler

Kurs için oncelıkle tsk ederım ama konular baya bır eskı operator arkadasların tekrardan duzenlemesı lazım bazı konuLarı

önemli konlar

chip ailesine teşekkürler bu kurs ben ve herkes için yararlı olacaktır...

teşekkür ediorum. chip sen bitanesin.

bilgisayarımın yanında çok hediye verdiler..fiyata dair desem yeridir...

kurs iicn cook tenk you

amd bence chip de göz önünde bulundurulan fiyat performans açısından en iyi platformdur...

Bu bölüm gerçekten çok yararlı oldu. Temel bazı özellikleri sayısal değerleri kavrama olanağı buldum.

Gbtın üstü nerde hani :)

ne kadar biliyoruz desekte her okuduğumuz farlı şeylerde farklı bilgiler elde ediyoruz

ama biraz eskimiş gibi :D
p4'ten bahsediyo
yine de teşekkürler chip gerçekten yeni şeyler öğreiyorum...

Bazı bilgiler güncel ve mevcut olmasa da işe yarar bilgiler mevcut teşekkür ederim.

biz bu konuları okuyup geçiyoruz. videolu olsa nasıl olur sizce...

p4 u geçip i7 ye geçeli okadar da fazla olmadı ama aradaki farka bak be.

Özellikler önemli değil bir toplama pc hazır pcden daha iyidir ve daha sessiz çalışır ;)
Şuana kadar alienware serisi harici hd 5770, hd5830, hd 6950, hd 6850, gtx470 , gtx 560ti, gtx 570 gibi ekran kartı kullanan ve 150 tlden yukarı kullanan bir hazır c markası görmedim ;)

Merhabalar kimi arkadaşlarımız konuların eski olduğu konusundan yana yakınmışlar fakat günümüz içresinde Farenin dahi ne olduğunu bilmeyen arkadaşlarımız çok tabi ki bilgilerin günümüz çağına biraz daha eklenmesi muhakkak ki gerekli Çalışmayı yapan arkadaşlara sonsuz teşekkürler..

aklım hala intel E8600 de kaldı öyle bişeydi galiba :)

şimdilik 667 mhz ile idare ediyoruz bakalım bakalım...

kablosuz modemlerin güvenlik açıkları giderilmedi uydu internet fiber internet hala yaygınlaşmadı ücret tarifeleri hala çok pahalı ve bağlantı hızı hala çok yavaş yıl 2012 kaptanın seyir defterinden :))

çok sağolun bilmediklerimizi öğrenmeyi sağladığınız için

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir