14 efsane strateji oyunu!

Oynamadan geçilmemesi gereken, artık efsane olmuş 14 müthiş strateji oyununu seçtik...

14 efsane strateji oyunu!
Shogun ile kalabalık orduları kontrol etmiştik

Black & White

Yapım: Lionhead Studios

Dağıtım: EA Games

Çıkış Yılı: 2001

Black & White piyasaya çıkıncaya kadar tam olarak ne ile karşılaştığımızı bilmiyorduk. Bir Tanrı rolünü üstlendiğimiz oyunda bir yandan seçtiğimiz yaratıkları geliştirirken, bir yandan da bize tapan insanları mutlu etmeye çalışıyorduk. Oyunculara ilk defa strateji oyunu oynarken kendilerini bu kadar güçlü hissettiren oyun olan Black & White, özellikle oyun içi etkileşimiyle oyuncuların gönlünde taht kurmayı başardı. Yapay zekanın harika çalıştığı oyundaki yaratıklarımızın yaptıklarımıza verdiği tepkiler gerçekten muhteşemdi. Bu iletişim, dönemi için devrimsel olduğu gibi günümüzdeki birçok oyunun dinamiklerine de yansımış durumda.

Shogun: Total War

Yapım: Creative Assembly

Dağıtım:Electronic Arts

Çıkış Yılı:2004

Total War ismini ilk kez işittiğimiz yapım, birçok PC sahibine daha fazla RAM almaya yönlendirmiş bir oyundu. Gerçek zamanlı strateji konusunda bir devrim gerçekleştiren yapım, çıktığı güne kadar üretilmiş stratejilerden büyük farklar içeriyordu. Bu farkların başında şüphesiz detaylı diplomasi ve harita üzerinde yapılan stratejiler yer alıyordu. Harita üzerinde tur tabanlı olan yapım, iş savaşa geldiğinde daha önce görülmemiş büyüklükte orduları kontrol etmemize imkan tanıyordu. Üretilen her birimin Edo dönemi Japonya'sına ışık tutması bir yana, savaş alanındaki özellikleri de dönemi çok iyi yansıtıyordu. Büyük savaş alanlarında kurulan stratejiler, bizleri gerçek birer komutan havasına sokmaya yetmiş de artmıştı bile.

Heroes III hala bir efsane

Sıra tabanlı stratejilerin en önemli yapımı

Dungeon Keeper 2

Yapım: Bullfrog Productions

Dağıtım:Electronic Arts

Çıkış Yılı:1999

"Kötü karakter" teması belki de en iyi kullanmış oyunlardan bir tanesi olarak strateji ve oyun dünyasına damgasını vuran oyun, günümüzde Overlord gibi oyunlarla bir kez daha hayat bulmuş durumda. İlginç kontrol yapısıyla dikkat çeken oyun, istediğimiz işlemleri yapan "imp" cinsi yaratıkların omuzlarına kuruluydu. 3D oyun modellemesinin ilk defa bu kadar detaylı ve kaliteli kullanılmasından tutun da oyun dinamiklerindeki yapıya kadar uzanan büyük değişimlerin öncüsüydü. Bize verilen mağara duvarlarını kazmak suretiyle açtığımız bölgelere bina inşa etmek ve inşa ettiğimiz binalara göre bize yardım için farklı karakterlerin oyuna dahil olması, Dungeon Keeper 2'nin temelini oluşturuyordu. Ayrıca bir yetenek sayesinde yukarı kamera görüntüsünden direk olarak oyunda bulunan karakterlerin gözünden dünyayı görmek büyük bir devrimdi.

Heroes of Might & Magic III

Yapım: New World Computing

Dağıtım:3DO

Çıkış Yılı:1999

Heroes of Might & Magic III denildiği zaman strateji severler için akan sular durur. Çıkan dördüncü oyunuyla bir hüsran yaratan yapım, her ne kadar beşinci ve altıncı oyunuyla yeni oyuncuların beğenisini kazansa da halen üçüncü oyunundan daha iyi bir yapım ile karşımıza çıkamadı. Tur tabanlı stratejilerin tavan noktası olarak görülen yapım, sekiz farklı kalenin birbirinden farklı yaratıkları ve kahramanlarıyla envai çeşit haritada görev yapmamıza imkan tanıyordu. RPG temasının oyunun kalbinde yer alıyor olması onu daha da dikkat çeken bir oyun yaptığı gibi, özellikle oyun içerisindeki inanılmaz denge sayesinde halen en çok oynanan oyunlar arasında yer alıyor.

