Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Windows 7'deki Komplo Teorisi

Windows 7'yi kurdunuz, denediniz beğendiniz. Mojove deneyine hoş geldiniz..

Windows NT'den Windows 2000'e geçtiğim zaman, bir OH BE! çekmiştim. Ferah, çok güzel ve detaylı bir işletim sistemi vardı artık. Windows 9x serisi gibi ev kullanıcılarına hitap ettiği söylenen sistemlerden çok daha sağlamdı zaten NT 4.0, Windows 2000 ise üstüne resmen devrim sayılır nitelikteydi.

Ama Windows 2000 Proffessional ve Windows 2000 Server sürümleriyle, ev kullanıcısına nerdeyse hiç hitap etmedi, sevilmedi. Genellikle iş yerlerinde kaldı bu sistem... Tanıdık geliyor mu bu hikaye yakın zamanda örneklerinde?

Birden XP çıktı 2 sene sonra. O da ne? Getirdiği yenilikler nerdeyse yok gibiydi Windows 2000'in üstüne. En büyük fark Luna teması ve ikonlarının değişikliğiydi. Zaten sürümden de anlamak gerekirdi. Windows 2000, Windows 5.0'dı ve Windows XP aslında Windows 5.1'di. Yani major bir sürüm değişikliği asla olmadı. Hatta o sıralar XP'sini yeni kurmuş donanımcı bir arkadaşım, "Ne demek değişiklik yok ya, baksana tüm donanımlarımı tanıyor". Doğal değilmiydi, 2 sene sonra çıkmış bir sistemin daha çok sürücü içermesi? Ama anlatamadım, o hep Luna'da takılmıştı.

Ama insanlar hep XP'yi hatırlayacak çünkü ev kullanıcılarına ayrı sürümler çıktı.

Şimdi gelelim Vista'ya... Vista major bir sürüm. Yani Windows 6.0, bir çok değişiklikler vardı alt sistemde. Doğal olarak yeni sürücüler, yeni programlama metodları ve yeni sürüme özel yeniliklerle geldi. Yani pek çok bilgisizin tabir ettiği gibi bir "Windows ME" değil Vista. Kernel tamamen değişmiş, kullanış biçimi tamamen değişmiş yepyeni bir sistem. Doğal olarak alışkanlıklarını değiştirmeye üşenenler için bir dart tahtası oldu Vista. Linux da kullanan biri olarak UAC beni asla rahatsız etmedi. Hatta olmadığı için şaşırıyordum, en azından her seferinde Root şifresi sormuyordu.

Sadece psikolojik bir refleksle kitlelerin Vista'ya antipati duyması gayet doğal. Kitleler yeniliklere kolay adapte olamazlar, olabilmeleri için de uzun bir süre gerekir. Ayrıca tüm yazılımcılar bilir ki, geçmişe dönük tam "uyumluluk" sağlamaya çalışırsanız, o yazılım çok hantal olur bir süre sonra, eğer bu işletim sistemiyse, yazılımcılar hep eski kodlardan yazarlar.

Microsoft da bunu görmüş olacak ki, bir Mojove deneyi gerçekleştirdi. Hali hazırda forumlarda, sağda solda okuduklarından dolayı Vista'dan nefret edenleri bir araya topladı. Yeni bir işletim sistemi geliştirdiğini duyurdu. Onlara test ettirdi, gayet memnun kaldıkları işletim sisteminin nefret ettikleri Vista olduğunu öğrendikten sonra deneklerin şaşkınlığı görülmeye değer.

Kısa keselim. Windows 7, aslında Windows 6.1 sürümüyle çıkacak olan bir sistem olarak lanse edildi. Yani Windows 2000 ile Windows XP arasındaki fark neyse o. Stabilite kontrolleri, arabirim değişikliği, belki son çıkan Vista sürücüleri. O kadar. Bu da bana aslında şu komplo teorisini çağrıştırıyor...

Windows Vista'ya duyulan antipatinin aslında tamamen "duygusal" olduğunu Microsoft da farkında. 5 senedir alıştıkları sistemi ve bu sisteme göre düzenlenmiş donanımı bırakıp yenileşmeyi kimse istemiyordu.

Peki ya Windows 7 Beta aslında bir Mojove deneyiyse? Ya Microsoft 2009 sonunda çıkıp, "Aslında kullandığınız Vista SP3'tü" derse, ne olacak? İnsanlar sevmiş oldukları Windows 7'den nefret mi edecekler? Tabii ki ticari geçmişe baktığınızda XP için de böyle bir şey söylenmedi. XP de aslında bir Windows 2000 yamasıydı aslında.

Şu anda kullandığınız Windows 7 aslında Windows Vista'nın tek bir servis paketi olabilecek kadar sınırlı. Donanım bazında kernel değişikliği yok, kararlılığı ise Windows Vista'nın SP1 ile arasındaki fark kadar bile değil. O yüzden Vista SP1 ile arasında hız olarak herhangi Internet Explorer 8 haricinde kayda değer bir fark yok aslında. Tüm Vista sürücüleri tamamen çalışıyor ve UAC'yi ayarlıyorsunuz. Yani Windows 7, şimdilik bir gözden geçirme sürümü. Asıl sürümde çok daha fazla fark beklemiyorum açıkçası.

Yani üzülerek söylemek istiyorum okurlarımıza:

Eğer Vista'yı sevmiyorsanız ve Windows 7'yi sevdiyseniz, aslında bir Mojove deneyindesiniz. Kullandığınız aslında Vista'nın kendisi

Ben mi?

Tabii ki Windows 7'ye geçeceğim. Yeniliklerle inatlaşma bize çok zaman kaybettirdi, yine de İbrahim Mütefferika sağolsun...

Dipnot: Windows 7 için CHIP Online forumlarında yerimiz hazır. Olur da komplo teorisi gerçeğe dönüşürse, artık Vista forumları ile birleştirebiliriz ;) Windows 7 forumları için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Hakikaten, benim de ilk gördüğümde dikkatimi çekmişti.Windows 7 beta'nın çekirdeği NT 7.0 değil, NT 6.1, yani önümüzde hakikaten yeni bir işletim sistemi yok.Zaten microsoft'un bu kadar kısa sürede yeni bir kernel inşa etmesi mucize olurdu.

Bu arada her ne kadar 2000-> XP benzetmesi güzel olsa da tam katılmıyorum.XP, 2000'in selefi veya geliştirilmişi değil ev kullanıcıları ve terminaller için kırpılmış ama makyajlanmış haliydi.Hedef kitleleri çok farklıydı.Bence en uygun benzetme 98SE -> 95 olacaktır.Her ikisinin hedef kitlesi de aynıydı (tıpkı 7 ve vista gibi)

hani bir video vardı hatırlarsanız...
http://www.chip.com.tr/video/Windows-un-gelecegi_692.html

bu videoyu seyreden birçok kişi linux neymiş, bunları yapabiliyormuymuş, bakın windows geleceğin işletim sistemini görün diyenler... işte size cevabı yine ms verdi. ahkam kesenleri görmek lazım şimdi.
linux dah ilerde ms onun peşinde koşup onun özelliklerini kopyalıyor ama nafile. ancak nal toplar...geride bırakmayı geçin yanına bile yanaşamıyor hala övenleri var. buyrun bu habere kılıf uydurun

Komplo teorisini bende düşündüm, çünkü vistada çalışan herşey Windows 7 de de çalışıyor Vista ile windows7 arasındaki görebildiğim 2-3 fark var 1- Vistada disk özelliklerinde denetleme ve düzeltme yapomak istediğinizde bunu windows altında tamamlayamıyorsun, restarttan sonra devam ediyor ama Windows 7 de restart e gerek kalmıyor.
2- Ultimate özelliği olan videoların arkaplanda oynatılmasını Windows 7 de göremedim
3- Windows 7 Kurulumu 10 dk sürdü (benim pc de) Vista yaklaşık 30dk sürüyor

