Küçüktür işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesinde küçüktür işareti (<)

Küçüktür işaretinin yapılışını anlatıyoruz. Küçüktür işareti (<) klavyelerin farklı olması nedeniyle farklı şekillerde yapılıyor. Bu nedenle küçüktür işareti Mac'te nasıl yapılır ya da klavyede nasıl yapılır? gibi sorular merak ediliyor. İşte klavyede küçüktür işareti yapma yolları...

Küçüktür işareti nasıl yapılır? (<)

Bilgisayarda "küçüktür" işareti nasıl yapılır? Bu makalede bu sorunun yanıtına bakıyoruz....Teknolojinin gelişmesi ile çeşitli formülleri daha kolay yazıp uygulamak için programlarlar geliştirilir ve bilgisayar çeşitleri de bu programları çalıştırarak formüller sayesinde işlemlerin kısa süre içerisinde yapılması sağlanır. Matematikte sayıların birbirinden küçük ve büyüklüğü ifade etmek için ise işaretler kullanılır.

Küçüktür İşareti Nedir? (<)

kucuktur

Küçüktür işareti sayıların birbirinden küçüklüğünü ifade etmek için kullanılır ve "<" sembolü ile belirtilir. Bu işaretin solunda bulunan sayı işaretin sağındaki sayıya göre daha küçüktür.

7 küçüktür 9'dan yazmak yerine 7 < 9 şeklinde yazılır. Ayrıca excel dosyasında formül yazarken EĞER değerlerinin oluşturulmasında da küçüktür işareti kullanılır. Raporlama yaparken X değeri Y değerinden küçükse şunu yazdır gibi formüllerin oluşturulmasında kullanılır.

100'den fazla tuşla üretilen bilgisayar çeşitlerinde işaretleri yapmak için ise birkaç yöntem bulunur. Tuş kombinasyonları yaparak oluşturulan işaretlerde ana tuşun yan görevleri kullanılır. En çok kullanılan işaretler tuş üzerinde simge olarak belirtilirken birçok sembol çeşitleri ise kodlama yaparak elde edilir.

Bilgisayarda Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

2'li, 3'lü, 4'lü veya 5'li tuş kombinasyonları yaparak oluşturulan işaretler matematik alanında oldukça çok kullanılır. Rapor hazırlarken, online soru çeşitleri oluştururken veya yazılım programlarında kullanılan küçüktür işareti bazı bilgisayar çeşitlerinde Z harfinin yanında bulunur. Simgenin olduğu tuşa basıldığında küçüktür işareti yani '<' elde edilir.

küçüktür

Eğer klavye üzerinde bu tuş bulunmuyorsa bağlayıcı tuşu kullanarak rakamlar aracılığıyla işaret elde edilir. Öncelikle 'Alt' tuşuna basılı tutulur ve daha sonra numpad alanından 060 rakamlarına tıklanarak küçüktür işareti oluşturulur.

klavyede küçüktür işareti

Mac'te Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Mac işletim sistemine sahip bilgisayar çeşitlerinde sol alt köşede işaretin simgesi bulunan tuş bulunur ve o tuşa tıklayarak ilgili yerde işaret oluşturulur. Ayrıca karakter eşlem menüsünde unicode alanına 003C yazılarak ve işaret kopyalanarak ilgili dosyalarda kullanılabilir.

Okuyucu Yorumları