2013'ün en iyi 8 Torrent istemcisi!

Torrent dosyalarınızı hızlı, sorunsuz ve en kolay biçimde indirecek 8 aracı sizler için seçtik!

  • Zeynel A. Öztürk
2013'ün en iyi 8 Torrent istemcisi!

BitTorrent yeni bir teknoloji değil, ancak "eşler arası" dosya dağıtımında inanılmaz derecede yaygın olarak kullanılıyor. 12 yaşındaki BitTorrent, dosyaları internet üzerinden dağıtmayı son derece kolay bir hale getiriyor.

Teknolojinin yasadışı, lisanslı içerikleri paylaşmak için kullanıldığına dair tartışma devam ediyor. Dahası BitTorrent, virüslerin hızla dağıtımı için iyi bir yol. Ancak BitTorrent'in çok sayıda yasal kullanımı da var. Örneğin bir Linux dağıtımını BitTorrent üzerinden indirebilir, Internet Archive'daki milyonlarca dosyaya BitTorrent üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tek sorun, web tarayıcılarının çoğunun Torrent dosyalarını varsayılan olarak desteklememeleri. Dolayısıyla özel bir Torrent yazılımına ihtiyacınız var. Peki hangisini tercih etmelisiniz? Bu yazımız size en uygun Torrent istemcisini seçmenizde yardımcı olacak.

1. uTorrent: İhtiyacınız olabilecek tüm standartları destekleyen uTorrent, RSS okuma, patron tuşu gibi ek özelliklere de sahip. Basitliğiyle öne çıkan uTorrent, varsayılan ayarlarla sorunsuz çalışıyor; gelişmiş ayarları sadece onlara ihtiyaç duyduğunuzda görüyorsunuz. Bir torrent dosyasını indirmeye başlamak için genellikle ona tıklamanız yeterli.

2. qBittorrent: uTorrent'e kıyasla açık kaynak kodlu bir alternatif sunmayı amaçlayan qBittorrent, Windows, Linux, Mac ve fazlasında çalışabiliyor. Son derece hafif bir program olan qBittorrent, iyi tasarlanmış kullanıcı arayüzü sayesinde yolunuzu bulmanızı kolaylaştırıyor. Dahili arama motoru ile aradığınızı bulmanız da kolay bir hal alıyor.

MediaGet, BitTorrent Free ve Vuze

3. MediaGet: MediaGet, dahili arama motoruna odaklanan bir BitTorrent istemcisi. İlk başta bir torrent istemcisi olduğunu belli etmeyen MediaGet, indirme işlemine başladıktan sonra size kendini gösteriyor.

4. BitTorrent Free: uTorrent'ten arayüzündeki renkler dışında çok farklı olmayan BitTorrent Free, hafif, hızlı, kullanımı kolay ve işlevsel bir torrent istemcisi.

BitTorrent Free'yi yüklerken size teklif edilen ek yazılımları yüklememeye dikkat edin.

5. Vuze: Vuze, torrent bulup indirmekten daha fazlasını yapmayı amaçlıyor. Vuze ile HD videoları çalabilir, yazılımı iTunes ile entegre edebilirsiniz. Eklentiler yardımıyla Vuze'a planlama araçları ekleyebilir, RSS besleme okuyucuları ve oluşturucularından faydalanabilir, aracı uzaktan yönetebilirsiniz.

Opera, Transmission-Qt Win ve fazlası

6. Opera: Nadiren torrent indiriyorsanız, özel bir torrent programına ihtiyacınız olmayabilir. Opera web tarayıcısı, sahip olduğu torrent işlevi sayesinde torrent dosyalarını aynı normal dosyalar gibi indirebiliyor. Ancak teknik detaylara ve ayarlara ulaşmak isteyen kullanıcılar için Opera yeterli olmayabilir.

7. Transmission-Qt Win: Magnet bağlantı, DHT, şifreleme, UPnP port yönlendirme ve çok daha fazlasını destekleyen Transmission, piyasadaki en hafif Torrent istemcilerinden bir tanesi.

Aracın göze çarpan eksikliği ise geliştiricilerin Linux ve Mac yapılarına odaklanarak standart bir Windows sürümü oluşturmamış olmaları. Transmission kodu, Transmission-Qt Win adı altında Windows için tekrar oluşturulmuş. Programın Windows arayüzü rakiplerine göre biraz basit, ancak torrent teknolojisine yakınsanız onu kullanırken problem yaşamayacaksınız.

8. Tixati: Adware ile yüklü torrent istemcilerinden bıktıysanız, sisteminize hızla ve kolayca yükleyebileceğiniz Tixati'yi deneyebilirsiniz. Yüklerken istenmeyen programlara defalarca "Hayır" demenize gerek yok.

Akıllıca tasarlanmış bir araç olan Tixati, PEX, DHT, RC4 şifreleme, RSS ve Magnet bağlantı desteği sunuyor. Yüksek bir torrent indirme performansına sahip Tixati'yi kullanması hiç de zor değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bitcomet de iyidir

bitcometi göremedim. utorrent kullanıyorum ama son sürümleriyle bir ağırlık var yazılımda. lite tarzı hafif bir sürüm yapsalar iyi olur.

MediaGet kadar iğrenç ve reklam dolu bir torrent aracı görmedim. U Torrent varken daha neyin derdindesiniz?

Arkadaşlar Torrent`dan download yaparsam virüs trojan sorunu yaşar mıyım? Eğer sorun yaşarsam da ne kadar ciddiyette yaşarım? Aradığım her dosya Torrent`da mevcut ama korkudan yanına bile yaklaşamıyorum.

@07 Ağu 2013 10:31 Kardeşim ben böyle sorunları pek yaşamıyorum, eğer endişeliysen Avast gibi bazı antivirüsler Torentleri inerken tarıyorlar yanılmıyorsam, ama pek te soun yaşamazsın.

Bitsiprit bu konuda bence en iyisi.

Bir yandan Torrent deyip bununla savaş vermek için kılıçlarını çekiyorsun, diğer bir yandan en iyi torrent araçlarını paylaşıyorsun. Sence de kendinle çelişmiyor musun CHiP ? İllegal deyip uzaklaştır insanları sonra İllegal ama bunlar da en iyi illegallik araçları de. :)

@07 Ağu 2013 13:29 2. paragrafı okusaydın böyle düşünmezdin.

Paylaşım sadece illegal materyaller için yapılıyorsa bu torrent'in suçu olamaz. Araba aldın ama bunu kötü yada iyi niyet için kullanmak senin elinde. Chip için bu durumda yanlış bir şey yok ! Max_Real Qnx

BitComet neden yok. Bence en iyi torrent istemcisi. Virüs heryerde var sadece torrentde değil. Dosyayı indirirken boyutuna muhakkak dikkat edin. dosyayı indirdikten sonra virüstotal ve ya jotti de muhakkak taratın.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play