Ben programcılık bazında, eskiye dönük desteğin programlara asla hantallık getirmeyeceği görüşündeyim, hatta iddia ederim. Tüm iş tasarım ve uygulamada biter. Sen yenilikleri geliştirirken geriye dönük desteği sağlayamıyorsan, bu o işletim sistemini yazanların problemi, beceriksizliği ya da üşengeçliğidir. Ve de iyi bir işletim sistemi, en basitinden bana, 10 sene önceki oyunumu hala sorunsuzca çalıştırabilir, ama aynı zamanda yeni teknolojileri de sonuna kadar sorunsuzca ve performansı yüksek bir şekilde sunabiliyorsa iyi bir işletim sistemidir. Yoksa ne diye yeni sürüm çıkarıyorsun ki. Bu aslında biraz şuna benziyor. Sen bir oyun serisi yapıyorsun. Gidip bir hikayeyi devam ettiriyorsun, ama önceki oyundaki baş kahramanı sanki hiç olmamış gibi davranıyorsun, ya da sanki o olaylar hiç yaşanmamış gibi. Böyle bir devam oyunu olabilir mi? Windows 7, evet Windows 6.1 olabilir, ama bu 6.1'i performans sorunlarını ve geriye dönük desteği sağlayacaklarını ümit ederek bekliyoruz. Yoksa Vista eğer o kadar hantal, o kadar sistem canavarı, atalarını tanımayan bir sistem olmasaydı, kimsenin ona tu kaka diyeceğini de zannetmiyorum ben.

Komplo teorisini bende düşündüm, çünkü vistada çalışan herşey Windows 7 de de çalışıyor Vista ile windows7 arasındaki görebildiğim 2-3 fark var 1- Vistada disk özelliklerinde denetleme ve düzeltme yapomak istediğinizde bunu windows altında tamamlayamıyorsun, restarttan sonra devam ediyor ama Windows 7 de restart e gerek kalmıyor.
2- Ultimate özelliği olan videoların arkaplanda oynatılmasını Windows 7 de göremedim
3- Windows 7 Kurulumu 10 dk sürdü (benim pc de) Vista yaklaşık 30dk sürüyor

Selçuk bey oyunlardaki fps artışını nasıl açıklayacaksınız
9300m gs ile normal ayarlarda crysis oynayabiliyorum windows 7 üzerinde

Yazıdakilere tamamen katılıyorum. Windows 7'nin zaten Vista'nın modifiye edilmiş sürümü olacağı önceden biliniyordu.

Bence Vista'nın en önemli sorunu, zamanında Pentium 4 işlemcili, 1 GB RAM'li bilgisayarlarda kullanılmış olmasıydı. Tabii ki o zaman performansı XP'ye göre çok daha düşüktü. Ama artık donanımlar çok daha performanslı, yani Vista'nın (ve 7'nin) performans sorunu artık yok. Buna rağmen, Vista'nın zamanında yavaş sistemlerde yaşattığı performans sorunu akıllardan hiç çıkmadı ve Vista hâlâ "hantal bir işletim sistemi" olarak nitelendiriliyor. Öte yandan Windows 7, şimdiki performanslı donanımlar üzerinde denendiği için sanki Vista'dan birkaç kat daha hızlıymış gibi görülüyor. (Her ne kadar performans optimizasyonları yapılmış olsa da, 7'nin Vista'dan çok daha hızlı olduğu söylenemez.)

"Ayrıca tüm yazılımcılar bilir ki, geçmişe dönük tam "uyumluluk" sağlamaya çalışırsanız, o yazılım çok hantal olur bir süre sonra, eğer bu işletim sistemiyse, yazılımcılar hep eski kodlardan yazarlar."

-------------------------------------------
Asla katılmıyorum. linux da wine var. Küçücük bir uygulama. (10 küsür MB) Adamlar gidip GB lık (win) yazılımları linux altında çalıştırabiliyorlar. İstenilen işletim sistemi ayarı da yapılabiliyor. Bir de bunu kodları kendi elinde olan firma için düşünürsek ne yıllar harcamaya ne de tonla dosya eklemeye gerek yok. Umursamazlık ...! her zaman ki gibi önce para, boşver kullanıcı ne derse.. Diğer bir yandan da geleceklerini bu firmanın eline teslim etmiş yazılım firmaları da sinek avlayacak. Çoğu kullanıcı işimi görüyor ne gerek var yenisine deyip yeni sürümleri satın almayacak. Donanım tarafı da benzer tabii ki..

