2030 Yılında Neler Olacak? CES'te Açıklandı!

2030'dan Sonra Hyperloop'u kullanacak ve ev robotlarına sahip olabilecek miyiz? Cevabı CES 2019'da aldık.

2030 yılında neler olacak? CES'te açıklandı!

Dassault Systèmes, tüketicilerin 2030'da şehirlerin, genel yaşam kalitesini artıran, sosyal açıdan sorumlu faydalar sağlayan ve deneyimleri kişiselleştiren teknolojiyle dolup taşmasını beklediklerini ortaya koydu. Bu bulgular, bağımsız pazar araştırma şirketi CITE Research ile birlikte çalışarak temas kurulan ve ABD'li yetişkin nüfusu temsil eden vatandaşlarla yapılan bir anketten elde edildi.

Gelecekteki ev, ulaşım, sağlık ve perakende beklentileri hakkında sorular yöneltilen katılımcılara göre Hyperloop tren, tam bağlantılı akıllı ev sistemleri, mobil ödemeler ve kişisel koruyucu sağlık planları, 2030'da norm haline gelmesi beklenen ancak bugünlerde çığır açıcı sayılan teknolojilerden birkaçı. Tüketiciler, kişiselleştirmenin, 2030'da bu kategorilerin her birindeki teknolojik yeniliklerin en büyük faydalarından biri olmasını beklerken, farklı teknolojilerden beklenen faydalar arasında güvenlik, enerji verimliliği, kolaylık, erişilebilirlik, tasarruf ve koruma gibi unsurlardan da söz ettiler.

Anketten elde edilen bulgular şunları içeriyor:

  • Kişiselleştirilmiş deneyimler, özellikle yeni nesil tarafından gelişmiş teknolojilerin en önemli faydası olarak görülüyor. 18-34 yaş arası, teknolojinin kendi kişisel ihtiyaçları ve zevklerine uyarlanmış deneyimler sunmasını bekliyor; 35 yaşın üzerindeki katılımcılar, teknolojik gelişmelerden öncelikle daha iyi bir yaşam kalitesi sunmasını bekliyor.

  • 2030'un evi güvenli ve enerji açısından verimli olacak. Ankete katılanların yüzde 70'inden fazlası uzaktan izlenen cihazlar, ses özellikli yardımcılar ve tam bağlantılı akıllı ev sistemleri kullanacak. Yüzde kırk dokuzu sanal bir kişiselleştirilmiş ev yardımcısı veya robot kullanmayı bekliyor.

  • Ulaşım ve mobilitenin elektrikli ve bağlantılı olması, maliyetlerin azalması, seyahat süresinin kısalması, yol güvenliğinin ve yaşam kalitesinin gelişmesi bekleniyor. Ankete katılanların yüzde 70'inden fazlası hibrit veya tamamen elektrikli araçlar kullanmayı beklerken, yarısından fazlası Hyperloop ile seyahat etmeyi bekliyor. Yüzde 38'i hava taksisi kullanmayı bekliyor. Yüzde 75'inden fazlası navigasyon yolu optimizasyonu ve şehir kontrollü trafik düzenlemesi gibi kişiselleştirilmiş yolcu deneyimleri bekliyor ancak çoğu, bu hizmetlerin geliştirilmesi için kişisel bilgilerine erişim sağlanmasına izin vermeyi düşünmüyor.

  • Kişiselleştirilmiş önleyici sağlık ve evde tedavi uygulamaları norm haline gelecek. Katılımcıların yüzde 80'inden fazlası, teknoloji sayesinde kişisel sağlıklarını daha kolay ve verimli bir şekilde kontrol edebilecekleri için hastalıkları önlemeyi ve daha uzun yaşamayı bekliyor; yüzde 83'ü davranışa veya beslenmeye, yüzde 81'i evde tedavi sağlayan cihazlara ve yüzde 80'i tam elektronik kayıt sistemlerine dayalı önleyici planların etkili olacağını düşünüyor. Katılımcıların dörtte üçü evde teşhis uygulamaları, giyilebilir cihazlar ve özel yapım protez ortopedik cihazlar gibi teknolojilerin de etkili olacağını düşünüyor.

  • Fiziksel mağazalar ortadan kalkmıyor; ancak mağaza içi deneyim ödemeler ve mağaza içi teknolojilerin kullanımı etrafında gelişiyor. Perakendede, katılımcıların yüzde 84'ü alışverişi kolaylaştırmak için mobil ödemeleri ve her zaman/her yerde teslimattan faydalanmayı bekliyor; ancak yüzde 55'i, 2030'da alışverişin sadece sanal alışverişten ibaret olamayacağını düşünüyor.

Dassault Systèmes, Global İlişkiler, Pazarlama ve Endüstri Çözümleri Başkan Yardımcısı Florence Verzelen şunları söyledi: "2030'un şehrinde tüketici beklentileri üzerine yapılan bu anket, tüketicilerin tam anlamıyla yolunda giden gerçekler olarak algıladıklarıyla aldatıcı olanları karşılaştırmamızı sağladı. Tüketiciler hayatlarının her alanında büyük değişiklikler bekliyor. Düşüncelerine hızlı bir bakış, şirketlere neyi keşfetmeleri, geliştirmeleri ve hızlandırmalarıyla ilgili değerli geri bildirimler sunuyor. Kişisel girişimlerin tüm yenilikçiliğin ardındaki baskın tema olduğunu da doğruluyor. Dassault Systèmes, bu tüketicilerin beklentilerini karşılamak için endüstrilerin girişimlerini 3DEXPERIENCE platformu ile desteklemeye devam edecek."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz