2016'nın sonuna 1 saniye ekleniyor!

2016 yılı, düşündüğünüzden "biraz" daha uzun olacak! Peki ama neden?

  • Cenk Atlı
Bu yıl saatlere bir saniyelik ekleme yapılacak!

Dünya çapında küresel saat ve referans çerçevesi standartlarını belirleyen kurum International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS), 2016'nın sonuna ekstra bir saniye daha ekleyeceğini duyurdu.

Artık saniye adı verilen bu eklemeler, Yerküre'nin rotasyonunda gerçekleşen çok küçük değişiklikler sonucunda oluşan zaman farkını karşılamak için kullanılıyor. Gezegenimizin rotasyonu sonsuz-küçük ölçeklerde yavaşladığında da bu yine saatlerimizde de belli belirsiz bir etkiye neden oluyor. Artık saniyeler de saatlerin yine tam bir kesinlikle doğru olmasına ve ultra kesinlikteki atomik saatlerin Dünya'nın rotasyonu aracılığıyla ölçtüğümüz zamanla tam olarak eşleşmesine yardımcı oluyor.

Bu tek bir saniyeyi elbette IERS duyurmamış olsaydı muhtemelen hiç kimse fark etmeyecekti. Saatlere saniyelerin eklenmesi ilk olarak 1972 yılında başladı. O tarihe kadar oluşan gecikme o kadar büyüktü ki, 1972 yılında tam 10 saniyelik bir ekleme yapıldı. Sonraki artık saniye eklemeleri ise sırasıyla 2005, 2008, 2012 ve 2015'te gerçekleşti. Sıradaki ekleme ise 31 Aralık 2016 gününün son dakikası; saat 23:59'da yapılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Kim çıkarıyor yahu bunları geciktiğini kim anlamış ayrıca kime göre neye göre bence eklemesine gerek yok :d

@13 Temmuz 2016 "Yerküre'nin rotasyonunda gerçekleşen çok küçük değişiklikler sonucunda oluşan zaman farkını karşılamak için kullanılıyor. Gezegenimizin rotasyonu sonsuz-küçük ölçeklerde yavaşladığında da bu yine saatlerimizde de belli belirsiz bir etkiye neden oluyor. Artık saniyeler de saatlerin yine tam bir kesinlikle doğru olmasına ve ultra kesinlikteki atomik saatlerin Dünya'nın rotasyonu aracılığıyla ölçtüğümüz zamanla tam olarak eşleşmesine yardımcı oluyor." Herkes ben biliyorum demiyor.

@13 Temmuz 2016 22:10 Metafizikçi, dogmatik düşünceye güzel bir örnek olmuşsun. Neden sorusunun inandırıcı kanıtları haberde yazılmış ikna olmuyorsan sorunu kendinde ara. Dünya öküzün başı üstünde denilen karanlık ortaçağı geride bıraktık üstelik düzdü, yuvarlak olduğunu söyleyenler aforoz ediliyordu. Bilim ne diyorsa odur gerisi boş laf kıl-ı kal.

United Kingdom, London/BigBen...

O gün yılbaşını karşılarken geri sayım 4-3-2-1-1-yeni yıl mı diyecegiz

Neden direkt sebep yazılmıyor. Şili' de meydana gelen 8.8 şiddetindeki depremin, Dünya'nın eksenini kaydırarak kendi etrafında dönüş süresini kısaltmıştır. Bu 1 sn lik fark da bundan kaynaklanıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play