Tek üniteyle neler yapılabileceğini öğrendik

Commandos hala zor stratejiler arasında yer alıyor

Commandos: Behind Enemy Lines

Yapım:Pyro Studios

Dağıtım:Eidos Studios

Çıkış Yılı:1998

Commandos piyasaya çıkıncaya kadar alıştığımız, şehir kur, kaynak topla, saldır oyun yapısından dışarı çıkan strateji oyunu bulmak bir hayli zordu. Nitekim 1998 yılında bir anda karşımıza çıkan oyun, tüm dünya tarafından fazlasıyla ilgi uyandıran İkinci Dünya Savaşı döneminde geçiyordu. Bir grup asker ve sahip oldukları spesifik özelliklerle strateji oyunculuğunu bambaşka bir yöne doğru iten yapım, aynı zamanda hala bilinen en zor oyunlardan olmasıyla da ünlü. Belirli bir harita sınırı içerisinde, bir takım görevleri yapmamızı isteyen Commandos, karakterlerimizi hareket ettirmeden önce defalarca bizi düşündüren bir yapımdı. İkinci ve üçüncü oyunuyla büyük gelişme gösterdiyse de ne yazık ki hiçbir şekilde ilk oyundaki kadar sükse yapamadı.

Europa Universalis II

Yapım: Paradox Interactive

Dağıtım:Strategy First

Çıkış Yılı: 2001

Paradox Interactive ürettiği ilk oyundan günümüze kadar strateji oyunculuğuna damgasını vurmuş bir firma. Europa Universalis II'de 2001 yılında yapmış olduğu ve daha önce görülmemiş detaylara sahip bir yapım. Tamamen harita üzerinde oynana oyun, orta çağ tarihi hakkında inanılmaz bir veri sistemine sahip. Dönemi çok iyi yansıtan oyunda, farklı ırklarla müttefik olmak, alış veriş yapmak ve kontrol ettiğimiz ülkeyi büyük bir imparatorluğa çevirmeye çalışıyorduk. Sıra tabanlı oynanışa sahip olan yapım, aynı zamanda gerçek zamanlı strateji tasarımını da içerisinde bulundurmasıyla benzerlerinden ayrılmıştı. İkinci oyunuyla oynanabilir ülke sayısını ve toplam senaryo süresini uzatan Universalis II, tarih ile alakalı strateji oyun meraklıları için biçilmiş kaftan.

Warhammer ile büyük bir değişim yaşandı

Nokta tutma mantığı farklı bir strateji kattı

Worms 2

Yapım: Team 17

Dağıtım: MicroProse

Çıkış Yılı: 1997

Günümüzde hala efsane olan yapımlardan bir tanesi olan Worms 2, şirin ve bir o kadar da psikopat solucanların birbirlerini yok etmeye çalışmasını bizlere sunan bir yapımdı. İki takımın birbirine, farklı haritalar üzerinde girmesi, son solucan da yok oluncaya kadar ilerliyordu. Birbirinden farklı silah ve özelliklere sahip solucanlarımız; "Şoryuken." "Kamikaze" gibi replikleriyle halen akıllardan silinmedi. Özellikle rüzgarın büyük önem taşıdığı yapımda, yapığımız atışların hedefe gitmesi gerçekten zor olduğu gibi, bize verilen kısa sürede düşmanın yanına farklı yollardan gidip kendisine zarar vermek de mümkündü. Tamamen 2D olan Worms 2, strateji türüne basitliği ve bu basitlik içerisindeki derin hesaplamayı göstermişti.