Windows 7 betayı da yükledim. Arayüz KDE ,MAC araklaması. Yeni gelen özelliklerden gördüğüm aile denetim bölümü . Güzel düşünülmüş. Sistemde vista kullanan biri için 500 dolar verip kullanmayı gerektirecek bir süperlik yok. Sizinde söylediğiniz gibi -benimde öyle düşündüğüm şekilde - vista sp2 olacak bir sürüm olmuş. Şu anki ilgi ve beğeniyi de göz önüne alırsak bende çok şeyin değişeceğine inanmıyorum. Zaten bazı sitelerde 2009 ortalarında çıkabilir söylentileri de var. (gerçi 1 ağustos a kadar keyimiz sağlam :) )

Her Linux kerneli değiştiğinde o programı tekrar derlemek ve yeni kernele uygulamak durumunda olduğunuzu unutmayın. 2.x.x Linux'la 1.x.x Linux kernelinde yazılmış programları çalıştıramazsınız veya ancak dolaylı yollardan. Windows'lar için de durum farklı değil.

size katılmıyorum denediğim sistemde hız olarak nerdeyse windows 7 %45 daha hızlı vistadan diyebilirim xp den de %15-20 arasında daha hızlı zaten insanların çoğu şikateti vistanın hantallıydı bu sorunu windows 7 le aşmış gibi gorunuyo hem microsoft çekirdek yapısını kokten değiştirmeden bu kadar hızı yakalayamaz p3 e bile kurdum bile geyet stabil win7i acaba vistayı p3 sisteme kurmaya kalktınızmı!!!!

Vistanın bizi birsürü hantal programdan kurtarıp gadgetlar ile işimizi görmesi bile yeterli bir gelişme, vista yı kullandık, 7 ye de geçtik bile ;O)

Microsoft çekirdek sürümünü her değiştirdiği sistem için major bir numara atar. Yedi ismi, sadece 7. Windows olduğundan dolayıdır. Çekirdek yapısı 6. sürümdür. Hız arttırımını Vista ve Vista SP1 arasında da yüzde 20'lere varan oranda farkedebilirsiniz. Yani bunun için çekirdek yapısını değiştirmesine gerek yok, sadece programlarda bu hızı etkileyen faktörleri hatalardan arındırmak bile bazen yeterlidir.

Diğer sorunuza yanıt vermek gerekirse, hemen her tür bilgisayarda Vista kurdum. Kendi dizüstüm Pentium M tipi, üreticisi tarafından Vista sürücüleri dahi çıkarılmamış bir dizüstü ve çok da rahat çalışmakta. Daha da iyi olabilir. Bunun için herhangi bir çekirdeğin baştan yazılmasına gerek yoktur.

microsoft bi açıklamsında tamamen yeni veri yollarını yeniden düzenlediğini kastedmişti win7 de ayrıca vistanın betalarıda 5 çekirdeğe aitti yani numarası yada goruntusu vistaya ait demek yanlış şu an için zaten kullanan kullanıcı hız ve ergonami bakımından vista danda ve xp dende farklı bişey kullandığını anlıyo..

Selçuk İslamoğlu Notu: Vista Beta sürümlerinde bile 6.0 idi ve bahsettiğin yeni çekirdek Vista'dan bahsedilmekteydi.

Mantıklı bir yaklaşım...

vista rc1 bile çekirdeğinin açılımı 5728 sonuçta 5000 den 5 rakamı vistada xp nin çekirdeği geliştirilerek oluşturlmuştur ayrıca vista 1. betası bambaşaka bişeydi oda aynen xp yi anımsatıyodu win 7 nin rc sürümlerinde gorsel olarak vistadan uzaklaşçağından eminim...

"hani bir video vardı hatırlarsanız...
http://www.chip.com.tr/video/Windows-un-gelecegi_692.html

bu videoyu seyreden birçok kişi linux neymiş, bunları yapabiliyormuymuş, bakın windows geleceğin işletim sistemini görün diyenler... işte size cevabı yine ms verdi. ahkam kesenleri görmek lazım şimdi.
linux dah ilerde ms onun peşinde koşup onun özelliklerini kopyalıyor ama nafile. ancak nal toplar...geride bırakmayı geçin yanına bile yanaşamıyor hala övenleri var. buyrun bu habere kılıf uydurun"

doğru söze ne denir. haklısın kazıklandık galiba. yeni diye önümüze ısıtılmışını koydular. alışkanlık olduğunu kabul etmeye başladım. yine de kolaylık bırakılmıyor. ama kendime de kızmıyor değilim. neden öğrenemeyecekmişim diye. ms sonunu hazırlıyora benzese de benim gibi birçok fanatiği var. bizden sömürdüğü paralarla daha çok ayakta kalır. sömürüldüğümüze değse bari ama görüyorum ki değmez. uzun lafın kısası ben aldatıldığımı kabul ettim. bana birileri az da olsa yardım etse linuxu kesinlikle deneyip öğreneceğim.

windows longhorn için de aynısı oldu.çıkaramadılar.7 ye de aynısı olacak...vista sp3 çıkaracaklar 7 yerine...

rc nisan ayında arkdaşlar bilgi sızdı......

Selçuk bey çok haklı.
MS o kadar akıllı bir firma ki.
Tekelleşmesinin belki de tek sebebi zamanında yürüttüğü akıllı politikalar zaten.

Alıntı:vista rc1 bile çekirdeğinin açılımı 5728...
Ohoo...
Toplumumuz araştırmayı sevmiyor diyorum da kimse beni dinlemiyor.Buyrun buradan yakın.O rakam build (yapı) sürümü haberin var mı?

Kabul edin artık.
Vista XP'nin tema eklenmişi değil.
Vista XP'den kötü değil.
XP 2000'in tema eklenmişi.Çok sevdiğiniz XP çıktığında da XP berbat demiştiniz hatırlatalım :)
XP Sp2 build sürümü de 2000'lerde geziyor eee sürüm 2 mi yani?

"windows longhorn için de aynısı oldu.çıkaramadılar.7 ye de aynısı olacak...vista sp3 çıkaracaklar 7 yerine..."

Longhorn Vistanın geliştirme aşamasındaki kod adıydı bilip bilmeden saçma yorumlar yapmanın anlamı yok.

Bende geçen "Adamlar windows 7'yi çıkaracaklar, şimdi de Vistaya beklentilerin çok olduğu bir servis paketi mi çıkarıyorlar!?" diyordum.. Şimdi Vista'ya yeni bir sp ile Ardından çıkan Yeni bir işletim sistemi, microsoft'un pazarlama mantığıyla bakınca bana "saçma" geliyor. Bu komplo teorisine gerek yok aslında Yeni bir Vista'nın yeni yumurta ikizi geliyor diyebiliriz miyiz? Benim windows 7'den beklentim, Daha küçük boyutlu bir işletim sistemi, öyle bir dolu gereksiz servisin olmadığı gerekirse XP'den kat be kat küçük boyutlu bir işletim sistemiydi. Ama adamlar Vista'nın şişkinliğini bile almadan cuk diye işletim sistemi çıkaracaklar. O kadar çekirdek boyutlu bir işletim sistemi baştan yazılıp bu kadar kısa sürede piyasaya sürülemez zaten!

isletim sistem teorisi I e II ders notlarini netten aradim bulamadim, Url adresini bilen var mi acaba?

tamamen yanlış düşünceler sizinkisi windows 7 ile vistayı bu kadar benzeştirmek biraz haksızlık olur. ayrıca msdosda büyük değişiklikler olduğunu hepinizde göreceksiniz görsel anlamda etkileşimler size göz yanılması oluyo sanırım biraz daha takip ederseniz daha iyi olurdu.

