EBA öğrenci giriş nasıl yapılır? İşte EBA öğrenci giriş ve şifre alma işlemleri

2020-2021 eğitim öğretim yılı başladı. Öğrenciler yüz yüze eğitimin yanı sıra dersleri EBA üzerinden uzaktan eğitim ile de görecek. Peki, EBA öğrenci girişi nasıl yapılır? EBA şifresi nasıl alınır?

EBA giriş nasıl yapılır? EBA öğrenci giriş ve şifre alma işlemleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından , yeni eğitim öğretim dönemi uzaktan eğitim yoluyla başlatıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan yürütülecek yeni eğitim öğretim döneminde ilk ders zili 31 Ağustos'ta çaldı.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yayınlanan, uzaktan derslere giriş yapmak isteyen öğrenciler EBA öğrenci girişi nasıl yapılır? EBA şifresi nasıl alınır? sorularına yanıt arıyor. İşte EBA öğrenci giriş ve şifre alma işlemleri...

EBA ÖĞRENCİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

EBA'ya öğrenciler T.C. kimlik numaraları ve kendi oluşturacakları şifreleriyle, veliler e-devlet hesap bilgileriyle, öğretmenler de MEBBİS ya da e-devlet hesap bilgileriyle giriş yapabiliyor.

EBA GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

EBA ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Öğrenciler, EBA'da iki şekilde şifre oluşturabiliyor. Birincisi, eba.gov.tr'ye girildikten sonra, önce öğrenci butonuna sonra EBA Hesabı Oluştur butonuna tıklanarak veliye ya da öğretmene başvurmadan, güvenlik kodu, T.C. kimlik numarası, öğrenci numarası ve nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı seri numaraları girilmesi yoluyla. Bunun için yapılacak işlem basamakları şöyle:

1. YÖNTEM

 • EBA Hesabı Oluştur butonuna tıkla.
 • e-Okul bilgilerini girip "Giriş" butonuna bas
 • EBA hesabın için yeni şifreni belirle.
 • Kendinin ya da velinin e-posta adresini ve cep telefonu numarasını gir ve Şifre Oluştur butonuna tıkla.
 • Girmiş olduğun cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodunu gir ve "Gönder" butonuna bas."
 • Adımlar, eksiksiz tamamladığında öğrenci EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Bu ekranda T.C. kimlik numarası ve EBA hesabı için belirlenen yeni şifrenin ve güvenlik kodunun girilmesinden sonra "Gönder" butonuna basıldığında Ana Sayfaya ulaşılıyor.

2. YÖNTEM

Öğrencilerin şifre almak için başvuracağı ikinci yöntem ise velisine ya da öğretmenlerinden birine başvurarak şifre oluşturması yoluyla olacak. Burada ise işlem basamakları sırayla şöyle:

 • EBA giriş ekranında T.C. kimlik numaranı ve velinden ya da öğretmeninden edindiğin tek kullanımlık şifreyi gir.
 • Güvenlik kodunu gir ve "Gönder" butonuna tıkla.
 • Veli Bilgileriyle Aktivasyon', 'e-Postayla Aktivasyon' ya da 'Cep Telefonuyla Aktivasyon' yöntemlerinden birini seç, istenen bilgileri gir.
 • Aktivasyon adımını geçtikten sonra açılan ekranda EBA hesabın için 'Yeni Şifreni Belirle' ve 'Kaydet'e tıkla.
 • Bu adımları eksiksiz tamamladıktan sonra öğrenci, EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Bu ekranda T.C. kimlik numarası ve EBA hesabı için belirlenen yeni şifre ve güvenlik kodu girildikten sonra "Gönder" butonuna basıldığında "Ana Sayfa"ya ulaşılıyor.

DERS KİTAPLARINA NASIL ULAŞIRIM?

Tüm ders kitapları "www.eba.gov.tr" adresinden görülebilecek. Ayrıca hazırlık döneminde kullanabilecek çalışma kitaplarına da "uzaktanegitim.meb.gov.tr" internet adresinden erişim sağlanabilecek.

Etiketler:

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play