Warhammer 40k: Dawn of War

Yapım: Relic Entertainment

Dağıtım: THQ

Çıkış Yılı: 2004

Efsane masaüstü oyun Warhammer'ın 40k versiyonu birazcık geç de olsa bu oyunla beraber bilgisayar oyun sektöründe de boy göstermişti. Çıktığı gibi efsane olan yapım, özellikle masaüstü oyuncularından tam not alarak zirveye oynadı. Warhammer adını hiç duymayanların da onu tanımasına olanak tanıyan yapım, kullandığı "strategic point" mantığı ile bambaşka bir strateji kurmamızı sağladı. Ele geçirilen her nokta sayesinde kaynak toplama hızının arttırıldığı oyun yapısı sayesinde savaşlar sürekli aktif hale getirildi. Bu sayede üssünde ünite biriktir ve saldır mantığı tamamen ortadan kalktığı gibi, en güçlü ünite bile tek başında bir anlam ifade etmiyordu. Birbirinden farklı birimlerin, birbirinden farklı silahları ve oyuna etkileriyle de fark yaratan yapım, oyun içerisindeki karakter animasyonlarıyla da strateji oyunlarında neler yapılabileceğini göstermiş oldu.

İki farklı strateji, iki efsane

Westwood ve Blizzard strateji dünyasını yarattılar

Warcraft III: Reign of Chaos

Yapım: Blizzard Enertainment

Dağıtım:Blizzard Entertainment

Çıkış Yılı: 2002

İlk oyunuyla strateji oyunlarının kaderini belirleyen iki yapımdan birisini oluşturan Warcraft, ikinci oyunuyla da bilgisayar oyun eleştirmenlerinden tam not almıştı. Üçüncü oyununun ne zaman çıkacağı tam bir dedikoduya dönen yapım, 2002 yılında karşımıza Orcs, Undead ve Night Elves ırklarıyla çıktı. Önceki oyunlarına göre büyük bir değişim geçirerek strateji oyun yapısı içerisinne bir de "Hero" koymasıyla dikkatleri üzerine çekti. Irklar arası dengenin harika olduğu yapım, RTS oyun yapısına gerçekten farklı bir bakış açısı getirdi. Tek kişilik senaryosunun derinliği bir yana, sahip olduğu demolarla da efsane olan Warcraft III, multiplayer desteği ve farklı multiplayer oyun yapısıyla da farklı bir oyuna bürünebiliyor, büyük mücadelelere ev sahipliği yapıyordu. Turnuvalarıysa günümüzde halen aktif bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Command & Conquer: Red Alert

Yapım: Westwood Studios

Dağıtım: Virgin Interactive

Çıkış Yılı: 1996

Command & Conquer 95'in hemen ardından piyasaya çıkan oyun, başlangıç demosu ve arkasında barındırdığı ilginç senaryoyla dikkatleri çekmeyi başarmıştı: Hitler'siz bir İkinci Dünya Savaşı. Her ne kadar yavaş bir oyun sistemine sahip olsa da üs kurma, kaynak toplama ve de farklı üniteleriyle harika bir oynanışa sahip olduğu gibi, demolarında bir dönem tüm oyunlarda olduğu gibi gerçek insanları kullanması, oyuncuları kendisine daha çok çekiyordu. Herkese hitap eden rahat kullanıcı ara yüzü ve kafa karıştırmayan tek kaynak sistemiyle çok sayıda insana stratejiyi sevdiren yapım, Müttefik ve Sovyet güçlerin çarpışmasını konu alıyordu. Her ne kadar multipayer desteği zayıf olsa da tek kişilik senaryosuyla efsane olan oyun halen "Hell March" şarkısıyla anılıyor.

CoH ile İkinci Dünya Savaşı kumandanı olduk

Seslendirme ve grafiklerin tavan yaptığı bir yapım

Company of Heroes

Yapım: Relic

Dağıtım: THQ

Çıkış Yılı: 2006

Warhammer'dan sonra bu firmadan korkmamız gerektiğini fark etmiştik ama İkinci Dünya Savaşı temelleri üzerine kurulu bu derece efsane bir oyun da beklemiyorduk. Şu günlerde ikinci oyununu beklediğimiz seri, iki adet eklenti paketine sahip. Tıpkı Warhammer 40k'da olduğu gibi "strategic point" elde tutma temeline dayanan sistem, farklı olarak üç kaynak toplamamızı zorunlu kılıyordu. Piyadelerin daha önce görülmemiş derecede hareket etmesi, tankların savaş alanlarında gerçekten neler yapabileceklerini göstermeleri bu oyunu bambaşka kılmıştı. Ayrıca ufak gibi gözüken ama daha önce görülmemiş, bomba koyma, ünitelerin ağır ateş altında hareket edememesi gibi mükemmel detayları da beraberinde getiren yapım, çağının ötesindeki grafikleri ve seslendirmeleriyle de oyunculara stratejiyi bir kez daha anlatmıştı.

Age of Empires II: Age of Kings

Yapım: Ensemble Studios

Dağıtım: Microsoft Games Studios

Çıkış Yılı: 1999

İlk oyunuyla ikiden çok kaynak toplamak zorunda kaldığımız yapım, tarihin derinliklerine ışık tutan, kendisini oynadığımız sürece orta çağda yaşamamıza sebep olan bir yapımdı. İzometrik 2D yapıya sahip olan Age of Empires, başlangıçta tarihi akışa sahip senaryosuyla kullanıcıyı kendisine bağladıktan sonra, oyun içi grafikleri ile tamamen hapsediyordu. Yapılacakların resmen sonu yoktu; ufak bir evle başlayan süreç, en son dünya harikaları yaratmaya kadar gidiyordu. Her ırkın kendisine ait özel bir ünitesi bulunması, birbirinden farklı çağlarda, o dönemin silahlarıyla düşmanlarımıza korku salmak harika bir deneyimdi. Hele bir de multiplayer oyun modları vardır ki halen bolca oynanan bir strateji oyunu olmasına şaşmamak lazım. Birbirinden farklı üniteleri, çekilen duvarlar arkasına yapılan şehirler ve yüzlerce askerin birbirine girdiği, dengeli bir oyun yapısını sundu bizlere Age of Empires II: Age of Kings. Keşke bunu üçüncü oyunu için de söyleyebilseydik.

Starcraft ile strateji boyut değiştirdi

Halen üretilmiş en dengeli strateji oyunu

Civilization IV

Yapım: Firaxis Games

Dağıtım: 2K Games

Çıkış Yılı: 2007

Civilizatin II'nin üzerine daha iyisi yapılıp, yapılamayacağı tartışılırken bir anda dördüncü oyunuyla gerekeni yapmayı başaran Firaxis Games, beşinci oyunu ve eklentisiyle kendisini yeni nesle gayet iyi aktarmış durumda. Diplomasiyi daha önce görülmemiş bir şekilde oyun severlerin beğenisine sunan oyun, strateji severlere sıfırdan bir medeniyet kurmanın zevkini yaşattığı gibi, sadece harita üzerinde olmasına rağmen harika detaylara sahip savaş stratejileriyle de mükemmeli sunuyordu. Şehrimizde oturup, komşularımızla nasıl ilişkiler kurmamız gerektiğini belirlememiz gerektiği gibi, harika yapay zekaya karşı attığımız her adım büyük tehlike içeriyordu. Her ne kadar Civilization II severlerin bir kısmı yeni oyunları beğenmiyor olsa da bu oyuna bir kere başladığınız zaman strateji oyunu yapısına yeni bir anlam yükleyeceğiniz bir gerçek.

Starcraft

Yapım: Blizzard Entertainment

Dağıtım: Blizzard Entertainment

Çıkış Yılı: 1998

RTS yani gerçek zamanlı strateji denildiği zaman akla ilk gelen strateji oyunu olan Starcraft, günümüzde Güney Kore'nin milli sporu olduğu gibi aynı zamanda da kullandığı algoritma ve kodlama sistemi Amerika'nın birçok üniversitesinde ders olarak veriliyor. Protoss, Terran ve Zerg olarak üçe bölünen ırklar, birbirlerinden tamamen farklı ve kendilerine özel yeteneklere sahipler. İnanılması gerçekten güç olan bir dengeye sahip olan oyun, 1998 yılında çıkmış olmasına rağmen halen RTS konusunda üzerine daha iyisi yapılamamış bir oyun. Temelde kaynak topla, asker üret, saldır mantığına dayanan oyun yapısı, harita üzerine dağılmış kaynak noktaları sayesinde sürekli hareketli olduğu gibi, 200 kişilik ünite limiti sayesinde düzenli olarak savaşmaya olanak tanıyan bir yapı sunuyor. Starcraft II'nin ardından bile oyuncu kitlesinden çok bir şey kaybetmemesi de kalitesini bir kez daha ortaya koydu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 77 Yorum

tiberian sun nerde ??

age of empires ve red alert ile çocukluğumuz geçmişti.

süper bir makale olmuş gerçekten tebrik ederim

Red alert dışında pek sevdiğim strateji yok açıkçası.

