29 yaşındaki canavar

Hala çalışan, tarihin en eski sabit diski ile tanışın... İşte zamanının 10 MB kapasiteli canavarı!

Bugün hala çalışan en eski sabit disk ile tanışın: 1983'te piyasaya sürülen en eski Seagate sabit diski ST-412, bugün 29 yaşında ve hala çalışmaya devam ediyor.

Eski bir IBM PC'nin sabit diski olan ST-412, sahibi Mitch Hansen'ın çatıkatında ortaya çıkmış. 5.25 inçlik dört adet plağa sahip olan diskin sekiz adet okuma ve yazma başlığı bulunuyor. 3.600rpm hızdaki disk 2.1kg ve 10MB veriyi içerisinde tutabiliyor. Diskin fiyatı ise o zamanlar yaklaşık 500 dolar civarındaydı...

Bugün bir masaüstü bilgisayar 3TB'lık Barracuda disk kullanabiliyor. Beş adet plakasının yanında on adet okuma ve yazma başlığı olan sabit diskin hızı 7.200rpm ve 400 dolarlık bir fiyatı bulunuyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

nereden nereye

Reklam güzel ama Bernoulli Box 'lar bundan daha eski diye biliyorum ben.

Bugün bir masaüstü bilgisayar 3TB'lık Barracuda disk kullanabiliyor. Beş adet plakasının yanında on adet okuma ve yazma başlığı olan sabit diskin hızı 7.200rpm ve 400 dolarlık bir fiyatı bulunuyor. ------------------------------------------------------- 400 dolar mi?

hdd teknolojisi hiç mesafe kaydedememiş hızlarını şimdikinin 2 veya 3 katına çıkarabilselerdi , kapasitelerinide gözönünde bulundurarak kolay kolay kimsenin va<geçemeyeceği bir ürün olurlardı

1983 den buyana ssd ye daha yeni geçtiysek bu Seagate işi biliyor demektir.

Benim de 1994'teki bilgisayarımda 120 MB'lık bir Quantum HDD vardı. Taş gibi çalışıyordu hala...

ben eskiciyim bu tür disklerden çok var elimde

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir