Mahmut Karslıoğlu

Read.Me (Director’s Cut Extended Edition)

Frostpunk – PC

90/PC/11BIT STUDIOS 80 kişi, eksi 40 derece ısıda yaşamlarını sürdürebilmek için sizin kararlarınıza güveniyor!


Her yıl E3 öncesi dönem özellikle AAA olarak nitelendirdiğimiz büyük oyun firmalarından çıkan oyunlar açısından biraz kısır kalıyor. Dolayısıyla Indie oyunları değerlendirme ve onlara daha fazla yer ayırabilme şansımız oluyor. İncelemelerimi takip edenler fark etmiştir. Son dönemde bu şekilde çok kaliteli Indie oyun oynama şansım oldu. Bunlardan biri de Steampunk klasikleri arasına gireceğine emin olduğum Frostpunk! Oyun o kadar çekiciydi ki normalde PC’de oyun oynamıyor olsam da bu oyun için bir süreliğine geri döndüm.


Frostpunk, tüm Kuzey Amerika’yı hallaç pamuğu gibi atan 1886-1887 kışını konu alıyor. Oyun bize bu dönemi daha ağır şartlar ve sonuçlarıyla birlikte yeniden yaratılmış şekilde buzul çağına girmek üzere olduğumuz alternatif bir evrende sunuyor. Temel haliyle -40’lara varan soğukla mücadele ettiğimiz hayatta kalma öğelerinin çok baskın olduğu bir şehir kurma stratejisi olarak tanımlayabilirim. Amacımız olabildiğince daha uzun süre hayatta kalabilmek.


Çoğunluğun iyiliği için azınlığı ölüme terk eder misiniz?
Oyuna bizim liderliğimiz altındaki küçük bir grup ile bir göktaşı kraterine kurulmuş devasa bir ısı jeneratörünün etrafında başlıyoruz. Merkezde kocaman bir ısı jeneratörü etrafınızda ise feci hava şartları ve sizinle beraber hayata tutunmaya çalışan, ağzınızdan çıkan her sözün direkt olarak kaderlerini etkileyeceği 80 kişi var. İlk olarak etrafta bulabileceğiniz; ısınmak için kömür, bina inşa etmek için tahta ve çelik ve beslenmek için çiğ eti toplayarak başlıyoruz. Kaynaklarımızı değerlendirirken bıçak sırtı bir denge söz konusu. Kaynakları doğru kullanmadığınızda insanlar hastalanabiliyor, aç kalabiliyor ya da teknik olarak artık kaynakları çıkarmakta zorluk çekiyorsunuz.


Unutmayın mikro toplumlarda demokrasi olmaz
Komuta bizde olduğu için düzeni sağlamak adına bazı kararlar almamız gerekiyor ve bu oyunda çok önemli olan iki değer moral ile umudu etkiliyor. Frostpunk bazen sizi genelin iyiliği için mesai saatlerini artırmak, çocukları çalıştırmak, halka jenaratörden daha az ısı vermek, ölümcül hastalara tedaviyi kesmek gibi ahlak düzeyiniz ve mantığınızı karşı karşıya getiren kararlar almaya zorluyor. Halka verdiğiniz sözleri zamanında tutmanız gerekiyor. Umut seviyesi yeterince düştüğünde ise insanlar kayıplarından sizi sorumlu tutuyor ve topluluktan sizi dışlayıp ölüme terk ediyor.


Frostpunk hayli detaylı bir teknoloji ağacına sahip. 11bit Studios grafiksel açıdan muhteşem gözüken bir oyuna imza atmış. Buram buram pas kokusunu hissettiren o Steampunk havası, ısı jeneratörünün yaydığı sıcak dalgası, iki metrelik karı yara yara, ağır aksak çalışmaya giden halkınızın soğuktan iki büklüm hali, oyunun her ekranına, kullanılan her fonta, her özel efekte yansımış. Yanlış bir karar verip pişman olduğumuzda geri alamıyor olmamız ve detaylı hayatta kalma mekaniklerinin bazı oyunculara zor gelebilecek olması dışında bir eksisini göremedim. Üstelik fiyatı da oldukça uygun.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Mahmut Karslıoğlu
Takip Edin

 

Turhost