1.3 milyon dolarlık nikel satın aldığını sanan dev banka, çantalardan çıkan sıradan taşlarla şok yaşadı

Bankacılık devi JP Morgan Chase, 1.3 milyon değerinde nikel satın aldığını sanıyordu. Ta ki çantalardan nikel yerine sıradan taşlar çıktığını görene kadar...

1.3 milyon dolarlık nikel satın aldığını sanan dev bankaya "taş şoku"

Bankacılık devi JP Morgan Chase'in 54 ton ağırlığında ve 1.3 milyon dolar değerinde nikel dolu olduğunu düşündüğü çantalarda normal taş olduğunu fark etmesi büyük şaşkınlık yarattı ve bir anda gündeme bomba gibi düştü.

Bu garip olay, torbaları tartan bir operatör tarafından ortaya çıkartıldı. Çantalar açıldığında, nikel briketleri olduğu düşünülen şeyin aslında değersiz taşlar olduğu fark edildi. JP Morgan, henüz bu olayla ilgili bir açıklama yapmadı.

Çantaların bulunduğu Hollanda - Rotterdam'daki deponun sahibinin Access World isimli bir şirket olduğu açıklandı.

Bloomberg'in belirttiğine göre, bu nikel miktarı toplam envanterin %0,14’üne denk geliyordu ve yaklaşık 1,3 milyon dolar değerinde olması gerekiyordu. Elektronik endüstrisinde, pillerde ve çelik yapımında önemli bir malzeme olan nikel, emtia ticaretinde değerli ve yaygın bir kaynak olarak öne çıkıyor.

Bu olayın bir karışıklıktan mı kaynaklandığı, bir hırsızlık nedeniyle mi yaşandığı henüz belli değil. Ama eğer gerçek nikel bir şekilde bulunamazsa, bunun mali yükü depo sahibi Access World'e kalacak gibi görünüyor.

İlginç bir şekilde, bu tür sorunlar çok nadir görülen durumlar değil. Genellikle tonlarca ağırlıkta oldukları ve oldukça fazla yer kapladıkları düşünüldüğünde garip gibi görünse de, bir emtia olarak metallerin “kaybolması” tahmin edeceğinizden daha sık yaşanıyor.

Örneğin 2021 yılında İsviçreli bir tüccar, satın aldığı 36 milyon dolar değerinde bakır emtianın, hırsızlar tarafından bakırın spreyle boyanmış kaldırım taşları ile değiştirildiğini fark etmişti.