2.000 yıl dayanan optik disk artık hazır!

Tam da herkes "optik disklerin sonu geldi" derken ortaya çıkan bu disk, oyunun kuralını değiştirecek

  • Zeynel A. Öztürk
2.000 yıl dayanan optik disk artık hazır!
Yaşam süresi, kağıt, flash disk, HDD ve kasetleri geçiyor

Yaklaşık 3,5 sene önce haberini paylaştığımız Millenniata'nın "1.000 yıllık" 100 GB kapasiteli Blu-ray diski, sonunda satın alınabilir hale geliyor. Millenniata teknolojisiyle üretilen diskler, Verbatim tarafından satılacak.

Üzerine bir kez yazılabilen, herhangi bir BDXL Blu-ray sürücüsüyle çalışabilen optik disk, küçük ve orta boyutlu kurumları hedef alıyor. Yeni optik disk üzerinde uluslararası kabul gören ISO/IEC 16963 (2. sürüm) standartlarına göre yapılan testler, diskin "2.000 yıldan çok daha fazla ortalama ömre sahip olduğunu, bozulma oranının 100.000 diskte birden fazla olmadığını, 25 santigrat derecede yüzde 50 göreceli nemde 1.000 seneden fazla dayandığını" ortaya çıkardı.

İki firmaya göre diskler, "normal bir ev ve ofis ortamında" yüzyıllarca güvenle saklanabiliyor. Fiyatları henüz açıklanmayan 100GB'lık M-DISC'ler, bu ayın sonundan itibaren Verbatim ve Milleniata kanallarıyla satışta olacak. Bu arada M-DISC'lerin 4,7 GB (DVD) ve 25 GB'lık (tek katman Blu-ray) sürümleri de olacak. 50 GB'lık M-DISC Blu-ray ise Mart'ın sonunda ortaya çıkacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

son çırpınışları :))

1000 yılda biraz fazla 100gb 40 yıl sonra şimdiki kb gibi kalır

bluray diskler yerine flash bellek tabanlı depolama araçları kullanılması daha pratik. disk çizildi okunamadı derdi yok; tak çalıştır.

@10 Şub 2015 11:53 Diski korumak çok kolay, çizilmesin ışık görmesi yeter ama sıkıysa flash belleğe garanti ver ? her zaman en güvenilir aletler analog çalışan aletlerdir. CD ler dijital içerik barındırsa da analog bir biçimde kayıt yapılır ama flash bellek dijital olduğu için bir tane 1 veya 0 bozulsun görürsünüz o zaman...

Çok önemli bir buluş olmuş. Helal olsun. İnşallah fiyatları da uygun ve ucuz olur.

Ulan 2000 yılda demir tahta plastik çelik aklına ne gelirse hepsi bozulur, bu mu bozulmayacak. Yav he he

@10 Şub 2015 13:47 haftaya yav he he diye film çıkacakmış sen onu izle...

Bu ürünün geliştiricilerinin kafa kafaya verip şöyle bir konuşma yaptıklarını hayal edebiliyorum: "20-30 yıl dayanacak bir optik medya üretip makul fiyata satmak karlı olmaz. Bundan yüz yıl sonra bırakın dvd sürücüyü, muhtemelen adına bilgisayar dediğimiz bir aygıt bile olmayacak ama olsun, biz binlerce yıl dayandığını lanse edebileceğimiz bir medya üretelim ki, paranoyak ve zengin müşterilerimize fahiş fiyata satabilelim." Gerçekten dahice. Bilgileriniz binlerce yıl dayansın istiyorsanız taş tablete yazın, blurayden daha güvenilir.

peki bir soru sorayım: BDXL Blu-ray 2000 yıl dayanacak tamam sakladık dayandı peki 2000 yıl sonra BDXL Blu-ray okuyucu cihazı nerden bulacaz 2000yıl dayanan BDXL Blu-ray okuyucu varmı.

artık pclerde optik sürücü kullanılmıyor bile en son ne zaman cd veya dvd kulandım hatırlamıyorum bile.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play