Selçuk hocama %100 katılıyorum,

Windows 2000 çok stabil ve sağlam bir sistemdi bilen bilir,"boyama cilalama" ile xp yaptılar o da fena değildi.Ama vista bambaşka zaten microsoftun üzerinde en çok durduğu ve çalıştığı işletim sistemi,resmi web sitelerinde "Şunana kadar yaptığımız en iyi sistem olarak" duyurdular.Amerikanın Time dergisi vistayı "göklere çıkardı".Ama nedense istenmeyen çocuk oldu vista,vistanın sahip olduğu teknik yenilikler anlatıcak ve vistanın incelemesini yapıcak değilim,amerikayı yeniden keşif etmenin alemi yok.

Microsoft yine "boyama cilalama" yaptı. win7 yi ortaya çıkardı.Xp'nin gidaşatından ve geçmişinden belli,Win 7 çok kullanılacak,belkide en çok kullanılan işletim sistemi olcak.

Yazıyı daha yeni okudum ama ne diyeyim, düşündüklerimin aynısı:))

Yani pek çok bilgisizin tabir ettiği gibi bir "Windows ME" değil Vista. Kernel tamamen değişmiş, kullanış biçimi tamamen değişmiş yepyeni bir sistem.

Doğru. Burda katılıyorum. Ama

Şu anda kullandığınız Windows 7 aslında Windows Vista'nın tek bir servis paketi olabilecek kadar sınırlı. Donanım bazında kernel değişikliği yok, kararlılığı ise Windows Vista'nın SP1 ile arasındaki fark kadar bile değil.

Burda bir şüphe. Bundan taa aylar önce bir windows geliştiricisi Windows7 nin kernelinin değiştiğini söylemişti. Mevcut kernel asenkron çağırımlara destek veremiyor hatta çok çekirdekli programlama tekniğine bile uygun değil diyordu. Win7 deki kernel daha çok ilerye dönük bir kernel olucaktır tahminince. Hatta 2012de çıkması tamamen bir düşünceye yönelik olan Win8 bile bu kernelden implemente edilerek yapılacaktır diye düşünüyorum.

yazının sonundaki İbrahim Müteferrika benzetmesini yadırgadım biraz Osmanlı nın hakikaten yobaz olduğunu zannediyorsunuz sanırım...Oysa ki eski lise kitaplarındaki yalan tarih bilgileri yerini gerçeklere bırakmakta şu anda bence teknoloji kadar tarihte de bazı şeyleri takip etmelisiniz...Ayrıca İbrahim Müteferrika da matbaa yı gavur ilinden tek başına sırtlayıp getirmemiştir bunu bilesiniz...

Bravo gerçekten.Sen Windows 7 ayrı bir işletim sistemidir diyorsan eğer , herşeyinde değişiklik yapmak zorundasın ! xp ile vista arasındaki bir sürü farkı vista ile 7 arasında da yapmak zorundaydın ama 1-2 eklenti aero peek vs vs IE8 entegresi ve dediğiniz gibi UAC ayarlayabilme , bunların hepsi XP'ye bile uygulanabilen şeyler.Herşeye rağmen 7'yi seviyorum ama dediğiniz gibi Vista SP3 ile eş değer... Bravo , kutluyorum sizi , harika bir yazı !

Üzgünüm ancak bunun bir deney olmadığına emin olabilirsin.
Yapılan testlerle kanıtlanmıştırki Windows 7 daha hızlı ve daha az güç tüketir.

Vistayı çok severdim... Çıktığında ve win7'ye kadar sempron işlemcili laptobumda vista kullandım...
Şimdi win7 sp1 ult. x86 kullanıyorum... Bunuda çok sevdim... Ve işin güzel yanı 1 kere rc1 den final sürüme geçince format attım birde Hdd değiştirince... Bu zamana kadar ne format ihtiyacım oldu ne de aldığım mavi ekran hataları bir elin parmaklarının adedini geçti...
Ey XP'ciler uyanın da kendinize gelin... Kral öldü , yaşasın yeni kral... :)

Sen de yorum yaz