İyi Yazılım

İyi yazılım paylaşımları

İş Analizi Rehberi

Başarılı Yazılım Projeleri ve Doğru Dijital Ürünler için İş Analizi Rehberi

Standish Group(1), 1994 yılından bu yana yazılım projeleri üzerine başarı ve başarısızlık durumlarını ve bunların sebeplerini araştıran çalışmalar yürütmektedir. 2011-2015 yılları arasında yaptıkları çalışmalarda tam anlamıyla başarılı olan projelerin oranı %30 civarındadır. Tam anlamıyla başarılı proje, bütçesi içerisinde, teslim tarihinde teslim edilen ve teslim edildiğinde kapsamı tam olarak karşılayarak belirlenen kalite gereksinimlerine uyan projelerdir. Buna ek olarak yapılan projelerin %50’si de zamanı gecikse de, bütçesini aşsa da, kapsamını tam karşılamasa da tamamlanmış ve bir ürün teslim etmişlerdir. Standish bunları CHALLENGED olarak tanımlar. Projelerin geriye kalan %20’si ise tam anlamıyla başarısız olmuş, bir ürün teslim edemeden iptal edilmişlerdir.

Konuyla ilgili 2015 sonrası istatistikleri, özellikle AGILE yöntemlerin de daha yoğun kullanılmasıyla birlikte, ölçek olarak küçük projelerdeki proje başarı oranının arttığını göstermektedir. Ancak halen orta ve büyük ölçekli projelerde başarı oranları düşük seyretmektedir. (Büyük projelerde %18 AGILE, %9 WATERFALL, orta ölçekli projelerde %31 AGILE, %19 WATERFALL)

Standish’in tespit ettiği proje başarı ve başarısızlık sebepleri incelediğinde, ilk 10’da çıkan faktörlerin gereksinimlerin olgunluğu, paydaşların dahiliyeti, kapsamın yönetimi, değişiklik yönetimi gibi YAZILIM GEREKSİNİM ANALİZİ alanıyla ilgili olduğu görülmekedir.

Hem bu çalışmalar hem diğer akademik ve sektör çalışmaları hem de kişisel tecrübelerim çerçevesinde, başarılı bir proje gerçekleştirmek ve doğru ürünü ortaya koyabilmek için etkili bir analiz süreci işletmek gerektiğine inanıyorum ve bunu yıllardır dile getirmeye çalışıyorum. Eğitimlerde danışmanlıklarımda ve projelerde her fırsatta sürekli ortaya koyduğum bu konuyla ilgili bir de yazılı eserim olsun istedim ve “Başarılı Yazılım Projeleri ve Doğru Dijital Ürünler için İş Analizi Rehberi” isimli bir kitap yazdım.https://www.01yayin.com/-analz-rehber.html

Faydalı olması dileklerimle.

Kaynaklar:
1)  https://www.standishgroup.com/

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Takip Edin