Red Alert unutulurmu :D

CoH efsanedir, kesinlikle en iyidir. Oynamayan kalmasın

BURDA GENERALS YOK ONUN CONTRA YAMASI VAR ONUN ÜSTÜNE STRATEJİ OYUNU TANIMAM

Hayatımda oynadığım en iyi strateji oyunu Rise Of Nations. Hala hiçbir oyun onun kadar keyif veremiyor.

Lord of the rings nerede yahu ?

Son ders! Sen de iyi dinle, Ezgi! Bu kral istihbaratın altın kuralıdır. Bu kuralı kendine klavuz edinmiş insanların sırtı asla yere gelmez. "Puştluğu hiç umulmayan yerde ara! Orada olduğunu göreceksin!" <Cleverman>

commandos ne oyundu be :)

Warzone 2100'ü göremedim.

Rise Of Nations'ın olmaması şaşırtıcı.

haber sanırım çok eski çünkü company of heroes 2 çoktan çıktı. "Şu günlerde ikinci oyununu beklediğimiz seri, iki adet eklenti paketine sahip." eski haberleri pişirip pişirip sürüyorsunuz sanırım.

Black and White neydi hey gidi günler ..

Commandos 1 ve 2 çok güzeldi. Ne zamanki oyuna 3D işin içine girdi oyunun tadı kaçtı. Bu 3D her oyuna yaramıyor.

red alert efsaneydi be (:

efsane olan aoeII age of king değil the conquerors.

sdronhold da çok güzel oyun du

Aynen. Stronghold da mükemmeldi.

Adamsın chip.Red Alert'ın resmini koyarak gönlümü kazancın.

Stronghold ve Stronghold Crusader HD nerede?

age of empires <3

bunların hepsini oynamış olduğum için sevinmelimiyim üzülmelimiyim bilemedim :/ ama eksikler var listede, birkaç tane daha eklenebilir.

generals ve generals zero hour

disciples 2 heroes serisinden daha saglam ama degeri hic bilinmedi

Farklı kaynak toplama sistemi ve gelişmiş üniteleriyle (özellikle deniz) pek hatırlamayan ama listelenen bu rts'lerin arasında olmayı hak eden Total Annihiliation'da unutulmuş.

Burada unutulan en iyi oyunlardan bir tanesi de Total Annihiliation ('97) oyunudur. Özellikle, farklı ve özgün kaynak toplama sistemi ve gelişmiş (özellikle deniz) ünite sistemiyle oldukça iyi bir RTS'dir. Hatta, güncel grafik motorları kullanılarak yenilense, oldukça sükse yapacak tarzda bir oyun.

Red alet 2 mükemmel bir oyundu gelmiş geçmiş en güzel strateji oyunuydu bence

@18 Mar 2014 12:27 aynen dostum çok haklısın. CS FPS türünde ne ise RA2 de RTS türünün en tatlı versiyonlarından başı çeker...

Company of heroes strateji oyunlarının şahıdır.

Unutulanlar çok ama Knights of honor arkadaşlar bu oyun çok sağlamdır.

@22 Mar 2014 00:40 Knights of honor u çok bilen yok ama benim çok sevdiğim hala oynadığım bir oyun

Age of Mythology?

age of mythology çıkış tarihi:2002 bu sene grafikleri çok daha iyi bir şekilde tekrar çıktı. eklenmeliydi bence...

bence dünyanın en güzel [microsoft games] taafından desteklenen [Enseble Studios] tarafından yapılan bu oyun 1998 çıkmış vede 14-13 yıl turnuvalarda kullanılmış bu oyun tam 3 seriden oluşan bu oyun her serinin farklı farklı senaryolardan oluşan sürümleri vardır... bence Age Of Empires dünyanın en iyi strateji oyunu

