Dolar işareti nasıl yapılır.? Klavyede dolar işareti ($)

Dolar işareti günümüzde sıklıkla kullanılan işaretlerden biridir. ABD para birimi doları ($) işareti ile ifade ederiz. Peki klavyede dolar işareti nasıl yapılır? Dolar işareti nereden geliyor? İşte yanıtı.

Dolar işareti nasıl yapılır.? Klavyede dolar işareti ($)

Dolar işareti nasıl yapılır? Klavyede Amerika Birleşik Devletlerinin para birimi olan Doları simgeleyen $ işareti nasıl yazılıyor?

Dolar İşareti Anlamı Nedir?

ABD'nin para birimi olan Dolar, tüm Dünya ekonomisine yön veriyor. Bu yüzden, sıklıkla bilgisayarımızda Dolar'ın simgesi olan $ işaretini kullanmamız gerekebiliyor. Peki ama bu işareti, klavyemizi kullanarak nasıl yazabiliriz?

Dolar İşareti Nasıl Yapılır? ($) 

Pek çok bilgisayar klavyesinde, 4 tuşunun altında bir de $ işareti bulunmaktadır. Yani, Dolar işaretini yazabilmek için, 4 tuşunu kullanmamız gerekiyor. Ama sadece 4 tuşuna basmak, doğal olarak sadece 4 yazmanızı sağlayacak. Bu yüzden, 4 tuşu ile birlikte Alt Gr tuşuna da basmanız gerekecek. Bu iki tuşa birlikte bastığınızda, ekranda dolar işaretinin ($) belirdiğini göreceksiniz.

dolar işareti

Dolar İşareti Nereden Geliyor?

Dolar için daha önce İspanyol pesosu "p" olarak kullanılıyordu. Peso ABD kıtasında orijinal dolar basılına kadar kullanılan ticaret parasıydı. Peso için yazılan finansal belgelerde, bin peso ps olarak yazılıyordu. Belgelerde sık sık "ps" yazmak gerektiği için, İngiliz-Amerikan kolonileri sembolleri iç içe geçirdi.

Daha sonra sembolün tamamını yazmaktan üşenen İngiliz-Amerikan kolonileri alttan ve üstten çizgili "S" yazmaya başladı ve sonra bu '$' sembolüne dönüştü. 

Etiketler:

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play