Uzaydaki en garip 15 şeyGüle güle ay dede...

4 / 15

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

yani nasa artık aya gitmek için her sene 4 metre daha fazla yakıt tüketecek...

peki dünyanın dönüş hızı yavaşlarsa, mevsimler uzayacak ve diğer gezegenler gibi olacağız desenize... şimdi takvimleri kim baştan düzenleyecek yaaa...!!! hazır Corel' de takvim şablonları var...

neyseeehhh...
saygılar...

@edipciftci 3.8 metre dememiş, 3.8 cm demiş orda

Bütün olasılıkları çöpe atsanız da Ay'a güle güle diyemeyeceğiz. Çünkü zaten Ay'ın Dünya'nın yörüngesinden ayrılmadan önce Güneş'imiz genişleyip patlayarak bizi kızartacak. Tabii o kadar uzun yıllar sonra yaşar mıyız, ya da yaşarız da bu gezegende yaşar mıyız, onları bilemicem :)

aya her akşam 2 saat teleskop ile bakarım gerçekten uzayı seviyorum

Big Bang ekseninde uzaydaki zaten herşey birbirinden uzaklaşıyor. SOnrası zaten kaçınılmaz son.

bundan milyarlarca yıl önce, ay dünyaya şimdikine kıyasla çok daha yakındı ve dünyanın kendi etrafındaki dönüş hızı şimdikine göre çok daha hızlıydı. öyle ki, bir gün sadece 6 saat sürüyordu. düz mantık kurarak eninde sonunda dünyanın kendi etrafında dönmeyi durduracağını ve ayın da dünya çekiminden kurtulacağını söylemek yanlış olmaz. belki 4-5 milyar yıl sonra..

bence ay tekrar dünyaya 50000 km yakında olmalı...

Bigbang diyene kadar kıyamet demek lazım

Sen de yorum yaz

Güle güle ay dede...

Gelgit olaylarını ayın çekim gücü oluşturur diye biliyoruz. Ama Dünya çekirdeğindeki gelgit olaylarında oluşan yerçekimi değişimi yüzünden ayın her sene dünyadan 3.8 cm uzağa gittiğini biliyor musunuz? Bunun da bir sonucu olarak, dünyanın dönüş hızı her yüzyılda 0.002 saniye düşüyor ve ay da dünyanın kız kardeşi Venüs'e doğru uzaklaşıyor.