@14 Tem 2014 19:03 tamam nostaljiyle gelen bi güzelliği var ama population un 200 ile sınırlı kalması işçilerin population a dahil olması sıkıcı... ayrıca deli gibi rezervlere cokerken dusmanın zebellak gıbı tepemıze cokmesı an meselesı.... bunlar bıraz olsun ınsanı sogutan ogeler ozellıklede multı oynarken :(

Total war empirede gayet güzeldir steamdan 19.99 usd ye alabilirsiniz

cc zero hour nerde?

total war shogun 2004'de değil 2000'de çıkmıştır.

C&C Generals ve Zero Hour Paketi Niye Yok :/

Empire Earth da hileye izin vermemsi ile güzeldi. Bir de Supreme commander deki dev harita ve birlikler :))

Heroes of Might & Magic III. hala oynuyorum. Windows 7 ve çok çekirdekli işlemcide çalışmıyor fakat, Linux Mint altında çalıştırıyorum. Hala internette bulabileceğiniz yüzlerce farklı senaryo mevcut.

@13 Aralık 2014 14:44 Gayet de çalışıyor. 3.nesil i7 işlemci ve windows 10 üzerinde ayrıca remastered heroes 3 çıktı sadece görseller iyileştirilmiş versiyon. Mesai bitsin koşa koşa oynamaya gideceğim :)

En delikanlı oyun Imperlialism II'dir, bilmeyen arkadaşlar ahkâm kesiyorlar, bu oyunun en güzel kısmı detaylı ticaret ve sömürme sistemidir...

Bence age of myhthology de eklenmeliydi listeye

Civilization nerde

mount and blade nerede

@15 Ocak 2015 20:09 strateji değil rpg

Legue Of Legends

Rise Of Legends'de güzel tavsiye ederim.

şaka mı bu, Age Of Empires yok

lord of the rings bfme 2

Red Alert delisiyim delisi

command conquer generals nasıl olmaz?

beyler bi oyun vardı ismini unuttum oyunda insanlar yoktu tanklar ve ucaklar cardı tankın biri eymey vatıntey derdi :D ismini bilen varsa söylerse sevinirim

@26 Ağustos 2015 17:26 Arsenal, bende onu aradım :)

Age Of Empires 3 en güzel strategy oyunu

age of empires 3 süperdi

stranghold crusader oynatın gerçekten güzel oyun

stronghold crusader nerede

@07 Nisan 2016 23:58 vallaha yok yav

Mount and blade der ve yolum devam ederim

Stronghold neredeeeeee

starcraft varsa gerisini at cöpe... Oyun efsanenin ötesindeydi. Her yönüyle. SCII o kadar tutmadi iste...

ultima onlineeeee? ????

Homeworld unutulmus sanki

Stronghold Crusader nerde AOE yi koymussunuz Crusaderi nasıl koymassınız

spellforce serisi her zaman favorim

Age of Empires II nerede?

stronghol crrusader nerde en iyi oyunlardan biri

Günümüzden oyun göremiyorum olsaydı harika olurdu

age of empires 3'ü neden öyle bi cümleyle kötüleyip geçmişsiniz ki???adamlar iki farklı metod uygulamışlar her iki oyunda da özellikle her ırkın hususi özellikleriyle daha değişik tiplemeler olay görev yolları sunmuşlar ve sınırsız gelişime (örn town center,fort) engel olmuşlar...

burda gördüğüm hiç biriniz earth 2140 oynamamışsınız bence 98 yılı pc magazine dergisi dağıtmıştı bulabilirseniz oynayın değecektir

bnce hiç güzel oyunlar yok ama emeğin için teşekkürler

Red Alert 2 unutulmaz klasik zaten de; red alert 3 de 2 kat strateji katıyor yani : F tuşu ile yapılan her unitsde özellik var. Ve bu listede olmayan oyunu hala çözemedim ; THE LORD OF THE RİNGS MİDDLE EARTH oynayan bilir EFSANE...

Red Alert hala Bilgisarımda Kurulumsuz versiyon olarak var . Geceler Boyu Sıkılmadan oynadığım ilk ve son oyun

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir