Dolar işareti nasıl yapılır.? Klavyede dolar işareti ($)

Dolar işareti günümüzde sıklıkla kullanılan işaretlerden biridir. ABD para birimi doları ($) işareti ile ifade ederiz. Peki klavyede dolar işareti nasıl yapılır? Dolar işareti nereden geliyor? İşte yanıtı.

Dolar işareti nasıl yapılır? ($)

Dolar işareti nasıl yapılır? Klavyede Amerika Birleşik Devletlerinin para birimi olan Doları simgeleyen $ işareti nasıl yazılıyor?

Dijital çalışma ortamlarında tercih edilen bilgisayar iş hayatında önemli bir yere sahiptir. Finansal alanda makaleler veya rakamlarla ilgili sunumlarda bilgisayarlarda bulunan tuşlar yardımıyla semboller ve işaretler kusursuz işlemlerin kısa sürede yapılmasını sağlar.

Dolar İşareti Anlamı Nedir?

Dolar işareti günlük döviz işlemlerinde en çok kullanılan karakterlerden biridir ve ABD para birimini ifade etmek için de dolar işareti kullanılır. Para işlemlerinin çok yapıldığı finansal alanda geniş kullanım alanına sahip işaret bilgisayar çeşitlerinde farklı kombinasyonların bir araya gelmesi ile olur.

Bilgisayar klavyesi üzerinde en az 100 tuş bulunur ve bu rakam bilgisayar modeline göre değişiklik gösterir. Kullanım kolaylığı açısından birçok sembol ve simge farklı tuş kombinasyonları sayesinde yapılır. Bu kombinasyonları elde etmek için kullanılan ana fonksiyon tuşu ise 'Alt Gr' olarak bilinen tamamlayıcı tuştur. Klavyede yer alan 'Alt Gr' tuşu boşluk bırakma işlemine yarayan Backspace tuşunun sağına veya soluna konumlandırılır. Bu tuş sayesinde sembol çeşitlerini kullanmak isteyen kullanıcılar kombinasyonu sağlayabilir.

ABD'nin para birimi olan Dolar, tüm Dünya ekonomisine yön veriyor. Bu yüzden, sıklıkla bilgisayarımızda Dolar'ın simgesi olan $ işaretini kullanmamız gerekebiliyor. Peki ama bu işareti, klavyemizi kullanarak nasıl yazabiliriz?

Dolar İşareti Nasıl Yapılır? ($)

Pek çok bilgisayar klavyesinde, 4 tuşunun altında bir de $ işareti bulunmaktadır. Yani, Dolar işaretini yazabilmek için, 4 tuşunu kullanmamız gerekiyor. Ama sadece 4 tuşuna basmak, doğal olarak sadece 4 yazmanızı sağlayacak. Bu yüzden, 4 tuşu ile birlikte Alt Gr tuşuna da basmanız gerekecek. Bu iki tuşa birlikte bastığınızda, ekranda dolar işaretinin ($) belirdiğini göreceksiniz.

dolar işareti

Alt Gr+4 olarak yapılan işlem bilgisayar çeşitlerine göre değişebilir özelliktedir. Klavyelerin üzerine genellikle semboller işlenir ve bazı klavye modellerinde 5 rakamına entegre edilen dolar işaretini elde etmek için yine ihtiyaç duyulan bağlayıcı tuş 'Alt Gr' tuşudur.

Bilgisayarda dolar işaretine ulaşmak için kullanılan bir diğer yöntem ise karakter eşlem menüsüdür. Başlangıç ekranında bulunan alana karakter yazıp karakter eşleme tıklayarak işlem sayfasına gidilir. İhtiyaç duyulan sembol çıkan ekranda seçilir ve unicode alanına 0024 yazarak çıkan dolar işareti kopyalanır ve makalelerde, verilerde kullanılır.

dolar

Dolar İşareti Nereden Geliyor?

Dolar için daha önce İspanyol pesosu "p" olarak kullanılıyordu. Peso ABD kıtasında orijinal dolar basılına kadar kullanılan ticaret parasıydı. Peso için yazılan finansal belgelerde, bin peso ps olarak yazılıyordu. Belgelerde sık sık "ps" yazmak gerektiği için, İngiliz-Amerikan kolonileri sembolleri iç içe geçirdi.

Daha sonra sembolün tamamını yazmaktan üşenen İngiliz-Amerikan kolonileri alttan ve üstten çizgili "S" yazmaya başladı ve sonra bu '$' sembolüne dönüştü.

Okuyucu Yorumları