Nokta işareti klavyede nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesinde nokta işareti

Nokta işaretinin yapılışını anlatıyoruz. Nokta işareti klavyede yoksa nasıl yapılır? Nokta işareti Mac'te nasıl yapılır ya da klavyede nasıl yapılır? gibi sorular merak ediliyor. İşte klavyede nokta işareti yapma yolları...

Nokta işareti klavyede nasıl yapılır? (.)

Bilgisayarda nokta işareti nasıl yapılır? Bu makalede bu soruya yanıt arıyoruz... Noktalama işaretleri cümleye anlam katan, cümlenin akıcı olmasını sağlayan işaretlerden oluşur. Noktalama işaretleri arasında en işlevsel olanı ise noktadır ve nokta işaretinin geniş bir kullanım alanı vardır.

Nokta İşareti Nedir?

İşaretin en önemli görevi cümlenin sonuna konularak cümlenin bittiğini vurgulamaktır. Yazım dilinde yer edinen kısaltmaların sonuna da nokta işareti konur. Ayrıca bir yarışmada dereceleri anlatırken veya sırayı belirtirken de nokta koymak gerekir.

Akıcı bir yazı içerisinde bazı konular madde madde anlatılır ve bu maddelerin en başında da nokta işareti kullanılır. Yazı dilinde en geniş kullanıma sahip olan işaret tarih ve gün yazarken de her bir tarihin arasına konularak anlam karmaşası engellenir. Bunun yanında zamanı gösteren saat ve dakikayı ifade etmek için de sayıların arasına bu işaret konur.

nokta işareti

İnternet ortamında her bir kurum ve kuruluşun kendine ait sitesi bulunur ve bu sitelerin isimleri oluşturulurken adreslerin arasında nokta işareti kullanılır. Matematik alanında işaretin işlevi ise rakamlar bütününü ondalık sayılara ayırmaktır ve her 3 sayı arasına bir tane nokta koyulur.

Matematikte işaretin bir diğer kullanım alanı ise çarpma görevidir ve denklem ile problemler oluşturulurken sayıların ve değerlerin arasına nokta işareti koymak gereklidir.

Geniş bir kullanım alanına sahip olan nokta işaretini bilgisayar üzerinden hazırlanan dosyalarda ve makalelerde de kullanmak zorunludur. Klavye üzerinde bulunan tuşlar yardımı ile üretilen nokta işareti akıcı ve anlamlı dilin en önemli ögesidir.

Nokta İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

nokta işareti

Klavye kullanılarak elde edilen en kolay noktalama işareti noktadır. Klavyede bulunan rakamlar ve sayıların bir temel bir de yan görevi bulunur. Tuşun temel görevini yapması için bağlayıcı başka bir tuşa ihtiyaç duyulmaz.

Nokta işareti elde ederken de tek bir tuş kullanılır ve tuş ENTER tuşunun hemen alt kısmında yer alır ve üzerinde nokta işaretinin simgesi bulunur.

nokta

Klavyede Nokta Tuşu Yoksa Ne Yapmalı?

Klavyede nokta tuşu yoksa ekran klavyesini açarak nokta tuşuna ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları