1.000 dolara 10 MB'lık disk!

Yıllar önce ufak bir servet karşılığında satılan bu sabit diskleri görünce, halinize şükredeceksiniz

1.000 dolara 10 MB'lık disk!

Günümüzde sabit sürücü teknolojisi o kadar gelişmiş durumdaki sürücü boyutu artık en önemli kaygımız olmaktan çoktan çıkmış durumda. Artık sürücü alırken hız, gürültü ve boyut gibi özellikler, kapasiteden daha önemli görülüyor. Çünkü sürücü kapasiteleri ortalama kullanıcı ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak seviyelere zaten ulaştı.

Ancak durum her zaman böyle değildi. Bilgisayarların henüz ortalama bir çalışma masasına zar zor sığdığı, sıradan insanların kullandığı sıradan bir nesne değil de ancak iş dünyasının büyük paralar dökerek faydalanabildiği cihazlar olduğu günlerde, bugün kulağa komik gelen "300 MB" gibi bir depolama kapasitesi için binlerce dolar ödemek gerekebiliyordu.

20-30 yıl öncesine ait reklam afişlerini bir araya getiren galerimizde göreceğiniz sabit sürücüler, teknolojinin nasıl bir gelişim gösterdiğini kanıtlar nitelikte. Bir zamanlar "ufacık" depolama alanları için ödenmesi gereken miktara inanamayacaksınız.

Tıklayın, eskide kalan antika sabit diskler ve akıl almaz fiyatlarıyla tanışın...

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

2003 yılında 256MB USB 2.0 flash belleğe 111 TL ödemiştim. Neydi o günler ya...

ha ha ha çok çok komik

yuh artık :) Ama birkaç sene sonra belkide en kötü ihtimal ile torunlarımız yada çcuklarımız da bizim aldığımız ve mükemmel gördüğümüz cihazlar içinde tıpkı benim gibi tepki verecektir :) Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir