Zeynel Öztürk

Google'a bir öneri

Google, lütfen yazım denetimini ve Türkçeni biraz iyileştir!

Android'in en son sürümü Türkçe yazım denetimi konusunda hala yetersiz. Dilimizde sözcükleri eklerle sıkça değiştiriyoruz ve bu, ortaya birçok farklı kelimenin çıkması demek. Eklerde kullanılan sesli harf, kelimenin köküne göre farklılık gösteriyor. Tüm bunlar, Google'ın web hizmetlerinde ve Android'de kullanılan sözcük denetimini yetersiz hale getiriyor.

Microsoft bu işi başarmış

Türkçe sözcükleri anlamanın imkansız olmadığını Microsoft'un Office yazılımlarında görüyoruz. Ne kadar nadir kullanılan bir sözcük türetirseniz türetin, Word'de doğru yazdığınız sözcüğün yanlış olarak tanımlandığına çok nadiren rastlıyorsunuz.

Özellikle Android'de yazım denetimi sözclüğünün yetersiz olması, yanlış önerilerle karşılaşmamıza neden oluyor - bu ise bazen yazım önerilerini kapatmaktan başka çare bırakmıyor.

Google önerim şu: Türkçede eklerle türetebileceğimiz kelimelerin sayısı çok fazla. Yönteminiz, sadece bugüne kadar başkalarının yazdığı sözcükleri taramak ise, bunun pek işe yaramadığı ortada. Daha iyi bir listeye ihtiyacınız var.

Yazılımcılar için Türkçe sözcük işleme

Türkçe kelimelerle çalışmak, yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı İngilizce kelimelerle çalışmaya benzemiyor. Sitenize gelen bir kullanıcı, arama kutusuna "masaüstü temizle" yerine "masaüstü temizliği" de yazabilir. Bu gibi durumları ele almak yazılımcı için zaman alıcı olsa da,GitHub'da bulduğum bu C# ve VB.NET kitaplığı işinize yarayabilir.

Bunun yanında bu adresteki kelime listeleri, kelimelerin kökünü bulmanızı kolaylaştırabilir. Yalnız buradaki listeler ne kadar kapsamlı olsalar da, ekleriyle birlikte tüm kelimeleri içermiyor gibi görünüyor. Bu konuda elinizde daha iyi bir kaynak varsa lütfen yorumlarda benimle paylaşın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Sadece yazı değil konuşmanın da düzeltilmesi lazım. Apple bu konuda oldukça başarılı. Android kendine söylenen her şeyi yanlış anlıyor.

Google işi gücü yok seni takip ediyor ya, sen devam et bu kafayla

@02 Ocak 2018 17:38 Twitter'da Google'ı haberdar ettik bu yazıdan. Firmalar basında çıkan bu tür yazılarla ilgilenebiliyorlar, ancak bu konu Google için biraz detaya kaçıyor sanırım...

Sen de yorum yaz

Takip Edin